Κάρτα ήχου με 192Khz coaxial η AES/EBU

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Θέλω μια κάρτα ήχου που να μπορεί να περάσει 192 kHz από coaxial η AES/ EBU!

Eρωτήσεις:

1) Υπάρχει?

2) Μου κάνει οποιαδήποτε κάρτα ή παίζει ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα? To MEDEA έχει αυστηρές προδιαγραφές jitter! Yπάρχει περίπτωση να μην κλειδώνει?

3) Θέλω περίπου 3-4 μέτρα καλώδιο είτε χρησιμοποιήσω AES/EBU είτε coaxial! Υπάρχουν τόσο μακριά? Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα κλειδώματος λόγω του μεγάλου μήκους?

Αυτά τα λίγα! :116:
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Θέλω μια κάρτα ήχου που να μπορεί να περάσει 192 kHz από coaxial η AES/ EBU!

Eρωτήσεις:

1) Υπάρχει?

2) Μου κάνει οποιαδήποτε κάρτα ή παίζει ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα? To MEDEA έχει αυστηρές προδιαγραφές jitter! Yπάρχει περίπτωση να μην κλειδώνει?

3) Θέλω περίπου 3-4 μέτρα καλώδιο είτε χρησιμοποιήσω AES/EBU είτε coaxial! Υπάρχουν τόσο μακριά? Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα κλειδώματος λόγω του μεγάλου μήκους?
Να προτιμήσεις μία κάρτα με AES/ EBU έξοδο και δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα με το μήκος καλωδίου. Οσον αφορά στο jitter
το MEDEA το εξουδετερώνει.
 




Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Thanks guys!

Επειδή είδα ότι η συγκεκριμένη κάρτα δεν είναι και φτηνή μήπως να έπαιρνα το φυσικό συμπλήρωμα του Medea?:

http://www.weiss-highend.ch/vesta/index.html

Η κάρτα που θα χρησιμοποιήσω, ανάλογα με το πόσο καλή είναι, παίζει ρόλο στο jitter?
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Thanks guys!

Επειδή είδα ότι η συγκεκριμένη κάρτα δεν είναι και φτηνή μήπως να έπαιρνα το φυσικό συμπλήρωμα του Medea?:

http://www.weiss-highend.ch/vesta/index.html

Η κάρτα που θα χρησιμοποιήσω, ανάλογα με το πόσο καλή είναι, παίζει ρόλο στο jitter?
Το jitter να μην σε απασχολεί γιατί η ύπαρξή του ή μη εξαρτάται από την διαχείρισή του από το DAC. Το Vesta θα το έπαιρνες διότι η σύνδεση firewire είναι η καλύτερη, έχεις AES/EBU έξοδο και μπορείς να επιλέγεις την συχότητα δειγματοληψίας.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
δεν ειναι ακριβως ετσι. τα weiss εχουν την καλυτερη διαχειριση jitter, (τουλαχιστον το minerva που το ξερω) ΑΛΛΑ οσο το δυνατον λιγοτερο στην εισοδο δεν θα εβλαπτε. στην πραξη αυτο γινεται αντιληπτο απο τα μεγαλα ντακ πχ της esoteric που ενω το εξωτερικο τρανσπορτ ειναι προσεγμενο με ελαχιστο jitter, μολις συγχρονιστει με εξωτερικο ρολοι με το ντακ, το αποτελεσμα αναβαθμιζεται.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Το πρόβλημα είναι ότι το Μedea έχει πολύ αυστηρές προδιαγραφές jitter και "κλειδώνει" κάπως πιο δύσκολα από άλλα DAC. Μην αγοράσω την κάρτα και κλαίω τα λεφτά μου μετά! Μάλλον το Vesta θα πάρω!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Kουφαλιτσααααααααααα........ατιμουλικοοοοοοοο............μαστοραααααααα............χαιενταααααα
......ολα τα ξερειςςςςςςςςς!!!!!!!
πουλάκι μου τη συγκεκριμένη "καρτούλα" την αγόρασα πριν 1,5 χρόνο... :144:

ε, από την ελίνα είναι "λιγάκι" τσιμπιμένη, δια ταύτα αγοράστηκε από κάποιο ιν τζέρμανι ίντερνετ σοπ. :109:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
διότι η σύνδεση firewire είναι η καλύτερη
χμ χμ...
μπα, δε νομίζω. Άλλωστε εμπεριέχει μετατροπές τζάμπα κι άδικα (χωρίς να υπάρχουν υποχρεωτικά απώλειες).

