Κάρτες δικτύου και ογκώδης αντιγραφή

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Παίζω παιχνίδια ακόμα και τώρα σε σχετικά competitive επίπεδο. Σκέψου τώρα ότι η γυναίκα μπενει στο ίντερνετ από το wifi να δει τη giogiota και τη Gina στο Instagram. Μόνο too much δεν είναι...:p:D
To too much το autocorrect το πέθανε. Ότι έχει σχέση με κονσόλες είναι με καλώδιο.
Πραγματικά δε μου χρειάζεται κάτι περισσότερο. Αν χρειαζόμουν κάτι περισσότερο θα έβαζα ubiquity.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Δεν συμφωνω αγαπητε.
Το cat 6 υπαρχει 20χρονια τωρα τωρα στις δομημενες 1gbps.
Και τα patch cords ευκαμπτα επισης που τα διακρινεις απο το μεταλλο στο βυσμα.
Τα δε cat 7 των 10 gbps, υπαρχουν επισης απο το 2003 που εστησα δομημενη καλωδίωση σε εργοστασιο εκτυπωσεων.
Δεν εχει εχει ομως καμμια σημασια πλεον, το cat 6 ειναι παμφθηνο σε σχεση με το 2000
[DOUBLEPOST=1557754734][/DOUBLEPOST]Γουσταρω ατελειωτα δομημενη σε σπιτι.
Τα περασα και εγω σε δικτυο συναγερμο καλωδιωση surround κλπ κλπ, wifi μονο για τα κινητα !
Εδω σε λιγο καιρο και τα ψυγεία θα εχουν...ethernet, wifi στα κλιματιστικα , αυτοματισμοι και πάει λέγοντας, ορεξη να χεις να στρωνεις δικτυα και να μας αγαπανε οι ηλεκτρολογοι.
Και βεβαια tp link, τα cysco των...φτωχων
Δεν χρειάζεται να συμφωνήσεις, αυτό που είπα δεν ήταν γνώμη, ήταν γεγονός. Αναλυτικότερα:
To cat5e είναι πιστοποιημένο για Gbit ethernet και μέχρι 100MHz.
Το cat6 το ίδιο, και για συχνότητες έως 250 MHz. Στην πράξη δεν θα δεις διαφορά σε ταχύτητα μεταφοράς - 10% στην καλύτερη περίπτωση.
Το cat6a κάνει μεγάλο άλμα στη συχνότητα (έως 500MHz) και προβλέπεται για 10Gbps πάνω από χαλκό. Το cat7 έχει σχεδιαστεί για συχνότητες έως 600MHz, αλλά δεν έχει γίνει αποδεκτό από τις TIA/EIA για συνδέσεις δικτύου με RJ45 8P8C.

Θα δεις ότι έμεινα στα γεγονότα και δεν έκανα προτάσεις αγοράς. Με τις σημερινές τιμές και τεχνολογίες προτείνω cat6 για τις περισσότερες χρήσεις. Σίγουρα όχι cat7 και συνήθως ούτε cat6a, εκτός για πολύ συγκεκριμένους λόγους.

Μία τυχαία σελίδα που τα έχει κάπως μαζεμένα:
https://www.electronics-notes.com/a...ieee-802-3/cables-types-pinout-cat-5-5e-6.php
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.498
To too much το autocorrect το πέθανε. Ότι έχει σχέση με κονσόλες είναι με καλώδιο.
Πραγματικά δε μου χρειάζεται κάτι περισσότερο. Αν χρειαζόμουν κάτι περισσότερο θα έβαζα ubiquity.
Λογικό είναι να δουλεύει τέλεια όπως το έχεις εσύ τωρα. Είναι ήδη overkill.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.484
Ήμουν πολύ κοντά στην αγορά switch της mikrotik, αλλά για να πάρω κάποιο που να έχει εγγενή τη δυνατότητα παροχής PoE σε access points ήθελα πολλά λεφτά και δεν είχα. Προτίμησα ένα της D-Link με λιγότερα χρήματα και 12 θύρες PoE.
 

Μηνύματα
85
Reaction score
120
Νόμιζα πως μόνο εγώ είμαι άρρωστος... αλλά παρηγορήθηκα. Υπάρχουν και χειρότερα :p
 

Μηνύματα
21
Reaction score
16
Μα δεν "χοντροδιαφωνουμε".
Απλά θεωρω ατυχη μια επαγγελματικη εγκατασταση ή και οικιακη σε cat 5 γιατι οπως ξερεις δεν εχουν διαφορα τιμης τα καλωδια.
Το cat 7 ειναι....απαραδεκτο οπως ξερεις και λογικο είναι με τόσο παχος λογω των θωρακισεων.
Απαραδεκτο εννοω βεβαια οτι κουραζει αφανταστα τον εγκαταστατη οταν πατσαρει σε μπριζες και πατς πανελ.
Το cat6 θα ειναι για πολλα χρόνια στην αγορα εκτος αν βρεθει καποια αλλη τεχνολογία.
Στα μικρα δίκτυα ειχε εμφανιστει το firewire 800 αν θυμάσαι απο την unibrain, αλλα γενικα το πρωτοκολλο δεν ειχε επιτυχια
[DOUBLEPOST=1557817471][/DOUBLEPOST]Όπου μπορεις να αποφυγεις RF καντο με...θερμη.
Η ηλεκτρικη εγκατασταση πλέον σε μια κατοικια απαιτει ψυχραιμια και σχεδιασμο
[DOUBLEPOST=1557817733][/DOUBLEPOST]
Νόμιζα πως μόνο εγώ είμαι άρρωστος... αλλά παρηγορήθηκα. Υπάρχουν και χειρότερα :p
ΤΙ ΛΕΣ ΤΏΡΑ
κολλητική η ασθενεια
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.396
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top