Καθαρισμός πόσιμου νερού

Κάνετε χρήση συσκευής καθαρισμού νερού;

  • όχι το πινω όπως έρχεται απο την ΕΥΔΑΠ

    Votes: 32 34,8%
  • ναι, με συσκευή καθαρισμού νερού

    Votes: 47 51,1%
  • κάνω χρήση εμφιαλωμένου νερου

    Votes: 15 16,3%
  • έχω πηγή νερού δίπλα στο σπίτι μου

    Votes: 2 2,2%

  • Total voters
    92

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
Ας γραψουμε εδω οσοι κανουν η δεν κανουν χρηση καποιας συσκευης καθαρισμου νερου.

Εδω και αρκετα χρονια κανω χρηση το γνωστο Camelot. καθε χρονο αλλαγη φιλτρου τόποιο μαζευει αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα εσωτερικα του.

Aν καποιος εχει βρει καποια εναλλακτικη χρηση καθαρισμου νερου θα ηθελα να την μοιραστει μαζι μας.
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590
Χρησιμοποιώ τη συσκευή Sanuno της Carbonit με φίλτρα NFP Premium:
https://www.carbonit.com/produkte/filtergeraete
https://www.carbonit.com/wasserfilter/nfp-aktivkohleblock
Είμαι ικανοποιημένος, παρότι το δίκτυο της περιοχής φαίνεται να έχει καλό, τουλάχιστον εμφανισιακά, νερό. Αλλάζοντας το φίλτρο στους έξι μήνες δε διαπιστώνω <<ενδιαφεροντα πραγματα εσωτερικα του>>.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.052
Reaction score
41.346
Είμαι Αθήνα και πίνω απ' την ΕΥΔΑΠ, ένα απ' τα καλύτερα νερά του κόσμου.
εδω εχεις λαθος, στη δικη σου περιοχη μπορει να ειναι το καλυτερο, στη δικη μου ομως ειναι βούρκος στη γευση.
χρησιμοποιώ olympus x2 στη σειρα, ενα στη αρχη λειτουργεί ως βόθρος και το αλλο βοηθαει στο αποτελεσματικο καθαρισμο.
4 χρονια ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.422
Reaction score
94.040
Πώς γίνεται αυτό;

Κοντά δεν μένουμε εμείς;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
εδω εχεις λαθος, στη δικη σου περιοχη μπορει να ειναι το καλυτερο, στη δικη μου ομως ειναι βούρκος στη γευση.
χρησιμοποιώ olympus x2 στη σειρα, ενα στη αρχη λειτουργεί ως βόθρος και το αλλο βοηθαει στο αποτελεσματικο καθαρισμο.
4 χρονια ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
μην τον ακούς αυτόνε...έχει κάψει τη γλώσσα του απ'τα τσίπουρα:p:roflmao:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.052
Reaction score
41.346
Πώς γίνεται αυτό;

Κοντά δεν μένουμε εμείς;
Κερατσινι, εδω ολοι εχουμε φιλτρο για το νερο, σιτες για τα κουνουπια και καμερες για τις κλοπες.:)

edit. εχουμε και πολλους μαγκες ή άντριδες οπως τους λεω εγω....:biggrin:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Είμαι Αθήνα και πίνω απ' την ΕΥΔΑΠ, ένα απ' τα καλύτερα νερά του κόσμου.
Θα κάνεις το εξής και μετά θα αναιρέσεις αυτομάτως την άποψή σου:

Θα πιεις ένα ποτήρι νερό προερχόμενο από οποιοδήποτε φίλτρο, οποιασδήποτε αξίας και κατόπιν δοκίμασε ένα ποτήρι νερό από την βρύση σου.
Τίποτα άλλο.
 



Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Ας γραψουμε εδω οσοι κανουν η δεν κανουν χρηση καποιας συσκευης καθαρισμου νερου.

Εδω και αρκετα χρονια κανω χρηση το γνωστο Camelot. καθε χρονο αλλαγη φιλτρου τόποιο μαζευει αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα εσωτερικα του.

