Ιδιαιτερότητα subwoofer REL

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.211
Reaction score
26.966
Καλημέρα σας.
Διαβάζοντας αυτό το ρηβγιού (χαχα, πλάκα έχει αυτή η ορθογραφία με τα γου και τα χου !)
http://www.tonepublications.com/review/the-rel-t7i-subwoofer/
μα και άλλα για Subwoofers REL, καθώς και την ιστοσελίδα της εταιρείας, είδα αυτό:
"For those not familiar with REL, they prefer using a high-level connection from your amplifier’s output, accomplishing two things: your main speakers are run full range, making for a more seamless crossover and the sub picks up the exact tonal character of your power amplifier. [...] Those feeling the need can still plug in with preamplifier output, or via a .1/LFE channel in certain theater applications. But if you’re building a 2-channel system, I highly suggest doing it RELs way."
Δεν ξέρω αν είναι η μοναδική εταιρεία που προτείνει (και παρέχει τη δυνατότητα) σύνδεσης με τον τρόπο αυτόν, σκέφτηκα όμως να ζητήσω τη γνώμη των επαϊόντων του φόρουμ. Οι ρηβγιούερς πάντως, δηλώνουν ότι προτιμούν τη συνδεσμολογία "αλά REL" για τα δικά της subs.
Αυτό που σκέφτομαι εγώ είναι το εξής:
Αφ' ενός ο χρήστης δεν έχει να πονοκεφαλιάζει για την ορθή σύνδεση και ρύθμιση.
Αφ' ετέρου όμως, χάνει το ευεργέτημα του "ξαλαφρώματος" των γούφερς των κυρίων ηχείων του.
Θα το πάω και λίγο πιο πέρα. Θα μπορούσε να εφαρμοστεί η συνδεσμολογία που προτείνει η εν λόγω εταιρεία και παράλληλα να καθοριστεί κάτω συχνότητα αποκοπής στα κυρίως ηχεία (στην ιστοσελίδα της δεν βρήκα κάτι σχετικό), να έχουμε δηλαδή "και την πίτα γερή και τον σκύλο χορτάτο" ή θα έχουμε πάλι να ψάχνουμε την ορθή ισορροπία ηχείων και subs?
Έχω την εντύπωση ότι το θέμα θα ενδιαφέρει και άλλους, γι αυτό αναμένω με ενδιαφέρον τα σχόλιά σας.
Ευχαριστώ !
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.655
I like to start with the crossover control all the way down at 30hz and slowly, gently bring the level up until the presentation takes on a fuller sound, without becoming boomy, or overloaded in the mid bass region.
Τι full range μας τσαμπουνάνε; :p
Δεν επεμβαίνει το cross στα high level inputs; :idk:



Δεν έχω συνδέσει ποτέ την REL Strata II αντίκα μου με high level και δεν ξέρω. Ούτε το B2 που είχα για λίγα χρόνια.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.355
Reaction score
79.379
Πως να ρυθμίσετε το sub με το αυτί και με το πως σας αρέσει, ή αλλιώς subwoofer για χαϊεντάδες

:lolsign:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.211
Reaction score
26.966
Τι full range μας τσαμπουνάνε; :p
Δεν επεμβαίνει το cross στα high level inputs;



Δεν έχω συνδέσει ποτέ την REL αντίκα μου με high level και δεν ξέρω.
Σωστά ! Η αλήθεια είναι πως δεν πρόσεξα την ύπαρξη αυτού του βίντεο. Άρα το "full range" είναι π@π@ριά του ρηβγιούερ, ενώ η REL παρέχει ρύθμιση αποκοπής. Αν κατάλαβα καλά, τσάμπα απασχόλησα το φόρουμ (και τσάμπα ο κόπος μου να γράφω :D:D )
[DOUBLEPOST=1531912011][/DOUBLEPOST]
Πως να ρυθμίσετε το sub με το αυτί και με το πως σας αρέσει, ή αλλιώς subwoofer για χαϊεντάδες

:lolsign:
Γιατί αναγκαστικά "με το αυτί"? Δεν μπορεί να ρυθμιστεί με βάση τα χαρακτηριστικά του/των γούφερς μας?
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Είμαστε στην εποχή που τα μετρητικά μικρόφωνα κοστίζουν 100 ευρώ και λίγο παραπάνω κοστίζουν οι επεξεργαστές με crossover.

