Καινούργιος , Αρχάριος , ʼσχετος Ζητά Βοήθεια..!

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Χαιρετώ όλο το Forum...Είμαι καινούργιο μέλος εδώ και σύντομα καινούργιος κάτοχος  Ηοme Cinema...Θαυμάζω τις γνώσεις και το ειδικευμένο ψάξιμο που ρίχνετε (κάτι τέτειο κάνω και εγώ αλλά σε PCs kai αυτοκίνητα) , αλλά δυστυχως τα περισσότερα απο αυτά που γράφονται για μένα (τον άσχετο) μοιάζουν Κινέζικα....

Λοιπόν να σας ξεκαθαρίσω τις διαθέσεις μου  :twisted:

Έχω ένα δωμάτιο το οποίο είναι το πολί να πω 4x4 ......Ψάχνομαι αρχικά για ένα ΗΟΜΕ CINEMA το οποίο θα είναι προσιτό οικονομικά (350-400 €)
Ισως πολλοί γελάσετε με το ποσό , αλλά δε μπορώ να ξεφύγω σε ποσά που αναγράφονται εδω μέσα (διάβασα για 3000€ κλπ...για Ηοme cinema :shock: Εγώ τόσο περίπου θελω να μου βγεί και με μια καλή τηλεόραση (2000€ το πολύ όλα ...  :lol: ) , αλλά όπως τη βρίσκει ο καθένας ...
Για αυτό λοιπόν σαν αρχάριος χρήστης που σεβεται τον εαυτό του , πήγα χτες σε ένα κατάστημα KΩΤΣΟΒΟΛΟΣ :p:D για να δώ για HOME CINEMA....Μεταξύ πολλών είδα και ένα Ηome Cinema της Phillips (δε θυμάμε μοντέλο) τιμής 350 € , που συνολικά οι δορυφοροι του βγάζουν 300W iσχύ και το Sub-woofer 200 (αν θυμάμε καλά) .Το συγκεκριμένο υποστιρίζει όλα τα είδη δισκακίων  :D καθώς και SACD (ξέρετε φαντάζομαι τι είναι αυτό).Επίσης απο ότι μου είπε έχει αποκοδικοποιητή DTS DD klp

Τα παραπάνω είναι τα δεδομένα .....τώρα καταρχάς ας με συγχωρήσετε αν έγραψα καμια βλακεία , αλλά θέλω να μου πείτε τι να προσέξω στην αγορά ενός καινούργιου ΗοME Cinema, που να ψάξω και σε τι τιμές κυμαίνονται ...Αν έχετε και συγκεκριμένες προτάσεις να μου κάνετε απο συστήματα , ακόμη καλυτερα (και με url , αν υπάρχει ...).Επίσης θα ήθελα να μάθω αν ο ενισχυτής αγοράζετε Extra και αν ναι , πόσο .....
Αυτά ...ελπίζω να μη σας κούρασα για 1η φορά και ελπίζω σε απάντησή σας....Καλώς σας βρήκα για μια ακόμη φορά και έυχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας...
Με εκτίμηση Μike..!!!!!

ps. όταν λέω ΗΟΜΕ CINEMA ενοώ DVD και ηχεία ...δέ ξερω αν το γράφω σωστα.....και αν λέγετε διαφορετικά.!
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Χαιρετώ όλο το Forum...Είμαι καινούργιο μέλος εδώ και σύντομα καινούργιος κάτοχος  Ηοme Cinema...Θαυμάζω τις γνώσεις και το ειδικευμένο ψάξιμο που ρίχνετε (κάτι τέτειο κάνω και εγώ αλλά σε PCs kai αυτοκίνητα) , αλλά δυστυχως τα περισσότερα απο αυτά που γράφονται για μένα (τον άσχετο) μοιάζουν Κινέζικα....

Λοιπόν να σας ξεκαθαρίσω τις διαθέσεις μου  :twisted:

Έχω ένα δωμάτιο το οποίο είναι το πολί να πω 4x4 ......Ψάχνομαι αρχικά για ένα ΗΟΜΕ CINEMA το οποίο θα είναι προσιτό οικονομικά (350-400 €)
Ισως πολλοί γελάσετε με το ποσό , αλλά δε μπορώ να ξεφύγω σε ποσά που αναγράφονται εδω μέσα (διάβασα για 3000€ κλπ...για Ηοme cinema :shock: Εγώ τόσο περίπου θελω να μου βγεί και με μια καλή τηλεόραση (2000€ το πολύ όλα ...  :lol: ) , αλλά όπως τη βρίσκει ο καθένας ...
Για αυτό λοιπόν σαν αρχάριος χρήστης που σεβεται τον εαυτό του , πήγα χτες σε ένα κατάστημα KΩΤΣΟΒΟΛΟΣ :p:D για να δώ για HOME CINEMA....Μεταξύ πολλών είδα και ένα Ηome Cinema της Phillips (δε θυμάμε μοντέλο) τιμής 350 € , που συνολικά οι δορυφοροι του βγάζουν 300W iσχύ και το Sub-woofer 200 (αν θυμάμε καλά) .Το συγκεκριμένο υποστιρίζει όλα τα είδη δισκακίων  :D καθώς και SACD (ξέρετε φαντάζομαι τι είναι αυτό).Επίσης απο ότι μου είπε έχει αποκοδικοποιητή DTS DD klp

Τα παραπάνω είναι τα δεδομένα .....τώρα καταρχάς ας με συγχωρήσετε αν έγραψα καμια βλακεία , αλλά θέλω να μου πείτε τι να προσέξω στην αγορά ενός καινούργιου ΗοME Cinema, που να ψάξω και σε τι τιμές κυμαίνονται ...Αν έχετε και συγκεκριμένες προτάσεις να μου κάνετε απο συστήματα , ακόμη καλυτερα (και με url , αν υπάρχει ...).Επίσης θα ήθελα να μάθω αν ο ενισχυτής αγοράζετε Extra και αν ναι , πόσο .....
Αυτά ...ελπίζω να μη σας κούρασα για 1η φορά και ελπίζω σε απάντησή σας....Καλώς σας βρήκα για μια ακόμη φορά και έυχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας...
Με εκτίμηση Μike..!!!!!

ps. όταν λέω ΗΟΜΕ CINEMA ενοώ DVD και ηχεία ...δέ ξερω αν το γράφω σωστα.....και αν λέγετε διαφορετικά.!

Καλωσηρθες..
Αυτο της Philips που ειδες εχει ψηφιακους ενισχυτες ή ''απλους''
(διαφορες εδω ... http://www.avsite.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=394 )
Δες και καποια μοντελα της sony που εχουν ψηφιακους... γυρω στα 500Ε...
Εχουν και ωραια σχεδιαση. Στα ολοκληρωμενα συστηματα Home Cinema υπαρχουν στο πακετο τα 5.1 ηχεια και το player/ενισχυτης, οποτε δε χρειαζεται επιπλεον αγορα.
Τα 300W συνολικα μην τα πολυπιστευεις ή μη σε εντυπωσιαζουν (ειναι λιγοτερα), αλλα για το χωρο σου ειναι καλα.

Τα 2000Ε συνολικα και με τηλεοραση ειναι μια χαρα... (χονδρικα 500E για 4:3 και 1000Ε για 16:9 στις 32'' σε sony)
Απλα για την TV 4:3 ή 16:9 wide θα πρεπει να αποφασισεις για τι χρηση την θες πιο πολυ. Για ταινιες ή για τηλεοπτικο σημα? Αν θες για ταινιες θα προτιμησεις 16:9 αλλιως 4:3...


Υ.Γ. Βλακειες λενε αυτοι που ''τα ξερουν ολα'' και οχι οσοι θελουν να μαθουν :)
 

Μηνύματα
3.194
Reaction score
776
Mε 450ε υπαρχει το 8300sa της philips που ειναι αρκετα συμβατο (sacd,divx,dl) και παιζει και αρκετα δυνατα σε τετοιους χωρους...
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Μιχάλη κατ' αρχήν καλώς ήρθες στην ομάδα μας!
Ελπίζουμε να σε βλέπουμε συχνά εδώ, όχι μόνο σαν επισκέπτη αλλά όλοι μας θα χαρούμε πολύ να μας βομβαρδίζεις καθημερινά με ερωτήσεις, να σου απαντάμε και βεβαίως σε πολύ λίγο καιρό (με την προυπόθεση της καλής διάθεσης απ' την μεριά σου) θα έχεις μάθει ΠΑΡΑ πολλά!

Να σου υπενθυμίσω ότι ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΑΘΗΜΕΝΟΣ΅. Όλα θα γίνουν σιγά-σιγά!

