Καθάρισμα προβολέα - tegonik

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Οφείλω να κάνω μια "αναφορά" για το καθάρισμα του προβολέα μου, που πραγματοποιήθηκε από τον γνωστό ύποπτο, αυτόν τον εξαιρετικό τεχνικό, τον γνωστό μας tegonik.

Ο προβολέας μου είναι ο Sony ο 10-άρης. Έφτασε λοιπόν τις 1.500 ώρες προβολής, σε ένα περιβάλλον "βάναυσο", όπου μαζευόμαστε και καπνίζουμε σα τους αράπηδες, και δυστυχώς, με μπόλικη σκόνη (φταίει ο κήπος, φταίει η σκόνη της πόλης, φταίει ο περιφερειακός που είναι κοντά, όλα μαζί, δε ξέρω, πάντως σήμερα το πρωί να ξεσκονίσεις,το βράδυ τη βλέπεις τη σκόνη να έχει "κάτσει" παντού...) .

Η φωτεινότητα του προβολέα μου είχε πέσει πάρα πολύ, κι ενώ όλοι ξέρουμε πόσο πολύ πέφτουν οι λάμπες της Sony στο πέρασμα του χρόνου, (1.500 ώρες, όλες στο "high"), διαβάζοντας δω και κει, θεώρησα πως μπορεί να οφείλεται μεγάλο ποσοστό της πτώσης της φωτεινότητας και στη "βρωμιά", που κάθεται πάνω στα 3 LCD πάνελς και στα οπτικά. Ως γνωστό, ο καπνός του τσιγάρου φτιάχνει ένα "πέπλο" που καλύπτει τα πάντα...

Οπότε, το πήρα απόφαση, πριν την αλλαγή λάμπας να το στείλω το προβολάκι μου για ένα σένιο "καθάρισμα" εκ των "έσω".

Που αλλού? Στον γνωστό μας tegonik.

Τον στέλνω λοιπόν, και τον παραλαμβάνει ο Νίκος, ο οποίος 2 μέρες μετά με ενημερώνει τηλεφωνικώς πως πως ναι μεν τον "καθάρισε", (δεν ασχολήθηκε με σύγκλιση των πάνελ διότι αυτή διορθώνεται ηλεκτρονικά από τα μενού του προβολικού, αλλιώς θα τη διόρθωνε και αυτή) αλλά δεν είχε και τόση πολλή σκόνη για να το κάνουμε "θέμα"...

Ε, ψιλο-απογοητεύτηκα για να πω την αλήθεια, διότι περίμενα να μου πει πως βρήκε κατσαρίδες και αράχνες μέσα, άρα πως πολύ καλά έκανα και τον έστειλα για καθάρισμα. Όχι όμως, μου λέει πως μια χαρά ήταν, δεν είχε τρομερά πράγματα μέσα, εντάξει, μια "ήπια" βρωμιά, αναμενόμενη από τις ώρες λειτουργίας. Μάλιστα, επαίνεσε το εξαιρετικό φίλτρο αέρος της συσκευής, για την πολύ καλή δουλειά που έκανε.

Τον ρωτώ: δηλαδή, δε θα δω αποτέλεσμα - διαφορά στην εικόνα;
Μου απαντά: εννοείται πως θα δεις, αλλά μη περιμένεις πια τρελά πράγματα, δεν είχε μέσα "αράχνες"...

Και για να μη πολυλογώ, τον παραλαμβάνω και τον βάζω στη θέση του, τον ανάβω, και....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Απάντηση: Καθάρισμα προβολέα - tegonik

τι να σας πω....

δε σας λέω τίποτα.

Μόνο ένα θα σας πω: αν ο προβολέας σας έχει κλείσει 1.500 ώρες σα το δικό μου, πριν αλλάξετε λάμπα, στείλτε τον καλύτερα στον tegonik.

Πολύ σημαντικότερη κίνηση από μια αλλαγή λάμπας.

Νίκο, να είσαι καλά παλικάρι μου...:615:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Καθάρισμα προβολέα - tegonik

η καθαριοτης ειναι η μιση αρχοντια (του προβολεα) η αλλη μιση ειναι ο υπνος (παλι του προβολεα - δεν μαζωνει μακα)
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Καθάρισμα προβολέα - tegonik

...φταίει ο περιφερειακός που είναι κοντά...
Nα μου πείς σε ποιο σημείο ακριβώς, αύριο που θα περάσω να ρίξω μιά δυό ξερογκαζιές να ξεμπουκώσει η ακράπα...:204::204::142:




Χθες συζητούσα αυτό το θέμα με κάτι γνωστούς άγνωστους και κατέληξα στο ίδι συμπέρασμα με εσένα Κώστα !
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Καθάρισμα προβολέα - tegonik

Ωραιος ο tegοnik...:444:

Αν δεν κανω λαθος στα οπτικα ο σονυ εχει θεμα και εκει ειναι ολη η ζημια...

