Καλώδια και θύματα

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Θα φτιάξει άπειρα τεστ με μαλτιπλ τσόις ο μπουτχιας, και πριν γράψεις στην κατηγορία όντιο, θα πρέπει πρώτα να περνάς επιτυχώς ένα τεστ.

Ειδάλλως θα δικαιούσαι μόνο να ρωτήσεις κάτι, κατά προτεραιότητα μάλιστα θα υποχρεούσαι να ρωτάς αυτά που έκανες λάθος στο τεστ, κι όχι τι καλώδια να πάρεις.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Για να εβαλε καρδουλες η 🙊 θα ειναι αριστο το θεμα
βαζω κι εγω χωρις να καταλαβαινω τιπτα, εχω εμπιστοσυνη στη 🙊 μου:drinks::)
Έλα στη δεξιότητά μου
και μη νιώσεις ποτέ τόσο ελεύθερος
Έλα στην τύφλα μου
άκου μαζί μου
ακροάσου τα καλώδια να τραγουδάνε
και τις υγρές φωνές να αιωρούνται
Έλα στην αλαζονεία μου
Εμού και του μεγάλου στόματος
δηλητηριασμένα δεδομένα και απέθαντες πεποιθήσεις
περί άμπασων ενισχυτικών
καλώδια στρωμένα στο ικρίωμα
και ανελκυστήρες που ορθώνονται μονάχοι τους
Περιττώματα ταύρου που διακοινωνούνται
Π******ς που καταπίνουμε αμάσητες
Έλα στην τυφλή μου δοκιμή
πάτα στο ιερό μου έδαφος
Παίζοντας βιολιά και αγνοούσα βία
Σπάζοντας τη σιωπή

Έλα να γνωρίσεις τους δορυφόρους μου
χωρίς sub είναι εντάξει
(ποτέ δεν ήμουν ο μόνος)
αλλά νομίζω πως είμαι ΑΥΤΟΣ
που πιστοποιεί τη διαφορά
(νόμιζα πως ήμουν ο μόνος
ακροαματικός παίκτης του κόσμου
και θα μπορούσα να γίνω κάποιος)
Συναλασσόμενοι με αξίες των Kondo και βιολιά
σερβίροντας βία
Έλα στην ικανότητά μου
σαν ποντίκι που στριφογυρίζει στον τροχό
Έλα σε αυτήν τη χώρα θαυμάτων
και ανεπούλωτων διαφορών
Τοίχοι που δεν μιλούν
υποβαθύφωνα που δεν ηχούν
Έλα στη μοναξιά μου
Πολεμώντας να ρίξουμε τον κόκκο...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Και εδώ χωράει ένα poll.
Στατιστικά ερώτηματα
Α. Πόσοι ακούτε αποκλειστικά ή κατά κύριο λόγο ηχογραφήσεις έργων για ένα βιολί?
Β. Πόσοι ακούτε αποκλειστικά ή κατά κύριο λόγο ηχογραφήσεις έργων για ένα φλάουτο?
Γ. Πόσοι ακούτε αποκλειστικά ή κατά κύριο λόγο ηχογραφήσεις έργων για ένα πίκολο?
Δ. Πόσοι ακούτε αποκλειστικά ή κατά κύριο λόγο ηχογραφήσεις έργων για ένα όμποε?
Ε. Πόσοι από εσάς αν ακούτε έστω κατά το ελάχιστο έργα μουσικής δωματίου με έμφαση στα κουαρτέτα εγχόρδων
είστε σε θέση να ξεχωρίσετε και να τοποθετήσετε τα όργανα των ηχογραφήσεων στο ακριβές συχνοτικό εύρος που ακούγονται?

Food for th.... Ας πούμε ότι λατρεύετε τα κουαρτέτα Μπετόβεν, έχουμε 1ο, 2ο βιολί, 1 βιόλα, 1 cello, θέλετε sub ή όχι?
ρε συ @ASilver , το τυπόνι της dynaudio μίλησε για ακουστές διαφορές στο βιολί και μόνο!!
σ' αυτό το θέμα έχει πέσει το γέλιο της αρκούδας!
συγχωρέστε τη καθυστέρηση στην απάντηση μου, αλλά μου τελείωσαν τα χαρτομάντηλα απ το γέλιο κι έπρεπε να βγω απ το γραφείο για να πάρω.. :laugh: :laugh: :laugh:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
@leandros το έχεις ακούσει; :lolsign:

Έχω sacd δικάναλο/πολυκάναλο με βιολί σόλο.

