Καθε ποτε αλλαζετε βιντεοπροβολεα?

Καθε ποτε αλλαζετε βιντεοπροβολεα?

  • Καθε 6 μηνες

    Votes: 1 1,5%
  • Καθε χρονο

    Votes: 8 11,8%
  • Καθε δυο χρονια

    Votes: 14 20,6%
  • Καθε τρια χρονια

    Votes: 10 14,7%
  • Περισσοτερο απο τρια χρονια

    Votes: 35 51,5%

  • Total voters
    68

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Το θεματακι το "δανειστηκα" απο ξενο φορουμ.
Η ερωτηση ειναι απλη.
Καθε ποτε αλλαζετε η τελος παντων καθε ποτε νομιζετε πως ειναι
σωστο να αλλαζουμε βιντεοπροβολεα?

Παρακαλω πολυ ψηφιστε και σχολιασετε ελευθερα...
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Δεν θα δώσω χρονικό προσδιορισμό. Αλλάζω όποτε βγει στην αγορά κάτι το οποίο να είναι μέσα στις οικονομικές μου δυνατότητες και να υπερκαλύπτει σαφώς τον προηγούμενο προβολέα μου. Δεν θα άλλαζα από 720p σε 720p πχ ούτε θα αλλάξω τον τωρινό μου 1080 αν δεν βγει κάτι σαφέστατα καλύτερο, και όχι με 2% καλύτερο μαύρο και 5% μεγαλύτερο contrast....
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Περιμενω ενα ανεξαρτητου τεχνολογιας 1080p με πολυ φως , ξυραφι εικονα , οχι rainbow , αν ειναι LCD τοτε με διορθωση συγκλισης οπωσδηποτε , Αθορυβο με καλη χρωματικη παλετα και με τιμη ταβανι στα 2000.
Θα ηθελα να ειναι και με LED τεχνολογια αλλα δεν με βλεπω να αντεχω μεχρι τοτε.
Αυτον θα παρω και μεχρι τοτε βολευομαι με το καλο παιδι και τιμιο panasonic ax100 μου.
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Ψήφισα κάθε χρόνο, αλλά αυτό ισχύει μόνο για τους δυο πρώτους μου προβολείς.
Ξεκίνησα με sanyo Z3 μετά pany ae900 αλλά τώρα με τον jvc δεν θα τον αλλάξω αν δεν περάσουν τουλάχιστον 4-5 χρόνια και με την προϋπόθεση οτι θα βγεί κάποιος άλλος αρκετά καλύτερος και όχι πάνω από 2,5 με 3 χιλιάρικα.
Αυτό που νομίζω έχει σημασία τώρα για μένα είναι το υλικό.
Αν το HD αντικαταστήσει το DVD τότε η αναβάθμιση στην εικόνα θα είναι πολύ μεγάλη.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Καθε ποτε αλλαζετε βιντεοπροβολεα?

Εγώ μπορώ να προσδιορίσω, κάθε περίπου 10 χρόνια, βλέπεται μου αρέσει η εικόνα των CRT!!!
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: Καθε ποτε αλλαζετε βιντεοπροβολεα?

Εγώ μπορώ να προσδιορίσω, κάθε περίπου 10 χρόνια, βλέπεται μου αρέσει η εικόνα των CRT!!!
Και εγω πως θα ζησω βρε αφιλοτιμε?:142:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.806
Απάντηση: Καθε ποτε αλλαζετε βιντεοπροβολεα?

Ψήφισα κάθε χρόνο αν και αυτό δεν ισχύει πάντα.
Αλλαγές γίνονται και πιο συχνά, λόγο του ότι χρησιμοποιώ έναν στο σπίτι κι έναν στο μαγαζί.
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1
Προς το παρόν κάθε 3 χρόνια με το ζόρυ, αλλά όπως βελτιώνεται η τεχνολογία πιστεύω ότι το χρονικό διάστημα θα μεγαλώνει αφού είμαστε ήδη σε αρκετά καλά επίπεδα, σε σύγκριση πάντα με τις κινηματογραφικές αίθουσες.

Προς το παρόν ο επσον 700 που έχω θα πρέπει να "αντέξει" μέχρι να βγει η 2η γενιά μονότσιπων DLP με LED (χωρίς τροχό) για να μην βλέπω ταινίες παρέα με ασπιρίνες...

