Θόρυβος (χρατς χρουτς ) σε καινούργια βελόνα

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Δυσκολεύτηκα να βρω τίτλο για το θέμα μιας και είναι κάτι που δεν μου έχει ξανασυμβεί στο μικρο διάστημα που ασχολούμαι (μόλις 2 χρόνια) και δεν ξέρω και αν θα γίνω και κατανοητός .
Αρχικά να πω ότι δεν ξέρω αν το πρόβλημα εμφανίστηκε με την αλλαγή κεφαλής ή αν είναι κάτι που προϋπήρχε . Πικάπ Thorens TD160 mkV s , βραχίονας TP 90 , κεφαλή καινούργια Nagaoka MP110 . Όταν παίζει ο δίσκος αν σηκώσω τον βραχίονα , από την στιγμή που τον σηκώνω , ακούγεται ένας θόρυβος τον οποίο θα προσπαθήσω να περιγράψω . Μοιάζει πάρα πολύ σαν να προσπαθώ να ακουμπήσω το βουρτσάκι καθαρισμού της βελόνας (μικροινών) κάτω από την βελόνα και σε επαφή με αυτή και από την ελαφρά αστάθεια του χεριού ακούγεται λίγο χρατς χρουτς . Ο ήχος είναι λίγο υπόκωφος όχι οξύς και κρατάει περίπου 20 δευτερόλεπτα . Αν ακουμπήσω την βελόνα στον δίσκο για 2 δευτερόλεπτα στην επιφάνεια του δίσκου , ο θόρυβος αυτός θα κρατήσει πολύ λιγότερο , 6-7 δευτερόλεπτα . Η ένταση του θορύβου δεν είναι πολύ έντονη , είναι αντιληπτός στη μεγαλύτερη ένταση που ακούω (στο 12 παρά 10) . Έχω τσεκάρει RCA και γείωση . Τα κλιπσάκια του χέντσελ είναι πολύ καλά τοποθετημένα καθώς δεν κούμπωσα εγώ την κεφαλή , έστειλα το χέντσελ στην Exclusive Audio για ανακαλωδίωση του χέντσελ και τοποθέτηση κεφαλης . Τελικά η ανακαλωδίωση δεν είναι δυνατή στο συγκεκριμένο χέντσελ και έτσι απλώς μπήκε καινούργια κεφαλή .
Έχω δοκιμάσει και χωρίς να είναι στην μπρίζα το πικάπ , γυρνώντας το πλατό με το χέρι (λατέρνα φτώχεια και φιλότιμο :headbang:) αλλά δεν άλλαξε κάτι . Έχετε καμιά ιδέα ?
 


