Κάρτες δικτύου και ογκώδης αντιγραφή

Μηνύματα
99
Reaction score
320
Με προβληματίζει ο προβληματισμός σου (ο οποίος πρώτη φορά συναντώ).

Εκεί που καταλήγω με "κοινή λογική" είναι πως αν υπήρχε τέτοιο θέμα σε casual χρήση (γιατί casual θεωρώ ένα transfer των 40GB, ακόμη και αν γίνεται σχετικά συχνά), θα βάζαν ψύχτρες στις ενσωματώμενες κάρτες δικτύου των μητρικών εξ-αρχής. Το κόστος είναι πολύ μικρό, οπότε δε βρίσκω λόγο για να μην το κάναν.

Από 'κει και πέρα, έτσι από απορία, έκανα ένα search να 'δω αν όντως υπάρχουν κάρτες δικτύου με ενσωματωμένη ψύχτρα και όντως υπάρχουν: https://www.skroutz.gr/c/128/networ...icevat&order_dir=asc&price_min=200&price_max= Αλλά μιλάμε για κάρτες κόστους από 200€ και πάνω που προφανώς απευθύνονται σε βαριά χρήση (πολλών TΒ και όχι κάποιων GB).
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Με προβληματίζει ο προβληματισμός σου (ο οποίος πρώτη φορά συναντώ).

Εκεί που καταλήγω με "κοινή λογική" είναι πως αν υπήρχε τέτοιο θέμα σε casual χρήση (γιατί casual θεωρώ ένα transfer των 40GB, ακόμη και αν γίνεται σχετικά συχνά), θα βάζαν ψύχτρες στις ενσωματώμενες κάρτες δικτύου των μητρικών εξ-αρχής. Το κόστος είναι πολύ μικρό, οπότε δε βρίσκω λόγο για να μην το κάναν.

Από 'κει και πέρα, έτσι από απορία, έκανα ένα search να 'δω αν όντως υπάρχουν κάρτες δικτύου με ενσωματωμένη ψύχτρα και όντως υπάρχουν: https://www.skroutz.gr/c/128/network_interface/m/22/Intel.html?o=καρτα+δικτυου&order_by=pricevat&order_dir=asc&price_min=200&price_max= Αλλά μιλάμε για κάρτες κόστους από 200€ και πάνω που προφανώς απευθύνονται σε βαριά χρήση (πολλών TΒ και όχι κάποιων GB).
Φυκια για μεταξωτες κορδελες ειναι αυτα. Ακομη και οι servers δεν εχουν ψυχτρες στις καρτες δικτυων τους,και απο τα παλαιοτερα switches της cisco που εχω ανοιξει ,ανεμιστηρα εχουν, αλλα ψυκτρα εκτος απο τα τροφοδοτικα και τον επεξεργαστη τους δεν εχω δει.Και μιλαμε για 48 πορτες και οπτικα,και λειτουργουν αδιαλειπτα για πανω απο 20 χρονια.
 

Μηνύματα
12.848
Reaction score
10.064
Στη δουλειά έπρεπε να περάσω 2 TB από έναν εξωτερικό σκληρό συνδεδεμένο στον υπολογιστή μου, στο server, μέσω δικτύου. Πήρε ώρες, αλλά έγινε απροβλημάτιστα.
 

Μηνύματα
516
Reaction score
1.121
40GB είναι ψιχουλα. η κάρτα δικτυου μπορεί να βαραει ολη μέρα στο μεγιστο bandwith της και να μην καταλάβει τίποτα.
Το μόνο "πρόβλημα¨που θα έχεις να αντιμετωπίσεις ειναι ότι λόγο της εκτεταμένης χρήσης της θα σου προκαλει κίνηση με αποτέλεσμα να γονατίσει το τοπικο δίκτυο.
Ηardwarικά δεν έχεις κανενα προβλημα είτε 40 είτε 100 έιτε Χ να βάλες να μεταφέρει.
[DOUBLEPOST=1557528998][/DOUBLEPOST]Eπίσης το καλώδιο δεν παίζει ρόλο σε ένα κοινό τοπικο οικιακό δύκτιο. Η κάρτα ειναι 1gps λογικά και παλι λογικά ολος ο υπολοιπος εξοπλισμος 100mbps.
Το cat6 ειναι περιτό σε αυτή την περίτπωση.
 

