Κάνετε μετρήσεις χώρων; Με ποια ιδιότητα;

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
(Off topic μηνύματα που μετέφερα εδώ από αυτό το θέμα. Costas Coyias)


Σύντομα θα ανακοινώσουμε μια νεα υπηρεσία όπου θα γίνεται ενδελεχής και απόλυτα επαγγελματική μέτρηση χώρων με σκοπό :

1) όλοι να ξέρουν άν θέλουν τα πιθανά η όχι προβληματα του χώρου τους

2) την σχέση ηχείων - χώρου

3) την μέτρηση απόκρισης και αρμονικής παραμόρφωσης ηχείου

4) θα προτείνονται λύσεις που μπορεί κάποιος να ακολουθήσει η όχι

5) θα υπάρχουν τρισδιάστατα μοντέλα (στο πιο advance πακέτο μέτρησης) για την συμπεριφορά του χώρου πρίν και μετά μια πιθανή ακουστική βελτίωση
Χαιρετιζω κι εγω αυτην την πρωτοβουλια, ειναι αξιολογη.
Θα ηθελα να ρωτησω ομως, με ποια ιδιοτητα προσφερεται ?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Γιατί σας αρέσουν (αν σας αρέσουν) τα monitor speakers?

Εσύ με ποιά ιδιότητα ρωτάς;

...
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Γιατί σας αρέσουν (αν σας αρέσουν) τα monitor speakers?

Του αναγνωστη.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Απάντηση: Γιατί σας αρέσουν (αν σας αρέσουν) τα monitor speakers?

Χαιρετιζω κι εγω αυτην την πρωτοβουλια, ειναι αξιολογη.
Θα ηθελα να ρωτησω ομως, με ποια ιδιοτητα προσφερεται ? (του χομπιστα?)
Κωστή δεν νομίζω ότι χρειάζεται να παίζουμε την κολοκυθιά πλέον, στο πολύπαθο τούτο νήμα στο οποίο δόθηκε η ευκαιρία να αναφερθούν και πολύ χρήσιμα θέματα.

Είναι εμφανέστατο ότι ο Χρήστος παρουσίασε μια νέα επαγγελματική του δραστηριότητα.

Σο γουάτ?

-Αισθάνεσαι ότι μας δουλεύει λόγω δήλωσής του ότι γράφει ως χομπίστας?

-Ότι θα παρασυρθούν ποτάμια χομπιστών και θα χυθούν τα όβολά τους στον κορβανά της επιχείρησής του, καθιστώντας τον μεγιστάνα του πλούτου?

-Αν δεν το έγραφε θα ήταν χρησιμότερη η παρουσία του στο φόρουμ?

-Θα ήταν ποιό κυριλέ, τι?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.054
Reaction score
20.466
Απάντηση: Γιατί σας αρέσουν (αν σας αρέσουν) τα monitor speakers?

Χαιρετιζω κι εγω αυτην την πρωτοβουλια, ειναι αξιολογη.
Θα ηθελα να ρωτησω ομως, με ποια ιδιοτητα προσφερεται ? (του χομπιστα?)
Δε μου λες; Επειδή μού 'ρχεται ένα deja vu από τα παλιά, εσύ σκαρφίστηκες αυτή την ερώτηση, ή στην υπαγόρευσε ο φίλος μου ο Χρήστος;
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Γιατί σας αρέσουν (αν σας αρέσουν) τα monitor speakers?

Χαιρετιζω κι εγω αυτην την πρωτοβουλια, ειναι αξιολογη.
Θα ηθελα να ρωτησω ομως, με ποια ιδιοτητα προσφερεται ? (του χομπιστα?)
Κωστα, ο Χρηστος ειναι ενας πραγματικος κυριος! Τον γνωρισα στην Θεσσαλονικη και μου αφησε την καλυτερη εντυπωση! ο ΙΔΙΟΣ, δε, ποτε δεν ειπε εκρυψε την επαγγελματικη του ιδιοτητα. Νομιζω οτι η αναφορα του ως χομπιστα, εχει να κανει καθαρα με τις προσωπικες του αναζητησεις!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.054
Reaction score
20.466
Απάντηση: Γιατί σας αρέσουν (αν σας αρέσουν) τα monitor speakers?

