Ισοστάθμιση, ισοστάθμιση...ισοστάθμιση!

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Γνώμες, προτάσεις;;;
Τα μπέριγκερ δεν συγκρίνονται με ισοστάθμιση επιπέδου ντιρακ, απορρίπτονται.

Προφανώς οι διπλές ψηφιοαναλογικες μετατροπές δεν είναι επιθυμητές, ασχέτως αν είναι διάφανες ακουστικά, πράγμα που ήδη το ξέρεις και το έθεσες ως πρόβλημα.

Άρα, από τις πιθανές λύσεις που προτείνεις, μένει μόνο μια. ;)

Ίσως να δεις και το ενδεχόμενο αγοράς χρήσης του ντιρακ στο πισι.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Από τη στιγμή που έχεις σύστημα με ηχεία και sub το minidsp είναι σχεδόν απαραίτητο. Για τα 100€ του κόστους του αξίζει να παρακάμψεις το cross του sub, το οποίο εκτός από αναξιόπιστο έχει κι ελλιπείς ρυθμίσεις.
Προβληματίζομαι στο να παρακάμψω το cross του sub (χρησιμοποιώντας το minidsp π.χ.) ...διότι το sub που έχω δεν έχει κάποια είσοδο που να μην περνάει από LPF... Σα να μη φτάνει αυτό, η υψηλότερη συχνότητα που κόβει το sub είναι τα 90Hz... όποτε θα έχω 2 LPF;;; ένα στο Minidsp και ένα στο sub;;; Εκτός αν στο minidsp χρησιμοποιήσω HPF + EQ για τα ηχεία και μόνο EQ για το sub (ή και LPF αλλά να κόβει ψηλά...) .
13753201.jpg
[DOUBLEPOST=1564586040][/DOUBLEPOST]
Τα μπέριγκερ δεν συγκρίνονται με ισοστάθμιση επιπέδου ντιρακ, απορρίπτονται.

Προφανώς οι διπλές ψηφιοαναλογικες μετατροπές δεν είναι επιθυμητές, ασχέτως αν είναι διάφανες ακουστικά, πράγμα που ήδη το ξέρεις και το έθεσες ως πρόβλημα.

Άρα, από τις πιθανές λύσεις που προτείνεις, μένει μόνο μια. ;)

Ίσως να δεις και το ενδεχόμενο αγοράς χρήσης του ντιρακ στο πισι.
Αν τα Beringher είναι χάλια... τότε ναι, η λύση που μένει είναι μία (ή 2 αν περιμένω το νέο dirac που πρότεινε ο dimifoot)
Αλλά αν δε βάλουμε το dirac στο παιχνίδι.... πόσο χάλια είναι τα Beringher σε σχέση με τα miniDsp;;
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Δεν ειναι χαλια απλα δεν κανουν την ιδια δουλεια....

Το dirac pc ακομα δεν βγηκε. Μετα Πρεπει να το βαλεις σε προγραμμα που υποστηριζει vst. Γενικοτερα το καινουργιο ετσι οπως το εκαναν ειναι μεγαλη χαζομαρα. Δοκιμασε πριν παρεις εχει πολλες μερες τριαλ. Υστερα δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθησει μιας και δεν μπορεις να τα πειραξεις ξεχωριστα Σαμπ και ηχεια στην περιπτωση σου. Τα παιδια εχουν το παλιο που ηταν μια χαρα.

Εαν εχεις σαμπ μονο το shd.χιλιαρικο δλδ.
 




Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Απο εκει και περα ειναι και το timing. Θα πρεπει να εχουν ιδιο timing με τα ηχεια.
Ποιός σου είπε ότι to minidsp δεν κάνει γι' αυτή τη δουλειά; Απλά πρέπει να έχεις μικρόφωνο για να βρεις το impulse response sub και ηχείων στο σημείο cross και να τα φέρεις. Και αν θέλεις να κάνεις ολόκληρη τη δουλειά στέλνεις πρώτα στο mini dsp και από κει κροσάρεις και στέλνεις σε ηχεία και sub
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Ποιός σου είπε ότι to minidsp δεν κάνει γι' αυτή τη δουλειά; Απλά πρέπει να έχεις μικρόφωνο για να βρεις το impulse response sub και ηχείων στο σημείο cross και να τα φέρεις. Και αν θέλεις να κάνεις ολόκληρη τη δουλειά στέλνεις πρώτα στο mini dsp και από κει κροσάρεις και στέλνεις σε ηχεία και sub
Ακριβως αυτο γινεται στην περιπτωση που κροσαρεις στην συχνοτητα των ηχειων. Εαν τα ηχεια σου κατεβαινουν 40hz και στο σαμπ εχεις 50 ή κροσσαρεις για καποιον λογο στα 70hz δεν μπορεις να κανεις δουλεια με το ντιρακ....

Offropic:επι ευκαιρια ξερει κανεις κανενα προγραμμα μετρησεις κατα προτιμηση δωρεαν (αλλιως επι πληρωμη)για μακ ωστε να δω με το καινουργιο ντιρακ τι εχω καταφερει;
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Σε γραφειο, λογω μικρης αποστασης ακροασης,και σχετικη αποσταση απο πλαινους τοιχους, μονο χαμηλα θα ασχολιομουν ταιριαγματα με σαμπ και λοιπες ισοσταθμισεις , υψηλοτερα θα γραψει τοσο οσο ισορροπημενο ειναι το ηχειο απο κατασκευης...
Οποτε το minidsp ειναι μια χαρα γιαυτη τη δουλεια...
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
αυτό το περάσατε στο ντούκο αλλα ένα helix που έχω αυτοκινητου στο σπίτι κάνει παπαδες
Εγώ δεν έδωσα παραπάνω σημασία λόγω τιμής, όχι για κανένα άλλο λόγο... 650 κάνει το 6to8 και 900 το 8to12 (Ελλάδα)...
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Εγώ δεν έδωσα παραπάνω σημασία λόγω τιμής, όχι για κανένα άλλο λόγο... 650 κάνει το 6to8 και 900 το 8to12 (Ελλάδα)...
το helix είναι φτηνότερο πιστεύω 400-450 και κατέληξα εκεί μετά από behringer (χαλια) και minidsp 2x8 λιγότερο χαλια.

dirac δεν έχω δοκιμαση πάντως
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Το Helix pro είναι εξαιρετικό αλλά εξίσου και το 6το8 aerospace. Για όσους τα γνωρίζουν είναι επένδυση. Το χρησιμοποιώ σε σπίτια και αν συνδεθεί μεσω coaxial με καλώδιο της προκοπής είναι value for money με Το παραπάνω! Ορεξη και γνώση θέλει για παιχνίδια ρυθμίσεων.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Τελικά παρήγγειλα και περιμένω ένα UMIK-1 μικρόφωνο που έτσι κ αλλιώς θα το χρειαζόμουνα ασχέτως επιλογής ισοστάθμισης.

Θα παίξω λίγο μαζί του να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε και εύχομαι να βοηθήσει και στην επιλογή ισοστάθμισης.
Βασικά τείνω προς το miniDSP 2x4 HD χωρίς dirac γιατί αυτή τη στιγμή δεν αντέχω τα 200€ του licence που χρειάζεται.
Ε, ας βγει και το dirac για PC (αν και θα προτιμούσα να τρέχει σε άλλη συσκευή για πολλούς λόγους) και βλέπουμε.
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ήρθε το παιχνιδάκι μου (UMIK) οπότε πήρα μερικές μετρήσεις για αρχή να δούμε τι γίνεται!

