Καθαρισμός επαφών.

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Καθαρισμός επαφών: Τι, Που, Πώς, Πότε, Γιατί.

Καλά, μην τρομάζετε, εγώ ένα καθαριστικό επαφών θέλω να μου προτείνετε μόνο! :respect:
...Αν και πιστεύω πως το συγκεκριμένο είναι ένα θέμα που πρέπει να μας απασχολεί όλους.

Ας γίνω πιο συγκεκριμένος όμως...
Ο μάστορας που μου άλλαξε την κεφαλή του πικάπ και έκανε και τις απαραίτητες ρυθμίσεις μου είπε ότι ήθελαν λίγο καθαρισμα οι επαφές στο τελείωμα της καλωδίωσης του βραχίονα (απο τη μεριά της κεφαλής, τα RCA στην άλλη άκρη είναι OK). Υπήρχαν σημάδια οξείδωσης και εφόσον στο σημείο αυτό μιλάμε για 0.3mV output, οι απώλειες φαντάζομαι πως μπορεί να είναι μεγάλες.

Δυστυχώς δε με έπαιρνε για "ανοίγματα" του στυλ "ξύλωσέ τα όλα ρε μάστορα και πέρασε incognito καλωδίωση να τελειώνουμε" και ο άνθρωπος δεν είχε κάποιο υγρό για να τις καθαρίσει. Μου είπε ότι μέχρι πριν μερικά χρόνια χρησιμοποιούσε ένα καθαριστικό της Monster που έκανε πολύ καλή δουλειά (το συγκεκριμένο καθάριζε με εμβάπτισμα των επαφών στο υγρό) αλλά έχει σταματήσει πλέον η παραγωγή του και δεν έχει βρει αντίστοιχο προϊόν που να είναι το ίδιο αποτελεσματικό. Έψαξα λίγο στο internet αλλά δε μπόρεσα να βρω το εν λόγω καθαριστικό της Monster οπότε το αφήσαμε έτσι μέχρι να βρω κάτι που να κάνει δουλειά.

Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό προϊόν (υγρό,σπρέυ,πανάκια, whatever) για τον καθαρισμό/συντήρηση των επαφών?
Έχω βρει αρκετά στο net αλλά δεν ξέρω ποιο κάνει δουλειά και πιο όχι και προτιμώ να μην πάρω κάτι στα τυφλά.
Πέρα απο το πικάπ, θα το χρειαστώ και για τις εξόδους του CD player όπως επίσης και τις εισόδους του ενισχυτή γιατί έχουν αλλάξει χρωματάκι με τον καιρό...


P.S. Έχω διαβάσει γενικώς καλά σχόλια για το Κontak, αλλά με φρενάρει το ότι το προτείνει και ο Κen Kessler... :mrgreen:
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Teslanol contact cleaner spray με λαδι το κοκκινο (καθαρο κοκκινο - οχι το μωβ). Αμα το βρεις εκει που εισαι θελω και εγω ενα μεγαλο.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Καθαρισμός επαφών.

Mιχάλη για ρίξε μία ματιά στη φωτογραφία. Αυτό είναι?
 

Attachments



Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Μη μου πεις πως υπαρχει εκει ?

Εαν ναι Μνησθητι μου οταν κατηφορισεις για ενα μεγαλο, γιατι σταματησα να το βρισκω.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
υπαρχουν αρκετα προιντα στην πιατσα περι βελτιωσης επαφης προστασια οξειδωσης αλλα για την επαφη καποια υποτιθεται οτι αλιωνουν τον ηχο σχετικα με την οξοιδωση βρηκα την υγεια μου με βυσματα ροδιου απιστευτα σκληρα απιστευτα γερα ρωτηστε και το ντρουλι που του εβαλα στο κλιματιστικο του
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
η απλη ισοπροπυλικη αλκοολη που βρισκουμε σε φαρμακεια ("μισο λιτρο? επαφες θα καθαρισεις?") δε σου κανει?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Καθαρισμός επαφών.

αν εχεις καλες γνωριμιες παιρνεις κατι καλο δωρεαν -τοσο απλα
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Καθαρισμός επαφών.

η απλη ισοπροπυλικη αλκοολη που βρισκουμε σε φαρμακεια ("μισο λιτρο? επαφες θα καθαρισεις?") δε σου κανει?
Moυ κάνει? Δεν έχω ιδέα.
Απλά πίστευα πως τα εξειδικευμένα προϊόντα κάνουν καλύτερη δουλειά. Όχι πως έχω ανάλογη εμπειρία αλλά περισσότερο βασιζόμενος στα πολύ καλά σχόλια για το προϊόν της Monster απο τον "μάστορα" που αναφέρω παραπάνω (ο οποίος είναι της no-nonsense σχολής γενικώς).
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Εγώ χρησιμοποιώ Vellman, (λαδωμένο πανάκι ξεσκονίσματος των επίπλων), που, εκτός από τα έπιπλα και τις επαφές, είναι ένα κι ένα για τις προσόψεις, καθώς επίσης και για το αυτοκίνητο.
 

Μηνύματα
105
Reaction score
1
θέλω να ριξω σπρευ σε εισοδο mini jack σε mp3, γιατί μου κάνει περίεργα...

βλέπω πως υπάρχουν contact spray με και χωρις λαδι. η διαφορά που είναι; μπορώ να χρησιμοποιήσω και τα 2 για την δουλειά που θέλω;

έχω αυτό
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Είναι καλύτερα να βάλεις αυτο χωρίς λάδι γιατί αυτά με λάδι μαζευουν σκονη και μπίχλα στο μέλλον ασχετα αν λύνουν αρχικά το πρόβλημα στο τέλος κάνουν το πρόβλημα χειρότερο. Κάτι σαν τα γυαλιστικα ταμπλώ αυτοκινήτου. Απαξ και το έβαλες μια φορά πρέπει να καθαρίζεις μια ζωή.
Εγω έχω τα κλασικά Philips με λάδι τα πορτοκαλί και χωρίς λάδι έχω νο νειμ απο ενα μαγαζί υπολογιστών. Ξεκίνα λοιπόν χωρίς λάδι και εαν δεν λυθεί το πρόβλημα δοκίμασε έπειτα με λάδι.
Το σπρει της φωτο δεν το ξέρω.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top