Κάρτα Ήχου: Έχει νόημα η αγορά της;

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Χαιρετώ τους φίλους το forum.

Εδώ και αρκετό καιρό, η βασική μου πηγή ακρόασης είναι το htpc, αφού πλέον είναι γνωστές οι δυνατότητές του ως προς την διαχείριση των διαφόρων αρχείων, τουλάχιστον.

Από απόψεως ήχου πάμε και εκεί καλά, αφού μεσολαβεί κάποιο dac.

Όμως με το υπάρχον μου motherboard, υπάρχει πρόβλημα όταν χρησιμοποιείται η θύρα usb για την σύνδεση με το dac: Παρουσιάζεται θόρυβος στα ηχεία λόγω ασυμβατότητας με τον Τελικό μου. Ο θόρυβος έχει την μορφή ελαφρού, όμως ακουστού, σφυρίγματος, ανεξαρτήτως έντασης. Το dac μου είναι ενσωματωμένο στον pro μου, αλλά και ένα εξωτερικό (dacmagic 100) έχει παρόμοιο θέμα.

Ευτυχώς το Motherboard μου έχει και οπτική έξοδο, και εκεί φυσικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Έτσι λοιπόν το έχω συνδέσει στον pro μου με αυτόν τον τρόπο (οπτική).

Όλα καλά λοιπόν, όμως από ότι γράφετε εδώ μέσα αλλά και από ότι μου φαίνεται και εμένα (ίσως αυτό είναι και ψυχολογικό πιο πολύ) είναι, ότι υπάρχει καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα, μέσω της usb σύνδεσης.

Προσοχή, αναφέρομαι μονάχα σε αρχεία 2 καναλιών διότι το πολυκάναλο σήμα το διαχειρίζεται ο marantz sr 7009 μέσω hdmi.

Αν προμηθευτώ κάτι σαν αυτό πιο κάτω, θα έχω κάποια βελτίωση?
Αξίζει δηλαδή η επένδυση ? Ή πάλι μία από τα ίδια.
Αν ναι, επεμβαίνει και στην ποιότητα ήχου, το αποτέλεσμα? ή δεν παίζει ρόλο, αφού υπάρχει ενδιάμεσα dac.
https://www.quietpc.com/sb-ae-5
 
Last edited:

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Χαιρετώ τους φίλους το forum.

Εδώ και αρκετό καιρό, η βασική μου πηγή ακρόασης είναι το htpc, αφού πλέον είναι γνωστές οι δυνατότητές του ως προς την διαχείριση των διαφόρων αρχείων, τουλάχιστον.

Από απόψεως ήχου πάμε και εκεί καλά, αφού μεσολαβεί κάποιο dac.

Όμως με το υπάρχον μου motherboard, υπάρχει πρόβλημα όταν χρησιμοποιείται η θύρα usb για την σύνδεση με το dac: Παρουσιάζεται θόρυβος στα ηχεία λόγω ασυμβατότητας με τον Τελικό μου. Ο θόρυβος έχει την μορφή ελαφρού, όμως ακουστού, σφυρίγματος, ανεξαρτήτως έντασης. Το dac μου είναι ενσωματωμένο στον pro μου, αλλά και ένα εξωτερικό (dacmagic 100) έχει παρόμοιο θέμα.

Ευτυχώς το Motherboard μου έχει και οπτική έξοδο, και εκεί φυσικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Έτσι λοιπόν το έχω συνδέσει στον pro μου με αυτόν τον τρόπο (οπτική).

Όλα καλά λοιπόν, όμως από ότι γράφετε εδώ μέσα αλλά και από ότι μου φαίνεται και εμένα (ίσως αυτό είναι και ψυχολογικό πιο πολύ) είναι, ότι υπάρχει καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα, μέσω της usb σύνδεσης.

Προσοχή, αναφέρομαι μονάχα σε αρχεία 2 καναλιών διότι το πολυκάναλο σήμα το διαχειρίζεται ο marantz sr 7009 μέσω hdmi.

Αν προμηθευτώ κάτι σαν αυτό πιο κάτω, θα έχω κάποια βελτίωση?
Αξίζει δηλαδή η επένδυση ? Ή πάλι μία από τα ίδια.
Αν ναι, επεμβαίνει και στην ποιότητα ήχου, το αποτέλεσμα? ή δεν παίζει ρόλο, αφού υπάρχει ενδιάμεσα dac.
https://www.quietpc.com/sb-ae-5
Τι εννοείς ασυμβατότητα με τον τελικό; Τι σχέση έχει ο τελικός με την μητρική πλακέτα του υπολογιστή; Αφού τα data καταλήγουν στο DAC (είτε με καλώδιο usb είτε με ομοαξονικό) και ακολούθως στον τελικό πάει αναλογικό σήμα. Γιατί να σφυρίζει; Και αν σφυρίζει, τι σχέση έχει η μητρική;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Η σύνδεση έχει ως εξής:
htpc, pro μέσω dac και φυσικά, τελικός.