Μηνύματα
103
Reaction score
57
Αυτό σκέφτηκα και εγώ αλλά είχα την εντύπωση ότι ο στατικός ακούγεται κάπως ποιο οξύς σαν τσακ τσουκ , τσικ τσικ ένα πράγμα όπως όταν βγάζουμε τον δίσκο από το πλατό και έχει στατικό . Αυτό ακούγεται λίγο σαν να βράζει κατσαρόλα. Λέω να δοκιμάσω το Nordost το υγρό .
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
ο θόρυβος ακούγεται και όταν το πλατό είναι ακίνητο? ... ή μόνον όταν περιστρέφεται?
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
ο θόρυβος ακούγεται και όταν το πλατό είναι ακίνητο? ... ή μόνον όταν περιστρέφεται?
και ακίνητο . Βάζω δίσκο στο πλατό , κατεβάζω την κεφαλή επάνω στο δίσκο χωρίς να περιστρέφεται και ανοίγω την ένταση πάνω από την μέση , ακούγεται άλλα λιγότερο έντονα και για λιγότερο χρόνο (κάπου 10 -11 δεύτερα) . Σηκώνω την βελόνα και έχω το ίδιο φαινόμενο και πάντα στους ίδιους χρόνους , δηλαδή κρατάει 20 δευτερόλεπτα . Μετά το 13ο δευτερόλεπτο ακούγεται ποιο αραιά και μετά το 20ο σταματάει . Σκεφτόμουν μήπως έχει πιαστεί κανένα σκουπιδάκι στο καντιλέβερ της βελόνας . Δεν έχω μισκροσκόπιο για να το δω , με μεγενθυτικό φακό δεν φαίνεται κάτι .
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
761
Reaction score
349
Μήπως το πλατώ σου θέλει γείωση? Δοκίμασε το να γειωθεί στό phono stage!
Kai wellcome to the real world of ....χρατσ χρουτσ ......τσικ τσακ ....κτλ κτλ αν δεν
σε πειράζουν συνέχισε ειδάλως άστα πήγαινε σε άυλα!!:gamer:
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Μήπως το πλατώ σου θέλει γείωση? Δοκίμασε το να γειωθεί στό phono stage!
Kai wellcome to the real world of ....χρατσ χρουτσ ......τσικ τσακ ....κτλ κτλ αν δεν
σε πειράζουν συνέχισε ειδάλως άστα πήγαινε σε άυλα!!:gamer:
Ακούω και άυλα . Δεν με ενοχλούν τα χρατς χρουτς , αλλά όσο λιγότερα τόσο το καλύτερο . Όταν λες να γειώσω το πλατό τι εννοείς ? Το πικάπ είναι γειωμένο πάνω στο phono stage . Εννοείς να γειώσω το πλατό περιστροφής?
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
761
Reaction score
349
Ακούω και άυλα . Δεν με ενοχλούν τα χρατς χρουτς , αλλά όσο λιγότερα τόσο το καλύτερο . Όταν λες να γειώσω το πλατό τι εννοείς ? Το πικάπ είναι γειωμένο πάνω στο phono stage . Εννοείς να γειώσω το πλατό περιστροφής?
Ωραίος!
Ναι αν μπορείς καπου στο σασί του πικ απ ενα καλλώδιο με την γείωση του phono stage.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Ωραίος!
Ναι αν μπορείς καπου στο σασί του πικ απ ενα καλλώδιο με την γείωση του phono stage.
Θα το δοκιμάσω και αν δεν δω κάποια διαφορά θα βγάλω την κεφαλή και θα βάλω την παλιά να δω αν το κάνει πάλι .
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Το λαστιχενιο ματ υπαρχει πανω στο μεταλλικο πλατω η το εχεις αφαιρεσει?
 


Μηνύματα
103
Reaction score
57
Μετά από κάποιους πειραματισμούς που έκανα χθες το βράδυ καταλήγω στο συμπέρασμα ότι δεν μπορεί να οφείλεται σε στατικό ηλεκτρισμό αλλά στην ανάρτηση του καντιλέβερ . Πρώτον , στα 6 δεύτερα κάνει ένα τσακ ποιο δυνατό και το κάνει πάντα στον ίδιο χρόνο . Δεύτερον έβαλα κάτω από τη βελόνα ένα μικρο καθρεφτάκι και και το πίεσα απαλά , μόλις το απομάκρυνα είχα το ίδιο φαινόμενο . Τρίτων άλλαξα το βάρος ανάγνωσης από 2 γρ. που το είχα σε 1,5 γρ. και ο χρόνος εμφάνισης του θορύβου μειώθηκε στα 10 δεύτερα . Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα ότι το πρόβλημα είναι μηχανικό και έχει να κάνει με το υλικό της ανάρτησης του καντιλέβερ και την επαφή μεταξύ καντιλέβερ και ανάρτησης . Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι φυσιολογικό ή αν η ανάρτηση έχει πρόβλημα . Να σημειώσω ότι όταν τοποθέτησα την κεφαλή από την βιασύνη μου (βλακεία μου - απειρία μου) , πριν να ολοκληρώσω τις ρυθμίσεις , την έβαλα και έπαιξε για 1, 5 - 2 λεπτά χωρίς να ρυθμίσω το βάρος ανάγνωσης . Όταν κατάλαβα την κοτσάνα μου και έβαλα την ζυγαριά είδα ότι ήταν στα 3,5 γρ. Μπορεί αυτά τα 2 λεπτά να προκάλεσαν κάποιο πρόβλημα στην ανάρτηση ?
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Αφού η κεφαλή είναι καινούργια όπως λες γιατί δεν απευθύνεσαι στο κατάστημα που την αγόρασες να την ελέγξουν μήπως έχει κάποιο πρόβλημα από κατασκευής και ίσως να στην αντικαταστήσουν αν και συνηθίζεται να ισχυρίζονται βλάβη από κακό χειρισμό ώστε να αποφεύγουν τέτοιες περιπτώσεις αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
 


Μηνύματα
400
Reaction score
370
Θα το δοκιμάσω και αν δεν δω κάποια διαφορά θα βγάλω την κεφαλή και θα βάλω την παλιά να δω αν το κάνει πάλι .
'Επρεπε να το κάνεις απο την αρχή όταν με την καινούργια κεφαλή διαπίστωσες το πρόβλημα και να μην πειράξεις τίποτε άλλο στο πικάπ. Αν με την παλιά κεφαλή δεν εμφανίζεται, τότε σημαίνει οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την νέα. Απλό.

