Ισοστάθμιση, ισοστάθμιση...ισοστάθμιση!

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Καταρχάς θεωρώ την ισοστάθμιση απαραίτητη, ειδικά μετά την ενσωμάτωση ενός sub στο χώρο μου πριν μερικούς μήνες.
Αυτή τη στιγμή βολεύομαι με το APO, ένα EQ που τρέχει στα PC μου μιας και είναι η κύρια πηγή μου.
Όλα ωραία, αλλά αφενός μερικές φορές χρησιμοποιώ και άλλες πηγές (αναλογικές) που συνδέονται κατευθείαν στο Audio Interface, αφετέρου σε κάποια προγράμματα που τρέχουν με ASIO drivers το APO δε δουλεύει.
Να μην τα πολυλογώ, "το ψήνω" να φύγω από το APO και να συνδέσω κάποια συσκευή πριν τα ενεργά για αυτή τη δουλειά.

Γλυκοκοιτάω τα:

1) miniDSP 2x4
( https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/minidsp-2x4 )
Δεν θα κάνω κάποιου είδους crossover μ' αυτό (αφήνω το sub να κάνει τα δικά του) παρά μόνο EQ.
Τη δουλεία που θέλω θεωρητικά την κάνει και με το παραπάνω αλλά δεν ακούω και πολλά καλά εδώ μέσα για χρήση εκτός sub.... Ψυχολογικά με χαλάει και η διπλή μετατροπή AD & DA...

2) Behringer FBQ3102HD Ultragraph Pro
( https://www.thomann.de/gr/behringer_fbq3102hd_ultragraph_pro.htm )
Αναλογικά πράματα, το ρυθμίζεις το ξεχνάς... έχει και XLR.

3) Behringer DEQ2496 Ultra-Curve Pro
( https://www.thomann.de/gr/behringer_deq2496_ultracurve_pro.htm )
Εδώ έχουμε πολλά καλούδια, π.χ. memories για διάφορα αποθηκευμένα setup, είσοδο μικροφώνου για analyzer ή(και) αυτόματο καλιμπράρισμα χώρου κλπ κλπ
Και εδώ έχουμε διπλή μετατροπή AD & DA αλλά ίσως και όχι μιας και έχει και S/PDIF είσοδο οπότε πιθανολογώ πως μπορώ να το συνδέσω και ως DAC.

4) miniDSP 2x4 HD
( https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/minidsp-2x4-hd )
2 ψηφιακές είσοδοι που μπορώ να βάλω 2 πηγές οπότε το χρησιμοποιώ και ως DAC γλυτώνοντας τη διπλή μετατροπή οπότε φαντάζομαι έχουμε καλύτερη ποιότητα από το miniDSP. Μαζί με το τηλεκοντρόλ του, χρήση και ως ..."προενισχυτή" μιας και μπορείς να διαλέγεις από 3 εισόδους και να ρυθμίζεις Volume.

Γνώμες, προτάσεις;;;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Περίμενε να βγει η καινούργια έκδοση του Dirac για υπολογιστή.
 


Μηνύματα
414
Reaction score
891
Περίμενε να βγει η καινούργια έκδοση του Dirac για υπολογιστή.
Δηλαδή; Μια αναζήτηση που έκανα είδα μόνο συνεργασία με φίρμες υπολογιστών ως ενσωματωμένη υλοποίηση.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Δηλαδή; Μια αναζήτηση που έκανα είδα μόνο συνεργασία με φίρμες υπολογιστών ως ενσωματωμένη υλοποίηση.
Ως σκέτο software
Θα βγει συντόμως η νέα έκδοση. Αν τους στείλεις Mail μπορει να σου στείλουν beta για δοκιμη
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Η καινουργια εκδοση dirac ηταν να βγει αυτες τις μερες αλλα δεν. Λογικα μεχρι τελος αυγουστου.

Ωστοσο δεν δουλευει οπως η παλια εκδοση σαν virtual soundcard αλλα πρεπει να την φορτωσεις σαν vst ή au απο το προγραμμα που ακους μουσικη ....τα audirvana,foobar,jriver το υποστηριζουν.

