Ιδιοκατασκευή Turntable & Tonearm.

tht

Μηνύματα
65
Reaction score
424
Καλησπέρα.Η κατασκευή που θα σας παρουσιάσω είναι ένα απωθημένο χρόνων που κοντεύει να ολοκληρωθεί. Το όνομά μου είναι Θανάσης ,44 ετών (πατημένα για τα καλά) και εργάζομαι σαν μηχανουργός τα τελευταία 27 χρόνια. Οι τεχνικές γνώσεις μου γύρο από τα πικάπ δεν είναι τρομερές ,παρόλα αυτά πήρα το θάρρος να ξεκινήσω μια τέτοια κατασκευή από το μηδέν βασισμένος στις κατασκευαστικές μου δυνατότητες.
Αυτό το αναφέρω για να ξεκαθαρίσω οτι στην πορεία μπορεί να μην είμαι σε θέση να καλύψω τις απορίες σας σε θεωρία ,από κατασκευαστικής πλευράς όμως οτι θέλετε.
Η κατασκευή ,αν και έχει ξεκινήσει πριν αρκετό καιρό είναι Low Budget .Όσο πιο Low φυσικά μιας και για ορισμένα εξαρτήματα ήταν αναπόφευκτη η αγορά τους( πλατό μασίφ αλουμίνιο 11 kg ).Τα περισσότερα από αυτά είναι μαζεμένα από την "σαβούρα" του μαγαζιού και κατεργασμένα ,παίρνοντας νέα μορφή.
Τα σχόλιά μου θα είναι μετρημένα από φωτογραφίες όμως υπάρχει μπόλικο υλικό.
 


tht

Μηνύματα
65
Reaction score
424
Η παρουσίαση θα ξεκινήσει από το σώμα του πικάπ. Αποτελείτε από MDF και μασίφ δρύινα δοκάρια
περιμετρικά για να μπορέσω να κάνω τα ξεγυρίσματα και να δώσω την μορφή που θέλω.Συνολικές διαστάσεις 470*400*70 mm.
PL1.jpg

Τα υλικά είναι προσφορά του φίλου Ηλία του ξυλουργού μετά από ξεσκαρτάρισμα του μαγαζιού του.


PL2.jpg
PL3.jpg
PL4.jpg
PL5.jpg

[DOUBLEPOST=1514140396][/DOUBLEPOST]Έχω ένα θεματάκι με τις φωτογραφίες.Μου έβγαλε μήνυμα οτι δεν μπορώ να ανεβάσω πάνω από 5.
Φταίει το μέγεθος τους ή υπάρχει κάποιος περιορισμός σε κάθε ποστάρισμα;
 






tht

Μηνύματα
65
Reaction score
424
Για τον άξονα περιστροφής πρέπει να πω δυο λόγια για τον τρόπο που σκέφτηκα και έπραξα.Το πλατό λόγο βάρους χρειάζεται και έναν αρκετά στιβαρό άξονα.Αν υπολογίσουμε και το ύψος του που είναι 50mm τότε η επιφάνεια επαφής του άξονα με το πηγάδι θα είναι μεγάλη με αποτέλεσμα να έχει τριβές.Για να μειώσω αυτή την επιφάνεια αποφάσισα το πηγάδι να εφάπτεται σε δύο δαχτυλίδια.Σε έναν ατσάλινο άξονα πρεσάρισα τα εξωτερικά δαχτυλίδια από δύο ρουλεμάν ένα με 19mm διάμετρο και 10mm ύψος ,στην κορυφή του άξονα, και ένα με διάμετρο 24mm και 14mm ύψος στην βάση.Η επιλογή των δαχτυλιδιών από ρουλεμάν έγινε για την σκληρότητα του υλικού και την ρεκτιφιαρισμένη επιφάνεια του.
Στο πηγάδι έχουν πρεσαριστή δαχτυλίδια από φωσφορούχο μπρούντζο και στην συνέχεια τορνιρίστικαν στην ανάλογη διάμετρο.Στον άξονα έχει γίνει μια τρύπα 4,5mm κατά μήκος με το σκεπτικό να φτιάξω μια αντλία με την οποία θα στέλνω λάδι στα σημεία τριβής. Ίσος σας μπέρδεψα με την περιγραφή αλλά η φωτογραφίες θα ξεδιαλύνουν την υπόθεση.
Στην πρώτη φωτό βλέπεται όλα τα εξαρτήματα του άξονα μαζί με την βάση που θα πακτωθεί στο σώμα
ΑΞ1.jpg


