Καινούργια τηλεόραση μετά απο 12 χρόνια....Please Help.....

Μηνύματα
145
Reaction score
32
Μετά απο 12 χρόνια συμβίωσης με την samsung 7000 led 40 ιντσών (η οποία δεν χάλασε , θα πάει στο δωμάτιο) ήρθε η ώρα για την αγορά νέας τηλεόρασης . και όπως καταλαβαίνεται δεν έχω χάσει μόνο επεισόδεια αλλά σειρές ολόκληρες , θα ήθελα την βοήθεια σας......Διαβάζω τους τελευταίους 2 μήνες κάποια πράγματα και το μόνο που πέτυχα ηταν να αποκλείσω τις OLED απο το κάδρο . Βέβαια διάβασε εδώ και εκεί ξεχώρισα 2 μοντέλα αλλά θα περιμένω την γνώμη σας.
1) Μιλάμε για 65άρα . Ήθελα 75άρα αλλά δεν την χωράει ούτε το έπιπλο και δεν θα υπάρχει χώρος για τα ηχεία που έχω δεξιά και αριστερά. Οπότε 65άρα ( απόσταση θέασης απο 4,20 μέτρα εως 3,20 . Θα φέρνω πιο κοντά την πολθυρόνα
2) Τεχνολογία Panel Full Array
3) Απο ήχο να υποστηρίζει Dolby Atmos & Dts
4) Να παίζει απο το Usb αρχεία MKV
5) Netflix
6) Δορυφορικός Δέκτης

Τώρα αν ξεχνάω και κάτι ακόμη , τα βασικά είναι αυτά
Αυτό που ενδιαφέρει πρωτίστως είναι η ποιότητα της εικόνας και η θέαση θα περιλαμβάνει κατά το μέγιστο ποσοστό : Netflix , τανίες blue ray (MKV) κατεβασμένες απο pc , κανάλια Novacinema , You Tube και λιγότερο κανάλια Digea . Παιχνίδια δεν παίζω οπότε δεν με ενδιαφέρουν ΚΑΘΟΛΟΥ . Δηλαδή δίνω βάση σε ταινίες , ντοκιμαντέρ και σειρές..
Τιμή το ανώτερο εως 1500-1600 ευρώ . Εννοείται θα κάνω επέκταση στα 5 χρόνια.
Μετά απο ψάξιμο 2 μοντέλα που καλύπτουν αυτά που γράφω παραπάνω είναι οι 1) Sony XR65X93J 65" 2) Sony XR-65X90J Πρέπει να είναι περίπου ίδιες με μικρές διαφορές . Η πρώτη έχει αρχική στον Κωτσόβολο 2200 € με 220€ επέκταση ενω την ίδια το sony center την έχει στα 1399€ με δώρο την 5ετή εγγύηση....
Δεν έκανα το βήμα (αν και η προσφορά λήγει την Κυριακή ) για να ακούσω την γνώμη σας.........
 
Last edited by a moderator:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.743
Reaction score
83.521
Σύμφωνα με τις απαιτήσεις σου η επιλογή που έκανες είναι ιδανική.

Η τιμή είναι πολύ καλή. Μπορεί στην Black Friday που πλησιάζει να πέσει κι άλλο αλλά είναι ρίσκο σε συνδυασμό με τη διαθεσιμότητα.
 

Μηνύματα
145
Reaction score
32
Σύμφωνα με τις απαιτήσεις σου η 1η επιλογή που έκανες είναι ιδανική.

Η τιμή είναι πολύ καλή. Μπορεί στην Black Friday που πλησιάζει να πέσει κι άλλο αλλά είναι ρίσκο σε συνδυασμό με τη διαθεσιμότητα.
Αυτό φοβάμαι και εγώ......Στον Κωτσόβολο με το παζάρι ηλεκτρονικά (νέο φρούτο κι αυτό ) την βγάζει στα 1500+ και επιπλέον τα 220 επέκταση......
 


Μηνύματα
145
Reaction score
32
Παιδιά γνωρίζει κανείς ποιά είναι η πολιτική της Sony για κaμμένα ή κολλημένα pixel ?
 

Μηνύματα
2.405
Reaction score
3.613
Παιδιά γνωρίζει κανείς ποιά είναι η πολιτική της Sony για κaμμένα ή κολλημένα pixel ?
Για να μην ακούς ότι να ναι από δω κι εκεί, πάρε τηλέφωνο σε Sony center και ρώτα.
Να ξέρεις, θα απαντήσουν σε ότι απορία έχεις.

