ΚΗΠΟΣ-ΜΙΚΡΗ ΤΕΧΝΗΤΗ ΛΙΜΝΗ

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.962
Εχω σκαψει στην αυλη του σπιτιου ενα μερος 5 μετρα μηκος, 2 πλατος και 80 εκατοστα βαθος.

Θελω να κανω μια μικρη λιμνουλα οπου θα βαλω και ψαρια παντος καιρου.

Σκεφτομουν με τσιμεντο και ρητινη να στεγανοποιησω την κατασκευη και να μην εχω διαρροες νερου. Βλεποντας ομως στο ιντερνετ παρομοιες κατασκευες, σχεδον ολες τις κανουν με καποιο πλαστικο. Μιλησα μ ενα φιλο, μου ειπε οτι αυτο το πλαστικο λεγεται liner το οποιο ειναι πανακριβο.
Θα ηθελα ιδεες πανω σ αυτο (και οχι μονο). Λογικα θα πρεπει ν αγορασω κι ενα φιλτρο νερου (γι αυτο δεν και καιγομαι). Θελω ομως να τελειωσω αμεσα το κατασκευαστικο μερος
 






Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.962
Σκαβοντας εχω βγαλει πολλες πετρες, καποιες απ αυτες ειναι μεταξυ 50-100 κιλα. Τις εχω κρατησει για να κανω ντεκορ μ αυτες.

Λογικα θα πρεπει να εχω ενα σωληνα για να βαζω νερο απο τη βρυση κι ενα σωληνα για φευγουν τα νερα μετα απο βροχες. Ενα θεμα ειναι που θα το στελνω αυτο το νερο.

Ισως γινει και κανενα μικρο συντριβανι. Θελω (δεν ξερω πως) το νερο με καποιο τροπο ν ανεβαινει κανα μετρο (ισως και περισσοτερο ) πιο ψηλα απο το υψος της λιμνουλας κι απο βραχακια που θα εχω τοποθετησει να κανουν κατι σαν φυσικο καταρακτη και να πεφτουν παλι στη λιμνη.

Απο ψαρια δεν γνωριζω τις ονομασιες, αλλα θυμαμαι καπου ειχα δει καποιο ψαρι που εμοιαζε με μικρο καρχαρια σε μια μικρη λιμνουλα οπου ετρεχαν σ αυτη παγωμενα νερα απο το βουνο. Βεβαια το ευκολο ειναι το χρυσοψαρο. Μαλλον και καμμια χελωνα. Ενδεχομενως και νουφαρα.
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
Μια λιμνούλα έχει ένας φίλος μου χτισμένη το ποτέ .
Είχε τσιμέντο κάτω και σίγουρα 3 με 4 φορες το χρόνο την καθάριζε γιατί έπιανε πρασινάδα που από ότι έλεγε μείωνε το οξυγόνο στα ψάρια και ψοφαγανε.
Βάση αυτού ότι κάνεις πρέπει να καθαρίζει εύκολα άρα μάλλον τσιμοντοκονία και ένα γαματο εποξειδικό βερνίκι ώστε να βάζεις τη σκουπίτσα της πισίνας και να καθαρίζει
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Θα χρειαστεί αντλία κεντρική για pond, που ανεβάζει μισό μέτρο συντριβανακι.
Θα χρειαστεί εξωτερικό φίλτρο, μάλλον έχω ένα να σου δώσω.
Θα χρειαστεί λάμπα uv, για να μη γίνει της κόλασης από άλγη.
Θα χρειαστεί άλλη αντλία με προφίλτρο, για το εξωτερικό φίλτρο.
Η έξοδος από το εξωτερικό φίλτρο, μπορεί να κατεβαίνει βραχάκια 1μ ύψος άνετα, σα μικρός καταρράκτης, υπάρχουν πολύ δυνατές αντλίες.

Χελώνες και ψάρια μαζί δεν παίζει. Θα φάνε τα ψάρια...

Κοϊ βάζεις. Τίποτε άλλο.
Προσοχή στις γατες..


Δε χρειάζεται σύνδεση με βρύση, δεν αλλάζεις το νερό, ανακυκλώνεται και καθαρίζει.

Καλό είναι να μην έχει πολύ ήλιο, θα βράσει.

