ΙΤ (2017)

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428

Aπλα μια ταινια τρομου ή κατι περισσοτερο?
Ο Κλοουν ειναι απλως αλλος ενας ανωμαλος δολοφονος ή αντιπροσωπευει κατι αλλο?
Στα τρειλερς οταν την πρωτοειδα μου θυμισε το πετυχημενο Stand by me 1986 του ιδιου και θα ελεγα οτι ειχε ολα τα καλα στοιχεια αλλα ποσο ικανο θα ηταν να σε κρατησει τελικα?
Αν το δουμε απλα ως ταινια τρομου θα εχουμε κανει ενα μεγαλο λαθος γιατι τετοια δεν ειναι μονο...
Εβαλα screen shots που ισως δειχνουν καποια βασικα πραματα που μπορει να μας βοηθησουν να κατανοησουμε τι θελει να μας περασει ο συγγραφεας...
Ο Κλοουν δεν ειναι τιποτε αλλο απο τον παιδικο φοβο, ο οποιος δυναμωνει απο την ιδια συντηρητικη κοινωνια...π.χ. η μητερα που δινει πλασεμπο στο παιδι της, ο πατερας της εφηβης ...ο οποιος δε βλεπει οσα ειναι ορατα στην κορη του, μπορει ο κλοουν να οπλισει χερια πολυ συγκεκριμενων ανθρωπων κλπ.
Καποια στιγμη παιζεται η ταινια στο δρομο με τις λευκες, ο Κλοουν εμφανιζεται καθε 27 ετη γιατι?
Εξαφανισεις παιδων τοιχοκολλημενες και απαγορευσεις κυκκλοφοριας αργα ..τι συμβαινει τελικα?
Λενε οι φημες οτι στο δευτερο μερος θα ερθουν αντιμετωποι σε μεγαλυτερη ηλικια πλεον ..πως γινεται αυτο ομως και θα ειναι ορατος αφου πλεον δε θα ειναι παιδια?
Μηπως τελικα δεν ειναι μονο φοβος? αυτη η 30ετια συμβολιζει μια ολοκληρη γενια και οποιες αλλαγες στη νοοτροποια, ιδεες θα παιξει ενα νεο ρολο στο δευτερο μερος ?
Εγω περισσοτερο μυστηριου τη βλεπω με πολλα συμβολικα στοιχεια και λιγοτερο τρομου....
Η σκηνοθεσια ηταν πολυ καλη και η μεταμορφωση του Κλοουν εξαιρετικη ...
Παρακληση εαν καποιοι γνωριζουν την εξελιξη αν μην τη γραψουν εδω..>:(
.να ξερω εαν θα μουτζωσω ή θα αποθεωσω το αμερικανο συγγραφεα .. :) το ενστικτο μου ομως υποβοηθουμενο απο την υψηλη imdb βαθμολογια με προδιαθετει θετικα8-)
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top