Στο θέμα μας τώρα!
Τα χρήματα που διαθέτης δεν είναι καθόλου λίγα, ιδιαίτερα απ' την στιγμή που μιλάμε για πρώτο σύστημα (άρα λογικό να παίζει στην entry level)

Άρα τα 2000 ευρώ μπορεί να σου ακούγονται λίγα αλλά ΔΕΝ πρέπει να κάνεις μεγάλα άλματα (τουλάχιστον μέχρι να αποκτήσεις εμπειρία και να "γυμνάσεις" μάτια και αυτιά)

Σου προτείνω για τηλεόραση μια 32" 16:9 (τις μακρόστενες) αλλά ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ 100Hz (για να μην εμφανίζει τρεμόπαιγμα η εικόνα μια και μιλάμε για μεγάλη οθόνη, άρα θα είναι πιο ορατό το φαινόμενο)
Πήγαινε σε καταστήματα και κοίτα την εικόνα κάποιων από αυτές.
Να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να σου δείξουν ΜΟΝΟ τηλεοράσεις 100Hz (100 χέρτζ)

Σου προτείνω 16:9 γιατί φαντάζομαι ότι θα σε ενδιαφέρει να βλέπεις καλύτερα ταινίες (σε DVDp= DVDplayer) και συμπαθητικά το πρόγραμμα της τηλεόρασης!

Εγώ προτιμώ σαν εικόνα την PHILIPS και μπορείς στις 32" να βρεις κάποια μοντέλα.
Πχ η 32PW8719/12 με τιμή κάτω από 750 ευρώ είναι μια τίμια πρόταση αν δεν θέλεις να ανοιχτείς οικονομικά.
Αξιοπρεπής ήχος και αρκετά καλή εικόνα.
Δες την(προφανώς το τραπεζάκι ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται.....):


Παρ' όλα αυτά θα σου πρότεινα χωρίς δεύτερο δισταγμό την εξής.......
PHILIPS 32PW9509/12 με τιμή κάπου στα 1300 ευρώ αλλά ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ και αρκετά καλό ήχο.
Με απλά λόγια: αν έπαιρνα τηλεόραση αύριο το πρωί μάλλον αυτήν θα έπαιρνα!!
Την είδα ζωντανή σε μαγαζί και μου άρεσε πάρα πολύ..........
Δες την:


Η συγκεκριμένη έχει τρομερή εικόνα γιατί στην επεξεργασία αυτής έχει το pixel-plus2 (δηλ. την ανανεωμένη έκδοση του pixel-plus) που κάνει θαύματα στην επεξεργασία εικόνας ιδιαίτερα σε αυτήν από ένα DVD........
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Έπεσε το σύστημα........
Επιστρέφω........

Έχουμε μείνει με περίπου 700 ευρώ.......
Θα σε ανεβάσω λίιιιιιιιιγο παραπάνω στα........750 ευρώ και θα σου προτείνω το σετ της ΟΝΚΥΟ HomeCinema 6.1 HTC-501 που αποτελείται από

1)Ενισχυτή ONKYO TX-SR501E (6X85Watts)

Δες τον:




Προδιαγραφές: εδώ.....
http://www.onkyo.net/uk/cms/products/home/av_rec/TX-SR501E/index.htm


2) DVDp ONKYO DV-SP501

Δες το:




Προδιαγραφές εδώ:
http://www.onkyo.net/uk/cms/products/home/dvd_play/DV-SP501/index.htm


3) Ηχεία ΟΝΚΥΟ HTP-103E & Sub (100W)

Δες τα:


Προδιαγραφές εδώ:
http://www.onkyo.net/uk/cms/products/other/multichann/HTP-103E/




Το πακέτο συνολικά είναι έτσι:



Προδιαγραφές εδώ:
http://www.onkyo.net/uk/cms/products/home/packages/HTC-501/





Συνεπώς........
Έχουμε συνολικό κόστος 2050 ευρώ περίπου και στο πακέτο υπάρχει μια πολύ καλή τηλεόραση 32" και άνα συμπαθητικότατο πακέτο HomeCinema με ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ενισχυτή και ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ DVDp (και άρα ευκολότερα αναβαθμήσιμο στο μέλλον...)

