Θόρυβος στις USB

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Καλησπέρα σε όλους,

Η κάρτα ήχου της μητρικής μου βγάζει αρκετό θόρυβο (όταν κουνάω το ποντίκι, παράθυρα κτλ).
Λέω θα αρπάζει παρεμβολές επειδή είναι εσωτερική, δοκιμάζω μια εξωτερική κάρτα USB στικ που είχα των 5 ευρώ, τα ίδια. Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο στο google βρίσκω ότι είναι θέμα θορύβου στη γείωση του υπολογιστή (ground-loop) και κατ' επέκταση και στη γείωση των USB.

Η μητρική μου έχει optical-out οπότε αγοράζω δοκιμαστικά ένα DAC των 5 ευρώ (optical-in to analog-rca-out) που παίρνει τροφοδοσία από πρίζα και όχι από το PC. Επιπλέον με την οπτική σύνδεση παίρνω φως από το PC αντί για ρεύμα οπότε ουσιαστικά έχω διακόψει την μεταφορά ρεύματος από το PC στο DAC. Το πρόβλημα λύθηκε, απόλυτη ησυχία.

Προέκυψε όμως άλλο πρόβλημα, ο ήχος που παίρνω από την οπτική της μητρικής και πάει στο φτηνό DAC είναι φτωχός. Λέω οκ το DAC είναι των 5 ευρώ, θα δοκιμάσω καλύτερο. Δοκιμάζω την εξωτερική Creative Sound BlasterX G6 των 120 ευρώ και την συνδέω επίσης με οπτική ίνα (για να μην με ακολουθήσει ο θόρυβος της USB). Ήχος επίσης μέτριος, αρά το πρόβλημα εντοπίζεται στο σήμα που βγάζει η οπτική έξοδος και όχι στο DAC.

Η Sound Blaster G6 έχει και σύνδεση USB. Την συνδέω, μια χαρά o ήχος, γεμάτος, μαζί με τον θόρυβο βέβαια. Οπότε καταλήγω ότι θέλω το DAC να το έχω συνδεδεμένο με USB και να απορρίψω την οπτική σύνδεση. Πιθανότατα μέσω οπτικής ο ήχος βγαίνει flat εντελώς (ό,τι δίνει το αρχείο) ενώ μέσω USB με drivers/software κτλ μπαίνει και κάποιο DSP στη μέση και φτιάχνει.

Το ερώτημα είναι, πως θα κόψω τον θόρυβο της USB; Το έχει συναντήσει άλλος; Έχει πειραματιστεί κανείς με αλλαγή τροφοδοτικού στον υπολογιστή και να το λύσει έτσι;
Νομίζω ότι το επόμενο βήμα είναι να πάρω αυτό: https://www.skroutz.gr/s/23587989/iFi-Audio-Idefender-Plus-USB-A-to-USB-A-DAC-Red.html Από το PC κρατάει μόνο το σήμα Data και ρεύμα παίρνει από κανονική πρίζα, όχι από την USB, οπότε ο θόρυβος του PC δεν σε ακολουθεί. Μήπως το έχει δοκιμάσει κανείς να πει αν λύθηκε το πρόβλημα;
 
Last edited:

Μηνύματα
1.379
Reaction score
1.153
Καλησπέρα σου
Δοκίμασε αρχικά άλλη πρίζα στο σπίτι. Αν έχεις δεύτερη οθόνη κάνε ένα κόπο να τη δοκιμάσεις. Η πρίζα της οθόνης που έχεις έχει γείωση;
Πολύ πιθανόν με καλύτερη μητρική να βρεις την ησυχία σου
Παλιότερα έτσι το είχα λύσει εγώ....
 
Last edited:

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Φίλε μου άλλαξα και μητρική (για λόγους αναβάθμισης) άλλαξα και... σπίτι (σοβαρά, μετακόμισα πρόσφατα) το πρόβλημα εκεί, δεν φεύγει...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Αν μπορείς να παίξεις με ASIO Drivers, δοκίμασε

Επίσης δοκίμασε και κάποια απο αυτά:

scr1.jpg


scr2.jpg

Γενικά δεν έχει στανταρ λύση....
Είχα το ίδιο πρόβλημα πριν χρόνια, νομίζω λύθηκε με ρυθμίσεις στα Power settings (κάτι με τον επεξεργαστή αλλά δε θυμάμαι).
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.006
Reaction score
6.782
Πιθανότατα μέσω οπτικής ο ήχος βγαίνει flat εντελώς (ό,τι δίνει το αρχείο) ενώ μέσω USB με drivers/software κτλ μπαίνει και κάποιο DSP στη μέση και φτιάχνει.
Αν πιστεύεις ότι το παραπάνω που γράφεις ισχύει όντως, τότε μια άλλη λύση είναι να εγκαταστήσεις κάτι όπως το Equalizer APO και να το ενεργοποιήσεις για την έξοδο της οπτικής. Μετά να δοκιμάσεις διάφορα (σε επίπεδο equalization, φίλτρων κλπ.) για να φέρεις τον ήχο εκεί που θέλεις.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.844
Reaction score
77.422
Φίλε μου άλλαξα και μητρική (για λόγους αναβάθμισης) άλλαξα και... σπίτι (σοβαρά, μετακόμισα πρόσφατα) το πρόβλημα εκεί, δεν φεύγει...
θα σου έλεγα να κάνεις κάποια τεστς...αλλά εφόσον η μητρική είναι καινούρια
την πηγαίνεις στο κατάστημα απ όπου την πήρες να την τεστάρουν
μου είχε τύχει μια φορά στο παρελθόν ακριβώς το ίδιο σκηνικό.....ελλαττωματική μητρική...
ούτε ρεύματα...ούτε πολύπριζα...ούτε τροφοδοτικά...ούτε γειώσεις ούτε τίποτα
 


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
@daharis666 Τα ίδια μου έκανε και το nuc 4ης γενιάς που σου έστειλα, αλλά με άλλο τροφοδοτικό χωρίς σούκο βύσμα ( το "τουβλάκι" απο το nuc νεότερης γενιάς που πήρα ) ήταν όλα καλά, πλήρως αθόρυβο. Το κακό είναι ότι ο νηματοθέτης δεν μπορεί να αλλάξει τύπο τροφοδοτικού, εκτώς αν πάει σε κανένα pico με εξωτερικό μετασχηματιστή, με σημαντικό ( σε σχέση με ένα κλασικό τροφοδοτικό ) κόστος και σαφώς μικρότερη ισχύ. Πρέπει όμως με κάποιο τρόπο να σπάσει αυτό το βρόγχο της γείωσης.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.844
Reaction score
77.422
Σίγουρα; Να μην της βάλει 220V να επισπεύσουμε τη διαδικασία; 😁
αν δεν αναγνωρίσουν την βλάβη...την καις φυσικά :biggrin: :party:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.844
Reaction score
77.422
@daharis666 Τα ίδια μου έκανε και το nuc 4ης γενιάς που σου έστειλα, αλλά με άλλο τροφοδοτικό χωρίς σούκο βύσμα ( το "τουβλάκι" απο το nuc νεότερης γενιάς που πήρα ) ήταν όλα καλά, πλήρως αθόρυβο. Το κακό είναι ότι ο νηματοθέτης δεν μπορεί να αλλάξει τύπο τροφοδοτικού, εκτώς αν πάει σε κανένα pico με εξωτερικό μετασχηματιστή, με σημαντικό ( σε σχέση με ένα κλασικό τροφοδοτικό ) κόστος και σαφώς μικρότερη ισχύ. Πρέπει όμως με κάποιο τρόπο να σπάσει αυτό το βρόγχο της γείωσης.
δεν αντιλέγω...έχει συμβεί αυτό που λες...να υπάρχει θέμα στο τροφοδοτικό
απλά ανέφερα μια αντίστοιχη περίπτωση δική μου ...που είχα δοκιμάσει και usb κάρτα, usb ακουστικά, και pci κάρτα κ το πρόβλημα παρέμενε
στην καινούρια δεν υπήρχε θέμα
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
784
Εχει τσιπακια για τετοια δουλεια, αρα οι κινεζοι θα εχουν φτηνες λυσεις στο ebay


Ψαξε για usb galvanic isolation
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Αν πιστεύεις ότι το παραπάνω που γράφεις ισχύει όντως, τότε μια άλλη λύση είναι να εγκαταστήσεις κάτι όπως το Equalizer APO και να το ενεργοποιήσεις για την έξοδο της οπτικής. Μετά να δοκιμάσεις διάφορα (σε επίπεδο equalization, φίλτρων κλπ.) για να φέρεις τον ήχο εκεί που θέλεις.
Από χτες είμαι σε αυτήν ακριβώς τη φάση αλλά λίγο που έπαιξα με το EQ τα 'κανα μαντάρα. Βλέπω όμως ότι στο ιντερνετ κυκλοφορούν έτοιμα προφιλ να φορτώσεις στο APO και ετοιμάζομαι να κάνω τις δοκιμές μου.

