Καλώδια και θύματα

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Οχι δεν υπονοώ τίποτα, θεωρώ ότι μερικές προτ'άσεις σου είναι ασύνδετες ή δεν βγάζουν νόημα.
:roflmao: :roflmao: :roflmao: :laugh::laugh::laugh::lol::lol::lol:
..άστο καλό σου..
μ' έκανες και γέλασα πάλι!!:smile::smile:
 
Last edited:



Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Οχι δεν υπονοώ τίποτα, θεωρώ ότι μερικές προτ'άσεις σου είναι ασύνδετες ή δεν βγάζουν νόημα.
Ενώ του bhutia είναι συνδεδεμένες που είναι σαν τους χρησμούς της Πυθίας, η χρησιμοποιώντας ασύνδετο λόγο, προσπαθεί να περάσει τα υπονοούμενα του, δόξα τον Θεό τα βασικά Ελληνικά τα ξέρουμε και μπορούμε να καταλάβουμε και τις έννοιες και τα τρολαρίσματα και τα υπονοούμενα, και άμα υπονοείς κάτι πες το στα ίσα και να μην κρύβεσαι πίσω από τις λέξεις, αλλιώς σιώπα καλύτερα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ενώ του bhutia είναι συνδεδεμένες που είναι σαν τους χρησμούς της Πυθίας, η χρησιμοποιώντας ασύνδετο λόγο, προσπαθεί να περάσει τα υπονοούμενα του, δόξα τον Θεό τα βασικά Ελληνικά τα ξέρουμε και μπορούμε να καταλάβουμε και τις έννοιες και τα τρολαρίσματα και τα υπονοούμενα, και άμα υπονοείς κάτι πες το στα ίσα και να μην κρύβεσαι πίσω από τις λέξεις, αλλιώς σιώπα καλύτερα.
1591367412470.png


τώρα πως απ το αναπάντητο ερώτημα μου αν υπονοείς ότι είμαι έμπορος ή αν παίρνω προμήθειες από κάποιους για τις συμβουλές μου....καταλήξες στα σαμπ και στην ισοστάθμιση.... είναι όντως άξιον απορίας!!!...:errwhat::errwhat:
Να το ψάξεις αυτό!!....:roflmao::roflmao: δεν είναι καλό!!...
1591367491737.png
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.007
Δεν υπονοώ τίποτα , ούτε τρολάρω κανέναν , αν κάποιος έπρεπε να θιχθεί αυτός είναι ο Λέανδρος και όχι εσύ.
Τα νταβατζιλίκια θα σου πρότεινα να τα χρησιμοποιείς κάπου άλλού.
Δεν κρύφτηκα ποτέ πίσω από τις λέξεις , ο λόγος μου είναι ξεκάθαρος και αν θέλεις μπορώ να στον κάνω πολύ ξεκάθαρο.
Το να μου προτείνεις να σιωπήσω είναι μάλλον αστείο ε?
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δεν υπονοώ τίποτα , ούτε τρολάρω κανέναν , αν κάποιος έπρεπε να θιχθεί αυτός είναι ο Λέανδρος και όχι εσύ.
Τα νταβατζιλίκια θα σου πρότεινα να τα χρησιμοποιείς κάπου άλλού.
Δεν κρύφτηκα ποτέ πίσω από τις λέξεις , ο λόγος μου είναι ξεκάθαρος και αν θέλεις μπορώ να στον κάνω πολύ ξεκάθαρο.
Το να μου προτείνεις να σιωπήσω είναι μάλλον αστείο ε?
Γιάννη μου,
και που θίχτηκα τη έγινε??
περιμένω να σνιφάρει η Πυθία λίγα καμμένα φύλλα δάφνης, να μου πει ένα νέο χρησμό για το τι εννοούσε!! :sneaky: :sneaky:
 


Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Δεν υπονοώ τίποτα , ούτε τρολάρω κανέναν , αν κάποιος έπρεπε να θιχθεί αυτός είναι ο Λέανδρος και όχι εσύ.
Τα νταβατζιλίκια θα σου πρότεινα να τα χρησιμοποιείς κάπου άλλού.
Δεν κρύφτηκα ποτέ πίσω από τις λέξεις , ο λόγος μου είναι ξεκάθαρος και αν θέλεις μπορώ να στον κάνω πολύ ξεκάθαρο.
Το να μου προτείνεις να σιωπήσω είναι μάλλον αστείο ε?
Ούτε νταβατσιλίκια σου πουλάω ούτε προτείνω να σιωπήσεις ίσως να μην κατάλαβες ή να μην το ξεκαθάρισα οι αιχμές ήταν για τον bhutia, όχι για σένα για να ήμαστε ξεκάθαροι.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ρε γμτ μου ληγμένα παίρνετε όλοι καλωδιάδες?
Αν θα θιγόσουν εσύ από τα δικά μου γραφόμενα ρε Λέανδρε.
Γιάννη μου, κι εγώ για τη ...Πυθία μίλησα..όχι για σένα!!! :wink::wink:
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.007
Μα πως γίνεται να απαντάς στον bhoutia όταν κάνεις quote , δικό μου μήνυμα? @dresios
Γιάννη μου, κι εγώ για τη ...Πυθία μίλησα..όχι για σένα!!! :wink::wink:
Εσυ ήσουν ξεκάθαρος , quotarισες δικό μου μήνυμα.
Ο dresios απαντά στον μπούτια πάλι μέσω δι κού μου μηνύματος.
Αυτό λέω , δεν τα γράφετε καλά.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μα πως γίνεται να απαντάς στον bhoutia όταν κάνεις quote , δικό μου μήνυμα? @dresios

Εσυ ήσουν ξεκάθαρος , quotarισες δικό μου μήνυμα.
Ο dresios απαντά στον μπούτια πάλι μέσω δι κού μου μηνύματος.
Αυτό λέω , δεν τα γράφετε καλά.
1591369740537.png
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Η επιστήμη του γιατί δεν πιστεύουμε την επιστήμη.

Του Chris Mooney Από το Αντικλείδι

Πως μας κοροϊδεύει το μυαλό μας και πιστεύουμε μυθεύματα, αγνοώντας τα επιστημονικά δεδομένα.

«Ένας Πεπεισμένος Άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που δύσκολα αλλάζει. Πες του ότι διαφωνείς και σε αποστρέφεται. Δείξ’ του γεγονότα ή σχήματα, και αμφισβητεί τις πηγές σου. Απευθυνσου στη λογική του και δεν θα καταλάβει αυτό που θες να πεις».
Αυτά έγραψε ο Leon Festinger, βραβευμένος ψυχολόγος του πανεπιστημίου του Stanford, σε μια ενότητα που θα μπορούσε να σχετίζεται με τη μη αποδοχή της κλιματικής αλλαγής -την επίμονη απόρριψη από πολλούς ανθρώπους σήμερα, αυτού που γνωρίζουμε για την υπερθέρμανση του πλανήτη και τις ανθρωπογενείς αιτίες της.

Ο Festinger και διάφοροι συνάδελφοι του είχαν διεισδύσει στην ομάδα ‘the Seekers’, μια Σέχτα του Chicago στην Αμερική, της οποίας τα μέλη πίστευαν ότι επικοινωνούν με εξωγήινους, συμπεριλαμβανομένου του «Sananda», τον οποίον πίστευαν ως την πνευματική ενσάρκωση του Ιησού Χριστού. Η ιδρυτής της σέχτας αυτής ήταν η Dorothy Martin, αφοσιωμένη στη μεταφυσική θεωρία της Διανόησης, η οποία μετέφερε τα διαγαλαξιακά μηνύματα από τους εξωγήινους μέσω πνευματικής και αυτόματης γραφής.

Μέσω της Dorothy Martin, οι εξωγήινοι είχαν ανακοινώσει την ακριβή ημερομηνία της καταστροφής του κόσμου: 21 Δεκεμβρίου 1954. Κάποιοι από τους οπαδούς της Martin παραιτήθηκαν από τις δουλειές τους και πούλησαν την περιουσία τους, περιμένοντας να σωθούν από έναν ιπτάμενο δίσκο όταν η αμερικανική ηπειρος θα διαλυόταν και μια καινούργια θάλασσα θα κατάπινε το μεγαλύτερο τμήμα της. Κάποιοι υπερέβαλαν τόσο που έβγαλαν τα σουτιέν και ξήλωσαν τα φερμουάρ τους -πίστευαν ότι το μέταλλο θα δημιουργούσε πρόβλημα στο διαστημόπλοιο.