Aν καποιος εχει βρει καποια εναλλακτικη χρηση καθαρισμου νερου θα ηθελα να την μοιραστει μαζι μας.
Το ίδιο χρησιμοποιώ και εγώ..
Γενικά είμαι ευχαριστημένος
Έκανε μια επίδειξη ο αντιπρόσωπος στο χώρο μου ρίχνοντας ένα υγρό στο ποτήρι με το νερό ύδρευσης και έγινε μπλε..
Τον ίδιο διαλύτη έριξε κ στο ποτήρι μέσω του φίλτρου κ το νερό παρέμεινε διάφανο
Το κακο είναι όταν λείπω κάνα μήνα από το σπιτι μετά έχει μια μυρωδιά ..
Και πρέπει να το αφήσω να τρέξει αρκετό νερό μέσω του φίλτρου για μα έρθει πάλι στα ίσα του..
Σπατάλη όμως.
 

Μηνύματα
1.705
Reaction score
982
Χρησιμοποιω το φιλτρο multipure .Ευχαριστημενος. Το νερο της ΕΥΔΑΠ ειναι σε σχεση με αλλα μερη της Ευρωπης απο τα κορυφαια . Μεχρι να φτασει ομως στο ποτηρι σου τι γινετε?
 

S

sk4t4

Guest
Εγω,που πινω μονο εμφιαλωμενο νερο και δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε φιλτρο,θελω να κανω μια αφελη ερωτηση:Μπορει το νερο της λιμνης,καθαρισμενο απο το καλυτερο φιλτρο,να συναγωνιστει,ποιοτικα και γευστικα,ενα εμφιαλωμενο,σε γυαλινο μπουκαλι,μεταλλικο νερο;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Σχετικά με τα φίλτρα:
Εξαρτάται κυρίως από την ποιότητα του νερού. Για την Αττική, δεν χρειάζεται επένδυση μεγάλου ποσού λόγω της ποιότητας του. Το μόνο που ζητείται εδώ είναι η μείωση της ποσότητας του χλωρίου. Κάτι που το κάνει με επιτυχία και η χαμηλού κόστους κατηγορία, αν δηλαδή κοιτάξουμε κάτι από πχ εδώ είμαστε απολύτως καλυμμένοι...
https://www.skroutz.gr/c/2454/Filtra-Neroy-Vrysis.html
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.707
Μένω Ανάβυσσο και χρησιμοποιώ Olympus 3 χρόνια. Το φίλτρο μπαίνει άσπρο σαν το γάλα και στο τρίμηνο είναι καφέ σαν το χώμα. Κάθε τρίμηνο το καθαρίζω επιφανειακά γιατί πέφτει η πιέσει από τη βρώμα που έχει μαζευτεί πάνω του.
 

S

sk4t4

Guest
Olympus GIGA. Ολύμπιο νερό.

Γλίτωσα από το κουβάλημα των εμφιαλωμένων παλαιότερα.
Σταθη,αυτα που λες, τα λεει ο ιδιοκτητης στη διαφημιση.Αν η μιζα ειναι καλη,ειμαι κι εγω στο κολπο...;)Υ.Γ.Εννοειται,οτι στην πραγματικοτητα θα συνεχισω να πινω εμφιαλωμενο διοτι οταν περναω απο τη λιμνη του Μαραθωνα η την αλλη της Υλικης,δεν εμπνεομαι,βρε αδελφε...:DΥ.Γ.2.Οταν κουβαλας τα ...υπογουφερς,εκει ειναι γλυκια η κουραση;:p
 