Είναι πολύ εύκολο να σβήνω και να ανάβω τα σαμπ με τηλεχειρισμό.
Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσεις την διαφορά και να κάνεις τουμπεκί για πάντα.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... στα αγγλικα ειναι το επιπεδο αγγλικη φιλολογια και το επιπεδο (μεσιε) γκουρου.
στην αρνητικη κλιμακα ειναι το επιπεδο μαιμου.
-ε το ιδιο πανω κατω και στον ηχο-
εγω οτι και αν εμαθα στον μεχρι τωρα (μικρο) βιο μου το ξεχασα.
 
Last edited:


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μια ερώτηση ρε παιδιά.

Γράφετε νέα μηνύματα ή κάνετε copy-paste τα παλιά?


:rofl:
Που να γράφουμε νέα ρε συ με τέτοια ζέστη, μιλάμε για πολύ ιδρώτα.
Μια χαρά είναι τα copy paste.
Δροσερά!! :biggrin:

Τι; αυτό ήταν όλο;
Γράψτε καμιά σοφία να γουστάρουμε
Βαρέθηκα να απαντώ σε σχόλια επιπέδου νηπιαγωγείου. Θα επανέλθω αν και εφόσον δω καμία σοβαρή τοποθέτηση.
106454413_135995244776076_940347221311180596_n.jpg


Σοφίες μεγάλων ανδρών... :p :p :p
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
αργοστροφος
.. αν θελω να γυρισω κατι βαζω το πικαπ.. 🐒
καποιες φορες δεν μπορω να εξηγησω τα παντα με λογια , ακομα και οι νοτες δε με φτανουν.
συνεχιζω εργασιες...ή παω να μαγειρεψω καλητερα..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
@leandros το έχεις ακούσει; :lolsign:

Έχω sacd δικάναλο/πολυκάναλο με βιολί σόλο.

Είναι πολύ εύκολο να σβήνω και να ανάβω τα σαμπ με τηλεχειρισμό.
Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσεις την διαφορά και να κάνεις τουμπεκί για πάντα.
Στην άρπα, στο δίσκο του Φίλιπ Γκλας, σόλο άρπα, χορδές ρε φίλε, χορδές, κλείσε τα σαμπ να ψοφήσεις στο γέλιο.

Δε το συζητάμε για πλήρους φάσματος μουσική, δεν έχει νόημα τέτοια συζήτηση.

Ωστόσο, υπάρχει μια μερίδα αγοραστικού κοινού, που αγοράζει ηχεία με 6,5-αρι και δεν χρειάζεται σάμπ.

Ακούει αυτό που αν το ακούσεις εσύ θα ψοφήσεις στο γέλιο. Αλλά είναι ικανοποιημένος. Δηλαδή ψάχνει για καλώδια, γι'αυτό το κατιτις το παραπάνω ντε, αυτό που δε μπορεί να μετρηθεί.
Και κοροϊδεύει τον άχρηστο τον Αμίρ που δε το μετράει. Το αμέτρητο ντε.
Και κοροϊδεύει την κάθε νταϊναόντιο, για αυτές τις αηδιες που λέει. Αφού δε ξέρουν, τι μιλάν;
Αυταααααααα..

ΥΓ. Εμμέσως, αφήνουν να εννοηθεί πως Χατζησταμος και Ζαφειρόπουλος, ήταν αμφότεροι άσχετοι και ανόητοι, αφού έβαλαν σαμπ στα ATC τα 200-αρια. Τα 200-αρια ρε φούστη μου, τα 200-αρια, με δυό 12" το καθένα, εντοιχισμένα (25Hz, 20kHz soffit mounted), και σε μικρό χώρο. Τι τα ήθελαν τα σαμπ;
Ά! Για κάνα βιολί;
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
@leandros το έχεις ακούσει; :lolsign:

Έχω sacd δικάναλο/πολυκάναλο με βιολί σόλο.