Αν αυτό καθυστερήσει(περισσότερο από 1.5 χρόνο) μπορεί να έλθει και κανένας μεταβατικός 1080 - αλά sony vw40-epson 2000 αν κάνει γύρω στο χιλιάρικο.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Κράτησα για περίπου έξι μήνες τον πρώτο μου προβολέα, τον Sanyo Z2. Τον αντικατέστησα με τον BenQ 8700+, που επιβιώνει μετά βίας μετά από σχεδόν τέσσερα ολόκληρα χρόνια, στη βαριά σκιά του Sharp 21000 που είναι πλέον ο απόλυτος άρχοντας στο σαλόνι μου.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Μέσα σε πέντε χρόνια λοιπόν, αγόρασα συνολικά τρεις προβολείς. Παρόλα αυτά, θέλω να πιστεύω ότι η επόμενη αναβάθμισή μου θα αργήσει πάααααρα πολύ! Εκτός αν γίνει τίποτα εντελώς επαναστατικό με τη τεχνολογία LED, το βλέπω πολύ δύσκολο στο κοντινό μέλλον για οποιονδήποτε προβολέα, το να πάρει τη θέση του Sharp 21000 στο σαλόνι μου. Για τον απλούστατο λόγο ότι δεν θα τον άλλαζα με τίποτε για να πάρω μια βελτίωση του 5 ή 10%! Θα απαιτούσα μια βελτίωση του 40 ή 50% τουλάχιστον, :111: πράγμα που το βλέπω σχεδόν αδύνατον με τα σημερινά δεδομένα να συμβεί πολύ σύντομα!
 


Μηνύματα
13
Reaction score
0
Tην πρωτη μου μηχανη προβολης μου την κανανε δωρο οταν ημουν 10 χρονων, (πριν 20 χρονια δηλαδη). Ηταν μια μηχανη προβολης με φιλμ του πινοκιο κ τους 7 νανους.
Την πρωτη δικη μου την απεκτησα προσφατα. Οποτε θα ψηφισω καθε 20 χρονια ειναι καλα νομιζω.

Μαλλον θα μπεις ταμειο ανεργιας Κε Ανδρεα με πελατες σαν εμενα!

Χωρις πλακα τωρα νομιζω καθε 4-5 χρονια ειναι ιδανικη η αλλαγη εαν δεν θες να το δεις καθαρα οικονομικα και να αλλαζεις καθε χρονο με καινουρια με μικρη απωλεια χρηματων.

αυτα
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.806
Απάντηση: Καθε ποτε αλλαζετε βιντεοπροβολεα?

Κανονικά για να κατέχεις επάξια τον ευγενή τίτλο "Βλαμένος" πρέπει να αλλάζεις προβολέα όποτε βγαίνει το καινούργιο μοντέλο.
Π.χ. να παίρνεις με τη σειρά τους Infocus ΙΝ81 - ΙΝ82 - ΙΝ83 ή να παίρνεις τον Sony VW50 - 60 - 40 - ή τους επσον 200 - 500 - 600 - 700 - 1000 - 2000 - 3000 κ.λ.π.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΒΟΛΕΑΣ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑΣ CRT CINE 7 .

O ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΗΤΑΝ ΠΑΛΙ CRT ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΛΛΑ ΛΙΙΙΙΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΘΟΤΙ 9ΑΡΗΣ !

Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΝΟ ΠΟΥ " ΧΤΙΣΤΕΙ " ΧΩΡΟΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΜΟΥ .

ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΟ ΜΠΟΥΡΟΥ ΜΠΟΥΡΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ...
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
τον optoma70 τον εχω κοντα 2 χρονια και απολαμβανω καθε ωρα σε ταινιες η' παιχνιδιου (κυριως). θα τον αλλαζα (Panny 200(?)) μονο αν δεν μπορεσει να προσαρμοστει απο σεπτεμβριο στην κυρια οικια μου
προθεση μου ειναι η προσθηκη -εν ευθετω χρονω- κι ενος 1080p μονο για μπλε δισκακια.Ο 720p ειναι ιδανικος για dvd's & ατελειωτο gaming......
Αρα ψηφιζω 3 χρονια. ......και βαλε!!!


Ανδρεα μη φοβασαι την πεινα.
10.000 χαζους εχεις εγγεγραμμενους εδω. ολο και καποιος θα τσιμπησει κατι...
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΒΟΛΕΑΣ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑΣ CRT CINE 7 .

O ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΗΤΑΝ ΠΑΛΙ CRT ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΛΛΑ ΛΙΙΙΙΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΘΟΤΙ 9ΑΡΗΣ !

Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΝΟ ΠΟΥ " ΧΤΙΣΤΕΙ " ΧΩΡΟΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΜΟΥ .

ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΟ ΜΠΟΥΡΟΥ ΜΠΟΥΡΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ...
Παράκληση να αποφεύγεις τα κεφαλαία...
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Εμένα ο πρώτος έχει ήδη χρονίσει... Δεν σκοπευώ να τον αλλάξω ακόμα! Εκτός αν βγει κάτι πολύ καλύτερο με κόστος το πολύ 1500€ :p
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΒΟΛΕΑΣ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑΣ CRT CINE 7 .

O ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΗΤΑΝ ΠΑΛΙ CRT ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΛΛΑ ΛΙΙΙΙΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΘΟΤΙ 9ΑΡΗΣ !

Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΝΟ ΠΟΥ " ΧΤΙΣΤΕΙ " ΧΩΡΟΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΜΟΥ .

ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΟ ΜΠΟΥΡΟΥ ΜΠΟΥΡΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ...
τελικα ειμαστε περισσοτεροι απο τον Ηλια και μενα,αντε να μαζευομαστε..........:605:

για να αλλαξω προβολεα πρεπει ναναι κατι καλυτερο σε ολα απ'αυτο που εχω και ναναι και σε λογικη τιμη γιατι μια φορα ταχω χωσει ,αρκετη ητανε.
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Καθε ποτε αλλαζετε βιντεοπροβολεα?

Με την πολιτική (κάθε λίγο κι άλλο μοντέλο) που ακολουθούνε οι εκάστοτε εταιρείες κατασκευής συσκευών ήχου και εικόνας, δεν αφήνουν περιθώρια για ανανέωση.
Προσωπικά, δεν σκοπεύω να αλλάξω τον Toshiba μου, αλλά οπωσδήποτε θα γίνει θέμα αν δεν βρίσκω λάμπα, όταν την χρειαστώ.
Γιατί εκεί υπάρχει και η πολιτική που σε υποχρεώνει έμμεσα να αγοράσεις συσκευή, αντί να αντικαταστήσεις τη λάμπα....
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Re: Απάντηση: Καθε ποτε αλλαζετε βιντεοπροβολεα?

Με την πολιτική (κάθε λίγο κι άλλο μοντέλο) που ακολουθούνε οι εκάστοτε εταιρείες κατασκευής συσκευών ήχου και εικόνας, δεν αφήνουν περιθώρια για ανανέωση.
Προσωπικά, δεν σκοπεύω να αλλάξω τον Toshiba μου, αλλά οπωσδήποτε θα γίνει θέμα αν δεν βρίσκω λάμπα, όταν την χρειαστώ.
Γιατί εκεί υπάρχει και η πολιτική που σε υποχρεώνει έμμεσα να αγοράσεις συσκευή, αντί να αντικαταστήσεις τη λάμπα....

+100
ευτυχως που το ebay και ο θειος Γουγλης ειναι στο πλευρο μας....
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Re: Καθε ποτε αλλαζετε βιντεοπροβολεα?

τελικα ειμαστε περισσοτεροι απο τον Ηλια και μενα,αντε να μαζευομαστε..........:605:

για να αλλαξω προβολεα πρεπει ναναι κατι καλυτερο σε ολα απ'αυτο που εχω και ναναι και σε λογικη τιμη γιατι μια φορα ταχω χωσει ,αρκετη ητανε.
Αυτό το έχω επισημάνει και άλλη φορά, δυστυχώς το avsite είναι αποκλειστικά για ψηφιακούς προβολείς, δεν θέλω να παρεξηγηθώ, όμως εάν παρατηρήσετε προσεκτικά θα δείτε ότι, ελάχιστα έως καθόλου αναφέρονται οι CRT, (και όταν αναφέρεται κάποιος, τα σχόλια είναι ελαφρώς ειρωνικά, έως άκρως επιθετικά, ή μπορεί να μου φαίνεται έτσι!) προτείνω λοιπόν μία ξεχωριστή ενότητα για τους αναλογικούς προβολείς!! νομίζω ότι τώρα με το HD θα έχουν αρκετά να πουν οι κάτοχοι αυτής της τεχνολογίας που μετά από πολλά χρόνια, ακόμα δεν έχει ξεπεραστή σε πολλά, πάρα πολλά σημεία!!!!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.684
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top