Καινούριο οικονομικό η μεταχειρισμενο υψηλότερης κατηγορίας προτζεκτορα?

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Είμαι έτοιμος για την αγορά προτζεκτορα για την ολοκλήρωση του χαμηλού κοστολογιου Home Cinema που ετοιμάζω.
Όλα τα κομμάτια που το απαρτίζουν μέχρι στιγμής είναι είτε καινούργια με καλό VFM είτε μεταχειρισμένα που βρέθηκαν σε καλή τιμή.
Στο ίδιο μοτίβο θέλω να προχωρήσω και με την εικόνα.
Το δίλημμα είναι, αγορά οικονομικου VFM προτζεκτορα καινούριου (Optoma 146X γύρω στα 600 ευρώ) η μεταχειρισμενου 6-8 ετών ανώτερης κατηγορίας τιμής (προτζεκτορες που την εποχή τους κόστιζαν πάνω από 2000ευρω) στα 400-500 ευρώ ανάλογα το μοντέλο
Το ζητούμενο είναι να δαπανηθούν όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα για να περισσέψουν λίγα να αγοραστεί σύντομα και το δεύτερο subwoofer οπότε τείνω προς την αγορά μεταχειρισμένου.
Πρακτικά ο καινούργιος θα μου δημιουργήσει και ένα ακόμα πρόβλημα μια που ήδη έχω ένα πανί λευκό με gain 1 το οποίο μάλλον δεν θα ταιριάξει με τον πολύ φωτεινό Optoma και θα με βάλει σε επιπλέον έξοδα.
Όμως επειδή από προτζεκτορες δεν έχω και πολλή ιδέα φοβάμαι μην κάνω καμιά πατάτα και πάρω κάτι που δεν θα βγάλει καν τη χρονιά.
Ήδη ένας παλαιότερος μεταχειρισμενος Epson που είχα αγοράσει ήρθε εξ αρχης με πρόβλημα και λίγο καιρό αργότερα χάλασε τελείως και δεν μπήκα καν στη διαδικασία να κοιτάξω για επισκευή.
Απο τους μεταχειρισμένους που κοιτώ είναι ένας Sony, ένας Epson και ένας Vivitek dlp που πέφτουν στην κατηγορία τιμής που θέλω να κινηθώ και ανάμεσα τους κλίνω προς τον Sony που μου φαίνεται ως την πιο συμφέρουσα αγορά.
Υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να ξέρω που θα με απέτρεπε από την αγορά μεταχειρισμένου σε σχέση με τον καινούργιο Optoma?
Η χρήση θα είναι μόνο για ταινίες 1-2 φορές την εβδομάδα κατά μέσο όρο σε κοινόχρηστο σαλόνι το οποίο έχει τη δυνατότητα συσκότισης και συνήθως έχει χαμηλό φωτισμό ακόμα και τη μέρα.
Να προχωρήσω στην αγορά του Sony ο οποίος έχει θεωρητικά περίπου άλλες 1000 ώρες διάρκεια ζωής στη λάμπα του η να κοιτάξω και τους άλλους δύο (οι οποίοι όμως δεν έχουν δώσει στοιχεία για τις ώρες χρήσης τους).
Μπορώ να δώσω ακριβή στοιχεία για τους προβολείς αλλά επειδή είναι από συμφορουμιτες σε αγγελίες εδώ στο σάιτ δεν ξέρω αν είναι σωστό.
Να συμπληρώσω ότι υπάρχει ήδη μια τηλεόραση 50 ιντσών στο σαλόνι και μια 75ιντσων στο υπνοδωμάτιο η οποία ήταν κανονικά να μεταφερθεί στο σαλόνι αλλά άλλαξε γνώμη το έτερον ήμισυ και δεν θέλει να γίνει αυτή η ανταλλαγή.
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.499
Reaction score
5.658
Σε τόσο χαμηλά budget που περιγράψεις πάτα Shift + Del στους Optoma.
Κοίτα για κάποιον entry-mid level BenQ.
Σαφώς ανώτερη εικόνα, και πιο αξιόπιστοι.
 