Ωστοσο προσωπικα δεν εβγαλα ακρη πως στο καλο θα το φορτωσω στο rew να δω τι ψαρια πιανει. Η εταιρια μου ειπε να αγορασω το hijack οπου εκει φτιαχνεις μια αλυσιδα εφαρμογων οπως θες...πχ chrome -dirac- dac .ετσι εκανα μια αλυσιδα για το rew αλλα τα αποτελεσματα δεν εδειξαν οτι δουλευει σωστα.

Το deq2496 το ειχα. Κανει αυτοματα την δουλεια αλλα νομιζω δεν θα επεμβει σε phase,timing κτλ.μονο eq κανει.οποτε εαν ισχυει αυτο τι να το κανεις;

Το ultragraph pro θελει διαβασμα...και παλι θα επεμβει σαν eq νομιζω.

Απο εκει και περα εφοσον πας στο μονοπατι αυτο και εχεις γουφερ μην αγνοησεις το woofer. Και εγω στην ιδια φαση ειμαι.......και ψαχνω να δω πως θα το κανω.πιστευω ομως οτι το minidsp 2χ4 ειναι ημιμετρο.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Η καινουργια εκδοση dirac ηταν να βγει αυτες τις μερες αλλα δεν. Λογικα μεχρι τελος αυγουστου.

πρεπει να την φορτωσεις σαν vst ή au απο το προγραμμα που ακους μουσικη ....τα audirvana,foobar,jriver
Καλό αυτό μεν για όταν χρησιμοποιώ το Foobar, αλλά δε θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω όταν βλέπω κάτι από το youtube.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Για οποιαδήποτε απορία, τους ρωτάτε, απαντούν αμέσως.
 



Μηνύματα
954
Reaction score
518
Εχει το virtual cable και καποιες αλλες εφαρμογες που μπορεις να χρησιμοποιησεις.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Καλό αυτό μεν για όταν χρησιμοποιώ το Foobar, αλλά δε θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω όταν βλέπω κάτι από το youtube.
Αν δε σ ενδιαφέρει ο ASIΟ driver (ή wasapi), μπορείς να έχεις το APO χωρίς κανένα Module φορτωμένο, μόνο και μόνο για να φορτώσεις από κει το vst του dirac και να παίζει παντού...
Προσωπικά χρειάζομαι και ASIO driver μερικές φορές αλλά οκ, ίσως μπορέσω να ζήσω και χωρίς ASIO !
[DOUBLEPOST=1564520667][/DOUBLEPOST]
Απο εκει και περα εφοσον πας στο μονοπατι αυτο και εχεις γουφερ μην αγνοησεις το woofer. Και εγω στην ιδια φαση ειμαι.......και ψαχνω να δω πως θα το κανω.πιστευω ομως οτι το minidsp 2χ4 ειναι ημιμετρο.
Για το woofer (sub) γίνεται όλη η δουλειά... στο υπόλοιπο φάσμα και να μην είναι σωστή η απόκριση, δε μ' ενοχλεί κάτι. Το EQ που τρέχει τώρα στο PC, τρέχει κυρίως για το sub ... απλά αφού τρέχει και τρέχει πείραξα -πολύ διακριτικά- και μερικές συχνότητες ακόμη...
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Το θεμα δεν ειναι εαν σε ενοχλει κατι η οχι. Προσωπικα ουτε εγω εχω καποια ενοχλησει απο το συστημα μου αλλα οταν εβαλα το ντιρακ δεν θελω να ακουσω αλλιως. Δλδ εαν δεν ακουσεις το καλυτερο...η το 'σωστο' δεν θα μπορεις να πεις τι σε ενοχλει μιας και η συνηθεια ειναι ατιμο πραγμα.

Ωστοσο γι αυτο που λες το σεβομαι. Μετρας τα ηχεια σου...εκει που ξεκινανε ουσιαστικα να παιζουν βαζεις το κρος....αγοραζεις ενα dirac και ενα μικροφωνο...και τελος η ιστορια.τρβας κουρτινα στις συχνοτητες του σαμπ και ολα οκ.

Βεβαια εχω δει παιδια απο εδω ή ακομα και καποιες εταιριες....βαζουν το κρος 10hz πανω απο τα ηχεια...σε αυτην την περιπτωση παλι την κουρτινα του ντιρακ θα την βαλεις οπου το κρος. Εχω δει αλλους να το βαζουν και 20hz.