Είναι πολύ εύκολο να σβήνω και να ανάβω τα σαμπ με τηλεχειρισμό.
Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσεις την διαφορά και να κάνεις τουμπεκί για πάντα.
Θύμισε μου γιατρέ,
Ακροσαριστα παίζεις τα main , ή όχι??:whistling::whistling:
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Ωστόσο, υπάρχει μια μερίδα αγοραστικού κοινού, που αγοράζει ηχεία με 6,5-αρι και δεν χρειάζεται σάμπ.
Υπάρχει επίσης μια μερίδα που συγκρίνει ενεργά ηχεία του διχιλιαρου με ανενεργά ηχεία των 30. 000ευρω.:biggrin:
Πονοκέφαλος κανονικός σε πιάνει :biggrin:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
μρε 🙊 μου να σου πω τον πονο μου
ολοι οι φιλοι μου ειναι αριστοι μαθηματικοι δυο εξ αυτων ειναι καθηγητες μαθηματικων και μουσικοι
εγω, οι δασκαλοι μου βαζαν μεδεν στα μαθηματικα μερικες φορες 1 η 2 ημουν καλος στα αλλα μαθηματα και τιμης ενεκεν μου βαζαν 2
οι φιλοι μου δεν μπορουσαν να το πιστεψουν, φροντιζα βεβαιως να καθομαι διπλα τους για ευνοητους λογους
και τωρα που ηρθαν εις την οικια μου να ακουσουμε μουσικη τα θυμηθηκαμε ολα
εις εξ αυτον μου λεει τους χρονους στη μουσικη πως τους πιανεις στον αερα
τεςτ λοιπον μου λεει ο φουστης μου 3/4 2/4 6/8 9\8 τα ευρισκα ολα 20 στα 20
πως δεν μπορεις με το χερι να κανεις διαιρεση ελα μου ντε δεν θυμαμαι καθολου πως γινεται η διαιρεση για αυτο υπαρχουν τα μηχανακια ελα ομως που τοτε δεν υπηρχαν τα ατιμα
για αυτο εγραψα 🙊μου αργοστροφος
πρεπει να με εξεταση το μεγαλο αυτι μηπως εχω διαφορετικο εγκεφαλο λεω μηπως;;:);):gamer:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Θύμισε μου γιατρέ,
Ακροσαριστα παίζεις τα main , ή όχι??:whistling::whistling:
Είναι περίπλοκο. Και ναι, και όχι.

Δηλαδή είναι κροσαρισμένα στα 80Hz, αλλά παίζουν και ως sub το κοινο μονοφωνικό σήμα των σαμπ της δεύτερης οκτάβας.
Αυτό μπορώ να τα βγάλω off με ενα κουμπι απο το τηλεχειριστήριο. Μπορώ να βγάλω off όλα τα σαμπ/main απο τους 80 και κάτω (24db ανά οκτάβα). Ενα-Ενα, όλα μαζί, ή σε συνδυασμούς (τα 3 απο τα 4 για παράδειγμα)

Σε διαβεβαιώ πως η διαφορά με/χωρίς σαμπ στο συγκεκριμένο sacd είναι αδιαμφισβήτητη υπέρ των σαμπ.

Το γιατί γίνεται αυτό με βιολί δεν έχει πολύ νόημα να το εξηγήσουμε ξανά, έχει γραφτεί δεκάδες φορές και δεν έγινε αντιληπτό, οπότε ας μείνουμε στις ακουστικές εντυπώσεις τις οποίες αγαπάς περισσότερο.

Εφόσον δεν έχετε εμπειρία λοιπόν, δεν το έχετε ακούσει πως είναι ένα σύστημα σωστά στημένο με σαμπ (κάτι μου θυμίζει..... ναι, το καλοστημένο βινύλιο :roflmao: ), αφήστε το. Δεν ξέρετε γιατί μιλάμε.
 