Η δική μου εμπειρία με το Sony center Γλυφάδας είναι εξαιρετική.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.603
Ήθελα 75άρα αλλά δεν την χωράει ούτε το έπιπλο και δεν θα υπάρχει χώρος για τα ηχεία που έχω δεξιά και αριστερά.
Φαντάσου τον εαυτό σου το 2030 να λέει, "συμβιβάστηκα μ' αυτήν την 65άρα για κάτι κωλοηχεία που έπρεπε τότε να τα είχα σκοτώσει σε αγγελία. Έπρεπε τελικά να είχα πάρει εκείνη την 75άρα που μου άρεσε, μαζί με ηχομπάρα και σαμπγούφερ, αλλά πού μυαλό..."
 

Μηνύματα
145
Reaction score
32
Για να μην ακούς ότι να ναι από δω κι εκεί, πάρε τηλέφωνο σε Sony center και ρώτα.
Να ξέρεις, θα απαντήσουν σε ότι απορία έχεις.

Η δική μου εμπειρία με το Sony center Γλυφάδας είναι εξαιρετική.
Και εγω έλεγα σε ποιο απο τα 2 Sony center να τηλεφωνήσω.......;):)
 

Μηνύματα
59
Reaction score
19
Η Sony για εμένα είναι μονόδρομος,αλλά ότι κ να αποφασίσεις πρώτα να την δεις να παίζει .όσον αφορά το Sony centre επιβεβαιώνω.επίσης πρέπει πλέον να ασχολούμαστε κ με το θέμα του λεουργικου δυστυχώς.οι περισσότερες τρέχουν android που είναι φανταστικό σε ευελιξία αλλά τα bugs του τα έχει.Black Friday στο ελλαντα δεν υπάρχει,απλά παρακολουθώ τις προσφορές που παίζουν κατά διαστηματα.
 

Μηνύματα
145
Reaction score
32
Φαντάσου τον εαυτό σου το 2030 να λέει, "συμβιβάστηκα μ' αυτήν την 65άρα για κάτι κωλοηχεία που έπρεπε τότε να τα είχα σκοτώσει σε αγγελία. Έπρεπε τελικά να είχα πάρει εκείνη την 75άρα που μου άρεσε, μαζί με ηχομπάρα και σαμπγούφερ, αλλά πού μυαλό..."
Αμα ηταν κωλοηχεία θα ηχαν φάει δρόμο αλλά δεν είναι.......Είναι τα ηχεία του στερεοφωνικού όχι απο home cinema.....Μετά θα πρέπει να πάω για νέο έπιπλο , δεν θα ανοίγει η μπαλκονόπορτα κλπ κλπ και θα αρχίσουν να εκτοξεύονται παντόφλες και τηγάνια προς το κεφάλι μου....:p😂😂😂😂😂
 

Μηνύματα
59
Reaction score
19
Και εγω έλεγα σε ποιο απο τα 2 Sony center να τηλεφωνήσω.......;):)
Σε εποχή καραντίνας που γινόταν της παλαβής με τα κούριερ,μου έφεραν την δικιά μου την επόμενη μετά της παραγγελίας με ΙΧ.απίστευτα εξυπηρετικοί σε όλα τους
 

Μηνύματα
145
Reaction score
32
Η Sony για εμένα είναι μονόδρομος,αλλά ότι κ να αποφασίσεις πρώτα να την δεις να παίζει .όσον αφορά το Sony centre επιβεβαιώνω.επίσης πρέπει πλέον να ασχολούμαστε κ με το θέμα του λεουργικου δυστυχώς.οι περισσότερες τρέχουν android που είναι φανταστικό σε ευελιξία αλλά τα bugs του τα έχει.Black Friday στο ελλαντα δεν υπάρχει,απλά παρακολουθώ τις προσφορές που παίζουν κατά διαστηματα.
Το γμτ είναι οτι πιέζει ο χρόνος και θα χάσω την προσφορά.......Λες να υπάρχει περίπτωση να μη μου αρέσει? Αν την βρώ και σε κανένα κατάστημα να παίζει.......Η μόνη μέρα που μένει είναι η αυριανή....
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Παρε σε αυτο των Βορειων προαστιων. Εξυπηρετικοτατοι. Εγω απο εκει πηρα την 75αρα και μια βαση για στηριξη στον τοιχο.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
19
Το γμτ είναι οτι πιέζει ο χρόνος και θα χάσω την προσφορά.......Λες να υπάρχει περίπτωση να μη μου αρέσει? Αν την βρώ και σε κανένα κατάστημα να παίζει.......Η μόνη μέρα που μένει είναι η αυριανή....
Γιατί δεν τους ρωτάς αρχικά αν μπορούν να σου κρατήσουν την τιμή με κάποια προκαταβολή; Αλλά πρώτα δες την σε κάνα φυσικό κατάστημα ,πχ μίντια
Τώρα που το είδα Σκρουτζ η αλήθεια είναι ΤΡΕΧΑ ΠΑΡΤΗ από το Sony center 😂
 