Αν η σύνδεση γίνει μέσω usb έχω πρόβλημα θορύβου στα ηχεία. Δηλαδή ένα όπως αναφέρω παραπάνω σφύριγμα στα τουίτερ.
Ακόμη και αν ο ήχος ευρίσκεται στο 0. Όταν δεν υπάρχει player δεν έχω θέμα, αν θέσω οποιοδήποτε player σε εφαρμογή (cody, windows player, groove, jriver κλπ) τότε θόρυβος. Επίσης, οποιοσδήποτε driver usb και να υπάρχει, δεν γίνεται τίποτε.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Το πρόβλημα υπάρχει με το που συνδεθεί το καλώδιο usb ή όταν ξεκινήσει η αναπαραγωγή;
Ο ήχος είναι «κυματιστος», ακούγεται ακόμα και εάν κάνει scroll το ποντίκι για παράδειγμα;
 

D

Deleted member 35

Guest
Μήπως υπάρχει πρόβλημα ηλεκτρικής διαρροής κάπου; Δε δικαιολογείτε κάτι τέτοιο. Δες κατ' αρχάς αν έχεις διαφορετικές πρίζες - φάσεις στον υπολογιστή και τα μηχανήματά σου. Μετά θα σου πρότεινα να έλυνες εντελώς τον υπολογιστή σου και με απίστευτη προσοχή να τον έβαζες λυτό πάνω σε μια ξύλινη επιφάνεια και να έκανες ένα μικρό τεστ. Μπορεί κάπου να "γειώνει".

Σου το κάνει με όλες τις USB της μητρικής; Εμπρός και πίσω;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Αλλά και ασχέτως του προβλήματος:

α. Έχει νόημα η αγορά ξεχωριστής κάρτας ήχου, εφ όσον μεσολαβεί dac ?
β. Usb vs οπτική. Σε δικάναλο σήμα, υπάρχουν διαφορές ως προς την απόδοση?
[DOUBLEPOST=1538837519][/DOUBLEPOST]Μάλλον έχει να κάνει το θέμα με γειώσεις.

Με τον pro μου εκτός του παρόντος προβλήματος, παρουσιάζονται και άλλοι θόρυβοι στα ηχεία.
Όταν συνδέω το dacmagic, έχει πίσω ένα κουμπάκι:
WestCoastHiFi_Cambridge-Audio_DAC-MAGIC-100_4.jpg


Lift
Ground

Όταν το έχω στο lift υπάρχουν και με αυτό οι λοιποί θόρυβοι,
όταν το έχω στο Ground, μόνο το σφύριγμα. (Ή το αντίθετο, δεν θυμάμαι και το έχω πάει στο εξοχικό, άρα δεν μπορώ να το δοκιμάσω αυτήν την στιγμή).
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Αν εχεις λαπτοπ ή αν μπορεις να δανειστεις ενα και κανε τις ιδιες δοκιμες,οποτε θα βγαλεις ακρη ευκολα με το τι συμβαινει. Απο την στιγμη που εχεις usb dac δεν χρειαζεσαι καρτα ηχου,εκτος αν θελεις να στειλεις με οπτικη ηχο στην αντισοτοιχη εισοδο του dac (δεν θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα παντως).
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Μήπως υπάρχει πρόβλημα ηλεκτρικής διαρροής κάπου; Δε δικαιολογείτε κάτι τέτοιο. Δες κατ' αρχάς αν έχεις διαφορετικές πρίζες - φάσεις στον υπολογιστή και τα μηχανήματά σου. Μετά θα σου πρότεινα να έλυνες εντελώς τον υπολογιστή σου και με απίστευτη προσοχή να τον έβαζες λυτό πάνω σε μια ξύλινη επιφάνεια και να έκανες ένα μικρό τεστ. Μπορεί κάπου να "γειώνει".

Σου το κάνει με όλες τις USB της μητρικής; Εμπρός και πίσω;
Το κάνει με όλες τις usb.
παρ ολα αυτά θα κάνω δοκιμές, όπως αναφέρετε παραπάνω.

To Motherboard είναι το gigabite b85n

Οι θύρες είναι:
9785_big.jpg


(Η κάθετη usb είναι επίχριση για σύνδεση με dac.).
 

