Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Μια ερωτηση για καλωδια. Αν ισχυει ο τιτλος 😁

Θελω να περασω καλωδιο για τα περιφερειακα. Και για μελοντικο ατμος. 12-15μ το καθε ηχειο. Σκευτομαι για τα πιο κατω. Γυρω στα 350ευρω τα 100 μετρα. Βαση χαρακτηριστικων πιο νομιζετε οτι ειναι το καλυτερο;

1. Canare 2S11F
2. Belden 5000UP
Τώρα προτείνω Kondo, δαγκωτό.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
ωραίο κομμάτι βαράει καλά..... Σεισμός γίνεται στο σπίτι μου...

δυστυχως κάτοχος kondo μάλλον δε θα ασχοληθεί να το ακούσει ποτέ.....


φίλε να σου πω την αλήθεια όλοι οι audiophiles τεινουμε να γελάμε με τα προηγούμενα μηχανήματα μας....

Αυτο τουλάχιστον δείχνει μια εξέλιξη.....
Δυό πράγματα να σε ρωτήσω.
Οι κάτοχοι Kondo δλδ τι ακούνε? μόνο Αριες?
Οχι ότι εμένα μου άρεσε.

Οσο αφορά στο τι κάνουν οι audiophiles και γελάνε με τα προηγούμενα μηχανάκια τους -σας , εμένα μου κάνει λίγο με ψυχολογικό πέρα -δώθε ένα πράμα.
Και εγώ έχω εξελιχθεί στην πορεία μου ώς hifiντελάς , αλλά δεν γελάω με αυτά που είχα στα 18 μου , αυτά μπορούσα αυτά είχα.
Δεν νομίζω ότι η εξέλιξη φαίνεται έτσι. Μόνο το εγώ και το φουσκωμένο πορτοφόλι φαίνεται με αυτόν τον τρόπο.
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λοιπόν επειδή βαρέθηκα αυτό το γαϊτανάκι με τα kondo θα τα πουλήσω και θα πάω να πάρω δυο Valhalla έτσι για να αλλάξουμε.
Πάρε μογκαμομπελντενοειδη να ησυχάσουν οι άλλοι βρε! :lol:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.211
Reaction score
26.957
να μη φανώ ο παράξενος
Χαχα κι εγώ γι αυτόν ακριβώς τον λόγο δίστασα κάμποσο. Ξαφνικά όμως μού ήρθε η ιδέα με την πίτσα και είπα να σπάσω λίγο την ένταση και να σάς δροσίσω κιόλας μες τον μίνι καύσωνα :D
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Σοβαρά τώρα;

Εχθές είχε 40 βαθμούς και το καλύτερο που μπορούσατε να κάνετε είναι να τσακώνεστε ποιός την έχει μεγαλύτερη, την απόλαυση την ηχητική;
Γ@μw τα ενεργά μου και τα καλώδια μου μέσα δηλαδή.

Συνέλθετε κύριοι.

Θα ρίξω πρόστιμα.

Σας επαναφέρω στην τάξη.

Screenshot_20200518_073315.jpg
Screenshot_20200518_073327.jpg
Screenshot_20200518_073255.jpg
Screenshot_20200518_073232.jpg
Screenshot_20200518_073206.jpg

Screenshot_20200518_073148.jpg
Screenshot_20200518_073244.jpg
Screenshot_20200518_073305.jpg
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η άγνοια κάνει μπαμ! η άγνοια κάνει μπαμ!
Άντε να ζωντανέψουμε ν' αρχίσουνε τα ban!
Με πιάνει κώτσο θεε μου ο Ιάπων το γατόνι
δυο μέτρα κοτετσόσυρμα με κάλτσα το φασκιώνει!

Η άγνοια κάνει μπαμ!

Παράτα τα ενεργά ,παράτα τα ενεργά
και πάμε να ακούσουμε πρίμα μεταξωτά!
Απόψε στου Λεάνδρου ,πω πω τι έχει να γίνει!
Και αν παίξουμε με Kondo σαγώνι δε θα μείνει!

Η άγνοια κάνει μπαμ!