Παντως Κωστη θελεις λαμπιτσα......εκτος και αν εχει ξασπριση ο σονυ και νομιζεις οτι εχεις φως....:116:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Καθάρισμα προβολέα - tegonik

τι να σας πω....

δε σας λέω τίποτα.

Μόνο ένα θα σας πω: αν ο προβολέας σας έχει κλείσει 1.500 ώρες σα το δικό μου, πριν αλλάξετε λάμπα, στείλτε τον καλύτερα στον tegonik.

Πολύ σημαντικότερη κίνηση από μια αλλαγή λάμπας.

Νίκο, να είσαι καλά παλικάρι μου...:615:

Δεν έκανες και μια φωτομέτρηση πριν και μετά τον καθαρισμό, με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις, για να μιλάμε με νούμερα και όχι με οπτικές εντυπώσεις που περιέχουν, όπως και να το κάνουμε, και έναν βαθμό υποκειμενικότητας;

Αν δεν είχες διαθέσιμο φωτόμετρο, ας έκανες ένα τηλέφωνο στον Νίκο (Nix) να ερχόταν στο τσακ μπαμ για τις φωτομετρήσεις με το Mastech πριν και μετά. :126:

Ο δικός μου BenQ 8700 κέρδισε αποδεδειγμένα 60% φωτεινότητα με τον καθαρισμό του φίλτατου Tegonik, αν και βεβαίως αυτό που με έκαιγε εμένα ήταν το φωτοστέφανο που είχε κυριολεκτικά καταστρέψει την εικόνα του προβολέα, και όχι τόσο η πτώση της φωτεινότητας... :121:

Και τον τομέα του ANSI contrast το καθάρισμα του Tegonik έδωσε κυριολεκτικά τα ρέστα του, μια και είχα μετρημένη 700% αύξηση του ANSI contrast μετά τον καθαρισμό!!! :111:
 

Μηνύματα
1.496
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Καθάρισμα προβολέα - tegonik

Κώστα χαίρομαι που είδες διαφορά,αυτό σημαίνει ότι έπιασαν τόπο οι κόποι μου (δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα στο κόσμο να λύσεις και να καθαρίσεις καλά* έναν τρίτσιπο SXRD). Εγώ πάντως χωρίς να τον έχω δεί πρίν το καθάρισμα και έχοντας κατά νου την "κακή" κατάσταση της λάμπας (πολλές οι ώρες),οι εντυπώσεις όταν άνοιξα 120+ ίντσες για να τον τεστάρω μετά το χειρουργείο ήταν μόνο θετικές.
Σε γενικές γραμμές ο προβολέας σου έχει φοβερή ευκρίνεια-σύγκλιση ,υπεραρκετό φώς:111:,πολύ καλά χρώματα και contrast που θα ζήλευαν αρκετοί DLP.
Βασικά ψιλοσοκαρίστικα απο το πόσο καλά γέμισε την οθόνη μου και ομολογώ ότι δεν το περίμενα με τίποτα.Σε αρκετούς τομείς, ειλικρινά, αποδίδει καλύτερα απο τον 5000 που έχω,δεν το περίμενα...
Επίσης να πώ ότι σαν ποιότητα κατασκευής ο sony είναι μια κλάση πάνω απο τα περισσότερα μοντέλα της κατηγορίας του.

*να κάνεις βίδες το οπτικό και τα panel και να τα συναρμολογήσεις ακριβώς όπως ήτανε.
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: Re: Απάντηση: Καθάρισμα προβολέα - tegonik

Σε γενικές γραμμές ο προβολέας σου έχει φοβερή ευκρίνεια-σύγκλιση ,υπεραρκετό φώς:111:,πολύ καλά χρώματα και contrast που θα ζήλευαν αρκετοί DLP.
Βασικά ψιλοσοκαρίστικα απο το πόσο καλά γέμισε την οθόνη μου και ομολογώ ότι δεν το περίμενα με τίποτα.*.
να και μια καλη κουβεντα για τους φτηνους ΣΟΝΥ!!!!μετα τοσο θαψιμο που εχω ακουσει δεξια κι αριστερα,κι εμενα μου κανει εντυπωση...:116:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Απάντηση: Καθάρισμα προβολέα - tegonik

για την "φοβερή ευκρίνεια-σύγκλιση" πιθανά να είναι και θέμα τύχης, ποιο κομμάτι θα σου "κάτσει" που λένε.

έχω πάντως την εντύπωση, πως τόσο "οξύτατη" απεικόνιση, με τόση ευκρίνεια πχ στα γράμματα υποτίτλων, δεν είχα δει ποτέ με το Sony μου!

