Ιδανικές θερμοκρασίες λειτουργίας AV ενισχυτή

Μηνύματα
41
Reaction score
30
Μετά απο πρόσφατο συμβάν βλάβης σε ενισχυτή μέλους(δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρω το όνομα του), με αρκετά πιθανή αιτία της βλάβης της υψηλές θερμοκρασίας, αποφάσησα να βελτιώσω αυτό το κομμάτι στον ενισχυτή μου. Έχοντας λοιπόν ενα "Marantz SR6010" μόλις χθές του τοποθέτησα ενα "Infinity AIRCOM T10".


Χωρίς να έχω λοιπόν καμία γνώση για το θέμα το ρύθμισα να ξεκινάει τη λειτουργεία των ανεμιστήρων στους 35 βαθμούς όταν σβηστός ο ενισχυτής δείχνει 27 βαθμόυς και alarm στους 45 βαθμούς με ταχύτητα ανεμηστήρων 2η πιο αργή. Πρός το παρόν σε δικάναλη λειτουργία διατηρεί την θερμοκρασία στους 35 και πιστεύω πως μπορεί να την κατεβάσει κι'αλλο. Σήμερα θα γίνει δοκίμη και σε ταινία με πολυκάναλη λειτουργία. Αξίζει άραγε να το ρυθμίσω να κατεβάσει κι'άλλο την θερμοκρασία απο τους 35;
Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία με ρωτάτε και φυσικά όλες οι γνώμες δεκτές

Και για να έχουμαι και μια εικόνα:
20190921_162204.jpg
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Θα είχε ιδιαιτερο ενδιαφέρον η αποψη της marantz για το θεμα. Αλλωστε μονο αυτη μπορει να σου δωσει θερμοκρασιες.
Γιατι δε ρωτας απο επισημα μονοπατια (αντξπροσωπεια, mail στη μαμα εταιρια κλπ) ;
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Ως ιδέα το βάζω, σίγουρα δεν είναι ο μόνος που το έχει σκεφτεί.
Έχω βάλει ένα 140mm fan που τροφοδοτείται από ένα 5ν φορτιστή κινητού, συνδεδεμένο στις παροχές ρευματος του AV.
Με του που ανοίξω τον ενισχυτή ξεκινάει και το φανάκι, στα 5v έχει πολύ λίγες στροφές χωρίς να κάνει ντιπ θόρυβο, ντιπ για ντιπ όμως και κρατάει δροσερά τα κυκλώματα.
Ααααα!! Έχω βάλει και ποδαράκια λαστιχένια για τυχών συντονισμους.
Sorry που πετάχτηκα στο θέμα να πω το πόνο μου...Είναι φθηνή λύση όμως!!
Λίγο αντιαισθητική για καποιους ισως αλλά φθηνή:)
20190921_190657.jpg
 

Μηνύματα
41
Reaction score
30
μια χαρα ειστε...

απο θορυβο τι λεει ;
Αρκετά αθόρυβο θα το έλεγα σε μέτρια ταχύτητα οι ανεμιστήρες και εντελός αθόρυβο σε χαμηλή.

Ως ιδέα το βάζω, σίγουρα δεν είναι ο μόνος που το έχει σκεφτεί.
Έχω βάλει ένα 140mm fan που τροφοδοτείται από ένα 5ν φορτιστή κινητού, συνδεδεμένο στις παροχές ρευματος του AV.
Με του που ανοίξω τον ενισχυτή ξεκινάει και το φανάκι, στα 5v έχει πολύ λίγες στροφές χωρίς να κάνει ντιπ θόρυβο, ντιπ για ντιπ όμως και κρατάει δροσερά τα κυκλώματα.
Ααααα!! Έχω βάλει και ποδαράκια λαστιχένια για τυχών συντονισμους.
Sorry που πετάχτηκα στο θέμα να πω το πόνο μου...Είναι φθηνή λύση όμως!!
Λίγο αντιαισθητική για καποιους ισως αλλά φθηνή:)
View attachment 137968
Είναι μια λύση που έχω σκεφτεί και εγώ, προτίμησα το συγκεκριμένο επειδή κάνει εξαγωγή του αέρα απο την πρόσοψη του;), ιδανικό οταν δεν εχεις χώρο απο πάνω πχ. έχει απο πάνω ράφι όπως στην δική μου περίπτωση.

Θα είχε ιδιαιτερο ενδιαφέρον η αποψη της marantz για το θεμα. Αλλωστε μονο αυτη μπορει να σου δωσει θερμοκρασιες.
Γιατι δε ρωτας απο επισημα μονοπατια (αντξπροσωπεια, mail στη μαμα εταιρια κλπ) ;
Θα ρωτήσω και κάπου που να αντιπροσωπέυει την εταιρεία, με ενδιαφέρουν ομως και πιο εμπειρικές γνώμες.
 

Μηνύματα
317
Reaction score
547

Εγώ έχω δύο. Το Τ 10 πάνω στον 7012 και το Τ 8 πάνω στον τελικό.

Αρκετά αθόρυβοι, εξαρτάται βέβαια και σε ποια ταχύτητα τα' χεις και παίζουν.

Πάντως όταν παίζει ταινία, ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις, πχ - 40, δεν ακούγονται.
 


Μηνύματα
18
Reaction score
9
Και εγώ περιμένω το t8 από μέρα σε μέρα για τον 7013,ο λόγος βέβαια είναι το γνωστό πρόβλημα του συμφορουμιτη!!!!χρυσές δουλειές πρέπει να έκανε η infinity!!!!!
 