Απενεργοποίησα ότι ρύθμιση EQ είχα στο ΑΡΟ και πήρα μια αρχική (2 ενεργα 6'' + 1 sub)
- Προφανώς είναι λίγο δυνατά το sub...
- Για την πτώση στις υψηλές ευθύνεται σίγουρα και πως αυτή τη στιγμή τα ηχεία δεν έχουν τη σωστή κλίση... (αλλά δυστυχώς είμαι αναγκασμένος να τα έχω έτσι λίγο καιρό ακόμη)
- Για την απότομη πτώση πριν τα 40 δεν ξέρω... δεν κατεβαίνει χαμηλότερα το sub; η συχνότητα του bass reflex σε συνδυασμό με το μικρό δωμάτιο (3,60 x 3,45);
1-START.jpg


Μια ακόμη μέτρηση χωρίς EQ με λίγο χαμηλότερη ένταση στο sub και crossover στα 80 αντί 90 που το είχα.
2-VOLUMES.jpg


Και μέτρηση μετά την εφαρμογή convolusion filter στο ΑΡΟ με μια τυπική target curve...
3-EQ.jpg


Οκ... αρχή είναι, θα έχω να παίζω καιρό...
Η αρχική εντύπωση είναι καλύτερα εστιασμένη μουσική, πιο ομοιόμορφη κατανομή των χαμηλών στο χώρο αλλά ...μου λείπει το δυνατότερο μπασάκι που είχα συνηθίσει.... Επειδή όμως τα ξέρω τα παιχνίδια αυτής της κυρίας (συνήθειας) θα ακούσω τις μουσικές μου λίγο έτσι και βλέπω (με κόβω να ασχολούμαι με το loudness μάλλον...)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Ήρθε το παιχνιδάκι μου (UMIK) οπότε πήρα μερικές μετρήσεις για αρχή να δούμε τι γίνεται!

Απενεργοποίησα ότι ρύθμιση EQ είχα στο ΑΡΟ και πήρα μια αρχική (2 ενεργα 6'' + 1 sub)
- Προφανώς είναι λίγο δυνατά το sub...
- Για την πτώση στις υψηλές ευθύνεται σίγουρα και πως αυτή τη στιγμή τα ηχεία δεν έχουν τη σωστή κλίση... (αλλά δυστυχώς είμαι αναγκασμένος να τα έχω έτσι λίγο καιρό ακόμη)
- Για την απότομη πτώση πριν τα 40 δεν ξέρω... δεν κατεβαίνει χαμηλότερα το sub; η συχνότητα του bass reflex σε συνδυασμό με το μικρό δωμάτιο (3,60 x 3,45);
View attachment 135038

Μια ακόμη μέτρηση χωρίς EQ με λίγο χαμηλότερη ένταση στο sub και crossover στα 80 αντί 90 που το είχα.
View attachment 135039

Και μέτρηση μετά την εφαρμογή convolusion filter στο ΑΡΟ με μια τυπική target curve...
View attachment 135040

Οκ... αρχή είναι, θα έχω να παίζω καιρό...
Η αρχική εντύπωση είναι καλύτερα εστιασμένη μουσική, πιο ομοιόμορφη κατανομή των χαμηλών στο χώρο αλλά ...μου λείπει το δυνατότερο μπασάκι που είχα συνηθίσει.... Επειδή όμως τα ξέρω τα παιχνίδια αυτής της κυρίας (συνήθειας) θα ακούσω τις μουσικές μου λίγο έτσι και βλέπω (με κόβω να ασχολούμαι με το loudness μάλλον...)
Άλλος ένας που άκουγε στο +-8db και είχε και άποψη.

Μετρήστε τα συστήματά σας και κλάψτε.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Άλλος ένας που άκουγε στο +-8db και είχε και άποψη.

Μετρήστε τα συστήματά σας και κλάψτε.
Ισχύει
Παρ' όλα αυτά δεν άκουγα τόσο χάλια σαν το αρχικό διάγραμμα διότι EQ χρησιμοποιούσα ήδη (έστω και ρυθμισμένο με τόνους και ...αυτί) και την κορυφώση στα 56 περίπου την είχα αντιμετωπίσει...
Οκ, σίγουρα με το αυτί θα ακούσεις κάποια προβλήματα αλλά αυτά που βγάζουν μάτι (...αυτί), το μικρόφωνο θα σου δείξει την πάσα αλήθεια...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.541
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top