Για τα "καλά χρώματα και contrast" τα εύσημα στον NIX, που ήρθε το παλικάρι και μου τον "ρύθμισε", κι όντως είμαι πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα των ρυθμίσεών του.
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Καθάρισμα προβολέα - tegonik

Κωστα σ`ευχαριστω και οπως ειπαμε δια τηλεφωνου πρεπει να βρεθουμε για ενα rematch. :403:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Καθάρισμα προβολέα - tegonik

Αυτο ειναι....:602:

Ωραια πραματα......:607:

Μπραβο ρε Νικο.....εβαλες τα γυαλια στον Κωσταυτια :444:

....χωρις τον tegonig ομως δεν θα κανατε τιποτα...!!!!!
....οποτε μπραβο αγορι μου..:624:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Καθάρισμα προβολέα - tegonik

Κωστα σ`ευχαριστω και οπως ειπαμε δια τηλεφωνου πρεπει να βρεθουμε για ενα rematch. :403:
Βρε αρχιτεμπέλαρε, :137: γιατί δεν έκανες και μια φωτομέτρηση στο πατερνάκι 100% φωτεινότητα, καθώς και μια μέτρηση του ANSI contrast στο πατερνάκι-σκακιέρα πριν και μετά τον καθαρισμό, για να μπορούμε τώρα να μιλάμε με νούμερα, και όχι κουκουρούκου;! :118:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Απάντηση: Καθάρισμα προβολέα - tegonik

Βρε αρχιτεμπέλαρε, :137: γιατί δεν έκανες και μια φωτομέτρηση στο πατερνάκι 100% φωτεινότητα, καθώς και μια μέτρηση του ANSI contrast στο πατερνάκι-σκακιέρα πριν και μετά τον καθαρισμό, για να μπορούμε τώρα να μιλάμε με νούμερα, και όχι κουκουρούκου;! :118:
Παναγιώτη, ξέρεις καλά πως το "μάτι" δύσκολα αντιλαμβάνεται "μικροδιαφορές".
Άρα, για να είναι εμφανής η διαφορά (3 ζευγάρια μάτια το ίδιο λεν για τον προβολέα μου) μιλάμε για ΜΕΓΑΛΕΣ μετρήσιμες διαφορές.

Σίγουρα, μια "μέτρηση" θα είχε νόημα ως "απόδειξη" αυτών που γράφω, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών δε διαθέτουν μετρητικό εξοπλισμό (εγώ έχω - ασχέτως αν δεν ασχολήθηκα για μια μετρησούλα) και δε θα ασχοληθούν ποτέ με μετρήσεις σπίτι τους. Άρα, το ενδιαφέρον του "πολύ κόσμου" βρίσκεται στο αν θα αντιληφθούν διαφορά. Κι εκεί απαντώ θετικά. Αυτό "μετράει" σα "ρεζουμέ" της όλης ιστορίας...
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Καθάρισμα προβολέα - tegonik

1. Παναγιώτη, ξέρεις καλά πως το "μάτι" δύσκολα αντιλαμβάνεται "μικροδιαφορές".


2. Άρα, για να είναι εμφανής η διαφορά (3 ζευγάρια μάτια το ίδιο λεν για τον προβολέα μου) μιλάμε για ΜΕΓΑΛΕΣ μετρήσιμες διαφορές.

3. Σίγουρα, μια "μέτρηση" θα είχε νόημα ως "απόδειξη" αυτών που γράφω, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών δε διαθέτουν μετρητικό εξοπλισμό (εγώ έχω - ασχέτως αν δεν ασχολήθηκα για μια μετρησούλα) και δε θα ασχοληθούν ποτέ με μετρήσεις σπίτι τους. Άρα, το ενδιαφέρον του "πολύ κόσμου" βρίσκεται στο αν θα αντιληφθούν διαφορά. Κι εκεί απαντώ θετικά. Αυτό "μετράει" σα "ρεζουμέ" της όλης ιστορίας...

1. Συμφωνώ απολύτως Κώστα.

2. Επίσης συμφωνώ, πιθανότατα τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις, και οι μετρήσιμες διαφορές θα ήταν μεγάλες.

3. Επειδή ακριβώς διαθέτεις τον απαραίτητο εξοπλισμό (αν θυμάμαι καλά, έχεις κι εσύ τον Spyder3 Pro), θα υπήρχε απλά μεγαλύτερη βαρύτητα και τεκμηρίωση στα όσα γράφονται σε αυτό το νήμα. Υπάρχουν πάντα και οι «άπιστοι Θωμάδες» Κώστα μου, το ξέρεις καλά αυτό. :126:

Άλλωστε φίλτατε, από ότι γνωρίζω είσαι φανατικός της τεκμηρίωσης και των μετρήσεων στον ήχο, γιατί να μην κάνεις το ίδιο και για την εικόνα; :116:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.505
Απάντηση: Καθάρισμα προβολέα - tegonik