Στην δεύτερη ο άξονας απομονωμένος μαζί με τα εξαρτήματα του σημείου έδρασεις του πλατό.Το πλατό θα πατάει στον άξονα με μπίλια από ρουλεμάν.Το αντίστοιχο σημείο στον είναι ένα κομμάτι από ατσαλάκι 12% Co.(χρησιμοποιούνται σαν κοπτικά στον τόρνο με το κατάλληλο τρόχισμα) πακτωμένο σε 6mm ακέφαλη άλεν.Η άλεν μου δίνει την δυνατότητα να ρυθμίσω το ύψος του πλατό από το σώμα του πικάπ και στην συνέχεια την σταθεροποιώ με τρεις ακέφαλες Μ3.Οι εγκοπές στην βάση της άλεν είναι για να περνάει το λάδι που προανέφερα.
ΑΞ2.jpg
ΑΞ3.jpg

Στην επόμενη φαίνεται καθαρά το σημείο που πατάει η μπίλια του πλατό
ΑΞ4.jpg


ο άξονας με τα δύο δαχτυλίδια ρουλεμάν ένα στην κορυφή του αριστερά και ένα λίγο μετά την κωνική επιφάνεια.
ΑΞ5.jpg
 




tht

Μηνύματα
65
Reaction score
424
Στην συνέχεια το πηγάδι με τα μπρούτζινα δαχτυλίδια.Στην περιφέρεια τους έχουν γίνει λούκια,στην ουσία είναι ένα σπείρωμα με 14mm βήμα και 2 κορυφές,για να περνάει το λάδι
ΑΞ20.jpg
ΑΞ21.jpg


Περασμένο στον άξονα
ΑΞ22.jpg


Και τοποθετημένο πρόχειρα στο σώμα
ΑΞ23.jpg
ΑΞ25.jpg
 

Μηνύματα
258
Reaction score
127
Εφοσον εχεις τορνο..... κανεις παπαδες, ποσο μαλλον ενα πικαπ!!!! Θυμηθηκα ως φοιτητης μηχανολογιας την πρωτη επαφη με εναν Αγιαξ και τις πρωτες ακιδες που εφτιαξα!!!
Low bugdet δεν το λες, για σενα ναι, αυτη την κατασκευη (δεν ξερω για την αποδοση) εταιρειες πικαπ θατην χρεωναν χιλιαδες ευρω.
Καποια στοιχειωδη αναρτηση οποιοδηποτε τυπου θα υπαρχει?
 

tht

Μηνύματα
65
Reaction score
424
Στην συνέχει θα δείτε τις βάσεις -πόδια που θα στηρίζετε το πικάπ. Είναι τέσσερις ανεξάρτητες βάσεις
φτιαγμένες από αλουμίνιο και MDF και το σημείο επαφής με τα αξονάκια του πικάπ είναι απο ACETAL.
Στο κάτω μέρος μπαίνει ένας δίσκος από φύλλο σιλικόνης πάχους 2mm για να πατήσουν στο έπιπλο χωρίς να κάνουν ζημιά.
Π1.jpg
Π2.jpg


Και τα τέσσερα με τα φύλλα σιλικόνης
Π3.jpg
Π4.jpg
 


tht

Μηνύματα
65
Reaction score
424
Εφοσον εχεις τορνο..... κανεις παπαδες, ποσο μαλλον ενα πικαπ!!!! Θυμηθηκα ως φοιτητης μηχανολογιας την πρωτη επαφη με εναν Αγιαξ και τις πρωτες ακιδες που εφτιαξα!!!
Low bugdet δεν το λες, για σενα ναι, αυτη την κατασκευη (δεν ξερω για την αποδοση) εταιρειες πικαπ θατην χρεωναν χιλιαδες ευρω.
Καποια στοιχειωδη αναρτηση οποιοδηποτε τυπου θα υπαρχει?
Για τις χιλιάδες ευρώ δεν ξέρω να σου πω.Η κατασκευή που βλέπεις στην τελευταία φωτογραφία με το ζόρι ξεπερνάει τα 130 ευρό με τα 80 από αυτά να φεύγουν στο πλατό.
Για την στοιχειώδη ανάρτηση που μου λες βασίζομαι στην μάζα του πικάπ και στην απομόνωση που μου δίνουν οι βάσεις του.Στην ουσία το πικάπ πατάει πάνω σε MDF και σιλικόνη.Τα αλουμίνια εξωτερικά είναι μόνο εμφάνιση.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.780
Γεια σου Θανάση και καλώς ήρθες.
Μπράβο για την κατασκευή σου.
Τα υλικά σου είναι σίδερο ή ανοξείδωτο;
Το μπρούντζινο δαχτυλίδι με το σπείρωμα είναι ρεκτιφιαρισμένο εσωτερικά;
 