Η "καλύτερη" σύνδεση (ΙΜΗΟ) είναι η διπλή AES/EBU (ένα κανάλι σε κάθε καλώδιο) με ξεχωριστό καλώδιο (BNC-75ohm) για Wordclock.

Αυτά (φυσικά) υποστηρίζονται από την Lynx.

Για εξάντληση του θέματος, ένα ρόζενταλ νανοκλόκς είναι ό,τι πρέπει.

Μετά βέβαια, υπάρχει και το πικάπ....:144:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Όλα τα παραπάνω βέβαια είναι "extreme" λεπτομέρειες, εννοείται πως η αυτόνομη λύση της Weiss είναι ΑΡΙΣΤΗ και για να την αξιολογήσεις χρειάζεται να λύσεις πρώτα βασικά θέματα audio (χώρος-οδήγηση-ηχεία κλπ κλπ κλπ).

ΙΜΗΟ η "στουντιακή εφαρμογή" του πακέτου "Lynx - Rosendahl" προσφέρει ακόμα περισσότερη "ακρίβεια" αλλά ανάθεμα αν έχει σημασία όταν ακούς τα CD των beetles...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
"αυτόνομη" εννοώ >1 συσκευές (πχ 30) της Weiss.

Για όλα τα λευτά Weiss δηλαδή. Αυτή είναι σαφώς πιο "κονσουμεράδικη" λύση και πιο προσιτή στον καθένα, σε σχέση με κάρτες και συσκευές χρονισμού... Τώρα πόσες συσκευές "χρειάζεσαι" αυτό είναι δικό σου θέμα.

ρίξε πάντως, έτσι, εντελώς εγκυκλοπαιδικά που λένε, και μια ματιά στη Rosendahl:

http://www.rosendahl-studiotechnik.de/nanosyncs.html

http://www.rosendahl-studiotechnik.de/nanoclocks.html

ενώ αν μου απαντήσεις σωστά στο (διπλό) ερώτημα "τι μέγιστο δυναμικό εύρος έχει η Lynx και ποιά άλλη πηγή (transport) διαθέτει μεγαλύτερο δυναμικό εύρος" κερδίζεις δώρο HD υλικό...
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
στο minerva δεν υπαρχουν μετατροπες λογω firewire σε μακ πολυ απλα γιατι το core audio του μακ βλεπει το dac σαν εξωτερικη καρτα ηχου. αρα υπαρχουν ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ μετατροπες του σηματος καθωτι καρτα ηχου και ντακ ειναι η ιδια συσκευη. (ασχετα οπως σωστα λεει ο κωστας μικρη σημασια εχουν αυτες...)
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
στο minerva δεν υπαρχουν μετατροπες λογω firewire σε μακ πολυ απλα γιατι το core audio του μακ βλεπει το dac σαν εξωτερικη καρτα ηχου. αρα υπαρχουν ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ μετατροπες του σηματος καθωτι καρτα ηχου και ντακ ειναι η ιδια συσκευη. (ασχετα οπως σωστα λεει ο κωστας μικρη σημασια εχουν αυτες...)
Πολύ σωστά.
 


Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Tελικά πήρα το Weiss Vesta για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Firewire μέχρι το Vesta και AES/EBU από το Vesta στο Medea. Αυτά μέχρι 92 khz. Για να κλειδωσει στα 176.4 και 192 χρειάζεται δύο καλώδια από το Vesta στο Medea! ;)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.959
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top