Μηνύματα
85
Reaction score
120
Ας μην είμαστε υπερβολικοί. Στα κοντά 30 χρόνια που έχω πάρε δώσε με τα μηχανήματα του διαβόλου, πολύ παλιά υπήρχε ένα πρόβλημα με file corruption αλλά αυτό ήταν λόγω των τσίπικων καλωδίων που είχε το δίκτυο. Τέτοιες μεταφορές κάνω συνέχεια, ποτέ δεν ασχολήθηκα μην πάει και πάθει κάτι το χ ψ εξάρτημα αλλά μόνο με το να μεταφερθούν σωστά τα αρχεία μου. Μηχανήματα αλλάζουμε χωρίς να έχουν χαλάσει, μοναδικά αρχεία που έχασες δεν ξαναγίνονται. Σήμερα τα πράγματα είναι απείρως εύκολα και γρήγορα. Αν θέλεις τη γνώμη μου μην παιδεύεσαι με δίκτυα για backup αρχείων. Πάρε δύο επώνυμα στικάκια USB3 των 64GB έκαστο (ή εξωτερικούς USB3 SSD) και ρίχνε τα αρχεία σου τη μία φορά στο ένα και την επόμενη φορά στο άλλο. Backup σοβαρό έχει νόημα αν τα αντίγραφα δε βρίσκονται στον ίδιο χώρο με τα πρωτότυπα. Πχ από το γραφείο παίρνεις ένα έστω αντίγραφο στο σπίτι. Τίποτα δεν αξίζει όσο ο χρόνος που επενδύουμε στα αρχεία μας, ειδικά αν είναι αποτέλεσμα εκατοντάδων ωρών δουλειάς, αγαπημένη μουσική, προσωπικές φωτογραφίες κλπ.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
16
το cat 5 ειναι για ταχυτητες 100mbps
Για 1000 mbps προτεινεται ,cat 6 και αν βρεις cat 7 εκει τελειωνει το θεμα.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.924
Reaction score
3.722
το cat 5 ειναι για ταχυτητες 100mbps
Για 1000 mbps προτεινεται ,cat 6 και αν βρεις cat 7 εκει τελειωνει το θεμα.
Το cat5e επαρκεί για Gbit. Cat7 δεν είναι ακόμη εγκεκριμμένο πρότυπο, αλλά το cat6a επαρκεί ακόμη και για 10Gbit πάνω σε χαλκό.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Σαν καλώδιο από μόνο του δεν λέει κάτι,για να πιάσει αυτά που λέει θέλει και τον απαραιτητο τερματισμό,και τα υπόλοιπα να είναι μέσα στις προδιαγραφες. Αλλά όλα αυτά αναφέρονται στην περίπτωση που θέλουμε με καλώδια να καλύψουμε μεγάλες αποστάσεις,πάνω από 100 μέτρα, και έως 170 που υποτιθεται ότι κάπου εκεί φτάνει το cat 7. Για τις αποστάσεις ενός σπιτιού το θωρακισμενο cat 5 είναι μια χαρά.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αν μιλάμε για εγκατάσταση δομημένης καλωδίωσης στο σπίτι ΣΟΥ είναι κρίμα για μερικά ευρό να μη βάλεις ένα ποιοτικό cat 6 με τις κατάλληλες πρίζες. Εγώ αυτό έκανα τα τερμάτισα όλα σε ένα πατάρι έβαλα το rack με το κατάλληλο patch panel και switch και τέλος. 3 χρόνια τώρα ότι και να έχω σκεφτεί να κάνω απλά γίνεται απροβλημάτιστα. Από μεταφορές αρχείων και ταυτόχρονο streaming από μεταφορά εικόνας και ήχου με τους κατάλληλους μετατροπείς. Από poe τροφοδοσία σε ap.