Ολα αυτα θελουν ομως μικροφωνο και rew για να ρυθμισεις την ενταση τοσο των ηχειων οσο και του σαμπ. Επισης το rew θα σε βοηθησει να διαλεξεις μια θεση πιο σωστη στο σαμπ(ή με το λεγομενο κροουλινγκ), καθως επισης και μια καλυτερη θεση στα ηχεια και μετα να βαλεις ντιρακ. Εαν Σε ενδιαφερει μονο το eq παρε το deq2496.το βαζεις το κανει και τελος.

Τι εννοεις δεν χρειαζεται αλλο module εαν δεν σε asio?!
[DOUBLEPOST=1564522048][/DOUBLEPOST]Επισης πρωτου παρεις οτιδηποτε μιας και μιλαμε για σαμπ. Δες απο ποιες συχνοτητες ξεκινανε. Για το deq που σου πα δεν θυμαμαι απο που ξεκιναει...μιας και εγω τοτε ειχα μονο τα ηχεια
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Τι εννοεις δεν χρειαζεται αλλο module εαν δεν σε asio?!
Στο APO φορτώνεις όσα EQ θέλεις, φίλτρα, καθώς και vst plugins.
Όμως για να δουλέψουν δεν πρέπει να χρησιμοποιείς ASIO driver, αν για παράδειγμα παίζεις μουσική με foobar+ASIO το APO γίνεται ουσιαστικά bypass.
Οπότε αν βγει το dirac σε vst plugin, θα μπορεί προφανώς να φορτωθεί στο APO και να δουλεύει σε ότι ήχο παράγεται από οποιοδήποτε πρόγραμμα του PC αρκεί τα προγράμματα που θα παίζουν τη μουσική/ταινίες να μη χρησιμοποιούν ASIO.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Την κουρτίνα του Dirac ή θα την αφήνετε εκεί που την ορίζει το πρόγραμμα ή θα την βάζετε στο Schroeder Frequency του δωματίου.

Αν δεν γνωρίζετε τι ειναι το Schroeder Frequency, αφήστε την στο αυτόματο.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
ΑαααA ok το apo λες...το προγραμμα που για windows.

Ενα ενα μας τα λες χεχε.πες μας τι ειναι το Schroeder Frequency....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
ΑαααA ok το apo λες...το προγραμμα που για windows.

Ενα ενα μας τα λες χεχε.πες μας τι ειναι το Schroeder Frequency....
Όχι. :p
Να διαβάσετε
[DOUBLEPOST=1564524244][/DOUBLEPOST](Την πρώτη πρότασή σου δεν την κατάλαβα)
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Από τη στιγμή που έχεις σύστημα με ηχεία και sub το minidsp είναι σχεδόν απαραίτητο. Για τα 100€ του κόστους του αξίζει να παρακάμψεις το cross του sub, το οποίο εκτός από αναξιόπιστο έχει κι ελλιπείς ρυθμίσεις. Τώρα όσον αφορά την ποιότητα της ισοστάθμισης που θα κάνει σε όλο το φάσμα, αυτή εξαρτάται και από τη συνολική ποιότητα τα συστήματος, αν μιλάμε για ένα σύστημα χαμηλής τιμής και δυνατοτήτων τότε δε νομίζω πως θα έπρεπε να σε ανησυχεί κάτι. Για τις μετατροπές από αναλογικό σε ψηφιακό και πάλι πίσω ισχύουν τα ίδια. Μην ξεχνάς άλλωστε πως τα καλά ενεργά έχουν ψηφιακό cross άρα κάνουν κι αυτά μετατροπή σήματος χωρίς να ντρέπονται ;).
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
παιδια απο τα λιγα που ξερω δεν ειναι ετσι.

Εαν παρει μονο minidsp για το σαμπ....και πουμε οτι δεν εχει σημασια τοσο αυτη η μετατροπη του σηματος....θα ρυθμιζει ναι μεν το σαμπ αλλα μπορει να εχει ακυρωσεις στα ηχεια.

Απο εκει και περα ειναι και το timing. Θα πρεπει να εχουν ιδιο timing με τα ηχεια.

Η μονη λυση ειναι να ασχοληθεις με ολα αλλιως αστο ετσι. Και εαν κανω καπου λαθος διορθωστε με.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top