Μηνύματα
41
Reaction score
30
Και εγώ περιμένω το t8 από μέρα σε μέρα για τον 7013,ο λόγος βέβαια είναι το γνωστό πρόβλημα του συμφορουμιτη!!!!χρυσές δουλειές πρέπει να έκανε η infinity!!!!!
Όντως μας επηρέασε, πριν απλά το σκεφτόμουν οτι καλό θα ήταν:wink:, μετά όσο πιο γρήγορα γίνεται:oops:,Τώρα ήρεμος:smoke:
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Τους καλοκαιρινούς μήνες χρησιμοποιούσα τον εν λόγω ανεμιστήρα (infinity multifan s2) με πολύ καλά αποτελέσματα, τώρα όμως που πιάνουν τα κρύα παρατηρώ ότι ο ενισχυτής με την χρήση του cooler ακόμα και στην χαμηλή ταχύτητα γίνεται ψυγείο. Μήπως θα έπρεπε να σταματήσει η χρήση του μην μας αρπάξει και κανένα κρύωμα ;) και να μπει σε λειτουργία πάλι το καλοκαίρι ???
1573894346046.png
 

Μηνύματα
191
Reaction score
339
Όχι καλό είναι να το αφήσεις γιατί χωρίς αυτό το ψυγείο γίνεται φούρνος και πάλι. Δεν πιάνει την θερμοκρασία του καλοκαιριού αλλά και πάλι ζεστάνετε. Ανάλογα βέβαια και πόση ώρα το δουλεύεις.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Όχι καλό είναι να το αφήσεις γιατί χωρίς αυτό το ψυγείο γίνεται φούρνος και πάλι. Δεν πιάνει την θερμοκρασία του καλοκαιριού αλλά και πάλι ζεστάνετε. Ανάλογα βέβαια και πόση ώρα το δουλεύεις.
Το θέμα είναι όμως το να παίζει κρύος είναι και το ιδανικό ???
Η χρήση που γίνεται είναι άντε 2-3 ώρες σερί.....
 

K

kimon

Guest
Μετά απο πρόσφατο συμβάν βλάβης σε ενισχυτή μέλους(δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρω το όνομα του), με αρκετά πιθανή αιτία της βλάβης της υψηλές θερμοκρασίας, αποφάσησα να βελτιώσω αυτό το κομμάτι στον ενισχυτή μου. Έχοντας λοιπόν ενα "Marantz SR6010" μόλις χθές του τοποθέτησα ενα "Infinity AIRCOM T10".


Χωρίς να έχω λοιπόν καμία γνώση για το θέμα το ρύθμισα να ξεκινάει τη λειτουργεία των ανεμιστήρων στους 35 βαθμούς όταν σβηστός ο ενισχυτής δείχνει 27 βαθμόυς και alarm στους 45 βαθμούς με ταχύτητα ανεμηστήρων 2η πιο αργή. Πρός το παρόν σε δικάναλη λειτουργία διατηρεί την θερμοκρασία στους 35 και πιστεύω πως μπορεί να την κατεβάσει κι'αλλο. Σήμερα θα γίνει δοκίμη και σε ταινία με πολυκάναλη λειτουργία. Αξίζει άραγε να το ρυθμίσω να κατεβάσει κι'άλλο την θερμοκρασία απο τους 35;
Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία με ρωτάτε και φυσικά όλες οι γνώμες δεκτές

Και για να έχουμαι και μια εικόνα:
View attachment 137962
Μπράβο ! Ταιριάζει ωραία και με τις καμπύλες του Μάραντζ!
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Oταν ρυθμιζεται να περνει και να σταματα σε συγκεκριμενες θερμοκρασιες πως γινεται ψυγειο; :rolleyes:
Η μονη διαφορα που θα εχει απο τους θερινους μηνες ειναι η λιγοτερη ωρα λειτουργιας...
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Άλλη μια αντίστοιχη συζήτηση...
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Oταν ρυθμιζεται να περνει και να σταματα σε συγκεκριμενες θερμοκρασιες πως γινεται ψυγειο; :rolleyes:
Η μονη διαφορα που θα εχει απο τους θερινους μηνες ειναι η λιγοτερη ωρα λειτουργιας...
Το συγκεκριμένο cooler δεν ειναι ρυθμιζόμενο ως προς την θερμοκρασία, απλά έχει 3 σκάλες για την ροή του αέρα..
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Α, δεν έχεις θερμοστάτη, ακόμη και έτσι κανένα θέμα η θερμοκρασία που θα ρέει εκεί από έξω θα είναι θερμοκρασία περιβάλλοντος... για ποια μιλάμε;, *
Πληροφοριακά έχω δύο εδώ και δύο χρονάκια σε μόνιμη χαμηλή σκάλα....
*βέβαια πάντα κάποιος μπορεί να με εκπλήξει αλλά σπανια...
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Τελικά ποια είναι η ιδανική θερμοκρασία λειτουργίας του ενισχυτή; Ρώτησες τον κατασκευαστή;
Και γιατί άραγε την ξεπερνάει; Μήπως δεν αερίζεται επαρκώς στο ρακ; Μήπως ζορίζεται και χρειάζεσαι πιο ισχυτό ενισχυτή; Γιατί υπό άλλες συνθήκες θα είχε φροντίσει ο κατασκευαστής να τοποθετήσει ανεμιστηράκια (όπως στους επαγγελματικούς).
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
υπό άλλες συνθήκες θα είχε φροντίσει ο κατασκευαστής να τοποθετήσει ανεμιστηράκια (όπως στους επαγγελματικούς)
Έχουν.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top