Και όποιος αποφασίσει να το κάνει όχι ένα αλλά τουλάχιστον 2 καλώδια ανά δωμάτιο.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Αν μιλάμε για εγκατάσταση δομημένης καλωδίωσης στο σπίτι ΣΟΥ είναι κρίμα για μερικά ευρό να μη βάλεις ένα ποιοτικό cat 6 με τις κατάλληλες πρίζες. Εγώ αυτό έκανα τα τερμάτισα όλα σε ένα πατάρι έβαλα το rack με το κατάλληλο patch panel και switch και τέλος. 3 χρόνια τώρα ότι και να έχω σκεφτεί να κάνω απλά γίνεται απροβλημάτιστα. Από μεταφορές αρχείων και ταυτόχρονο streaming από μεταφορά εικόνας και ήχου με τους κατάλληλους μετατροπείς. Από poe τροφοδοσία σε ap.

Και όποιος αποφασίσει να το κάνει όχι ένα αλλά τουλάχιστον 2 καλώδια ανά δωμάτιο.

Με τη τιμή και το μέγεθος τον Giga Switches δε χρειάζεται να στείλεις 2 καλώδια σε κάθε δωμάτιο, μου φαίνεται υπερβολικό. Ένα σοβαρό Cat6 τερματισμένο σε σοβαρή πρίζα (οι Schneider που έχω είναι ότι πιο σοβαρό βρήκα που να σηκώνει σπίτι και όχι data center) και καθάρισες. Παρεούλα με αυτό προσωπικά θα έστελνα και μια ίνα έτσι για το futureproofity (lol).
Επίσης αν οι ανάγκες το απαιτούν να ξέρετε έχουμε και 100G Interface πια και με λίγο υπομονή έρχεται και το Terastream εμπορικά :p :p
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Με τη τιμή και το μέγεθος τον Giga Switches δε χρειάζεται να στείλεις 2 καλώδια σε κάθε δωμάτιο, μου φαίνεται υπερβολικό. Ένα σοβαρό Cat6 τερματισμένο σε σοβαρή πρίζα (οι Schneider που έχω είναι ότι πιο σοβαρό βρήκα που να σηκώνει σπίτι και όχι data center) και καθάρισες. Παρεούλα με αυτό προσωπικά θα έστελνα και μια ίνα έτσι για το futureproofity (lol).
Επίσης αν οι ανάγκες το απαιτούν να ξέρετε έχουμε και 100G Interface πια και με λίγο υπομονή έρχεται και το Terastream εμπορικά :p :p
Οι περισσότερες συσκευές πλέον συνδέονται στο internet. Δεν χρειάζεται να επιβαρύνεται το wifi. Οπότε για μένα τα 2 ήταν το minimum. Στο σαλόνι που έχω το homecinema έχω 3. Και οι διακόπτες όλοι είναι vimar. Και με το cat6 τα 10g είναι πιο εύκολο. ;)
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Οι περισσότερες συσκευές πλέον συνδέονται στο internet. Δεν χρειάζεται να επιβαρύνεται το wifi. Οπότε για μένα τα 2 ήταν το minimum. Στο σαλόνι που έχω το homecinema έχω 3. Και οι διακόπτες όλοι είναι vimar. Και με το cat6 τα 10g είναι πιο εύκολο. ;)
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι με ένα καλώδιο (πχ στο σαλόνι) μπορείς να προσθέσεις ένα μικρό Giga Switch και να συνδέσεις έυκολα και ενσήρματα όσες συσκευές θέλεις.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι με ένα καλώδιο (πχ στο σαλόνι) μπορείς να προσθέσεις ένα μικρό Giga Switch και να συνδέσεις έυκολα και ενσήρματα όσες συσκευές θέλεις.
Ναι το κατάλαβα αλλά ποιος ο λόγος να γεμίζεις με switch? Πχ στο παιδικό έχω ps4 kai smart tv. Στο υπνοδωμάτιο smart tv και hdmi to Ethernet converter και στέλνω σήμα από ένα pc στο πατάρι στην συγκεκριμένη tv. Στο σαλόνι ένα για το pc ένα για την tv και ένα για τον av. Μόνο στη κουζίνα έχω βάλει ένα για την tv. Και από ένα καλώδιο ψηλά σε κάθε όροφο στο διάδρομο και με poe έχω βάλει από ένα ap. Και υπάρχουν άλλα 2 που πάνε στο δεύτερο παιδικό και ένα που είναι standby στη ταράτσα. Μόνο στα μπάνια δεν έβαλα δεν είχα σκεφτεί για smart πλυντήριο , αλλά νομίζω παίζουν και με wifi :roflmao:

Αν θυμάμαι καλά 3 300αρες κουλούρες χρειάστηκε.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Ναι το κατάλαβα αλλά ποιος ο λόγος να γεμίζεις με switch? Πχ στο παιδικό έχω ps4 kai smart tv. Στο υπνοδωμάτιο smart tv και hdmi to Ethernet converter και στέλνω σήμα από ένα pc στο πατάρι στην συγκεκριμένη tv. Στο σαλόνι ένα για το pc ένα για την tv και ένα για τον av. Μόνο στη κουζίνα έχω βάλει ένα για την tv. Και από ένα καλώδιο ψηλά σε κάθε όροφο στο διάδρομο και με poe έχω βάλει από ένα ap. Και υπάρχουν άλλα 2 που πάνε στο δεύτερο παιδικό και ένα που είναι standby στη ταράτσα. Μόνο στα μπάνια δεν έβαλα δεν είχα σκεφτεί για smart πλυντήριο , αλλά νομίζω παίζουν και με wifi :roflmao:

Αν θυμάμαι καλά 3 300αρες κουλούρες χρειάστηκε.
ΦΑΚ!
Λογικά πρέπει να σου δώσω τα 2960, τα χρειάζεσαι πεςρισσότερο από μένα :lol:
 


Μηνύματα
21
Reaction score
16
Το cat5e επαρκεί για Gbit. Cat7 δεν είναι ακόμη εγκεκριμμένο πρότυπο, αλλά το cat6a επαρκεί ακόμη και για 10Gbit πάνω σε χαλκό.
Δεν συμφωνω αγαπητε.
Το cat 6 υπαρχει 20χρονια τωρα τωρα στις δομημενες 1gbps.
Και τα patch cords ευκαμπτα επισης που τα διακρινεις απο το μεταλλο στο βυσμα.
Τα δε cat 7 των 10 gbps, υπαρχουν επισης απο το 2003 που εστησα δομημενη καλωδίωση σε εργοστασιο εκτυπωσεων.
Δεν εχει εχει ομως καμμια σημασια πλεον, το cat 6 ειναι παμφθηνο σε σχεση με το 2000
[DOUBLEPOST=1557754734][/DOUBLEPOST]Γουσταρω ατελειωτα δομημενη σε σπιτι.
Τα περασα και εγω σε δικτυο συναγερμο καλωδιωση surround κλπ κλπ, wifi μονο για τα κινητα !
Εδω σε λιγο καιρο και τα ψυγεία θα εχουν...ethernet, wifi στα κλιματιστικα , αυτοματισμοι και πάει λέγοντας, ορεξη να χεις να στρωνεις δικτυα και να μας αγαπανε οι ηλεκτρολογοι.
Και βεβαια tp link, τα cysco των...φτωχων
 
Last edited:

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Γουσταρω ατελειωτα δομημενη σε σπιτι.
Τα περασα και εγω σε δικτυο συναγερμο καλωδιωση surround κλπ κλπ, wifi μονο για τα κινητα !
Εδω σε λιγο καιρο και τα ψυγεία θα εχουν...ethernet, wifi στα κλιματιστικα , αυτοματισμοι και πάει λέγοντας, ορεξη να χεις να στρωνεις δικτυα και να μας αγαπανε οι ηλεκτρολογοι.
Και βεβαια tp link, τα cysco των...φτωχων
Η χαρά μου μόλις τελείωσε ο ηλεκτρολόγος με τα καλώδια στους τοίχους και τα μερεμέτια να τερματίζω καλώδια και μπρίζες και να τεστάρω ότι όλα παίζουν ;):D
 



Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Mikrotik για το σπίτι? To match για μερικά κινητά και tablet. 2 eap 225 και είναι τέζα 150τμ. εκτός από μερικά σημεία στα 5ghz.
Παίζω παιχνίδια ακόμα και τώρα σε σχετικά competitive επίπεδο. Σκέψου τώρα ότι η γυναίκα μπενει στο ίντερνετ από το wifi να δει τη giogiota και τη Gina στο Instagram. Μόνο too much δεν είναι...:p:D
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.865.202
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top