Καινούργιος ζητω βοήθεια για ενισχυτή.

Μηνύματα
60
Reaction score
0
Γειά σε όλους σας, Είμαι καινούργιος εχώ στην κατοχή μου τα παρακάτω:

Ηχεία: Dantax octava 30
Ενισχυτής: Bittner XA 400
CD Player: Technics SL-PG 5
Console: Peavey RQ-200
Radio: Jvc FX-331L (παλιό)
Speaker cable: Monster Cable (Δεν θυμάμαι μοντέλο παντος κόστιζε 50€ τα 7 μέτρα περίπου)

Σαν κύρια πηγή ηχου έχω τον υπολογιστή ποιόν ενισχυτή θα μπορούσα να πάρω για να οδηγήσω αυτά τα ηχεία και επίσης που μπορώ να βρώ καλά καλώδια για RCA και βύσματα για να φτιάξω τις συνδέσεις. Ευχαριστώ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Τα ηχεία σου είναι αρκούντως ευαίσθητα αλλά 4 Ω. Οποιοσδήποτε καλός ενισχυτής (με αρκετό ρεύμα) ισχύος 100 Watts RMS στο κανάλι στα 8 Ω σου κάνει μια χαρά. Προσδιόρισε αν θες το κόστος του ενισχυτή.
Με τη τωρινή σου σύσταση το τελευταίο νομίζω που πρέπει να σε απασχολεί είναι τα καλώδια. Οποιοδήποτε καλώδιο διασύνδεσης των 10 ευρώ που πουλιέται έτοιμο στα καταστήματα ηλεκτρονικών σου κάνει μια χαρά.
 

Μηνύματα
60
Reaction score
0
Απάντηση: Καινούργιος ζητω βοήθεια για ενισχυτή.

Το κόστος το σκέφτομαι γύρω στα 300€ με 400€ με τα 8Ω δεν θα έχουν πόβλημα τα ηχεία που είναι στα 4Ω?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Re: Απάντηση: Καινούργιος ζητω βοήθεια για ενισχυτή.

Το κόστος το σκέφτομαι γύρω στα 300€ με 400€ με τα 8Ω δεν θα έχουν πόβλημα τα ηχεία που είναι στα 4Ω?
Εννοείτε όταν λέμε καλός ενισχυτής ότι δουλεύει άνετα ηχεία 4Ω. Με τα χρήματα που αναφέρεις δες κάτι σε NAD.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.411
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top