Αυτά τα λίγα.......
Ότι χρειαστείς......εδώ είμαστε!
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Μόλις είδα και ένα νέο "πακέτο" home cinema από την DENON
DENON AVR-1705 (ενισχυτής)
DENON DVD-1710 (DVDp)
DENON SC-E64HTB(ηχεία 6.1)

Τιμή πακέτου: 780 ευρώ!! (μέσα στα όρια που θέτεις)

Θα κοιτάξω το βράδυ να σου κατεβάσω τις φωτογραφίες τους και κάποια χαρακτηριστικά τους (και ίσως και κάποιο link για να μάθεις περισσότερα....)
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Αφού έλλειπα το Σαββατοκύριακο και πλέον είμαι πίσω στη δουλειά μου και την καθημερινότητά μου, είπα να μπώ στο FORUM μήπως και είχα καμία βοήθεια.Για να πώ την αλήθεια πίστευα οτι κανείς δε θα ασχοληθεί με ένα "ψάρακ" στο άθλημα.Αλλά τελικά προς μεγάλη μου ικανοποίηση είδα πώς ειχα βοήθεια και μάλιστα αναλυτική ...Να σται καλά παιδιά ...Πραγματικά με βοηθήσατε (όσο μπορούσατε) και το εκτιμώ πάρα πολύ αυτό .....:) :D

Μια ακόμη ερωτησούλα σας έχω έτοιμη όμως...:)
Aν αγοράσω ένα Ηοme Cinema χωρίς ενισχυτή...πχ το Sony DAV-SB500W που έγραψε και ένας συν-φορουμίτης , μπορώ αργότερα , αν ψηθώ αρκετά , και έχω λεφτά για ξόδεμα να αγοράσω , ξέχωριστά μόνο ενισχυτη και να τον εντάξω στο υπάρχον σύνολο ? Θα μου δώσει πχ τη δυνατότητα για σύνδεση άλλων 2 περιφεριακών ηχείων ? (7.1) ......Αυτό γιατί μάλλον θα προτιμήσω το σύνολο της Sony μια που το έχω δεί σε ένα γνωστό και μου έκανε εντύπωση (καλή) και πιστεύω οτι δε θέλω κάτι παραπάνω απο αυτό .
Τέλοσπάντων ...Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον...και εδώ είμαστε..θα τα πούμε.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
To Sony που αναφέρεις είναι ενισχυτής με ενσωματωμένο DVD player ( ή είναι DVD με ενσωματωμένο ενισχυτή? ).

Αυτό που μπορείς να κάνεις είνα να πάρεις πρώτα TV και DVD και αργότερα να αγοράσεις ενισχυτή και ηχεία...
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Τα all-in-one συστηματα ειναι οπως ειναι...
Δεν ειναι επεκτασιμα.
Οποτε αν παρεις αλλον ενισχυτη το πολυ πολυ να χρησιμοποιησεις τα ηχεια μονο (που δεν θα στο συνιστουσα)
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Μikele θα συμφωνήσω με τον Γιώργο απολύτως!
Αν πας σε "πακέτο" με τον ενισχυτή και το DVDp σε μια συσκευή ουσιαστικά όταν θα θες να αλλάξεις-αναβαθμίσεις το σύστημά σου θα πρέπει να ξεκινήσεις από το μηδέν πάλι!!!

Τα δύο πακέτα που σου πρότεινα (της ΟΝΚΥΟ & της DENON) είναι σαφέστατα πιο αξιόλογα γιατί είναι και πιο ευέλικτα........
Δηλ. αργότερα μπορείς πχ να αλλάξεις κάποιο από τα τριά συστατικά του χωρίς να δεσμεύεσαι ιδιαίτερα.
Βέβαια η πρώτη κίνησή σου (και σε ενημερώνω από τα τώρα για να μην παραπονιέσαι) είναι ΤΑ ΗΧΕΙΑ.
Στα πακέτα που βλέπεις το κόστος περιορίζεται κυρίως λόγω του χαμηλού κόστους ηχείων που έχουν.

Βέβαια για την πρώτη σου επαφή είναι ό,τι πρέπει.........
Αργότερα τα αυτιά σου από μόνα τους θα αποζητήσουν κάτι καλύτερο (ιδιαίτερα αν κάποια στιγμή ακούσεις κάτι όντως καλό, με ηχεία δαπέδου εμπρός πχ και δυνατό sub)
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Αυτά είναι τα κομμάτια του πακέτου της DENON (όπως σου υποσχέθηκα άλλωστε)

Ενισχυτής:AVR-1705






Προδιαγραφές:
High-Quality Surround Sound Reproduction  
NEW High Resolution 32bit Floating Point DSP  
96 kHz Processing Circuit  
 
3 Sets of Component Video Inputs  
 
3 Sets of S-Video Switching  
 
Fully Discrete, Equal Power Six Amplifier Channels, 75 Watts Each  
 
DENON's Basic Design for High-Quality Sound Reproduction  
Power Transformer for High Power Driven  
Twin Drive Rectifier  
Large Aluminum Extruded Heatsink  
 