Υπάρχουν πάντα και οι «άπιστοι Θωμάδες» Κώστα μου, το ξέρεις καλά αυτό. :126:
Ας καθαρίσουν το βιντεοπροβολέα τους τότε για να γίνουν πιστοί Θωμάδες! :616:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.780
Απάντηση: Καθάρισμα προβολέα - tegonik

Η διαφορά είναι παραπάνω από εμφανής.
Δεν χρειάζεται να είναι κανένας ειδικός για να το καταλάβει, αρκεί να είχε δει τον προβολέα πριν και μετά.
Εμείς που τον είδαμε και πριν και μετά πειστήκαμε.
Ο Νίκος έκανε πολύ ωραία δουλειά και ακόμα και στον φακό να κοιτάξεις διαπιστώνεις το πόσο αόρατα είναι τα οπτικά στοιχεία και πόσο διάφανο έγινε το μονοπάτι από τον εξωτερικό φακό μέχρι τα LCD πάνελ, που τα βλέπεις πεντακάθαρα πλέον με το μάτι αν το πλησιάσεις πολύ στον φακό.
 

Μηνύματα
1.496
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Καθάρισμα προβολέα - tegonik

στους τρίτσιπους προβολείς το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν "λερώνουν" ομοιόμορφα το οπτικό τους (σαν τους DLP-που έχουν ένα οπτικό μονοπάτι) άλλα τυχαία αναλόγως την κατασκευή τους το κόκκινο,το πράσινο ή το μπλε περισσότερο ή λιγότερο.Το αποτέλεσμα είναι εκτός απο τη πτώση φωτεινότητας ,η ομοιομορφία και τα χρώματα να πηγαίνουν περίπατο.Δηλαδή η εικόνα στο σύνολο της καταστρέφεται.
π.χ ο sony του Κώστα είχε περισσότερο το μεσαίο (το πράσινο panel αν δεν απατώμαι) σκονισμένο ,με αποτέλεσμα τα άλλα δύο panels να μην παίρνουν απο αυτό, αυτά που περίμεναν.
Πάντως σε γενικές γραμμές ήταν αρκετά καθαρός και αυτό οφείλεται στην εξαιρετική κατασκευή του οπτικού.
δεν μπορείται να φανταστείτε σε τι κατάσταση βρίσκεται ένα οπτικό epson π.χ μετά απο 500 ώρες λειτουργίας..:111:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.780
Απάντηση: Re: Απάντηση: Καθάρισμα προβολέα - tegonik

δεν μπορείτε να φανταστείτε σε τι κατάσταση βρίσκεται ένα οπτικό epson π.χ μετά απο 500 ώρες λειτουργίας..:111:
Νίκο οπτικό από LG AF115 έχεις δει;
Μάλλον θα δεις σύντομα. :137: :137:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Καθάρισμα προβολέα - tegonik

Ευτυχως που υπαρχει ο Νικος και ο Μανωλης και δινουμε χρονο ζωης στα προβολια...:622:

......βεβαια δεν ξερω εαν ασχολειται καποιος αλλος με το καθαρισμα των προβολικων...
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Re: Απάντηση: Καθάρισμα προβολέα - tegonik

στους τρίτσιπους προβολείς το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν "λερώνουν" ομοιόμορφα το οπτικό τους (σαν τους DLP-που έχουν ένα οπτικό μονοπάτι) άλλα τυχαία αναλόγως την κατασκευή τους το κόκκινο,το πράσινο ή το μπλε περισσότερο ή λιγότερο.Το αποτέλεσμα είναι εκτός απο τη πτώση φωτεινότητας ,η ομοιομορφία και τα χρώματα να πηγαίνουν περίπατο.Δηλαδή η εικόνα στο σύνολο της καταστρέφεται.
π.χ ο sony του Κώστα είχε περισσότερο το μεσαίο (το πράσινο panel αν δεν απατώμαι) σκονισμένο ,με αποτέλεσμα τα άλλα δύο panels να μην παίρνουν απο αυτό, αυτά που περίμεναν.
Πάντως σε γενικές γραμμές ήταν αρκετά καθαρός και αυτό οφείλεται στην εξαιρετική κατασκευή του οπτικού.
δεν μπορείται να φανταστείτε σε τι κατάσταση βρίσκεται ένα οπτικό epson π.χ μετά απο 500 ώρες λειτουργίας..:111:
Μηπως θα μπορουσαμε να εχουμε, σε ενα νεο θεμα ισως, μια λιστα προβολεων η εταιρειων που προστατευουν περισσοτερο
η λιγοτερο τα μηχανηματα τους απο την σκονη?
Νομιζω πως θα μπορουσε να αποτελεσει ενα επιπλεον κριτηριο αγορας για τους αναγνωστες....
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top