Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Να διορθώσω μόνο μία ανακρίβεια: η topping δεν βγάζει τροφοδοτικά σαν αναβάθμιση των συσκευών της. Έχει ένα μόνο μοντέλο γραμμικού τροφοδοτικού για χρήση με το φθηνό stack της A50/D50, ουσιαστικά είναι μία όμοιας αισθητικής συσκευή που τροφοδοτεί για λόγους κυρίως πρακτικούς τον ενισχυτή, το dac και μία ίσως πηγή ή άλλη συσκευή ταυτόχρονα. Τα κορυφαία μοντέλα της πχ A90 & D90 δε δέχονται εξωτερικό τροφοδοτικό.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Θεωρείτε λογικό να δίνονται χιλιάρικα σε καλώδια, αλλά όταν πάτε να πάρετε σαμπ, ψάχνετε με 100€ τι υπάρχει.

Εκεί όμως είναι που χρειάζονται τα 3-χιλιαρα, να πέφτουν αλλεπάλληλα, για να αγοράσεις ανάλυση και χαμηλές ολικές αρμονικές παραμορφώσεις στη δεύτερη οκταβα, κι όσο γίνεται στο τέλος της πρώτης.

Και να τα υποστηρίξεις αυτά, με την αναγκαία ισοστάθμιση, με κέντρο χρονισμού όμοιο με των δορυφόρων, με σοβαρότητα στήνονται αυτά τα πράγματα, όχι με πλουμιστά πολυμπριζα και μωβ καλωδιάκια κι εξαράκια ή πεντεμισάρια να καλούν τους ιδιοσυντονισμούς του χώρου για βοήθεια στα "μπάσα".

Α, και προσοχή μη διασταυρωθούν τίποτα καλώδια, και δεν έχετε φανάρια και γίνει κάνα τροχαίο στα ηλεκτρόνια, προσοχή μη φορτώσετε το σύστημα υγείας, οι ΜΕΘ δεν είναι διαθέσιμες για ηλεκτρόνια με ζαλάδες...
Ποια ισοστάθμιση; Φτου κακά! Ο πρώτος κανόνας της οντιοφιλ κουλτούρας απαγορεύει τη διέλευση του σήματος απο τέτοια ποταπά κυκλώματα. Μόνο απο χαϊεντάδικα καλώδια επιτρέπεται να περνάει! Για τα δε subs, ούτε κουβέντα! Απαγορεύονται διά ροπάλου!!

Μινγουάιλ, άλλαξα και interconnect στο σύστημά μου ( μιλώντας για καλώδια ), δεν ξέρω αν αυτό που έβαλα είναι καλύτερο απο το 1016 ή ταιριάζει περισσότερο με τα μηχανήματα που συνδέει, αλλά δεν χορταίνω να ακούω κλασική τη τελευταία εβδομάδα.
 


Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Διότι ποτέ δεν ασχοληθήκατε να τα λύσετε με την προβλεπόμενη by the book
Ακούει σωστά μόνο όποιος απευθύνθηκε σε πιστοποιημένο τεχνικό με εμπειρία στο αντικείμενο.
Όλες οι DIY προσπάθειες “στησίματος” έχουν λάθη ακόμα και στο δικάναλο,
στο πολυκάναλο ... ? Ακόμα χειρότερα, Τραγικά !

Οσο και να λέτε ότι τα ‘χετε σωστά στημένα μια επίσκεψη από τεχνικό στον χώρο σας θα σας πείσει.

.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ακούει σωστά μόνο όποιος απευθύνθηκε σε πιστοποιημένο τεχνικό με εμπειρία στο αντικείμενο.
Όλες οι DIY προσπάθειες “στησίματος” έχουν λάθη ακόμα και στο δικάναλο,
στο πολυκάναλο ... ? Ακόμα χειρότερα, Τραγικά !

Οσο και να λέτε ότι τα ‘χετε σωστά στημένα μια επίσκεψη από τεχνικό στον χώρο σας θα σας πείσει.
Υπάρχει το "ακούω σωστά" και το "ακούω ευχάριστα".
Το "ακούω σωστά" είναι απαίτηση μόνο από επαγγελματίες που πρέπει να κάνουν τη δουλειά τους π.χ, μίξη σε ένα studio.
Δεν είναι απαραίτητα απαίτηση και στα σπίτια μας... εκεί συνήθως αρκεί το "ακούω ευχάριστα".

(εννοώ πως ακομα και να μην είναι τέλειο το diy στήσιμο δεν έγινε και τίποτα αν τελικά ευχαριστεί)

Απλά η γνώμη μου.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ακούει σωστά μόνο όποιος απευθύνθηκε σε πιστοποιημένο τεχνικό με εμπειρία στο αντικείμενο.
Όλες οι DIY προσπάθειες “στησίματος” έχουν λάθη ακόμα και στο δικάναλο,
στο πολυκάναλο ... ? Ακόμα χειρότερα, Τραγικά !