Ο Festinger και οι συνεργάτες του ήταν με τη Σέχτα όταν η προφητεία δεν επαληθεύθηκε. Αρχικά, «τα παιδιά από ψηλά» (όπως συχνά ονομάζονται η εξωγήινοι) δεν εμφανίστηκαν να διασώσουν τους οπαδούς ‘the Seekers’ της σέχτας. Στη συνέχεια, έφτασε η 21η Δεκεμβρίου χωρίς να συμβεί το μοιραίο γεγονός. Αυτή ήταν και η στιγμή που ο Festinger περίμενε:

«πως θα αντιδρούσαν οι άνθρωποι που είχαν επενδύσει συναισθηματικά τόσο πολύ σε μια πεποίθηση, η οποία τώρα ήταν καταφανώς λανθασμένη».

Στην αρχή η ομάδα πάσχιζε να βρει μια εξήγηση. Μετά ξεκίνησε η προσπάθεια αιτιολόγησης με λογικά επιχειρήματα: Ένα νέο μήνυμα είχαν δεχθεί, που ανακοίνωνε ότι η ανθρωπότητα είχε σωθεί την τελευταία στιγμή. Ο Festinger συνοψίζει την επίσημη ανακοίνωση των εξωγήινων ως εξής: «Αυτή η μικρή ομάδα πιστών, αγρυπνώντας ολη νύχτα, διέχισε τόσο φως που ο Θεός έσωσε τον κόσμο από την καταστροφή». Η θέληση τους να πιστέψουν την προφητεία έσωσε τη Γη από αυτήν!

Από εκείνη την ημέρα και μετά, οι ‘the Seekers’, αν και αρχικά διστακτικοί με τον Τύπο καθώς και αδιάφοροι προς την κατήχηση, άρχισαν να προσηλυτίζουν. «Η αίσθηση της εσωτερικής τους δύναμης ήταν τεράστια», έγραψε ο Festinger. Η κατάρριψη όλων αυτών που πίστευαν τους έκανε ακόμα πιο σταθερούς στα ίδια «πιστεύω».

Στα χρονικά της Άρνησης ως πνευματικής κατάστασης, τα πράγματα δεν έχουν υπάρξει πολύ πιο ακραία από την περίπτωση των ‘the Seekers’. Οι άνθρωποι αυτοί έχασαν τις δουλειές τους, γελοιοποιήθηκαν από τον Τύπο και έγιναν προσπάθειες να κρατηθούν μακριά από επιρρεπή νεαρά μυαλά. Αν και η περίπτωση αυτή ανήκει τα όρια της ανθρώπινης αυταπάτης, υπάρχουν πολλές, λιγότερο κραυγαλέες, αλλά, παρόμοιες συμπεριφορές. Από την εποχή του Festinger και μετά,

«ένα φάσμα ανακαλύψεων στον τομέα της ψυχολογίας και των νεύρο-επιστημών έδειξε ότι περισσότερο τα προϋπάρχοντα «πιστεύω» μας και πολύ λιγότερο τα γεγονότα του παρόντος, είναι ικανά να διαμορφώσουν τις απόψεις μας και να επηρεάζουν ακόμα και τα πιο προφανή συμπεράσματα».

Η τάση αυτή που ονομάστηκε «υποκινούμενη αιτιολόγηση» (η επεξεργασία μιας πληροφορίας με σκοπό να υπηρετηθεί μια ειλημμένη πεποίθηση ή συμπέρασμα), βοηθά στο να εξηγήσουμε το γιατί υπάρχουν ομάδες ανθρώπων τόσο πολωμένης αντίληψης σε ζητήματα που οι αποδείξεις είναι τόσο αδιαμφισβήτητες: κλιματική αλλαγή, εμβόλια, «Ομάδες Θανατικής Καταδίκης», ο τόπος γέννησης και το θρήσκευμα του προέδρου Obama και πολλά άλλα. Θα μπορούσε να πει κανείς ότι το να περιμένουμε από τους ανθρώπους να πεισθούν από τα γεγονότα, αντικρούεται από τα γεγονότα.

