Καθάρισμα δίσκων

Μηνύματα
26
Reaction score
6
Καλησπέρα
Μόλις αγόρασα το καταπληκτικό συνολακι που μου είχε προτείνει ο Costas Coyias και το περιμένω να φανεί... στο μεταξύ λέω να καθαρίσω λίγο τους δίσκους... πως;;;;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- ψάχνοντας στο forum θα βρείς διάφορα που άπτονται του εν λόγω θέματος
 

Μηνύματα
26
Reaction score
6
Διαβασα κάποια αρχεία... άκρη δε βγάζω... από ο,τι φαίνεται πρέπει να πάρω πλυντηριο δίσκων ;;;; δεν είμαι για τόσο μεγάλο έξοδο αυτή τη στιγμή..
Με νεράκι απλά και τη μαλακή πλευρά του σφουγγαριου δε γινεται δουλειά;
Και κάθε ποτέ πρέπει να πλένουμε τους δίσκους;
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
ριξε μια ματια εδω ,εγω κατι λιγα δικα μου τα πλυνα μια φορα κι ενα καιρο με αποσταγμενο νερο και λιιγο πρασινο σαπουνι, καλοι μου βγηκαν .... δε χρειαζονται συνεχεια πλυσιμο - να τους πιανεις ομως απο τις ακμες ε ? - πιο πολυ ξεσκονισμα με το βουρτσακι-πως το λενε- πριν τους ακουσεις ...
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
να κι ενα λινκ απο το προηγουμενο λινκ απου τα λεει ωραια(αγκλιστι) , απο τον wizzy αν ενθυμουμαι καλως ...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- εάν το label , είναι αδιάβροχο ( δίσκοι εισαγωγής ) . . . στην ντουζιέρα - βούρτσισμα με απαλό σαπούνι και απαλή βούρτσα ( αυτήν που χτενίζουν τα μωρά ) - ξέπλυμα με πίεση ( βγάζω το τηλ από την ντουζιέρα ) - εάν γίνεται ένα τελευταίο πέρασμα με νερό χωρίς άλατα - και σκούπισμα με απαλό υλικό που δεν αφήνει χνούδια

- προσωπικά αντί γιά σκούπισμα χρησιμοποιώ ένα από τα ακροφύσια της ηλεκτρικής μου σκούπας επενδυμένο με κάποιο ύφασμα ( γιά να μην χαράξει τον δίσκο ) , και έτσι όπως είναι με τα νερά του ρίχνω 1.800watt αναρρόφηση και τέλος . . . κουραστικό αλλά σχεδόν δωρεάν
 

Μηνύματα
26
Reaction score
6
Ευχαριστώ θα δοκιμάσω τον φτηνό τρόπο για αρχή και βλέπουμε...
[DOUBLEPOST=1507043899][/DOUBLEPOST]
- προσωπικά αντί γιά σκούπισμα χρησιμοποιώ ένα από τα ακροφύσια της ηλεκτρικής μου σκούπας επενδυμένο με κάποιο ύφασμα ( γιά να μην χαράξει τον δίσκο ) , και έτσι όπως είναι με τα νερά του ρίχνω 1.800watt αναρρόφηση και τέλος . . . κουραστικό αλλά σχεδόν δωρεάν
Τι είδους ύφασμα βάζεις; βαμβακερό;
 




Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.463
Μετά από τέσσερις 10ετίες βινύλιο... :p Τα διάφορα αγώγιμα βουρτσάκια απλώς ευθυγραμμίζουν τη σκόνη ακτινικά και στη συνέχεια την ξανασκορπίζει η ακίδα επάνω στο δίσκο. Το καλύτερο απ' όλα είναι εκείνο το βαμβακερό πορτοκαλί ξεσκονόπανο που πουλάνε τα σούπερ μάρκετ, που είναι καρυκωμένο γύρω - γύρω με κόκκινη κλωστή. Παίρνει ό,τι επιτρέπει ο στατικός ηλεκτρισμός, και τα υπόλοιπα είναι λίγα, αν ο δίσκος αποθηκεύεται σωστά. Κάποτε υπήρχε ένα εμποτισμένο ξεσκονόπανο ονόματι Velman, που έκανε εξαίσια δουλειά και στα έπιπλα, αλλά έχει αποσυρθεί από την αγορά.