Ρε συ Τάκη, άλλο εννοάω. Εδώ έχουμε φτάσει στο σημείο, ο κάθε τυχαίος που δεν ξέρει καλά - καλά να ξεχωρίσει το XLR απο το RCA, να πουλάει high end και να "στήνει" συστήματα, και ποτέ δεν τον ρώτησαν με ποια ιδιότητα κάνει τον χαϊεντοέμπορα, και θα ρωτήσουν τον Χατζηστάμου με ποια ιδιότητα θα μετράει χώρους; Θα τρελαθούμε εντελώς; :114:

Τέλος πάντων τί να πω...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Απάντηση: Γιατί σας αρέσουν (αν σας αρέσουν) τα monitor speakers?

Ρε συ Τάκη, άλλο εννοάω. Εδώ έχουμε φτάσει στο σημείο, ο κάθε τυχαίος που δεν ξέρει καλά - καλά να ξεχωρίσει το XLR απο το RCA, να πουλάει high end και να "στήνει" συστήματα, και ποτέ δεν τον ρώτησαν με ποια ιδιότητα κάνει τον χαϊεντοέμπορα, και θα ρωτήσουν τον Χατζηστάμου με ποια ιδιότητα θα μετράει χώρους; Θα τρελαθούμε εντελώς; :114:

Τέλος πάντων τί να πω...
είναι γεγονός πως μερικά πράγματα, κάποιοι λίγοι εδώ μέσα, ή τα έχουν πραγματικά πολύ μπερδεμένα μέσα τους, ή ηθελημένα δε θέλουν να τα ξε-μπερδέψουν με τίποτα.

είναι όμως επίσης γεγονός, πως αυτοί οι "μπερδεμένοι" δε γεμίζουν μια παλάμη στο μέτρημα.

τέλος, άλλο ένα γεγονός είναι το ότι για να μη τρελαθούμε εντελώς, θα πρέπει ή να λήξει γλυκά κάποτε αυτή η "καραμέλα" που μανιωδώς πιπιλίζεται, λες και προκύπτει κανα τρανό συμπέρασμα, ή να πέσει καμιά "σφαλιάρα" να φύγει η "καραμέλα" απ'το στόμα.

απλά γεγονότα.
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Γιατί σας αρέσουν (αν σας αρέσουν) τα monitor speakers?

Γιατι κανετε ετσι?
Δεν μπορει να πει καποιος κατι?
Τι ειναι αυτα ρε παιδια, (καποιος μαλιστα, ειπε οτι μου το υπαγορευσαν)... :116:
Βλεπετε φαντασματα?

ΟΚ.

Η ερωτηση μου ηταν πραγματικου ενδιαφεροντος, αλλα ταυτοχρονα ειχε να κανει και σε σχεση με την "δηλωση" αυτη..

απορώ γιατί δε το έχεις καταλάβει, αφού είναι σαφέστατο.

είναι "ηλίου φαεινότερον" πως η συμμετοχή του χρήστου στο φόρουμ μας αντιπροσωπεύει ξεκάθαρα την χομπίστικη πλευρά του. Η επαγγελματική του πλευρά, δεν έχει κανένα "ποστ" εδώ, στο φόρουμ μας.

ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.

κι αυτό κάνει "ΜΠΑΜ" ρε παιδιά, δε θέλει πια τόσο μυαλό για να το καταλάβει κανείς...

Σε άλλα φόρουμ συμμετέχει με την επαγγελματική του υπόσταση, σε άλλες συζητήσεις μπλέκει κι άλλα ψάχνει ή σχολιάζει εκεί.

Εδώ, σε αυτό το φόρουμ, (δυστυχώς για αυτόν), αδυνατεί να συμμετέχει ως επαγγελματίας (ηχολήπτης, μαστεράς ή στουντιάς και δε ξέρω γω τι).
Επι του θεματος, τιποτα αλλο, το ενδιαφερον παραμενει...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.054
Reaction score
20.466
Απάντηση: Γιατί σας αρέσουν (αν σας αρέσουν) τα monitor speakers?

Α ρε Χ"στάμου, αγαπημένο παιδί του λαού! Για σένα όλοι ενδιαφέρονται. Ενώ εμένα ο geomiatογιατρός, θα με κεράσει παστούλα, όταν θα καταδεχτεί και θα με πάρει τηλέφωνο... Εμ, τέτχοιος που είμαι... :114:
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Γιατί σας αρέσουν (αν σας αρέσουν) τα monitor speakers?

