Θόρυβος ρεύματος στα ηχεία από που όμως?

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
αυτη ειναι η απαντηση της krell USA. σε ερωτηση μου για το προβλημα.

Yes, the hiss that you hear only by walking up right next to the speaker is normal and is acceptable to us. One of the fundamental design platforms that Krell has embraced since it’s incept over 30 years ago is that we design no capacitors into the signal path. Some manufacturers do this as a way to rid the circuit of harmful DC (DC offset) when it appears. Capacitors act also as filters and can strip off some of the music signal as well as the DC. In accomplishing this capacitors also eliminate the hiss or noise you are talking about, in addition to some high end frequency response as well. We think the little bit of hiss that you hear only by walking right up next to the speaker is a small price to pay for a superior sonic presentation in your listening position.


περα απο αυτο σημερα μαζι με κολλητο τραβηξαμε μια αποκλειστικη γραμμη ρευματος απο τον πινακα για τον ενισχυτη και το cd.
ολα τα προβληματα hizzz η bizzz που προερχονταν απο την συνδεση του krell Με τον denon οταν λειτουργούσε ο πρωτος σαν τελικος ...ως διαμαγειας εξαφανιστηκανε!!!
πληρης απουσια οπιοδοιποτε ηχου ρευματος.
υσηχασε το κεφαλι μου...χαχα
οποτε η κατασκευη αξιζε τον κοπο.
τωρα ολα ηρθανε σε μια φυσιολογικη κατασταση.,
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Θα κατάλαβες βέβαια και πόσο σοβαρή είναι η απάντηση της Krell.
Ανακάλυψαν τον πυκνωτή που αν μπει σε σειρά με το σήμα κόβει το θόρυβο.:113::113::113:
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Θα κατάλαβες βέβαια και πόσο σοβαρή είναι η απάντηση της Krell.
Ανακάλυψαν τον πυκνωτή που αν μπει σε σειρά με το σήμα κόβει το θόρυβο.:113::113::113:
το εξηγείς λιγο περισσότερο...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ο θόρυβος που άκουγες είναι σε συχνότητα πολύ χαμηλότερη από την απόκριση οποιουδήποτε ενισχυτή ακουστικών συχνοτήτων.
Ακόμα και με πυκνωτή σε σειρά με το σήμα δεν θα έκοβε τίποτα.
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
Καλημερα.. βλεπω ειναι παλια η δημοσιευση του θεματος, αλλα εχω το ιδιο προβλημα στο ηχειο... Εδω και λιγο καιρο ξαφνικα ακουω θορυβο απο το ενα ηχειο, σαν παρασιτα και μερικες φορες δυναμωνει λιγο παραπανω.. Ο ενισχυτης μου αποτελειτε απο προενισχυτης και τελικος... Τι μπορει να φταιει αραγε γνωριζει καποιος;
Ο ιδιος θορυβος ακουγεται και οταν ειναι τελειως κλειστη η ενταση...
 
Last edited:

Μηνύματα
328
Reaction score
260
αν ο προ η ο τελικος ειναι λαμπες, τσεκαρισε τες
Ισως να θελουν καθαρισμα οι ακιδες, βγαλτες και ξανακουμπωσε τες,
Ισως καποιες να ειναι στα τελευταια τους
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
O προενισχυτης εχει λαμπες αλλα ειναι σχεδον καινουριος οι λαμπες εχουν χρονια ακομα ζωης... Κατι αλλο θα φταιει
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
παντως θεμα των ενισχυτικων ειναι, και πιθανοτατα στο κυκλωμα του προ
τι ενισχυτικα ειναι?
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
o ηλεκτρικός βόμβος είναι πολλών ειδών. Δύο είναι οι βασικοί τύποι

πχ είναι τύπου hum ή τύπου buzz?

Ο πρώτος μπορεί να προέρχεται από τροφοδοτικά ή από κινητήρες, κάποιο ψυγείο, κοντινά ισχυρά μαγνητικά πεδία, κακή θωράκιση, κλπ. Τυπικά 50 Hz

Ο δεύτερος μπορεί να προέρχεται από κακή γείωση, βρόχους γείωσης, κλπ. Τυπικά 100 Hz