Last edited:

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
ρε συ @ASilver , το τυπόνι της dynaudio μίλησε για ακουστές διαφορές στο βιολί και μόνο!!
σ' αυτό το θέμα έχει πέσει το γέλιο της αρκούδας!
συγχωρέστε τη καθυστέρηση στην απάντηση μου, αλλά μου τελείωσαν τα χαρτομάντηλα απ το γέλιο κι έπρεπε να βγω απ το γραφείο για να πάρω.. :laugh: :laugh: :laugh:
Λυπάμαι που το λέω αλλά υπάρχουν βασικές ελλείψεις όσο αφορά την οργανογνωσία.
(Παλαιό μάθημα που υπήρχε κάποτε ως υποχρεωτικό στα ωδεία και δυστηχώς σταμάτησε να διδάσκετε).

Μπερδεύουμε το συχνοτικό εύρος ενός οργάνου με το δυναμικό του.

Τα καλά sub και όχι τις δεκάρας δες REL Dynaudio, Genelec είναι φτιαγμένα όχι μόνο για να αποδίδουν τις συχνότητες που δεν φτάνουν τα woofer αλλά και για να σου συμπληρώνουν την μέγιστη έκταση της ενέργειας που μπορεί να υπάρχει σε μια ηχογράφηση είτε μιλάμε για βιολί είιτε για oboe είτε για ότι θέλετε. Μην μιλήσουμε για διασπορά γιατί θα μπλέξουμε big time.

Ειλικρινά δοκιμάστε να ακούστε από το soundtrack The Mission του συχωρεμένου Morricone το Gabriel's oboe με και χωρίς sub. Για κάτι εύπεπτο. Με όποιο καλώδιο θέλετε (αδιάφορο).

Ποιο δύσκολο και minimal? χωρίς ίχνος ορχήστρας μέσα; το αυτό με το παρακάτω:
Sonata for Violin Solo No. 1 in G Minor, BWV 1001: I. Adagio
Όποια εκτέλεση θέλετε με όποιον θέλετε. Σημείωστε ότι ως προκλασσικό έργο είναι κατά κατί λίγο τσιμπημένο ποιο ψηλά στο συχνοτικό εύρος. Δώστε σημασία στις πτώσεις με και χωρίς sub και μετά πείτε μου εφόσον είστε των ακροαματικών διαδικασιών με ποιο setup ακούγονται καλήτερα τα παραστιγμένα σημεία, staccato, marcato, κορώνες κλπ

Ξεχνάμε πολύ εύκολα όταν βλέπουμε 2D διαγράμματα ότι ο ήχος είναι πολυδιάστατος και οι παράγοντες που τον καθορίζουν από την πρώτη δοξαρία του μουσικού μπροστά στο μικρόφωνο μέχρι την απόδοση του ηχογραφημένου γεγονότος από το όποιο σύστημα είναι πάραααααα πολλοί.

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε ως οικιακοί ακροατές (και πολύ φθηνότερο από καλώδια)
είναι να έχουμε τη μέγιστη "σωστή" απόδοση δυναμικού και συχνοτικού εύρους στον χώρο μας.
Aπλά δηλαδή..... ισοστάθμιση + SUB!
Kοστίζει λιγότερο από 2 κόντο και χαρίζει άπειρη ψυχική υγεία άροντας σκιές αμφιβολίας
ως προς την πιστότητα του ΧαιΦαι μας.

Aν ο χρήστης τώρα το σηκώνει η τσέπη του και θέλει να το φθάσει στην τελειότητα πληρώνει x τον αριθμό KODO σε μηχανικό και treatment και SUB και γίνεται... άνθρωπος.

Όλα τα άλλα είναι εκφάνσεις αγνωσίας και εγωισμών σε επίπεδο αστειότητας.
(περιλαμβάνομαι και εγώ μέσα στον χαρακτηρισμό).
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Υπάρχει επίσης μια μερίδα που συγκρίνει ενεργά ηχεία του διχιλιαρου με ανενεργά ηχεία των 30. 000ευρω.:biggrin:
Πονοκέφαλος κανονικός σε πιάνει :biggrin:
Έλα μου ντε!
Και θέλει να μας πει ότι τα νιουμπερτακακια είναι και καλύτερα!!
Κλαίω!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Είναι περίπλοκο. Και ναι, και όχι.