Μηνύματα
145
Reaction score
32
Γιατί δεν τους ρωτάς αρχικά αν μπορούν να σου κρατήσουν την τιμή με κάποια προκαταβολή; Αλλά πρώτα δες την σε κάνα φυσικό κατάστημα ,πχ μίντια
Τώρα που το είδα Σκρουτζ η αλήθεια είναι ΤΡΕΧΑ ΠΑΡΤΗ από το Sony center 😂
Καλή σκέψη.....Το λές απο την άποψη μήπως δεν μου αρέσει (λέμε τώρα) και θέλω κάποιο άλλο μοντέλο της sony ή μεγαλύτερη? (εδω και αν λέμε τώρα.... 😅)
 

Μηνύματα
145
Reaction score
32
Παιδιά μίλησα με το sony center στη Γλυφάδα και όντως είναι εξυπηρετικότατοι. Είμαι στο παρά πέντε για την παραγγελία αλλά εκείνο που με προβληματίζει λίγο είναι σε σχέση με τα δύο μοντέλα και συγκεκριμένα τα 1) Sony XR65X93J 65" 2) Sony XR-65X90J

Από ότι έβλεπα στα χαρακτηριστικά πρόκειται για 2 ακριβώς ίδιες τηλεοράσεις με τα ίδια χαρακτηριστικά. Σε ερώτηση που έκανα στο sony center μου είπαν ότι η μόνη τους διαφορά είναι στα ποδαράκια. Απλά η 93 είναι μόνο για τον Κωτσόβολο ενώ η 90 είναι για όλη την αγορά. Μου είπαν ότι ότι ανταλλακτικό μπαίνει στη μία ακριβώς το ίδιο μπορεί να μπει και στην άλλη και ότι δεν θα υπάρχει θέμα με υποστήριξη για καμία από τις δύο και μετά την πενταετία της εγγύησης. Εσείς τι λέτε? Να πάω στην 93 ή στην 90?
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Xτυπα την πιο οικονομική από τις δυο (αφού σιγουρευτείς για την εγγύηση). Μέτα από 5 χρόνια....... μετά από 5 χρόνια θα πάει αυτή στο δωμάτιο που τώρα θα πάει η παλιά, η παλιά θα πάει για ανακύκλωση και αν δουλεύει στην κουζίνα. Υπολόγισε και ένα 50αρι για ένα boxακι για netflix στο δωμάτιο, που θα πάει η παλιά τηλεόραση. Όσο για την τηλεόραση, το android tv θα το λατρέψεις. Αυτά, μην χάνεις χρόνο (sony έχω....)
 

Μηνύματα
145
Reaction score
32
Και οι δύο έχουν ακριβώς την ίδια τιμή στο sony center 1399€ . Και για τις δύο δώρο 5ετη εγγύηση από την Sony . Στον Κωτσόβολο σήμερα που ρώτησα μου είπαν 1500€ + 150€ για την επέκταση της εγγύησης. Απλά η 90j είναι ειδικά για τον Κωτσόβολο και σε άλλα 3-4 ιντερνετικά μαγαζιά από ότι είδα ενώ η 93j κυκλοφορεί σε όλα τα μαγαζιά.
 


Μηνύματα
145
Reaction score
32
Εγω εχω την LG 65 oled B7 τεσσερα χρονια και δεν χορταινω την εικονα της !
Δεν τις απέκλεισα για την εικόνα η οποία είναι η καλύτερη χωρίς αμφισβήτηση , για την πιθανότητα burn in τις απέκλεισα....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.431
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top