Η ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΥΠΟΚΙΝΟΥΜΕΝΗΣ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΗΣ αποτελεί το κλειδί για τις σύγχρονες νεύρο-επιστήμες: το συναίσθημα διαπερνά (ή «επηρεάζει» σύμφωνα με τους ερευνητές) την αιτιολόγηση. Τα δυο αυτά δεν είναι απλώς αδιαχώριστα, αλλά το θετικό ή το αρνητικό μας συναίσθημα προς τους ανθρώπους, τα πράγματα και τις ιδέες, έρχεται στην επιφάνεια πολύ πιο γρήγορα απ’ ότι οι συνειδητές μας σκέψεις -σε μερικά μιλι-δευτερόλεπτα - τόσο ακαριαία ώστε να μπορεί να ανιχνευθεί μέσω ηλεκτρο-εγκεφαλογραφήματος, αλλά πολύ πριν το αντιληφθούμε εμείς οι ίδιοι. Αυτό δεν θα ‘πρεπε να εκπλήσσει: η θεωρία της εξέλιξης υπαγορεύει στιγμιαίες αντιδράσεις σε ένα εξωτερικό ερέθισμα -πριν από τη συνειδητή απόφαση μας για δράση. Πρόκειται για «βασική ικανότητα επιβίωσης του ανθρώπου», εξηγεί ο πολιτικός επιστήμων Arthur Lupia του πανεπιστημίου του Michigan. Απωθούμε μακρια την απειλητική και τραβάμε κοντά την φιλική προς εμας πληροφορία. Εφαρμόζουμε την αντανακλαστική τακτική «μάχη ή αποχώρηση» όχι μόνο στα απειλητικά όντα αλλά και στα απειλητικά δεδομένα και πληροφορίες.

Δεν αγόμαστε και φερόμαστε μόνον από τα συναισθήματα, φυσικά, αλλά και από τη λογική και τη σκέψη. Αλλά
«η λογική έπεται, λειτουργεί σε πιο αργούς ρυθμούς»
-και ακόμα και τότε, δεν λαμβάνει χώρα εντός μιας ‘συναισθηματικά κενής περιοχής’ του εαυτού μας. Αντίθετα, τα ακαριαία συναισθήματα μας, μας θέτουν εντός ενός έντονα προκατειλημμένου τρόπου σκέψης, ιδιαίτερα πάνω σε ζητήματα που μας ενδιαφέρουν πολύ.

Σκεφθείτε έναν άνθρωπο που άκουσε για ένα επιστημονικό εύρημα, το οποίο έρχεται σε σύγκρουση με τα πιστεύω του σχετικά με τη Θεϊκή προέλευση της Ζωής - για μια νέα εξελικτική αλυσίδα, ας πούμε, που επιβεβαιώνει τις ανθρώπινες ρίζες. Αυτό που λαμβάνει χώρα στη συνέχεια, εξηγεί ο πολιτικός επιστήμων Charles Taber του πανεπιστημίου του Stony Brook της Νέας Υόρκης, είναι μια υποσυνείδητη δυσάρεστη αντίδραση σ’ αυτή τη νέα πληροφορία - και αυτή η αντίδραση, με τη σειρά της, καθοδηγεί τον τύπο των σκέψεων και των συνάψεων που θα σχηματίσει ο συνειδητός νους.
«Ο άνθρωπος αυτός θα δημιουργήσει σκέψεις συμβατές με τα υπάρχοντα πιστεύω του», εξηγεί ο Taber, «και θα τις καθοδηγήσει στο να χτίσουν επιχειρήματα τα οποία θα αμφισβητούν αυτό που μόλις άκουσε».

Με άλλα λόγια, όταν νομίζουμε ότι σκεφτόμαστε με τη λογική, αντ’ αυτού πιθανώς προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τη στάση μας με λογική επιχειρηματολογία. ´Η κατ’ αναλογια, μέσω του ψυχολόγου του πανεπιστημίου της Virginia Jonathan Haidt: Πιθανώς «νομίζουμε ότι γινόμαστε επιστήμονες, αλλά κατ’ ουσία γινόμαστε δικηγόροι». Η λογική μας επιχειρηματολογία χρησιμοποιείται ως μέσο, για το προκαθορισμένο τέλος «να κερδίσουμε την υπόθεση» και είναι γεμάτη με προκαταλήψεις. Αυτες περιέχουν «επιβεβαιωτικά σφάλματα», στα οποία δίνουμε μεγαλύτερη βάση θεωρώντας τα ως αποδείξεις και επιχειρήματα που ενισχύουν τα «πιστεύω» μας και «μη επιβεβαιωτικά σφάλματα», στα οποία ξοδεύουμε πολύ λιγότερη ενέργεια προσπαθωντας να τα αποδείξουμε ως λανθασμένα, εφόσον μας είναι δυσάρεστα.