Χαιρετιζω κι εγω αυτην την πρωτοβουλια, ειναι αξιολογη.
Θα ηθελα να ρωτησω ομως, με ποια ιδιοτητα προσφερεται ? (του χομπιστα?)
Ούτε του χομπίστα ούτε του επαγγελματία αλλά του εμπόρου που κάνει την δουλειά του όσο μπορεί καλύτερα και προσφέρει την όποια γνώση του και λύσεις στούς πελάτες του.
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Γιατί σας αρέσουν (αν σας αρέσουν) τα monitor speakers?

Ούτε του χομπίστα ούτε του επαγγελματία αλλά του εμπόρου που κάνει την δουλειά του όσο μπορεί καλύτερα και προσφέρει την όποια γνώση του και λύσεις στούς πελάτες του.
Με καλυψες απολυτα.
Προσωπικα, δεν εχω το παραμικρο προβλημα ουτε με την ιδιοτητα σου, ουτε με εσενα τον ιδιο, ουτε με τα γραπτα σου αγαπητε Χρηστο.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Απάντηση: Γιατί σας αρέσουν (αν σας αρέσουν) τα monitor speakers?

Α ρε Χ"στάμου, αγαπημένο παιδί του λαού! Για σένα όλοι ενδιαφέρονται. Ενώ εμένα ο geomiatογιατρός, θα με κεράσει παστούλα, όταν θα καταδεχτεί και θα με πάρει τηλέφωνο... Εμ, τέτχοιος που είμαι... :114:
1.Nαι ρε Κωστή, μα τι πράμα κ αυτό με τον Χατζηστάμου...πα πα πα!!

Περπατεί κ ανοίγουν τα νερά να διαβεί....

2.Μη με στενοχωράς, μη με στενοχωράς...πες στα παιδγιά ότι είσαι σε δίαιτα και δεν πλησιάζεις το ζαχαρόσπιτό μου, κανένας δεν θα κρυφογελάσει!!!

(Μπου χα χα χά!!)

(Πσ, μεταξύ μας, ο Κόγιας κάνει γράμμωση....χάλια μαύρα...χάλια...)

(Ξέχασα: και ο Χρήστος κάνει δίαιτα...χυμοί ανανά με 3 σταγόνες κίτρο....καλά αυτός είναι ανώτερος του Κόγια..)
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: Γιατί σας αρέσουν (αν σας αρέσουν) τα monitor speakers?

Eπειδη κανω υπομονη και βλεπω να γραφοντε μ@λακιες και ΑΡΚΕΤΑ με δαυτες.......


Μεσα σε αυτον τον ιστοχωρο υπαρχουν ανθρωποι που κοσμουν με την παρουσια τους και τα γραφωμενα τους πολλα απο τα αρθρα που ανεβαινουν και διαβαζοντε απο καποιες χιλιαδες μελη σε καθημερινη βαση.

Δεν με ενδιαφερει αν ειναι επαγγελματιες που πουλανε συσκευες(οσοι τραβανε ζορι ξυδακι) ,η τεχνογνωσια η software....με ενδιαφερει να κερδιζω-ζουμε απο την γνωση τους ,την μελετη τους σε συγκεκριμενα θεματα και φυσικα την λεκτικη τεκμηριωση σε θεματα που αφορουν το ρημαδιασμενο αυτο χομπι που κοντευουμε να το κανουμε τον αλυτο νομο του Νευτωνα.......


Ημαρτον πια....κωλοτρωγομαστε με π@παριες ,χαζοπονηριες του στυλ....ελα μωρε που τα ξερει ο Χατζησταμου ο εμπορας,σιγα τωρα που θα μου πει ο Θεμης εμενα για το τι Dac να παρω η αν ειναι Alnico ο μαγνητης του ATC ......ΞΕΡΩ ΕΓΩ........ΣΚΑΤΑ ΞΕΡΕΙς....ΕΣΥ.....

Εγω ξερω με σιγουρια οτι ο Θεμης ο Ζαφειροπουλος και ο Χρηστος ο Χατζησταμου ειναι δυο ανθρωποι επαγγελματιες που κοσμουν το site μας και εχουν γραψει την ιστορια τους και συνεχιζουν να την γραφουν σε καθημερινη βαση .........και μας κανουν και την χαρη και μας λυνουν και αποριες που ρωταμε η τις αναζητουμε στο internet η σε αλλα φορουμ...

Δεν μπορω να καταλαβω μερικοι γιατι τραβατε ζορι .......περνιεστε για ξυπνιοι .....τα ξερετε ολα.....το π@παρια ειναι λιγο κατα την γνωμη μου.......απλα ειναι το στυλακι του κακομοιρη κουτοελληναρα ,του γνωστη επι των παντων,το ξυπνοπουλι που νομιζει οτι κανενας δεν θα τον κοροιδεψει γιατι αυτος ξερει...ειναι μωρτης και μαγκας .....π@παρια τουμπανα.....ο Ελληναρας....