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
Αφου ακυρωθηκε η μεταφορα της 75 tv και θα βολευοσουν με αυτην, γιατι πολυ απλα δεν αγοραζεις μια ανεβαζοντας λιγο το οριο? Αλλωστε θα χρειαστεις και οθονη για οποιον προβολεα για να εχεις μια καλη βαση...
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Σε τόσο χαμηλά budget που περιγράψεις πάτα Shift + Del στους Optoma.
Κοίτα για κάποιον entry-mid level BenQ.
Σαφώς ανώτερη εικόνα, και πιο αξιόπιστοι.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι τείνω προς την επιλογή του μεταχειρισμένου και συγκεκριμένα του Sony VPL-HW40ES ως επικρατέστερου (στα 405 ευρώ με 1080 ώρες περίπου στη λάμπα) η του VIVITEK H1188 με άγνωστες ώρες στη λάμπα αλλά στην ίδια τιμή, η ενός Epson TW9100 επίσης με άγνωστο αριθμό ωρών στη λάμπα στα 550 (εδώ να πω πως ένας από τους λόγους που κλίνω προς τον Sony είναι το γεγονός ότι αναφέρει τις ώρες που έχει η λάμπα ενώ οι άλλοι όχι).
Η αγορά καινούργιου θα μου ζητήσει και άλλο πανί και θα ανέβει το κόστος αρκετά. Θα αποκλείσω τον μεταχειρισμένο μόνο αν κάποιος με πείσει ότι δεν αξίζει να αγοράσω μεταχειρισμένο προβολέα σε αυτά τα χρήματα.
Αφου ακυρωθηκε η μεταφορα της 75 tv και θα βολευοσουν με αυτην, γιατι πολυ απλα δεν αγοραζεις μια ανεβαζοντας λιγο το οριο? Αλλωστε θα χρειαστεις και οθονη για οποιον προβολεα για να εχεις μια καλη βαση...
Η αλήθεια είναι ότι οι 75 ιντσες θα ήταν συμβιβασμός. Μου αρέσουν οι πολλές ιντσες και δεν έφερα αντίρρηση όταν η σύντροφος είπε ότι δεν θέλει να φύγει η 75αρα από το υπνοδωμάτιο. Απλά της είπα ΟΚ οπότε πάω για προβολέα.
Παραπάνω χρήματα δεν θέλω να δώσω γιατί ο σκοπός είναι να γινει όλο το εγχείρημα.ε.οσο το δυνατόν μικρότερο κόστος και όσο καλύτερο value for money μπορώ να πετύχω.
Επίσης έχω αυτή τη στιγμή μόνο ένα subwoofer και θέλω να μου μείνουν χρήματα να πάω σύντομα και σε δεύτερο.
Το σύστημα θα παίζει σχεδόν καθημερινά μουσική και μια δυο φορές την εβδομάδα καμία ταινία.
Στο υπνοδωμάτιο δεν έχω καταφέρει να δω πάνω από 2-3 ταινίες όλες όλες στα τρία χρόνια που την έχουμε. Με παίρνει ο ύπνος.
Η σύντροφός είναι ταινιοφαγος αλλά βλέπει μια ταινία στην 75αρα και 10 στο κινητό η στο λάπτοπ και τρελαίνομαι.
Εγώ δεν μπορώ να δω ταινία έτσι, προτιμώ να μην τη δω καθόλου.
Οθόνη έχω ήδη μια φτηνή 100ιντσων χειροκίνητη. Μου αρκεί. Δεν ψάχνω το τέλειο.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
Εαν επιλέξεις τον μεταχειρισμενο sony ,θα πρεπει να προσεξεις παρα πολυ αν εχει ξυπλυμενα μαυρα,δλδ χαλια contrast,το μαυρο εχει παει περιπατο και ειναι σκετο γκρι.

Στο λεω γιατι ειδικα σε αυτα τα μοντελα της Sony χαλανε τα πολωτικα φιλτρα και το on-off contrast ειναι κακιστο.
Το θεμα ειναι σε τι κατασταση θα τον παρεις αλλα και ποσο θα χειροτερεψει.

Φιλος με Sony vpl-hw20es μετα τις 1000 ωρες τα μαυρα χαιρετησαν εφτασε τον προβολεα περιπου 1800 ωρες και μετα τον κατηργησε γιατι η εικονα ηταν εντελως απαραδεκτη.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Εαν επιλέξεις τον μεταχειρισμενο sony ,θα πρεπει να προσεξεις παρα πολυ αν εχει ξυπλυμενα μαυρα,δλδ χαλια contrast,το μαυρο εχει παει περιπατο και ειναι σκετο γκρι.

Στο λεω γιατι ειδικα σε αυτα τα μοντελα της Sony χαλανε τα πολωτικα φιλτρα και το on-off contrast ειναι κακιστο.
Το θεμα ειναι σε τι κατασταση θα τον παρεις αλλα και ποσο θα χειροτερεψει.

Φιλος με Sony vpl-hw20es μετα τις 1000 ωρες τα μαυρα χαιρετησαν εφτασε τον προβολεα περιπου 1800 ωρες και μετα τον κατηργησε γιατι η εικονα ηταν εντελως απαραδεκτη.
Αυτο μου αρκει για να αποκλεισω τον Sony (μου το επιβεβαιωσε και τεχνικος που μιλησα μαζι του).
Μενει ο Vivitek και ο παλιος Epson 9100.
Στο μεταξυ το σημαντικοτερο ειναι να δω αν σε περιπτωση που παρω τον Vivitek θα μπορω να τον τοποθετησω εκει που πρεπει γιατι αν δεν κανω λαθος δεν εχει lens shift.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.570
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top