θα σου έλεγα να κάνεις κάποια τεστς...αλλά εφόσον η μητρική είναι καινούρια
την πηγαίνεις στο κατάστημα απ όπου την πήρες να την τεστάρουν
μου είχε τύχει μια φορά στο παρελθόν ακριβώς το ίδιο σκηνικό.....ελλαττωματική μητρική...
ούτε ρεύματα...ούτε πολύπριζα...ούτε τροφοδοτικά...ούτε γειώσεις ούτε τίποτα
Το πρόβλημα με ακολουθεί εδώ και 3 μητρικές που έχω αλλάξει κατά καιρούς. Όμως και να τους την πάω φαντάζομαι θα κάνουν μια τυπική δοκιμή με κλασικά ηχειάκια PC και θα μου πουν εντάξει είναι. Για την ιστορία έχω τα Focal Alpha 50 Evo (ενεργά). Κανονική σύνδεση, όχι balanced.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.844
Reaction score
77.422
Το πρόβλημα με ακολουθεί εδώ και 3 μητρικές που έχω αλλάξει κατά καιρούς. Όμως και να τους την πάω φαντάζομαι θα κάνουν μια τυπική δοκιμή με κλασικά ηχειάκια PC και θα μου πουν εντάξει είναι. Για την ιστορία έχω τα Focal Alpha 50 Evo (ενεργά). Κανονική σύνδεση, όχι balanced.
Ώπα ...άκυρο τότε....

εφόσον είναι επαναλαμβανόμενο...δεν ευθύνεται η μητρική

ποιο pc έχεις?
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.844
Reaction score
77.422

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.844
Reaction score
77.422
αποσύνδεσε από την μητρική το μπροστινό ''καντράν'' του κουτιού με υποδοχές usb,μινι τζακ, καρντ ριντερ κλπ
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Το τροφοδοτικό η αλήθεια είναι με τρώει να το αλλάξω αλλά δεν έχω ιδέα ποιο να πάρω ως καλύτερο στο θέμα της καθαρής γείωσης (ούτε το google βοήθησε σ'αυτό)

Είναι αυτό:

Πύργος αυτός (το έχω δοκιμάσει με αποσυνδεδεμένα rgb εννοείται): https://www.skroutz.gr/s/17099628/Aerocool-Cylon-Gaming-Midi-Tower-Κουτί-Υπολογιστή-με-Πλαϊνό-Παράθυρο-και-RGB-Φωτισμό-Λευκό.html?from=listing
αποσύνδεσε από την μητρική το μπροστινό ''καντράν'' του κουτιού με υποδοχές usb,μινι τζακ, καρντ ριντερ κλπ
Τα έχω ξηλώσει όλα... καμία διαφορά
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.844
Reaction score
77.422
Το τροφοδοτικό η αλήθεια είναι με τρώει να το αλλάξω αλλά δεν έχω ιδέα ποιο να πάρω ως καλύτερο στο θέμα της καθαρής γείωσης (ούτε το google βοήθησε σ'αυτό)

Είναι αυτό:

Πύργος αυτός (το έχω δοκιμάσει με αποσυνδεδεμένα rgb εννοείται): https://www.skroutz.gr/s/17099628/Aerocool-Cylon-Gaming-Midi-Tower-Κουτί-Υπολογιστή-με-Πλαϊνό-Παράθυρο-και-RGB-Φωτισμό-Λευκό.html?from=listing

Τα έχω ξηλώσει όλα... καμία διαφορά
με την μητρική εκτός κουτιού το δοκίμασες?
χωρίς πληκτρολόγιο ποντίκι....ίσα ίσα να δεις αν ακούγεται το μπαζζζζ
 

Μηνύματα
1.379
Reaction score
1.153
Δοκίμασε μασέ αυτό που σου λέει ο daharis666 και αν δεν δοκίμασε να κουμπώσες μια άλλη οθόνη η ακόμα και να αποσυνδέσεις το hdmi καλώδιο για να δεις αν συνεχίζει ο θορυβος
 

Μηνύματα
44
Reaction score
8
Καλησπέρα, πριν μερικά χρόνια είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με την έξοδο usb του pc μου. Δοκίμασα σχεδόν τα πάντα(άλλαξα πρίζα- άλλαξα τροφοδοτικό - χρησιμοποίησα usb φίλτρο ) και ο θόρυβος ήταν πάντα εκεί!!
Στο τέλος πήρα ένα raspberry και χρησιμοποιούσα λογισμικό(volumio)που τρέχει και ελέγχεις το raspberry από το κινητό σου(έτσι δεν χρειάζονταν οθόνη).O θόρυβος εξαφανίστηκε αλλά στην πορεία μου έλειπε η ευχρηστία του PC.
Αγόρασα τον Acoustic Advance x125, τον σύνδεσα μέσω usb στο ίδιο pc και κατά περίεργο λόγο ο θόρυβος εξαφανίστηκε(δεν ξέρω το πλεονέκτημα του ενσωματωμένου dac του Audio Advance σε σχέση με τα εξωτερικά που δοκίμαζα εγώ. Η δικιά μου άποψη είναι αυτό που σου έγραψαν και τα παιδιά δηλαδή να χρησιμοποιήσεις την οπτική με ανάλογο eq και να σταματήσεις τις δαπανηρές δοκιμές με το pc!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.710
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top