Σιγα τα DAC που κανει ο Weiss.......λενε καποιοι ....ΕΛΛΗΝΑΡΕς ΝΤΕ...ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ..............ξυνουν λενε καποια κουφαλογα-ΓΝΩΣΤΕΣ ΝΤΕ-τα ATC -δεν παιζουν μουσικη ...ειναι για studio .....δεν μου βγαινει καλα το τριτο accordo του τσελλου οταν ακουω με τα χρυσα μου αυτια(αυτουνου του το λενε και οι κολλητοι του)....!!!!!!!!!!!!!

Ηρθε ο Χατζησταμου σπιτι με την Metric ενωπιον 8 ατομων -μετρησε τον χωρο μου -στησαμε αλλοιως τον ηχο και ολοι ειδαμε τι κανει αυτη η καρτα .......το ξαναλεω...8 ατομα-16 αυτια ....και απο την επομενη μερα καποια βρακακια βραχηκανε απο το πολυ ζορι......ΠΑΙΖΕΙ ΑΥΤΗ Η Μ@ΛΑΚΙΑ .....με ρωταγανε?

Τους φαινοταν απιστευτο ντε--στους Ελληναρες--καρτα ηχου και παιζει σε ΧΑΙ ΕΝΤ συστημα?
Τι λετε ρε.......κουφοι εισαστε????
Και κρυφογελουσαν ειρωνικα και ειδικα οταν τα λεγανε με τα κολλητακια τους χλευαζαν τους 8 κουφους .....γιατι ειπαμε......αυτοι ξερουν να ακουνε ....αυτοι εστησαν την AES .......αυτοι ριξαν τα μπετα του αυριο που τωρα εμεις τα βρισκουμε ετοιμα!!!!!!!!!!!!!!





Ποσο κακομοιροι ρε π@υστη μου γινομαστε?
Και ποσο ηλιθιοι?
Ποσο μοναδικα απαραδεκτοι που αναζηταμε τα μπραβο της παρεας ,γυρευουμε το σημα της νικης με τα δυο δακτυλα αλλα οι δακτυλοι γινονται 5 ....γινονται φασκελλα αλλα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ...ξερετε τωρα ...τσιτα τα δακτυλα για να πιασει και λιγο τον διπλα!!!!!



Θεμη και Χρηστο ειναι τιμη μου που σας εχω γνωρισει και χαιρομαι που ειστε αρμοδιοι για να μας λυνετε τις οποιες αποριες μας!!!!!

1.80 εχει το ξυδι στο Super market για αυτους που ζοριζοντε........να αποφευγοντε οι εισπνοες γιατι μπορει και να την γεμισουν και στην AES πρεπει να το κλεισουν το μαγαζι...............
 


Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Re: Γιατί σας αρέσουν (αν σας αρέσουν) τα monitor speakers?

Το ποστ του Βλαση θελει απαντησεις και οχι χειροκροτηματα.

Αν θελετε, ανοιξτε ενα νεο νημα να το συζητησουμε.

Εν ολιγοις, οσοι δεν ταυτιζονται με συγκεκριμενες γνωσεις, συγκεκριμενες μηχανες και συγκεκριμενα ατομα δεν ειναι π@π@ρες, εχουν την δικη τους ιστορια και τις δικες τους γνωσεις, τις οποιες σαφως και δεν υποχρεουνται να τις αναπτυξουν σε ενα φορουμ για να παρουν τα μπραβο, η οτιδηποτε αλλο...(ισως να δωσουν ενα περισσευμα, μονον)

Ομοιως δεν ειναι π@π@ρες οσοι κανουν συγκεκριμενες ερωτησεις, αυτοι αντε απλα να μην "καταλαβαινουν τιποτα"...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Re: Γιατί σας αρέσουν (αν σας αρέσουν) τα monitor speakers?

Αν θελετε, ανοιξτε ενα νεο νημα να το συζητησουμε.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Ήταν σαφέστατος.