Αν o δίσκος είναι πολύ σκονισμένος και η σκόνη πάει βαθιά στο αυλάκι, τότε πλύσιμο με κυκλική κίνηση με σαπουνισμένο βαμβακερό ύφασμα (καινούργιο, όχι πλυμένο και γαριασμένο), και οπωσδήποτε όχι με σφουγγάρι, που όλο και κάπως θα γρατσουνάει. Στη συνέχεια στράγγισμα παρέα με τα πιάτα και σκούπισμα με μαλακή πετσέτα, όχι γαριασμένη και όχι στον αέρα, πάνω στον πάγκο της κουζίνας. Τα εξειδικευμένα πλυντήρια είναι για ειδικές περιπτώσεις μαζικού καθαρισμού πολλών αφρόντιστων δίσκων. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, απλώς, ικανοποιούν ψυχαναγκασμούς, εμμονές και επιδειξιομανία.
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590
Το καλύτερο απ' όλα είναι εκείνο το βαμβακερό πορτοκαλί ξεσκονόπανο που πουλάνε τα σούπερ μάρκετ, που είναι καρυκωμένο γύρω - γύρω με κόκκινη κλωστή. Παίρνει ό,τι επιτρέπει ο στατικός ηλεκτρισμός, και τα υπόλοιπα είναι λίγα, αν ο δίσκος αποθηκεύεται [/QUOTE]

Μήπως εννοείτε τα πανάκια με μικροΐνες; Δεν είναι βαμβακερά και υπάρχουν σε πολλά χρώματα. Πράγματι έχουν αρκετά καλό αποτέλεσμα σε διάφορες καθαριστικές εργασίες.
 

T

Tadakis

Guest
Αυτό πρέπει να το πάρω άμεσα αλλά είδα έχει και με 5 ευρώ έχει και με 20. Έχετε κάποιο συγκεκριμένο βα προτείνετε;
Όλα είναι ίδια OEM. Υπάρχει βέβαια το ΝΕΟ της Audioquest το οποίο κάνει διαφορά. Διάβασε τις λεπτομέρειες στο site τους και θα καταλάβεις. Τα λέει και ο κος Κόγιας παραπάνω για το τι προβλημα λύνει που υπήρχε χρόνια τώρα. Το χρησιμοποιώ μερικούς μήνες τώρα και πραγματικά κάνει δουλεία. Φυσικά δεν είναι για καθάρισμα αλλά για 'ξεσκόνισμα' πριν παίξεις το βινύλιο που έτυχε να μαζέψει μερικές σκόνες.

http://www.audioquest.com/audio-enhancements/anti-static-record-brush
 

Μηνύματα
26
Reaction score
6
Μετά από τέσσερις 10ετίες βινύλιο... :p Τα διάφορα αγώγιμα βουρτσάκια απλώς ευθυγραμμίζουν τη σκόνη ακτινικά και στη συνέχεια την ξανασκορπίζει η ακίδα επάνω στο δίσκο. Το καλύτερο απ' όλα είναι εκείνο το βαμβακερό πορτοκαλί ξεσκονόπανο που πουλάνε τα σούπερ μάρκετ, που είναι καρυκωμένο γύρω - γύρω με κόκκινη κλωστή. Παίρνει ό,τι επιτρέπει ο στατικός ηλεκτρισμός, και τα υπόλοιπα είναι λίγα, αν ο δίσκος αποθηκεύεται σωστά. Κάποτε υπήρχε ένα εμποτισμένο ξεσκονόπανο ονόματι Velman, που έκανε εξαίσια δουλειά και στα έπιπλα, αλλά έχει αποσυρθεί από την αγορά.
Πάντως σε βιντεάκι που είδα στο YouTube για το πως να χρησιμοποιείται το βούρτσακι η σκόνη έβγαινε προς τα έξω καθώς μετακινούσε το βουρτσακι προς το εξωτερικο του δίσκου. Εκτός αν ήταν ελάχιστη αυτή η σκόνη σχετικά με το τι πραγματικά κατακάθεται πάνω.