Τι λάμπα είσαι εσύ! τι λάμπα είσαι εσύ!
Για χάρη σου εστάθηκε και ο Floyd Toole προσοχή!
Γουστάρουμε distortion και ο Ίαρ το βουλώνει
ο ευτυχής ο κάτοχος φουσκώνει σαν παγώνι!

Η άγνοια κάνει μπαμ!

Απόψε στου Λεάνδρου ,πω πω τι έχει να γίνει!
Και αν παίξουμε με Kondo σαγώνι δε θα μείνει!

Η άγνοια κάνει μπαμ!

Δεν έμεινα ικανοποιημένος με την πρώτη προσπάθεια και επειδή τιμώ τα λεφτά που μου δίνει ο Ζιζικος για να γράφω στίχους στο αβουσαιτ είπα να το αλλάξω λίγο. Διαλιέχτε οπχοια βερσιόν θέτε..

Η άγνοια κάνει μπαμ! η άγνοια κάνει μπαμ!
Μα όλοι έχουν άποψη, μέχρι και ο Κουκαραμ!
Ψωνιστηκες Γδρεσιε μου καλώδια απ' του Μητσιώνη
Και άκουσες διαφορές, κουβέντα δε σηκώνει!

Η άγνοια κάνει μπαμ!

Φορτώστε κεφαλές χαμηλοεξοδες
Και πάμε να ακούσουμε βελουδινες χροιές!
Απόψε στου Λεάνδρου ,πω πω τι έχει να γίνει!
Και αν παίξουμε με Kondo σαγώνι δε θα μείνει!

Η άγνοια κάνει μπαμ!

Τι λάμπα είσαι εσύ! τι Λόλα είσαι εσύ!
Για χάρη σου σταθηκανε οι ντοκτορς προσοχή!
Γουστάρουμε distortion και ο Ίαρ πάει να σκάσει
Του δόλιου του ποδογιατρου του φεύγει το καφάσι!

Η άγνοια κάνει μπαμ!

Απόψε στου Λεάνδρου ,πω πω τι έχει να γίνει!
Και αν παίξουμε με Kondo σαγώνι δε θα μείνει!

Η άγνοια κάνει μπαμ!
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Σοβαρά τώρα;

Εχθές είχε 40 βαθμούς και το καλύτερο που μπορούσατε να κάνετε είναι να τσακώνεστε ποιός την έχει μεγαλύτερη, την απόλαυση την ηχητική;
Γ@μw τα ενεργά μου και τα καλώδια μου μέσα δηλαδή.

Συνέλθετε κύριοι.

Θα ρίξω πρόστιμα.

Σας επαναφέρω στην τάξη.

View attachment 166260 View attachment 166259 View attachment 166261 View attachment 166262 View attachment 166263
View attachment 166266 View attachment 166265 View attachment 166264
Αυτά τα καλωδια που φοράει θα παίζουν τρελά!!!!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Παντως τωρα που ειδα το βιντεο με τα Kondo, παρατηρησα πολυ υψηλες εντασεις και πολυ δυσκολες μουσικες...


πολλα ζορια ενα πραμα!


Πιστευω πως και 10 βατ θ αρκουσαν γι αυτο που βλεπουμε , και πολλα βαζω κιολας.

αςμας γελασουν εεεεεε. ... ας μας πουν κι αυτοι που γνωριζουν απο 801 η αυτοι που εχουν πχ @wizzy τι εχουν να πουΝ για τις 50 βαταρες της ενισχυσης;
Για να μη πω ποσο κλαιω εεεε γελαω με τα λαμπατα που ειχα και πως επαιζαν σε σχεση με τωρα, οχι μονο εγω φυσικα αλλα κι οσοι τ ακουσαν.
Φίλε Γιάννη, με χαρά λαμβάνω την "πάσα" κι απαντώ με quotes από προηγούμενα σχετικά posts μου, από τα οποία δεν θα άλλαζα ούτε τελεία! Να διευκρινίσω ότι έχω τα B&W 802. B&W 801 έχει ο @Abessalom. Η ουσία του ερωτήματος, όμως, παραμένει η ίδια Πάμε, λοιπόν:

Στο post #171, στο thread για το σύστημά μου, έγραψα:
Η αλήθεια είναι ότι όταν έψαχνα να στήσω ηχοσύστημα, είχα κάποιους λαμπάτους υπόψην (π.χ. JADIS D88S), αλλά όταν είδα τις μέσες τιμές αξιόλογων ηχείων με κόρνες, αποθαρρύνθηκα. Πολλά τα λεφτά... Συν του ότι, κάποιος σοφός συμforumίτης μου είπε να αφήσω τις λάμπες για τα λαμπατέρ και να επενδύσω στην ωμή δύναμη (κοινώς, να ταΐσω τα ηχεία μου με πολλά watt).
Επομένως, για μένα, τα 60 Watts του Jadis, ήταν λίγα. Πόσο μάλλον για ένα "δύσκολο" απο πλευράς ευαισθησίας ηχείο σαν το ProAc.

Στη συνέχεια, στο thread "Γιατί οι ροκάδες στήνουν συστήματα για μαντολίνο", στο post #25, έγραψα:

Πάντως, [...] ο λόγος που πήρα B&W ήταν επειδή οι άλλες επιλογές που είχα ήταν ProAc, PMC και KEF. Κανένα από αυτά δεν με ικανοποίησε. Για παράδειγμα, όταν άκουσα Eva Cassidy - Autumn Leaves από ProAc Response D28 οδηγούμενα από Jadis D88S, παραλίγο να δακρύσω από την συγκίνηση. Fair enough. Μόλις όμως έβαλα Marduk - Kaziklu Bey, παραλίγο να κλάψω από την απογοήτευση. Ε, όταν ακούω το ίδιο κομμάτι με τον συνδυασμό ηχείων-ενισχυτών που τελικά απέκτησα, ε, γκρεμίζω το σπίτι σιγά σιγά...!
Οπότε, από πλευράς μου, δηλώνω χαρούμενος που βρέθηκε κάποιος πραγματικός φίλος και με συμβούλεψε να προχωρήσω στην αγορά ενισχυτών με πολλά Watts και δη class D. Μου γλίτωσε χρόνο, χρήμα κι απογοήτευση και κέρδισα επάρκεια οδήγησης κι απύθμενη ευχαρίστηση.
 

Μηνύματα
12.846
Reaction score
10.064
Η γη δεν είναι στρογγυλή και ποτέ δεν ήταν. Είναι σχεδόν σφαιρική. Δεν ήθελα να το γράψω τόση ώρα για να μη φανώ ο παράξενος, αλλά αφού το ανέφερες εσύ πρώτος ... 8-)
Το σχήμα της είναι το "Γαιωειδές", που προσομοιάζεται από "ελλειψοειδή εκ περιστοφής".
Άσχιετοι, ε άσχιετοι όλοι. :roflmao: :rofl: :rofl:
 





PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Το αντίθετο Ιάσωνα θα μπορούσε να γίνει, άλλωστε στον κολλητό του τα χώνει πρωτίστως ο οποίος μπορεί και να είναι μεγαλύτερος χαϊεντάς από του λόγου σου :p
Τα περί ορέξεως του καθενός δεν έχουν να κάνουν με την φιλία λέω εγώ τώρα:)
Προσωπικα εχω "κραξει" κολλητους μου και για καλωδια.ΠΟΤΕ ομως για το χρωμα τους.
Και το κυριοτερο,δεν ενιωσα και την αναγκη να ανοιξω νημα πουθενα για να τους κανω ........ "πρωτοσελιδο"...........
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Προσωπικα εχω "κραξει" κολλητους μου και για καλωδια.ΠΟΤΕ ομως για το χρωμα τους.
Και το κυριοτερο,δεν ενιωσα και την αναγκη να ανοιξω νημα πουθενα για να τους κανω ........ "πρωτοσελιδο"...........
Θεωρώ ότι είναι κάτι που έγινε στα πλαίσια του "χαβαλέ". Άλλωστε απαντήθηκε από τον ίδιο.

Τι να μανουριασουμε ρε?
45 χρόνια στην μάπα σε τρώω :fuckyou:
Εμείς τι να λέμε τώρα και ποιος είναι ο λόγος για να το κάνουμε αυτό ; :)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.589
Μηνύματα
2.865.091
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top