Οσο και να λέτε ότι τα ‘χετε σωστά στημένα μια επίσκεψη από τεχνικό στον χώρο σας θα σας πείσει.

.
Έχω ο ίδιος καταθέσει πειστήρια περί του αντιθέτου στο σχετικό νήμα με τις διορθώσεις σε δικαναλικό setup.
Οταν παντως ακουσουν κατι οπως πρεπει, τοτε θα καταλαβουν πως θα επρεπε να ηταν.
Ακριβώς...Δεν καταλαβαίνουμε τι ακούγαμε,μέχρι να το ακούσουμε...διορθωμένο. :sneaky:
 


Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Παρακαλώ να διαγραφεί από τον τίτλο η λέξη καλώδια...

PS (Με πρόλαβε ο Decembered με πτώση στο νήμα)
Ας γίνει διαγωνισμός ποιος ακούει χειρότερα τότε...
Τι σπατάλη χρονου...
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.354
Κάποιος ποδηλάτης; :lolsign:
Εγώ, εγώ! Τόσο καιρό με προπονήσεις στο σπίτι, είμαι το τέλειο χαμστεράκι! :roflmao:
Οταν παντως ακουσουν κατι οπως πρεπει, τοτε θα καταλαβουν πως θα επρεπε να ηταν.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Έχω ο ίδιος καταθέσει πειστήρια περί του αντιθέτου στο σχετικό νήμα με τις διορθώσεις σε δικαναλικό setup.
… εσύ είσαι phenomenon, εξαιρείσαι
.
cgm.gif

.


Μιας και μιλάμε για καλώδια …
ποιος φανταζόταν πριν 50 χρ. ότι τα ελαστικά στα σημερινά αυτοκίνητα θα επηρέαζαν τόσο πολύ την συμπεριφορά τους. :drinks:

.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
… εσύ είσαι phenomenon, εξαιρείσαι
.
View attachment 168305
.


Μιας και μιλάμε για καλώδια …
ποιος φανταζόταν πριν 50 χρ. ότι τα ελαστικά στα σημερινά αυτοκίνητα θα επηρέαζαν τόσο πολύ την συμπεριφορά τους. :drinks:

.
Φαινόμενο...επιμονής.

Και σίγουρα το είχαν υπόψιν όσοι φορείς επιτελούσαν έρευνες στο συγκεκριμένο αντικείμενο.

Όπως και για ζώνες ασφαλείας,αερόσακους,ABS κτλ που κάποτε θεωρούνταν εξοπλισμός εκτός συμβατικών ορίων ενώ σήμερα είναι δεδομένα σε όλα τα οχήματα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Δε φέρνω καμία αντίρρηση στο να γίνεται το καλιμπραρισμα από ειδικό, ίσα ίσα το προτείνω σε όλους, επί μονίμου βάσεως.

Σημειώνω μάλιστα, την αναγκαιότητα του να υπάρχουν στο σεταπ συνδεδεμένα και διαθέσιμα εργαλεία ισοστάθμισης για να χρησιμοποιηθούν από τον ειδικό. Όσο πιο σοβαρά τα εργαλεία ισοστάθμισης, τόσο καλύτερη δουλειά μπορεί να κάνει ο καλιμπρατορας. Αν έχει μόνο κουμπιά μπας τρεμπλ, μόνο αυτές είναι οι δυνατότητες...
Προτείνω ένα ντιρακ μίνιμουμ..

Στις υπόλοιπες εξυπνάδες που διαβάζω από χαϊεντάδες καλωδιολάγνους και στρωτήρες καβλωδίων και μηχανών, προτείνω διάβασμα από έγκυρες πηγές:

 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αυτό είναι κάτι που με απασχολεί. Τι προτείνεις γιατρέ μου; Κάτι έχω ακούσει ότι πρέπει εκεί που διασταυρώνονται να είναι κάθετα το ένα προς το άλλο, ισχύει; Περιττό να πω ότι πίσω απο τα μηχανήματά μου γίνετια -ο- χαμός με τα καλώδια.
Πάρε ενεργά!
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Θεωρείτε λογικό να δίνονται χιλιάρικα σε καλώδια, αλλά όταν πάτε να πάρετε σαμπ, ψάχνετε με 100€ τι υπάρχει.

Εκεί όμως είναι που χρειάζονται τα 3-χιλιαρα, να πέφτουν αλλεπάλληλα, για να αγοράσεις ανάλυση και χαμηλές ολικές αρμονικές παραμορφώσεις στη δεύτερη οκταβα, κι όσο γίνεται στο τέλος της πρώτης.

Και να τα υποστηρίξεις αυτά, με την αναγκαία ισοστάθμιση, με κέντρο χρονισμού όμοιο με των δορυφόρων, με σοβαρότητα στήνονται αυτά τα πράγματα, όχι με πλουμιστά πολυμπριζα και μωβ καλωδιάκια κι εξαράκια ή πεντεμισάρια να καλούν τους ιδιοσυντονισμούς του χώρου για βοήθεια στα "μπάσα".