"Να σημειώσω ότι όταν τοποθέτησα την κεφαλή από την βιασύνη μου (βλακεία μου - απειρία μου) , πριν να ολοκληρώσω τις ρυθμίσεις , την έβαλα και έπαιξε για 1, 5 - 2 λεπτά χωρίς να ρυθμίσω το βάρος ανάγνωσης . Όταν κατάλαβα την κοτσάνα μου και έβαλα την ζυγαριά είδα ότι ήταν στα 3,5 γρ. Μπορεί αυτά τα 2 λεπτά να προκάλεσαν κάποιο πρόβλημα στην ανάρτηση ? "

Δεν το νομίζω. Αν όμως το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά απο τα 2 λεπτά που έπαιξε με 3,5 γρ. τότε ίσως.
 


Μηνύματα
103
Reaction score
57
Αφού η κεφαλή είναι καινούργια όπως λες γιατί δεν απευθύνεσαι στο κατάστημα που την αγόρασες να την ελέγξουν μήπως έχει κάποιο πρόβλημα από κατασκευής και ίσως να στην αντικαταστήσουν αν και συνηθίζεται να ισχυρίζονται βλάβη από κακό χειρισμό ώστε να αποφεύγουν τέτοιες περιπτώσεις αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Απευθύνθηκα στον κύριο Ιωνά στην Exclusive Audio . Μου είπε ότι πρώτη φορά ακούει κάτι τέτοιο και ότι δεν πιστεύει ότι μπορεί να προκλήθηκε βλάβη από το μικρο χρονικό διάστημα που έπαιξε με 3,5 γρ. και ότι μπορώ να του την στείλω για να την ελέγξει .
Post automatically merged:

'Επρεπε να το κάνεις απο την αρχή όταν με την καινούργια κεφαλή διαπίστωσες το πρόβλημα και να μην πειράξεις τίποτε άλλο στο πικάπ. Αν με την παλιά κεφαλή δεν εμφανίζεται, τότε σημαίνει οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την νέα. Απλό
Ναι έχεις δίκιο απλά φοβάμαι το βάλε βγάλε της κεφαλής γιατί αν κόψω κάποιο κλιπσάκι η καλωδιάκι του headshell θα έχω πρόβλημα καθώς δεν γίνεται αλλαγή καλωδίων στο συγκεκριμένο μοντέλο και οι τιμές των ανταλλακτικών headshell TP95 στο ebay είναι φεύγα , 125 -135 ευρό
 
Last edited:


Μηνύματα
103
Reaction score
57
- υπάρχουν λάμπες στην αλυσίδα των συσκευών σου ;
όχι , δοκίμασα και χωρίς ίντερνετ στο σπίτι και αποσυνδέοντας και κάποιες άλλες κοντινές συσκευές
Post automatically merged:

Να πω ότι το χρατς χρουτς είναι μάλλον λάθος γιατί δεν ακούγεται ας πούμε σαν κούτσουρο στο τζάκι αλλά σαν να βράζει κάτι . Ποιο πολύ μοιάζει με χρου χρου . Μοιάζει με τον θόρυβο που έκανε παλιότερα μια άλλη βελόνα που την είχα καθαρίσει με σφουγγαράκι magic eraser , όσο βυθιζόταν στο σφουγγάρι έκανε ένα χρου χρου . Βέβαια αυτό το χρου χρου που έχω τώρα δεν είναι τόσο δυνατό σε ένταση . Στις εντάσεις που ακούω μουσική είναι δύσκολα ακουστό , μόνο αν ανοίξω την ένταση πάνω από την μέση ακούγεται ή με ακουστικά . Θα ανεβασω σε λιγο ενα βιντεο για να γινω ποιο κατανοητος .
 
Last edited:



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top