Νομίζω ξέρω ποιο πανάκι λέτε κ το έχω δει κ εδώ.
Μου κάνετε τη ζωή πιο εύκολη Costas Coyias. Ευχαριστώ.
Το velman με τι ήταν εμποτισμένο γνωρίζετε;
[DOUBLEPOST=1507057498][/DOUBLEPOST]
Όλα είναι ίδια OEM. Υπάρχει βέβαια το ΝΕΟ της Audioquest το οποίο κάνει διαφορά. Διάβασε τις λεπτομέρειες στο site τους και θα καταλάβεις. Τα λέει και ο κος Κόγιας παραπάνω για το τι προβλημα λύνει που υπήρχε χρόνια τώρα. Το χρησιμοποιώ μερικούς μήνες τώρα και πραγματικά κάνει δουλεία. Φυσικά δεν είναι για καθάρισμα αλλά για 'ξεσκόνισμα' πριν παίξεις το βινύλιο που έτυχε να μαζέψει μερικές σκόνες.

http://www.audioquest.com/audio-enhancements/anti-static-record-brush
Το βιντεάκι που είδα ήταν με αυτό το βουρτσακι. Μου φάνηκε πως έκανε δουλειά.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..θα σου προτεινα στο μελλον να αγορασεις αυτο: https://www.amazon.co.uk/Tonar-Tacky-Rolling-Record-Cleaner/dp/B00KACQCVY, το χρησημοποιω αρκετο καιρο, δεν αφηνει τιποτε απολυτως πανω στο δισκο. Εννοειται πως πρεπει αρχικα να ειναι πλυμενος πολυ καλα.
Εχει και η nagaoka ενα αντιστοιχο, νομιζω ομως οτι ειναι λιγο ακριβο.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
6
..θα σου προτεινα στο μελλον να αγορασεις αυτο: https://www.amazon.co.uk/Tonar-Tacky-Rolling-Record-Cleaner/dp/B00KACQCVY, το χρησημοποιω αρκετο καιρο, δεν αφηνει τιποτε απολυτως πανω στο δισκο. Εννοειται πως πρεπει αρχικα να ειναι πλυμενος πολυ καλα.
Εχει και η nagaoka ενα αντιστοιχο, νομιζω ομως οτι ειναι λιγο ακριβο.
Παίρνει ανταλλακτικό; θελει αλλαγή;
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Yπάρχει κι αυτό




Σαν πλαστελίνη είναι και πιέζοντάς το πάνω στον δίσκο,αφαιρεί την σκόνη απ τα αυλάκια.
Νομίζω κάνει 12 ευρώ.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Παίρνει ανταλλακτικό; θελει αλλαγή;
..ναι, και ανταλλακτικο παιρνει, αλλα βγαινει ο κυλινδρος, πλενεται και ξαναμπαινει στη θεση του χωρις να χασει την ελαφρια κολλωδη επιστρωση του. Ειναι για παρα πολλες χρησεις.
Δεν κανει για δισκους που δεν εχουν πλυθει ποτε. Καθαριζει πολυ καλυτερα απο το βουρτσακι, ειδικα οταν δεν υπαρχει στατικος πανω του..
 


Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Ενας ακόμη οικονομικός τρόπος που χρησιμοποιώ εδώ και καιρό και ΝΟΜΙΖΩ ότι έχει αποτέλεσμα.
Έχω πάντα διαθέσιμο ένα μπουκαλάκι/ψεκαστήρα με μείγμα ισοπροπυλικής αλκοόλης 1/3 και απεσταγμένο νερό 2/3 + μια σταγόνα υγρού πιάτων. Κάπου είχα διαβάσει την συνταγή.
Ψεκάζω την μία πλευρά και απλώνω το υγρό με ένα παλιό βουρτσάκι καθαρισμού αποκλειστικά για αυτή τη δουλειά.
Με μια σχετικά παλιά κεφαλοβελόνα(πάλι μόνο για αυτή τη δουλειά) βάζω και παίζει η πλευρά δυό τρεις φορές καθαρίζοντας στο ενδιάμεσο όση βρωμιά κολάει πάνω στην βελόνα.
Αφού πλέον έχει στεγνώσει, ένα πέρασμα ακόμη με ένα κανονικό, αυτή τη φορά βουρτσάκι καθαρισμού και με ένα πανάκι με μικροίνες.
Σιγουρα οπτικά βλέπω ότι βρωμιά έφυγε, ηχητικά και εκεί βλέπω μια βελτίωση.

Έχω πλύνει πολές φορές σε νεροχύτη τα πολύ βρώμικα και έχει τύχει να χρησιμοποιήσω μέχρι και οδοντόβουρτσα με το παραπάνω υγρό για να καθαρίσω σημεία που κολάνε ή πηδάνε .

Αλχημείες μεν αλλά φτώχεια δε.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top