Παρόλο που τα παραπάνω περιέχουν πολλούς επιστημονικούς όρους, σε όλους είναι κατανοητοί οι μηχανισμοί στο επίπεδο των διαπροσωπικών σχέσεων. Εάν κάποιος δεν θέλει να πιστέψει ότι ο σύντροφος του τον απατά, ή ότι το παιδί του είναι τραμπούκος, μπορεί να φτάσει στα άκρα προσπαθωντας να υποβιβάσει συμπεριφορές που φαίνονται προφανείς σε οποιονδήποτε άλλον - ή τέλος πάντων, σε όποιον δεν έχει επενδύσει συναισθηματικά στο να αποδεχθεί την αλήθεια. Η δήλωση αυτή δεν υποδηλώνει ότι δεν μας ενδιαφέρει να αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο όπως αληθινά είναι -μας ενδιαφέρει. Ούτε ότι ποτέ δεν μπορεί να αλλάξουμε γνώμη -αλλάζουμε.

«Αυτό που συμβαίνει όμως είναι πως έχουμε και άλλες αξίες εκτός της αλήθειας -συμπεριλαμβανομένων της ατομικής επιβεβαίωσης και της αυτοπροστασίας- και συνήθως αυτες οι επιδιώξεις, μας κάνουν πολύ αντιδραστικούς στο να αλλάξουμε τα πιστεύω μας, ακόμα και όταν τα γεγονότα το υπαγορεύουν».
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εμείς να δεις πόσο θα γελάσουμε μόλις μετρήσεις το ηχοσύστημά σου. Της τραμπαλας το κάγκελο
Εγώ γελάω που νομίζεις πως θα δεις αυτές τις μετρήσεις.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
εγώ ξέρω ότι ο @Bhutia ς είναι ο μόνος που έπιασε το νόημα....έστω κ μετά από 100 σελίδες

σου λέει...σκέτη γραφή δεν πιάνει....
κάτσε να πετάξω και κανένα σκιτσάκι...σχεδιάκια....τουβλάκια που μπαίνουν μέσα σε άλλα τουβλάκια.. κλπ κλπ:lol:
μπας και αρχίσουν κάποιοι να καταλαβαίνουν

Υ.Γ. αν αρχίσεις να ανεβάζεις κ παζλ....μην το πας τέρμα...
απαλά....4 κομμάτια για αρχή.... :lolsign:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εμείς να δεις πόσο θα γελάσουμε μόλις μετρήσεις το ηχοσύστημά σου. Της τραμπαλας το κάγκελο


View attachment 168470
Θα σε φέρω ρε @Ν.Κ. όταν είναι να πάρω μετρήσεις, θα το αφήσω στα "έμπειρα" σου χέρια, και θα ανεβάσεις μια ονειρική καμπύλη ως συνήθως!...
Θα σε κεράσω κι ένα μαλτ ουίσκι ειδικά για σένα!
Screenshot_20200605-205726.png
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Λέανδρε , θέλω να πιστεύω ότι η κατανόησή σου της ελληνικής γλώσσας είναι σαφέστερη όταν ασκείς το επάγγελμά σου. :lolsign: :headbang:
Ρε συ ΜΆΡΚΟΥ με το μπαρντον κιόλας, πρίν κάποιους μήνες μας είπες οτι ένα ορθογώνιο τρίγωνο σχηματίζεται απο τρείς γωνίες των 90 μοιρών, τις προάλλες ποστάρισες ένα θερμόμετρο που έδειχνε οτι στους Θρακομακεδόνες έχει 46°C, και μας λές οτι τα ελληνικά του Λέανδρου δεν είναι κατανοητά;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top