Wide-Range Play Capability for DVD-Audio and Super Audio CD  
 
Cinema Equalizer  
 
Personal Memory Plus, for Easy Operation  
 
Acclaimed Customization Feature  
 
Multi-Function Preset Memory Remote Controller with Glo-keys  
 
DENON's Latest Surround Technology Faithfully Recreates the Surround Sound Produced at the Dubbing Stage.  
DTS 96/24 Decoding for DVD-Video  
DTS-ES Discrete 6.1 and Matrix 6.1  
DTS NEO:6  
Dolby Digital EX  
Dolby Pro Logic IIx  
 
6 Channel Stereo Mode  
 
DENON DSP Surround Modes Add Listening Excitement  
 
Adjustable Cross-Over Switching  
 
Front Panel Inputs  
Front A/B Speaker Terminals  
High-grade Speaker Terminals (All ch)  
 
Frequency Synthesis Tuning  
56-Station AM/FM Random Preset Memory Tuning  
Auto Preset Memory
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
DVDp: DVD-1710






Προδιαγραφές:

Progressive Scan
Progressive Scan technology represents a cast improvement over the interlaced scanning method used in TV broadcasts and other conventional applications, as it can process around twice as much video data to produce a sharper, noise-free picture with finer details. High-definition video images are faithfully displayed with optimum naturalness and beauty.

54 MHz High Resolution Video D/A Converter

Picture Adjustment function
Brightness/Contrast/Colour/Gamma Correction/Sharpness

RGB Output via SCART Terminal

DVD-R/RW/+R/+RW Playback (*1)
With the spread of DVD recorders, consumers are increasingly recording TV programs onto DVD discs. These discs can be played back on the DVD-1710.

MP3 playback (*1)
DVD-1710 supports MP3 playback recorded on CD-R/-RW disc. The navigation shows you artist names and track name, and easily find favourite tracks. Variable bit rate files, Multi session disc are available.

WMA playback
Newly supports WMA version 9
WMA (Windows Media Audio) is an audio compression format developed with Microsoft technology. It claims to offer the highest quality sound available in the industry. If WMA is used to compress a music CD on a PC, for instance, using the new Encoder 9, the quality of sound at 64 kbps is said to be equivalent to that of the original CD. WMA is now becoming a standard audio compression format rivalling the popularity of MP3.

JPEG slide show

KODAK picture CD compatible

24-bit, 192-kHz High Resolution Audio D/A Converters

VSS (Virtual Surround Sound)
Enjoy enveloping surround sound using just one of pair of speakers.

Discrete Remote Control commands for Power On/Off

Display Dimmer Key

Picture Zooming (x2 or x4)
During play, when you press the Zoom button on the remote control, you can enlarge the picture by 2x or 4x. Use the cursor to move the enlarged viewing area up, down, to the left, or to the right.

PCM, Dolby Digital and DTS Digital Output

24/96 PCM Digital Output Capability

Icon Based On-screen Display
A simple press of the Display button on the remote controller lets you see the current operating status of the DVD-1710 within an easy-to-read display on screen. The various operations and settings are easily changed using the remote controller while monitoring the screen display.

A Wealth of Playback Functions
The DVD-1710 includes a wide variety of playback functions, such as Resume Play, for returning to the Pause position on the disc after the playback was restarted; Slow Play; Repeat Play (A-B, Chapter, Track, Disc); Random Play, and Program Play.

2 MB Buffer Memory
This unit is equipped with a 2 MB buffer memory to ensure that both picture and sound are played without interruption when the DVD disc shifts from layer 1 to layer 2, or in the rare event of a pickup dropout.

Auto Power OFF

Marker Function

Dialog Speed
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Μikele δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρώ φωτογραφίες από το πακέτο των ηχείων του πακέτου της DENON!!!
Θα συχεχίσω το ψάξιμο μπας και.......

Οπτικά μοιάζουν αρκετά με της ΟΝΚΥΟ.
Αν θέλεις να τα δεις υπάρχει διαφημιστική καταχώρηση στα περιοδικά!
(τελευταία φορά που τα είδα ήταν στο εσωτερικό οπισθόφυλλο του "ΗΧΟΥ" που κυκλοφόρησε το Σάββατο! :roll:

Πριν αποφασίσεις πάντως, πήγαινε να τα δεις και το κυριότερο να τα ακούσεις!
Καλές αγορές........
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.665
Μηνύματα
2.871.339
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top