Μηνύματα
157
Reaction score
696
Αλλά και ασχέτως του προβλήματος:

α. Έχει νόημα η αγορά ξεχωριστής κάρτας ήχου, εφ όσον μεσολαβεί dac ?
Κανένα απολύτως.
Έχει Usb η καρτα ηχου? Οχι.
Έχει οπτική ? Ίσως
Θα κάνει διαφορα η οπτικη της καρτας απο αυτη της μητρικής? Όχι
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Οι καρτες ηχου εχουν ηχητικες διαφορες μεταξυ τους αρκει να συνδεθουν απ ευθειας με τον προενισχυτη σου χωρις το dac(εχουν δικα τους).
Και αυτη που εχει ο υπολογιστης σου οτι και να ειναι δεν ειναι καλη.
Μπορει το τροφοδοτικο του υπολογιστη σου να εχει καποιο προβλημα η κατι να μην γειωνει σωστα.
Εχω τρεις καρτες ηχου και μια του προενισχυτη τεσσερις,ολες παιζουν διαφορετικα,και χειροτερη απ ολες ειναι αυτη της μητρικης.

Απο τι ειδα η μητρικη σου υποστηριζει usb charge, αν μπορεις απενεργοποιησε το και δοκιμασε μηπως και βελτιωθει.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Vakis2000 ακους και τον σκληρο δισκο απο τα ηχεια εαν ανεβασεις ενταση? Ειχα ενα τετοιο θεμα αλλα δεν εβγαλα ακρη . Καποιο θεμα μητρικης η γειωσης οπως το λενε τα παιδια . Εφοσον εχεις οπτικη απο την μητρικη δεν εχεις προβλημα . Δεν εχει διαφορες .Αστο ετσι.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Μάλλον είναι θέμα γείωσης.
Ο Τελικός είναι πολύ παράξενος με όλα αυτά.
Λόγω του ότι το pc είναι συνδεδεμένο στον μάραντζ και εκεί συνδέονται ένα κάρο συσκευές (Tv, προβολέας, δέκτης nova κλπ) γίνεται χαμός με τα διάφορα τροφοδοτικά.
Έτσι η οπτική είναι μονόδρομος. (αποκόπτεται τελείως από το υπόλοιπο σύστημα).

Κάποια στιγμή έκανα το εξής: Ξεκίνησα με μόνο τον τελικό και μετά έθετα μία μία τις συσκευές.
Αρχικά λοιπόν είχα τον marantz σαν pro για το home cinema. Απορρίφθηκε όμως αυτή η δυνατότητα, διότι 2 τροφοδοτικά αυτό της tv καθώς και του benq δημιουργούσαν θορύβους στα ηχεία, ακουστούς ακόμη και από την θέση ακρόασης!

Έτσι, απομόνωσα τον marantz προσθέτοντας 2 κύρια ηχεία και λογικά, τακτοποιήθηκε το πρόβλημα! Όχι ακριβώς! Διότι η μόνη πηγή που είναι συνδεδεμένη πλέον με τον Pro - τελικό είναι το pc, εκτός φυσικά το πικάπ (κανένα πρόβλημα εκεί) , και το cd player (κανένα πρόβλημα και με αυτό), το οποίο όμως (pc),είναι συνδεδεμένο αναγκαστικά μέσω hdmi και με τον marantz, και έτσι αν θέσω σύνδεση με usb, ΠΑΛΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ως άνω (αφού δημιουργείται σώμα μεσω usb & hdmi) άρα πάλι όλα τα τροφοδοτικά παρόντα. Έτσι μονόδρομος η οπτική!
[DOUBLEPOST=1538845431][/DOUBLEPOST]
Οι καρτες ηχου εχουν ηχητικες διαφορες μεταξυ τους αρκει να συνδεθουν απ ευθειας με τον προενισχυτη σου χωρις το dac(εχουν δικα τους).
Και αυτη που εχει ο υπολογιστης σου οτι και να ειναι δεν ειναι καλη.
Μπορει το τροφοδοτικο του υπολογιστη σου να εχει καποιο προβλημα η κατι να μην γειωνει σωστα.
Εχω τρεις καρτες ηχου και μια του προενισχυτη τεσσερις,ολες παιζουν διαφορετικα,και χειροτερη απ ολες ειναι αυτη της μητρικης.

Απο τι ειδα η μητρικη σου υποστηριζει usb charge, αν μπορεις απενεργοποιησε το και δοκιμασε μηπως και βελτιωθει.
Αυτό το usb charge τι είναι και πως απενεργοποιείται???
 