Άρχισε να διαβάζεις. Θέλει διάβασμα το σπορ.
Μη ξεκινήσεις κατασκευή πριν προμηθευτείς όλα τα φίλτρα και αντλίες, θα χρειαστεί να κρύψεις ένα σωρό σωληνώσεις.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Υπάρχει διογκούμενη πολυουρεθάνη που κάνει για εσωτερικό διάκοσμο ενυδρείου, και βάφεται κιόλας. Μπορεί να μοιάζει με όμορφες πέτρες.

Αν κάνεις ένα σκελετό από τσιμέντο, δεμένο όμως ώστε να μην ανοίξει, μετά μπορείς από πάνω να βάλεις τέτοια πολυουρεθάνη και να γίνει πολύ όμορφο και στεγανό για πάντα.

Θα πρέπει να μιλήσεις με ανθρώπους που γνωρίζουν το σπορ.
Δοκίμασε μια βόλτα στον Αμαζόνιο, στην Ανθέων, ενυδρειαδικο, ξέρουν τα παιδιά να σου πουν τα βασικά.
Πάρε κάνα βιβλίο...

Υπ'οψιν:
Οι περισσότερες πέτρες που βρήκες εκεί, δηλαδή όλες, δε κάνουν για να τις βάλεις μέσα στο νερό.
Βγάζουν ασβέστιο και άλλα πράματα, και ψοφαν τα ζωντανά.

Ή θα πας σε ποτάμι να μαζέψεις όμορφες σκληρές πέτρες, ή θα αγοράσεις. Με καλή διακόσμηση με πολυουρεθάνη, δε χρειάζεται καμία πέτρα..

Το χείλος του ποντ, θα πρέπει να προεξέχει αρκετά από το επίπεδο του εδάφους. Για πολλούς λόγους. Θα πρότεινα μίνιμουμ 30cm.

Θα χρειαστεί σκιμερ να μαζεύει τα πράματα από την επιφάνεια. Δώσε λεφτά σε αυτό, είναι σημαντικό.

Όπως είπα, μάζεψε πρώτα όλο τον εξοπλισμό, και μετά ξεκινα κατασκευή.
Για το ρεύμα, βγάλε ξεχωριστή γραμμή με δικό του αντιηλεκτροπληξιακό, να μη σου ρίχνει όλο το σπίτι.
Ο φωτισμος είναι πολύ σημαντικός για να είναι όμορφο.
Θέλει σοβαρή ηλεκτρολογική εγκατάσταση, δεν είναι άσχημη ιδέα ένα μικρό πινακάκι δίπλα στο ποντ, εύκολα προαβασιμο και υδατοστεγανο.
 
Last edited:




Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.962
Ας ξεκινησω ενα ενα τα θεματα.

Γατες, υπαρχουν (του γειτονα)4-5, ευτυχως κολυμπι δεν ξερουν (εκτος κι αν σιγα-σιγα μαθουν!). Μα καθαριζουν απο τα ποντικια

Ζέστη το καλοκαιρι εχει, ειναι φυσικο. Θα προσπαθησω με δενδρα να κανω σκια τουλαχιστον να προφυλαχτουν απο τον μεσημεριανο ηλιο.

Τα κουνουπια ειναι ενα σοβαρο θεμα. Γνωριζω οτι στα στασιμα νερα επωαζονται το χειμωνα τα κουνουπια. Λογω φιλτρου και ψαριων ισως να μην εχω θεμα.

Εχω δει χελωνες με ψαρια αλλα σε σχετικα μεγαλες λιμνουλες. Αυτες ειναι αργες πως θα φανε τα ψαρια?

Οξυγονο. Με φυτα εντος της λιμνης δεν λυνεις ως ενα βαθμο το προβλημα? Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι δεν θα βαλω φιλτρο.

Πετρες. Τελικα εφ οσον οι πετρες μου ειναι ασβεστουχες (δεν το γνωριζω) θα τις χρησιμοποιησω σαν εξωτερικη διακοσμηση. Θα πρεπει να παω σε ποταμι να μαζεψω απο τις στρογγυλες για εσωτερικα. Αλλα αυτο θα γινει πολυ αργοτερα.

Τεχνικα θελω φιλτρα, σκινερ και λαμπα.

Θελω και ηλεκτρολογο.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Για φυτά γύρω γύρω, καλή ιδέα είναι όσα δε ρίχνουν φύλλα, όπως γιούκα, αθάνατοι, αλόες. Και τριφύλλι κάτω, να μένει πράσινο και κοντό, ή ρίχνεις λάβα να είναι καθαρό.
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.792
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top