Καλώδια και θύματα

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Φίλε @wizzy, ήταν ένα τυχαίο παράδειγμα, αντπροσωπευτικό, ας πούμε, των ακουσμάτων μου, μην το παίρνεις τοις μετρητοίς. Ήθελα να καταδείξω ότι οι μουσικές που ακούω δεν κατεβαίνουν τόσο χαμηλά που να μην μπορώ να τις απολαύσω. Έχω συνυπάρξει με sub παλαιότερα, και τα προβλήματα που μου έλυνε ήταν λιγότερα από αυτά που μου δημιουργούσε στο χώρο μου. Δεν ισχυρίζομαι ότι τα proac μου παράγουν αβυσσαλέο μπάσο, έχω όμως επίγνωση ότι στον οικιακό χώρο μου το ζητούμενο είναι να απολαμβάνω τη μουσική μου λειτουργώντας εντός των περιορισμών που τίθενται από τις συνθήκες διαβίωσης, και όχι να αγγίξω την "πιστή" αναπαραγωγή του μουσικού γεγονότος (δεν έβαλα τυχαία τα εισαγωγικά). Προσπαθώ να υπενθυμίζω στον εαυτό μου το λόγο ύπαρξης των μηχανημάτων στο χώρο μου και να βάζω τελεία όταν νιώθω ότι αυτό που ακούω με ικανοποιεί, χωρίς να τρώγομαι με τα ρούχα και τα μηχανάκια μου.
Μπόλικη ουσία μαζεμένη. Τα υπόλοιπα είναι για να "τσακωνόμαστε" και με τη διαδικασία αυτή να μαθαίνουμε και να περνάει η ώρα...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Με όλο το σεβασμό,
το pdf όντως μπορεί ν αναφέρει κάτω από 200 κύκλους δεν λαλεί, αλλά κατα την ακρόαση δεν ακούμε μόνο συχνότητες.
Όλα δεκτά και θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά από τα 200hz, ποσό πιο κάτω να πέσει η συχνότητα απ' το χώρο?
Κι αν πέσει δε πάει να πει ότι θα έπρεπε να πέσει σε μια πίστη αναπαραγωγή, εκτός αν έχει ηχογραφηθεί επίτηδες έτσι.
Ποια ηχογράφηση βιολιού γνωρίζετε πού να " μετράει κάτω απ' τα..180hz πχ?
 



Μηνύματα
7.235
Reaction score
11.774
Απάντησα σε όλα @alexis ,
Όποιος πιστεύει ότι δεν υπάρχουν ακουστες διαφορές στα καλώδια ας έρθει να το αποδείξει!
19/20 λέμε!!
Αλλιώς ας .. κάτσει στ αυγά του και να σωπάσει, αρκετές φιλοσοφίες ακούσαμε, βιολιά με σαμπ κι άλλες π@π@ριες...
Τα καλώδια σε πείραξαν κατά τ αλλά!
Υ.σ. έχεις κάνει φαντάζομαι το μόνο τεστ του @Astronaut Jr. Με σωστό τρίγωνο πρώτα ε?!
11/20 με εφαρμογή τυχαίων target curve, μη ξεχνιόμαστε.Λίγο πάνω απο το 50-50. Σχεδόν τζόκερ δηλαδή.
Μείωση του ποσοστού επιτυχίας, άρα έμμεση παραδοχή της επιρροής της ισοστάθμισης σε μεγαλύτερο βαθμό απο αυτής των καλωδίων. Κοινή λογική και απλά μαθηματικά.
Τώρα, μπορεί να φαίνονται αστεία το τρίγωνο ακρόασης και το μόνο τεστ, δικαίωμά σας. Να ξέρατε πόσο αστείο μου φαίνεται πια να ζητάει κάποιος να βρει την απόλυτη στερεοφωνική εικόνα απο καλώδια όταν τα ηχεία του δεν λειτουργούν στερεοφωνικά... Σχεδόν όσο με την αμπασοσύνη του ενισχυτή μου!! Γελάνε και οι πέτρες βρεεεεεεε!!!!
 


Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Και εδώ χωράει ένα poll.
Στατιστικά ερώτηματα
Α. Πόσοι ακούτε αποκλειστικά ή κατά κύριο λόγο ηχογραφήσεις έργων για ένα βιολί?
Β. Πόσοι ακούτε αποκλειστικά ή κατά κύριο λόγο ηχογραφήσεις έργων για ένα φλάουτο?
Γ. Πόσοι ακούτε αποκλειστικά ή κατά κύριο λόγο ηχογραφήσεις έργων για ένα πίκολο?
Δ. Πόσοι ακούτε αποκλειστικά ή κατά κύριο λόγο ηχογραφήσεις έργων για ένα όμποε?
Ε. Πόσοι από εσάς αν ακούτε έστω κατά το ελάχιστο έργα μουσικής δωματίου με έμφαση στα κουαρτέτα εγχόρδων
είστε σε θέση να ξεχωρίσετε και να τοποθετήσετε τα όργανα των ηχογραφήσεων στο ακριβές συχνοτικό εύρος που ακούγονται?