Δηλαδή είναι κροσαρισμένα στα 80Hz, αλλά παίζουν και ως sub το κοινο μονοφωνικό σήμα των σαμπ της δεύτερης οκτάβας.
Αυτό μπορώ να τα βγάλω off με ενα κουμπι απο το τηλεχειριστήριο. Μπορώ να βγάλω off όλα τα σαμπ/main απο τους 80 και κάτω (24db ανά οκτάβα). Ενα-Ενα, όλα μαζί, ή σε συνδυασμούς (τα 3 απο τα 4 για παράδειγμα)

Σε διαβεβαιώ πως η διαφορά με/χωρίς σαμπ στο συγκεκριμένο sacd είναι αδιαμφισβήτητη υπέρ των σαμπ.

Το γιατί γίνεται αυτό με βιολί δεν έχει πολύ νόημα να το εξηγήσουμε ξανά, έχει γραφτεί δεκάδες φορές και δεν έγινε αντιληπτό, οπότε ας μείνουμε στις ακουστικές εντυπώσεις τις οποίες αγαπάς περισσότερο.

Εφόσον δεν έχετε εμπειρία λοιπόν, δεν το έχετε ακούσει πως είναι ένα σύστημα σωστά στημένο με σαμπ (κάτι μου θυμίζει..... ναι, το καλοστημένο βινύλιο :roflmao: ), αφήστε το. Δεν ξέρετε γιατί μιλάμε.
Πάντως αγαπημένε μου γιατρέ, στου @jiovani75 , 8/10 περιπτώσεις το 2.0 σε σχέση με το 2.2 έπαιζε πολύ καλύτερα..
Είναι περίπλοκο. Και ναι, και όχι.

Δηλαδή είναι κροσαρισμένα στα 80Hz, αλλά παίζουν και ως sub το κοινο μονοφωνικό σήμα των σαμπ της δεύτερης οκτάβας.
Αυτό μπορώ να τα βγάλω off με ενα κουμπι απο το τηλεχειριστήριο. Μπορώ να βγάλω off όλα τα σαμπ/main απο τους 80 και κάτω (24db ανά οκτάβα). Ενα-Ενα, όλα μαζί, ή σε συνδυασμούς (τα 3 απο τα 4 για παράδειγμα)

Σε διαβεβαιώ πως η διαφορά με/χωρίς σαμπ στο συγκεκριμένο sacd είναι αδιαμφισβήτητη υπέρ των σαμπ.

Το γιατί γίνεται αυτό με βιολί δεν έχει πολύ νόημα να το εξηγήσουμε ξανά, έχει γραφτεί δεκάδες φορές και δεν έγινε αντιληπτό, οπότε ας μείνουμε στις ακουστικές εντυπώσεις τις οποίες αγαπάς περισσότερο.

Εφόσον δεν έχετε εμπειρία λοιπόν, δεν το έχετε ακούσει πως είναι ένα σύστημα σωστά στημένο με σαμπ (κάτι μου θυμίζει..... ναι, το καλοστημένο βινύλιο :roflmao: ), αφήστε το. Δεν ξέρετε γιατί μιλάμε.
Πάντως αγαπημένε μου γιατρέ, στου @jiovani75 , 8/10 περιπτώσεις ανεξάρτητα το είδος της μουσικής, το 2.0 σε σχέση με το 2.2 έπαιζε πολύ καλύτερα..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Πάντως αγαπημένε μου γιατρέ, στου @jiovani75 , 8/10 περιπτώσεις ανεξάρτητα το είδος της μουσικής, το 2.0 σε σχέση με το 2.2 έπαιζε πολύ καλύτερα..
Δεν μπορώ να το αμφισβητήσω, με αυτά που έχω δει από μετρήσεις πιθανόν να ισχύει. Πιθανόν και όχι. Αλλά είπαμε:
Εφόσον δεν έχετε εμπειρία λοιπόν, δεν το έχετε ακούσει πως είναι ένα σύστημα σωστά στημένο με σαμπ
Αν δεν είναι σωστά στημένο, μπορεί ανέτως να παίζει χειρότερα, και πολύ χειρότερα μάλιστα.

Αλλά εδώ δεν μιλάμε για αυτό. Μιλάμε για την επίδραση που έχουν τα σαμπ στην αναπαραγωγή άλμπουμ με solo βιολί.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top