S

sk4t4

Guest
Είμαι Αθήνα και πίνω απ' την ΕΥΔΑΠ, ένα απ' τα καλύτερα νερά του κόσμου.
Ετσι ελεγε ο διοκητης της ΕΥΔΑΠ,σε δελτιο ειδησεων,πριν 1-2 χρονια...:roflmao:Μονο το παμπαλαιο δικτυο και τους αμιαντοσωληνες που αλλαχθηκαν ολοι; να υπολογισεις...
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δεν εχω πεισθει οτι ενα οποιο φιλτρο μπορει να εχει μονο θετικα αποτελεσματα, ειδικα σε περιοχες που υπαρχει επαρκης καθαρισμος νερου...
Το βασικοτερο που μπορεις να φιλτραρεις ειναι το χλωριο , το οποιο μπορεις και να ελλατωθει (οπως συμβαινει και με το φιλτραρισμα) με την εξατμιση, για οσους γευσιγνωστες βαλτε και οχι μονο οποιοι εχουν πιει νερο απο ποτηρι γεμισμενο το βραδυ την αλλη μερα το πρωι θα εχουν καταλαβει τη διαφορα στη γευση...
Ειμαι υπερ του φιλτρου αναλογως της περιοχης, και φυσικα γιαυτο και υπαρχουν κατηγοριες ...
Η κατασκευη παζει το σημαντικοτερο ρολο να εχει οσο το δυνατοτον λιγοτερα πλαστικα,ελαστικα μερη.
Ακομη και οι καλυτερες κατασκευες καποιο λαστιχο θα εχουν στη διαδρομη παντως...
Οσο μεγαλυτερο ειναι και οσο πυκνοτερο(micron) εχει μεγαλυτερη δυνατοτητα φιλτραρισματος, και ικανοτητας ποσοτητας, ομως αυτο σημαινει και μεγαλυτερος χρονος αλλαγης αρα και αναπτυξης καποιων βακτηριων στο στασιμο χρονικο διαστημα μη χρησης του ...
Ακομη και οι βραδυνες νεκρες ωρες κατι ειναι ....ή οχι :whistling:
Θεωρω δηλαδη καλυτερα να εχεις οσο μικροτερο και να το αλλαζεις συχνοτερα παρα μεγαλυτερο και μεγαλυτερο χρονικο διαστημα.
Tελος τα πολυ πυκνα φοβαμαι οτι κρατουν και πολυτιμα συστατικα, αλλα αυτο μην το δενετε κομπο ειναι απλα ικασιες οπως και ολα τα προηγουμενα ...τροφη για σκεψη...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Tροφη για απερισκεψια.......
περα οτι σου βρωμαει το νερο ( αν πινεις απο μια απλη κανατα) και μετα πιεις βρυσης.....
Αν καπως σταθεροποιησεις ενα κομματι βαμβακι στην βρυση και δεις τι εχει μετα απο 2 βδομαδες,,,,,,
απλα θα δεις τι θα πει απερισκεψια.....
μιλαω για αττικη.........
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Πολλή φασαρία για το τίποτα. Το πόσιμο νερό δεν είναι καθαρό νερό, περιέχει βακτηρίδια και μικροοργανισμούς πολλά εκ των οποίων είναι και, αν όχι απαραίτητα, χρήσιμα για τον οργανισμό. Ο καθαρισμός του νερού είναι πιθανό να προξενήσει μεγαλύτερα προβλήματα στον οργανισμό, ειδικά σε περιπτώσεις όπως με τη χρήση αντίστροφης όσμωσης που αναφέρθηκε (η μέθοδος αυτή υπάρχει για να καταστήσει πόσιμο ένα νερό που δεν είναι, καθαρίζουμε ένα πολύ βρόμικο νερό από βούρκο, λίμνη κτλ και μετά προσθέτουμε μέταλλα και στοιχεία που λείπουν). Η χρήση ενός απλού φίλτρου (μέχρι 7μm όχι υπερβολές) είναι αρκετή, κάνει μια χαρά τη δουλειά του και η εφαρμογή είναι εύκολη με λογικό κόστος.

ΥΓ τα μικρόβια τα χρειαζόμαστε, η ψυχαναγκαστική αποφυγή τους μας κάνει ευάλωτους σε ασθένειες
ΥΓ2 ίσως ένα φίλτρο αλάτων στο μπάνιο να είναι κάποιες φορές πιο χρήσιμο, θα προστατεύει το πλυντήριο και θα κάνει περισσότερο αφρό το σαμπουάν
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.324
Μηνύματα
2.858.564
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top