Food for th.... Ας πούμε ότι λατρεύετε τα κουαρτέτα Μπετόβεν, έχουμε 1ο, 2ο βιολί, 1 βιόλα, 1 cello, θέλετε sub ή όχι?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ένα sample από βιολί που παίζει ανοιχτή πρώτη χορδή (open G)

violin_G.PNG


Ένα από κύμβαλο:

cymbal.PNG


Και ένα από κουδούνα (cowbell σε drums)

cowbell.PNG


(η κίτρινη γραμμά & db είναι ρύθμιση EQ, αγνοήστε τα)
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
11/20 με εφαρμογή τυχαίων target curve, μη ξεχνιόμαστε.Λίγο πάνω απο το 50-50. Σχεδόν τζόκερ δηλαδή.
Μείωση του ποσοστού επιτυχίας, άρα έμμεση παραδοχή της επιρροής της ισοστάθμισης σε μεγαλύτερο βαθμό απο αυτής των καλωδίων. Κοινή λογική και απλά μαθηματικά.
Τώρα, μπορεί να φαίνονται αστεία το τρίγωνο ακρόασης και το μόνο τεστ, δικαίωμά σας. Να ξέρατε πόσο αστείο μου φαίνεται πια να ζητάει κάποιος να βρει την απόλυτη στερεοφωνική εικόνα απο καλώδια όταν τα ηχεία του δεν λειτουργούν στερεοφωνικά... Σχεδόν όσο με την αμπασοσύνη του ενισχυτή μου!! Γελάνε και οι πέτρες βρεεεεεεε!!!!
Καί πού να δεις αν αλλάξει κάνεις και ηχεία ενισχυτή πηγές και σπίτι... καταπληκτικά σου λέω!!
:gotcha: :gotcha: :gotcha::gotcha::gotcha:
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εάν έκανα στιχουργική κατά παραγγελίαν,τώρα...θα είχα διαφορετικό επάγγελμα.;)
Η δική μου όμως προκύπτει αυθόρμητα και άξαφνα,χάρη σε κατάλληλα ερεθίσματα...

Διασκευάζοντας ένα κομμάτι που θίγει και στην αυθεντική του μορφή αιχμηρές καταστάσεις...

Come into my aptitude
and never feel so free
Come into my blindness
Hear along with me
Listen to the cables sing
and liquid voices float

Welcome to my arrogance
Me and my big mouth
data poisoned,believes undead
of amps lacking in bass
Cables burnt in on the rig
And lifters to stand alone
BS they talk around
Scum we chock on down

Come into my blind test
Step on my sacred ground
Playing violins
and ignorant violence
Breaking silence

Users who are lovers
To old practices they own
Others who don't put their speakers
In an optimum playing zone
Posters so unhinged
That ban is much too kind

Get into my satellites
without a sub it's fine
(I never was the only one)
but think I am THE one
to verify the difference
(Thought I was the only
hearing contender of the world
and I could be somebody)

We were dealing
Kondo values and violins
Breaking violence

Come into my aptitude
like a mouse on the wheel
Come into this wonderland
Of difference that will not heal
Walls that do not speak
Subs that do not sound
Come into my solitude
Fighting the grain down
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Και εδώ χωράει ένα poll.
Στατιστικά ερώτηματα
Α. Πόσοι ακούτε αποκλειστικά ή κατά κύριο λόγο ηχογραφήσεις έργων για ένα βιολί?
Β. Πόσοι ακούτε αποκλειστικά ή κατά κύριο λόγο ηχογραφήσεις έργων για ένα φλάουτο?
Γ. Πόσοι ακούτε αποκλειστικά ή κατά κύριο λόγο ηχογραφήσεις έργων για ένα πίκολο?
Δ. Πόσοι ακούτε αποκλειστικά ή κατά κύριο λόγο ηχογραφήσεις έργων για ένα όμποε?
Ε. Πόσοι από εσάς αν ακούτε έστω κατά το ελάχιστο έργα μουσικής δωματίου με έμφαση στα κουαρτέτα εγχόρδων
είστε σε θέση να ξεχωρίσετε και να τοποθετήσετε τα όργανα των ηχογραφήσεων στο ακριβές συχνοτικό εύρος που ακούγονται?

Food for th.... Ας πούμε ότι λατρεύετε τα κουαρτέτα Μπετόβεν, έχουμε 1ο, 2ο βιολί, 1 βιόλα, 1 cello, θέλετε sub ή όχι?
αυτα που εγραψες ΑSilver τα ακουν το 0,001 των αβουσαιτων :drinks: ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
και όχι να αγγίξω την "πιστή" αναπαραγωγή του μουσικού γεγονότος
Δεν είναι αυτός ο στόχος.
Ο στόχος είναι η πιστή αναπαραγωγή του περιεχομένου του αρχείου (cd, βινύλιο, flac κτλ).

Θα έπρεπε αυτή η παρανόηση να είχε ξεκαθαριστεί, έχει διευκρινισθεί πολλάκις.
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Εάν έκανα στιχουργική κατά παραγγελίαν,τώρα...θα είχα διαφορετικό επάγγελμα.;)
Η δική μου όμως προκύπτει αυθόρμητα και άξαφνα,χάρη σε κατάλληλα ερεθίσματα...
Για να εβαλε καρδουλες η 🙊 θα ειναι αριστο το θεμα
βαζω κι εγω χωρις να καταλαβαινω τιπτα, εχω εμπιστοσυνη στη 🙊 μου:drinks::)
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Δεν είναι αυτός ο στόχος.
Ο στόχος είναι η πιστή αναπαραγωγή του περιεχομένου του αρχείου (cd, βινύλιο, flac κτλ).

Θα έπρεπε αυτή η παρανόηση να είχε ξεκαθαριστεί, έχει διευκρινισθεί πολλάκις.
Ορθόν. Ίσως εκεί έγκειται η διαφορά ανάμεσα στον musicphile και τον audiophile.
 





Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.420
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top