Οι οδηγοί ρύθμισης ηχείων, σαμπ, κλπ. "με το αυτί" δεν έχουν καμία αξία πλέον.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes:Oχι πως να επεμβει ενεργο φιλτρο σε high level input ειδικα ταυτοχρονως και σε low? και στο βιντεο τα ιδια λεει ....
δεν κοβει παιζει παραλληλα ....εδω καλυτερα...

(Λεει οτι κοβει και στα high ,αλλα εδω δεν εχει εξοδο, τα αλλα(main) παιζουν φουλ τσεκ σχεδιο)

Φυσικα συμφωνω χωρις μικ δουλεια δε γινεται... μερικως αχρηστα τα βιντεακια δηλαδη :D
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.655
:rolleyes:Oχι πως να επεμβει ενεργο φιλτρο σε high level input ειδικα ταυτοχρονως και σε low? και στο βιντεο τα ιδια λεει ....
Έλα ντε. :)
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Λοιπον για κατσε να δουμε γιατι τα ηλεκτρονικα ειναι του διαβολου...>:( μπορει και να εχεις δικιο...:thumbsdown:
Γνωριζουμε γενικως απο εξοδο τελικου ενισχυτη για να φιλτραρουμε χρησιμοποιουμε παθητικα φιλτρα ....
Για να οδηγηθει ενα τελικος ενισχυτης χρειαζεται γενικως προενισχυση αναλογη των τεχνικων χαραχτηριστικων του ...
Ευλογη απορια πως γινεται ενα ηλεκτρονικο φιλτρο που συνηθως παρεμβαλεται πριν τον τελικο, μετα την προενισχυση να επεμβει μετα τελικου, και μαλιστα ακολουθουμενο ενος δευτερου τελικου(αυτου μεσα στο σαμπ μας)?:cautious::thumbsdown:
Αλλα φυσικα ειναι και το αλλο , οι κατασκευαστριες εταιριες εχουν φροντισει τα σαμπ τους να εχουν φιλτρα οταν αυτα οδηγηθουν απο απλες εξοδους προενισχυσης(να μην εχει γινει δηλαδη κοψιμο κρος απο τον προ) ή απο εξοδους των τελικων τους (και οι ολοκληρωμενοι ειναι προ+τελικοι σε ενα σασι φυσικα ) θελω να πιστευω δηλαδη...
Η MF εχει βγαλει τα γνωστα superchargers 550k και 750k , αυτα ειναι τελικοι που μπορουν να οδηγηθουν και απο εξοδους τελικων σταδιων εχουν δηλαδη και high input.
Αρα κατι αντιστοιχο συμβαινει και εδω στις εισοδους ενος σαμπ, αν βαλουμε και στην λιστα ολα τα σαμπς που εχουν και εξοδους low και high, αλλα η συνδεσμολογια ακολουθησει την οδο Τελικος-->σαμπ high input~cross point-->high output -->ηχεια ή αντικαθιστωντας τα high με low in,outputs θα εχουμε το φιλτραρισμα στα κυριως ηχεια....
Εδω στο συγκεκριμενο που δεν εχει outputs μπορει να γινεται και φιλτραρισμα στα high inputs αν υπαρχει σχετικο αντιστοιχο κυκλωμα υποβιβασμου τασεως αρα και ικανοτητας διελευσεως απο το ενεργο φιλτρο, απλα δεν πρεπει να γινει χρηση παραλληλη και των δυο εισοδων , αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα στην περιπτωση μας το σαμπ να παιζει απο το σημειο κρος του και κατω χωρις ομως να κοβει τους δορυφορους γιατι δεν εχει εξοδους για να στειλει φιλτραρισμενες συχνοτητες...
Η MF εβγαλε τα παραπανω ενισχυτικα κυριως για να ενισχυσει αδυνατους μικρης ισχυος ενισχυτες διατηρωντας ομως τον ηχητικο χαραχτηρα τους ,κατι αναλογο υποστηριζει η rel αλλα εδω εχουμε να κανουμε με χαμηλες και οχι μεσουψηλες πραγμα που δε συμμεριζομαι... αλλωστε η σωστη επιλογη σαμπ, σημεια κρος ,χωροι,eq και λοιπες ισοσταθμισεις θελουν δουλεια για να ερθουν σωστα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.302
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top