Tώρα γιατί ακους τόσο χαμηλόσυχνους βόμβους κυρίως από τα Tweeter είναι μυστήριο
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
ακουγετε ο θορυβος απο το τουιτερ και το γουφερ.. παντως ειναι κατι ανησυχητικο;
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλημερα.. βλεπω ειναι παλια η δημοσιευση του θεματος, αλλα εχω το ιδιο προβλημα στο ηχειο... Εδω και λιγο καιρο ξαφνικα ακουω θορυβο απο το ενα ηχειο, σαν παρασιτα και μερικες φορες δυναμωνει λιγο παραπανω.. Ο ενισχυτης μου αποτελειτε απο προενισχυτης και τελικος... Τι μπορει να φταιει αραγε γνωριζει καποιος;
Ο ιδιος θορυβος ακουγεται και οταν ειναι τελειως κλειστη η ενταση...
Ξεκουμπωσε τον προενισχυτη για αρχη να βρουμε πιο μηχανημα φταιει.Το κανει και σκετος ο τελικος;

Περιεγραψε λιγο καλυτερα τι ακουγεται.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
... το σσσσσσ που εκανε ηταν σαν ηχος ρευματος που διακοποταν κατα περιοδους απο ενα αλλο μικρο ηχο ( μπριπ) ...
Πριν πολλάαα χρόνια, είχα ακριβώς το ίδιο φαινόμενο με μία συγκεκριμένη πηγή και όλο το σύστημα σβηστό, αλλά στο standby.
Είχα ρωτήσει (μάλλον στο προ "εμφυλίου" φόρουμ) και κάποιος μου είχε δώσει μία πολύ εμπεριστατωμένη απάντηση, που... δεν θυμάμαι, αλλά είχε να κάνει με το κύκλωμα του standby.
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
Ξεκουμπωσε τον προενισχυτη για αρχη να βρουμε πιο μηχανημα φταιει.Το κανει και σκετος ο τελικος;

Περιεγραψε λιγο καλυτερα τι ακουγεται.
Το κανει μονο οταν εχω και τα 2 μηχανηματα ανοιχτα.. Γενικα απο την αρχη οταν πηρα τον προενισχυτη ενα πολυ απαλο φυσιμα ακουγοταν μονο απο τα τουιτερ.. Αλλα αυτος ο θορυβος που ακουγετε τον τελευταιο καιρο μονο απο το ενα ηχειο ειναι ποιο εντονος και ακουγετε σαν παρασιτα, απο το τουιτερ και το γουφερ...
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Το κανει μονο οταν εχω και τα 2 μηχανηματα ανοιχτα.. Γενικα απο την αρχη οταν πηρα τον προενισχυτη ενα πολυ απαλο φυσιμα ακουγοταν μονο απο τα τουιτερ.. Αλλα αυτος ο θορυβος που ακουγετε τον τελευταιο καιρο μονο απο το ενα ηχειο ειναι ποιο εντονος και ακουγετε σαν παρασιτα, απο το τουιτερ και το γουφερ...
Με σβηστο τελικο ξεκουμπωσε το ιντερκονεκτ του καναλιου που ακουγεται και πες αν το κανει.
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
εγω επιμενω παντως να τσεκαρεις τις λαμπες του προ, αν εχεις αλλες κανε μια δοκιμη
συνηθως σε μενα αυτα τα περιεγα παρασιτα προερχοντουσαν απο λαμπατους προ
αν αρχισει να κανει θορυβους που αυξανουν ενταση αποτομα, ειναι οι τελικες
λαμπες και εκει θελει προσοχη μην καψει κανα ηχειο
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
το εκανα. δεν ακουγετε τιποτα
Τοτε μαλλον φταιει ο προενισχυτης.Αν ακουγεται σαν φυσημα με τυχαιες αλλαγες συχνοτητων και μονο οταν βαζεις το αυτι σου κοντα στα μεγαφωνα,θα ελεγα οτι δεν ειναι κατι σοβαρο,απο τη στιγμη που δεν ακους βομβο.
 
Last edited:

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Ενταξει ,αμα πρεπει να κολλησεις το αυτι στα μεγαφωνα για να το ακουσεις, δεν τρεχει και τιποτα,
αμα το ακους απο την θεση ακροασης, θελει λιγο ψαξιμο, πιο πολυ για την προστασια των μεγαφωνων, οι λαμπες κανουν ωρες ωρες διαφορα, και πολλες ωρες να μην εχουν, αμα ειναι τιποτα NOS, που τα εχουν τα χρονακια τους οσο ναναι....
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
κακα τα ψεμματα, η λαμπα τον εχει τον θορυβο της, αμα θες απολυτη ησυχια πας σε τραντζιστορ μερια
 



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top