Εν ολιγοις, οσοι δεν ταυτιζονται με συγκεκριμενες γνωσεις, συγκεκριμενες μηχανες και συγκεκριμενα ατομα δεν ειναι π@π@ρες, εχουν την δικη τους ιστορια και τις δικες τους γνωσεις, τις οποιες σαφως και δεν υποχρεουνται να τις αναπτυξουν σε ενα φορουμ για να παρουν τα μπραβο, η οτιδηποτε αλλο...(ισως να δωσουν ενα περισσευμα, μονον)
Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να συμμετέχει σε ένα φόρουμ. Κανένας "γνώστης" δεν είναι υποχρεωμένος να προσφέρει αφιλοκερδώς τις γνώσεις του ή τις εμπειρίες του. Στο 99,9% των περιπτώσεων όμως, αυτοί που δεν γράφουν, δεν είναι γιατί έχουν άλλες δουλειές, αλλά είναι γιατί δεν ξέρουν τι να γράψουν. Δεν είναι δυνατόν κάποιος να γράφει ένα σκασμό ηλιθιότητες στο internet, αλλά όταν έρχεται η ώρα να γράψει κάτι σοβαρό (με αρχή, μέση και τέλος) να ισχυρίζεται ότι δεν το κάνει διότι ΑΥΤΟΣ είναι υπεράνω και δεν επιζητά "παλαμάκια". Μόνο τον εαυτό του κοροϊδεύει, οι υπόλοιποι καταλαβαίνουν καλά τι γίνεται. Εκτός κι αν είναι πολύ βαρύ πεπόνι και ο λόγος που μπαίνει στο internet δεν είναι για να επικοινωνήσει με άλλους χομπίστες αλλά για να βγάλει τις ανασφάλειές του έναντι αυτών που επικοινωνούν, ανταλλάσσουν απόψεις, γνώσεις και εμπειρίες.

Ομοιως δεν ειναι π@π@ρες οσοι κανουν συγκεκριμενες ερωτησεις, αυτοι αντε απλα να μην "καταλαβαινουν τιποτα"...
Εκτός από τους επιτηδευμένα και κατ' εξακολούθηση κακοπροαίρετους και τους εντελώς στόκους.

Γενικώς και αορίστως μιλάμε πάντα!

...
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Γιατί σας αρέσουν (αν σας αρέσουν) τα monitor speakers?

Εκτός από τους επιτηδευμένα και κατ' εξακολούθηση κακοπροαίρετους και τους εντελώς στόκους.

Γενικώς και αορίστως μιλάμε πάντα!
...
Εγω θα τους ελεγα απλα αντιθετους στο "πλασαρισμα".
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Γιατί σας αρέσουν (αν σας αρέσουν) τα monitor speakers?

Εγώ θα έλεγα ότι καθώς οι ίδιοι γνωρίζουν πολύ καλά τις μεθόδους πλασαρίσματος αφού τις έχουν ακολουθήσει πολλάκις στο παρελθόν και τις ακολουθούν ακόμη, είναι αρκετά κακοπροαίρετοι και κακεντρεχείς για να θεωρούν ότι όλοι κάνουν την ίδια δουλειά. Μήπως φοβούνται ότι θα χάσουν την κουτάλα; Ποιός ξέρει άραγε...

...
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Γιατί σας αρέσουν (αν σας αρέσουν) τα monitor speakers?

Να βαλω κι ενα απλο παραδειγμα μιας υποθετικης ερωτησης μελους (μπας και καταλαβουμε)..

ΕΡ.
Εκανα μια αλλαγη στο συστημα μου, (ετσι ετσι κι ετσι), η εκανα μια αγορα, κ.λ.π ..νομιζω οτι τωρα παιζει καλυτερα, ποια ειναι η γνωμη σας?

Οι απαντησεις που μπορει να παρει θα μπορουσαν να εχουν τρεις βασεις..

1. Πολυ καλα εκανες, μπραβο, ετσι σιγουρα παιζει καλυτερα...
2. Καλα εκανες, αλλα εγω στην θεση σου θα δοκιμαζα και αυτο και εκεινο...
3. Τι εκανες εκει ρε, ποιος εισαι εσυ και με ποιες γνωσεις το εκανες? Αντε ρε ασχετε, ετσι δεν παιζει τιποτα, θα το κανεις οπως σου πω εγω και τελος, μονο εγω ξερω....

Ποιος μπορει να ερθει στην θεση αυτου που ρωταει, ωστε να μαθει τις αντιδρασεις του?

Το κακο ειναι οτι η τριτη απαντηση ειναι απαντηση που συνηθως διδεται απο τα ιδια παντα ατομα....

Τελειως γενικα και αοριστα μιλαμε παντα...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.603
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top