Θόρυβος που περνάει στα ηχεία από τον υπολογιστή

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Άλλαξα ενισχυτή... Τα καλώδια ίδια, οι συνδέσεις ίδιες, ξαφνικά ακούω μέχρι ηλεκτρικό παλμό, θόρυβο από το δίσκο όταν δουλεύει, μέσω του dac.
Δοκίμασα άλλες θύρες usb, έβαλα καλώδιο από καρφί σε rca κι έβγαλα το dac, άλλαξα καλώδια ρεύματος, rca... Το μόνο που βελτιώνει την κατάσταση είναι η αλλαγή πρίζας του υπολογιστή... Κατά 80%.
Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι μέχρι προχθές έπαιζε παντελώς αθόρυβα. Dead silence που λέμε.
Μήπως οι 300β είναι πολύ ευαίσθητες; Μήπως η τάξη Α παίζει ρόλο; λογική δεν βρίσκω...
 


Μηνύματα
634
Reaction score
575
Όχι δυστυχώς.Αλλά έβγαλα το dac εκτός και πήρα σήμα από το καρφί της μητρικής σε rca και κάνει τα ίδια...
 


Μηνύματα
634
Reaction score
575
Λογικό τ ακούω παιδιά αλλά τι άλλαξε από προχθές εκτός του ενισχυτή για να θέλει έλεγχο γείωσης; παίζει ρόλο μήπως γειωνει αλλιώς ο ενισχυτής;
 




Μηνύματα
634
Reaction score
575
Ευχαριστώ! Φαντάζομαι εννοείς την πλευρά που έχει το σουκο σωστά;
 





Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ακούς και το τζζζ όταν κουνάς το ποντίκι, έτσι δεν είναι; Δεν μπορώ να σε βοηθήσω άλλο. Κάπου είχα ακούσει σε παρόμοια περίπτωση ότι ένα άλλο τροφοδοτικό υπολογιστή διόρθωσε το πρόβλημα, αλλά δεν ξέρω αν σε εσένα έχει εφαρμογή.
Είπες ότι άλλαξες ενισχυτή και έγινε αυτό; Με προηγούμενο ενισχυτή δεν άκουγες τίποτα;
Επίσης, τελική λύση, τράβα μια μπαλαντέζα και δώσε ρεύμα στο pc από τελείως άλλη πρίζα (για δοκιμή), που να παίρνει από άλλη ασφάλεια του πίνακα ρεύμα, μπας και διορθωθεί το πρόβλημα.
 

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Να σου πω την αλήθεια ποντίκι δεν έχω. Το διαχειρίζομαι με team viewer. Το σκέφτηκα κι εγώ για το τροφοδοτικό αλλά δεν είναι λίγο τραβηγμένο; στην εγγύηση είναι ακόμα...
Μπαλαντεζα θα δοκιμάζω αύριο για άλλη ασφάλεια...Καλή σκέψη. Προς το παρόν είμαι σε άλλη πρίζα απλά.
Ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια.
Καλό βράδυ...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.450
δοκίμασε να αλλάξεις τη φορά από την πρίζα του ενισχυτή
 

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Δεν θα εκανε θορυβους και στο πικαπ και στο cd? θα το κανω το πρωι ομως...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.450
ποτέ δεν ξέρεις:tongue:

συνήθως σε τέτοια ζητήματα ευθύνεται το ground loop
κούνησες καθόλου το κουτί του pc?
αν συνδέσεις απευθείας pc-ενισχυτή συνεχίζει ο ήχος?
 

Μηνύματα
634
Reaction score
575
συνεχιζει ακομα και με απευθειας συνδεση... Λογικο το ακουω. Το πρωι θα το αλλαξω και θα σου πω!!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.450
δοκίμασε επίσης να απομονώσεις την γείωση του ενισχυτή
μπορεί κάπου να χάνει
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.933
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top