Α, και προσοχή μη διασταυρωθούν τίποτα καλώδια, και δεν έχετε φανάρια και γίνει κάνα τροχαίο στα ηλεκτρόνια, προσοχή μη φορτώσετε το σύστημα υγείας, οι ΜΕΘ δεν είναι διαθέσιμες για ηλεκτρόνια με ζαλάδες...
Δεν θέλουμε να πάρουμε σαμπ εμείς μεγαλώσαμε έχουμε ωριμάσει ενώ κάποιοι έχουν μείνει δεκαπεντάχρονα, ούτε αναλωνόμαστε σε tuning ιδιοκατασκευές από τον κάθε τυχάρπαστο που κοροϊδεύει τον κόσμο, ούτε θα εμπιστευόμουν κανένα να δώσω τα μηχανήματα μου να τα πειράξει κάποιος εκτός αν τα έχω για πέταμα και πάλι θα το σκεφτόμουν, πληρώνουμε χιλιάδες ευρώ για να έχουμε μηχανήματα λουλούδια εμφανισιακά και ηχητικά, παίζουν αυτό που μπορούν να παίξουν αν θέλω καλύτερο αποτέλεσμα πρέπει να βάλω το χέρι στην τσέπη, αν μπορώ και αξίζει θα το κάνω δεν θα μπω σε διαδικασία να κοροϊδεύω τον εαυτό μου ότι το Χ μπορεί να παίξει Χ στην Τετάρτη

Ότι μπορώ να βελτιώσω με μια ηχητική περιποίηση του χώρου στα πλαίσια του δυνατού να το δεχτώ αλλά επειδή ζω και ακούω σε οικιακό χώρο θα είναι περιορισμένο το αποτέλεσμα σε σχέση με την αναβάθμιση των συσκευών και παρελκομένων.

Όσον αφορά τα ακριβά καλώδια πωλούνται εκατομμύρια παγκόσμια σε ετήσια βάση τελικά υπάρχουν πολλά κορόιδα και εσύ είσαι ο πονηρός

Η ουσία δεν είναι το ποσό που έχεις δώσει αν είναι πολύ ή λίγο αλλά το τι ισχυρίζεσαι ότι κάνει το αποτέλεσμα σε σχέση με την τιμή κτήσης, με καβούρια στην τσέπη δουλειά δεν γίνεται μόνο μπαλώματα, αυθυποβολή και εγωωωωωισμός.

Έχεις φαγωθεί βάλτε 10 σαμπ 10 ενεργά, σε σπίτι μένω όχι σε στούντιο, και δεν έχω σκοπό να κάθομαι σαν το κούτσουρο ακίνητος αμίλητος αγέλαστος για να ακούσω μουσική ουτε θέλω να εστιάζω το κεφάλι μου για να με σημαδέψει το ηχείο μπας και ακούσω.

Ένα χρέπι ήχείο αν τσιρίζει όση ισοστάθμιση όποια βελτίωση χώρου και να του κάνεις απλά θα είναι ένα βελτιωμένο χρέπι δεν πάει παραπάνω ή αν τα ενισχυτικά του είναι αισχρά πάλι λιγότερα αισχρά θα παίζει αν η πηγή παίζει συμπιεσμένα αρχεία πάλι συμπιεσμένο αποτέλεσμα θα είναι, οπότε άστε τα fairytales.

Εσύ θες να δώσεις χιλιάδες ευρώ για να αγοράσεις ένα προτζέκτορα πεταμένα λεφτά κατά την αποψή μου και αυτό για να βλέπεις στο Game of thrones και την τρίχα στο βάθος όπως είπες για εμένα με την φτωχική μου FHD το μόνο που με νοιάζει είναι να βλέπω τα βυζιά της Khaleesi μια χαρά φαίνονται,

Υ.Γ. Τα σαγόνια μου είναι στη θέση τους
Ποια ισοστάθμιση; Φτου κακά! Ο πρώτος κανόνας της οντιοφιλ κουλτούρας απαγορεύει τη διέλευση του σήματος απο τέτοια ποταπά κυκλώματα. Μόνο απο χαϊεντάδικα καλώδια επιτρέπεται να περνάει! Για τα δε subs, ούτε κουβέντα! Απαγορεύονται διά ροπάλου!!

Μινγουάιλ, άλλαξα και interconnect στο σύστημά μου ( μιλώντας για καλώδια ), δεν ξέρω αν αυτό που έβαλα είναι καλύτερο απο το 1016 ή ταιριάζει περισσότερο με τα μηχανήματα που συνδέει, αλλά δεν χορταίνω να ακούω κλασική τη τελευταία εβδομάδα.
Αυτό που έπρεπε να αλλάξεις ήταν ηχεία για να δεις τα καλώδια αν παίζουν, όλα είναι μια αλυσίδα.
 


Μηνύματα
348
Reaction score
685
Προς ταυτες... "πλατφόρμες" που εκ φύσεως απεχθάνονται και λοιδορούν οτιδήποτε σχετίζεται με πράσινη ενέργεια :


20200604_170158.jpg
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top