Last edited:



Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Η επιχρυαη usb που εχει η μητρικη σου δινει ρευμα το οποιο ειναι καθαρο απο παρασιτα,και εχει και την επιλογη να το απενεργοποιησεις απο το bios αν δεν το χρειαζεται το dac σου. Ο τελικος ενισχυτης σου densen ειναι;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Υπάρχει εντολή στο bios που απενεργοποιεί την διέλευση ρεύματος από αυτήν την θύρα, εφ όσον το dac υποτίθεται διαθέτει δική του παροχή.
Καλό αυτό, θα κάνω δοκιμές σήμερα.

Ο Τελικός μου είναι ο advance x a160 : https://advance-acoustic.com/fr/elements-hifi/ampli-puissance-stereo/21-x-a160

Δυστυχώς είναι πολύ ιδιότροπος ως προς τα τροφοδοτικά των συνοδών.
Είχα προβλήματα:
με κάποια τροφοδοτικά pc, (άλλα παρουσίαζαν τρομερό θόρυβο, άλλα πάλι όχι).
με τροφοδοτικά tv, δέκτες όπως nova κλπ.
Αντίθετα με καθαρά πηγές audio, κανένα πρόβλημα!
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Μαλλον δεν εχει φιλτρα για να απορροφα θορυβους οπως και αρκετοι αλλοι,γιατι παιρνουν εκτος απο τους θορυβους και κατι απο τον ηχο.Ειχα καποια θεματα τετοια και με densen,αλλα και με adcom.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Μάλλον έτσι θα είναι.
Τέλος πάντων.

Κάτι άλλο.
Πήγα στο bios και απενεργοποίησα το ρεύμα της usb όπως προτείνουν οι οδηγίες.
Πλήρης αποτυχία.
α. Δεν την βλέπουν τα windows,
β. Κρεμάει ο υπολογιστής. Δηλαδή μετά από κλείσιμο ή επανεκκίνηση, κάνει συνεχείς επανεκκινήσεις χωρίς να φορτώνει λειτουργικό.

Πέρασα ένα απόγευμα μαύρο. Διότι είναι αρκετά δύσκολη και χρονοβόρα η τοποθέτηση του μηχανήματος στον χώρο μου.Δεν κατάλαβα από την αρχή ότι η αιτία των επανεκκινήσεων ήταν αυτός ο λόγος, νόμιζα ότι ευθύνονται καλώδια κλπ......
[DOUBLEPOST=1538933651][/DOUBLEPOST]Ελλιπείς η gigabite...
Σε άλλο σημείο του φόρουμ πληροφορήθηκα ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα όταν κλείνει το πσ να απενεργοποιούνται οι θύρες usb....
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ισχύει ακόμη η απορία μου...πως είναι δυνατόν ένα π.χ παράσιτο στον ήχο να δημιουργείται από μια μητρική πλακέτα....να συνοδεύει το ψηφιακό αρχείο από το πρόγραμμα αναπαραγωγής...να οδεύει στην θύρα usb..να περνάει στο dac...να μετατρέπεται από ψηφιακό αρχείο σε αναλογικό και το παράσιτο να υπάρχει εκεί και να πηγαίνει από τον ενισχυτή στο ηχείο σαν σφύριγμα; Μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος λογικά/επιστημονικά;
Μήπως απλά είναι θέμα παρεμβολών από τα τροφοδοτικά;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Ισχύει ακόμη η απορία μου...πως είναι δυνατόν ένα π.χ παράσιτο στον ήχο να δημιουργείται από μια μητρική πλακέτα....να συνοδεύει το ψηφιακό αρχείο από το πρόγραμμα αναπαραγωγής...να οδεύει στην θύρα usb..να περνάει στο dac...να μετατρέπεται από ψηφιακό αρχείο σε αναλογικό και το παράσιτο να υπάρχει εκεί και να πηγαίνει από τον ενισχυτή στο ηχείο σαν σφύριγμα; Μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος λογικά/επιστημονικά;
Μήπως απλά είναι θέμα παρεμβολών από τα τροφοδοτικά;
Σίγουρα ευθύνονται και τροφοδοτικά. Αυτά δημιουργούν άλλης μορφής προβλήματα - θορύβους.

Με τον τελικό αυτόν έχω βρει τον μπελά μου.Καθαρός ήχος ειδικά σε τάξη α, αλλά ιδιότροπος.
Ευτυχής που συμπτωματικά υπάρχει οπτική στο πσ. Αλλιώς θα έμενα μόνο με πικάπ και cd player.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top