tht

Μηνύματα
65
Reaction score
424
Γεια σου Θανάση και καλώς ήρθες.
Μπράβο για την κατασκευή σου.
Τα υλικά σου είναι σίδερο ή ανοξείδωτο;
Το μπρούντζινο δαχτυλίδι με το σπείρωμα είναι ρεκτιφιαρισμένο εσωτερικά;
Καλός σας βρήκα και Χρόνια πολλά σε όλους.
Τα υλικά της κατασκευής είναι χάλυβας ,τα εξαρτήματα του άξονα, και αλουμίνιο τα πόδια και οι βάσεις.
Στα μπρούντζινα δαχτυλίδια δεν έχει γίνει ρεκτιφιέ.Το τελικό πάσο για το φινίρισμα έχει γίνει με ατσαλάκι, τροχισμένο στο χέρι.Οι ανοχές που άφησα ήταν όσο το δυνατόν μικρότερες (0,03-0,05mm).Όταν μοντάρισα άξονα-πηγάδι η περιστροφή του πλατό δεν ήταν τόσο άνετη.Του έδωσα κίνηση με μοτέρ το έπνιξα στο λάδι και μετά από αρκετές ώρες το έλυσα. Το σκούπισα με καθαρό λευκό πανί στο οποίο φάνηκαν τα ρινίσματα του μπρούντζου σαν χρυσόσκονη.Όταν το ξανά μοντάρισα στεγνό η περιστροφή ήταν πολύ πιο άνετη.Το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.Στην πρώτη απόπειρα κατασκευής άξονα-πηγάδι είχα χρησιμοποιήσει 25άρι βάκτρο εμπορίου και μπρούντζινο πηγάδι.
Στην πρώτη φωτογραφία είναι το τελικό πάσο στον μπρούντζο.Φαίνετε και η μανέλα με το ατσαλάκι.

DSC_0146~1.jpg


DSC_0148~1.jpg


Στην επόμενη το λούκι για το λάδι

DSC_0149~1.jpg


25mm άξονας του εμπορίου. Ρεκτιφιαρισμένος επιχρωμιομένος με επιφανειακή σκλήρυνση .Πουλιέται με το μέτρο και χρησιμοποιείται σε υδραυλικές μπουκάλες και συστήματα γραμμικής κίνησης.
PB260044~1.jpg


Και στην τελευταία φωτογραφία το μπρούντζινο δαχτυλίδι μετά από αρκετές ώρες περιστροφής.
PB260056~1.jpg

Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες από κινητό και δεν είναι πολύ καθαρές ,παρόλα αυτά φαίνεται η διαφορά στην επιφάνεια του πηγαδιού πριν και μετά το δούλεμα.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.780
Πως και δεν χρησιμοποίησες τα έτοιμα αυτολιπαινόμενα μπρούντζινα δαχτυλίδια του εμπορίου με γυαλισμένη την τρύπα;
Έχουν μεγάλη ακρίβεια στην διάσταση, είναι στο μηδέν που λέμε.
Θα γλύτωνες χρόνο.
Εγώ σε τέτοιες κατασκευές τα χρησιμοποιώ πολύ και για άξονα βάζω τα ατσάλια αέρος που προορίζονται για καλούπια σε μηχανήματα cnc punch.
Κι αυτά στο μηδέν, με τέλεια ρεκτιφιαρισμένη γυαλισμένη επιφάνεια.
Συνήθως χρησιμοποιώ τα 12 χιλιοστών διάμετρο.

Α! ξέχασα να πω ότι είμαι κι εγώ της δουλειάς.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top