Και τώρα τι;



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Επεξεργαστή 10100 εννοείς αυτόν, σωστά;
Ναι. Η δύο Asrock mobo διαφέρουν στο γεγονός, ότι η Β460Μ φέρει θύρα displayport και είναι προτιμητέα, δεδομένης της δευτερευούσης σημασίας των επιπλέον ευκολιών που λόγω μεγέθους δίνει η full ATX βερσιόν.

ΌΜΩΣ, αφού το επιτρέπει ο προϋπολογισμός σου, πάρε ryzen. Δεν είναι καθόλου υπερβολή. O ryzen Pro που σου πρότεινα παραπάνω είναι μακράν ταχύτερος του 10100 κι αφού σε ενδιαφέρει η τεχνολογική αντοχή σε βάθος χρόνου, πάρε αυτόν. Έχει και αρκετά ισχυρά ενσωματωμένα γραφικά, οπότε δεν χρειάζεσαι ξεχωριστή κάρτα οθόνης, πολλώ δε μάλλον, αφ' ης στιγμής η τρέχουσα περίοδος είναι η χειρότερη ιστορικά περίοδος για να πάρεις κάρτα οθόνης.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Τα ποδαρακια αυτης την ψυκτρας εχουν ενα βελος .Τα γυρνας προς τα εκει και τα ξεκουμπωνεις τραβωντας προς τα επανω.και ετσι βγαινει η ψυκτρα.Χωρις να κλεισεις τα ποδαρακια επαναφερεις τα βελακια δεξια τοποθετεις προσεκτικα να μπουν τα ποδαρακια μεσα στις αντιστοιχες τρυπες και πιεζεις τα εκ διαμετρου αντιθετα(χιαστι),και πρεπει να ακουσεις κλικ απο καθε ενα,το 60 για τωρα ειναι πολυ υψηλη θερμοκρασια.
 

Μηνύματα
2.225
Reaction score
2.740
Το ανεμιστηρακι του επεξεργαστή λειτουργει; Μηπως δε λειτουργεί η υπολειτουργει;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Μπα, δεν έχει κουμπώσει το ψυγείο. Είναι στον αέρα.

Γιώργο, γυρίζεις τις ντίζες 90° αριστερόστροφα, τις τραβάς, ξεκουμπώνεις.

Γυρίζεις τις ντίζες πίσω στη θέση τους, 90° δεξιόστροφα, τοποθετείς το ψυγείο φροντίζοντας να περάσουν τα μάνδαλα μέσα στις τρύπες, και πατάς τις απέναντι ντίζες, δύο συν δύο.

9YYQRFt.jpg
 



Μηνύματα
2.225
Reaction score
2.740
Και κοίτα και το ανεμιστηρακι. Εχεις πρόγραμμα στην motherboard πόσες στροφές δινει; ή αν το ρυθμίζεις;
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.395
Ressurecting thread from the dead..

Μάλλον ήρθε η ώρα για αναβάθμιση..


Το σύστημα αποτελείται κυρίως από τα παρακάτω:



Κάρτα γραφικών από τον Zizik (ούτε που θυμάμαι ποιά είναι)
Τροφοδοτικό XFX TS Series 550W Bronze
Κουτί full atx ANTEC.
Σλκηρός KINGSTON SSD 120άρης (δεν θυμάμαι μοντέλο, πριν 3-4 χρόνια τον πήρα, οικονομικός ήταν)
Windowns 10pro 64
Ram 8giga

Πλέον έχει αρχίσει και ψιλό-σέρνεται, έχω σχετικά συχνά blue screen ενώ τον τελευταίο μήνα έκανα 2 φορές clean install/reset (η μία εξ αυτών σήμερα το πρωί), ενώ ανεβάζει θερμοκρασίες μη φυσιολογίκες (70°c για ..πλάκα, χρησιμποιώ το core temp)
Το heath του σκληρού είναι στο 73% (από ότι μου δείχνει το hard dick sentinel)

Η χρήση είναι μικτή (εκτός gaming, δεν ασχολούμαι) και η κυρά δουλεύει και photoshop.

Θα ήθελα κάτι vfm, με τη δυνατότητα να αργήσω όσο το δυνατόν την επόμενη αναβάθμιση.
Λογικά χρειάζομαι: επεξεργαστή, μητρική και σκληρό (εικάζω ότι η κάρτα γραφικών είναι συμβατή).

Θα ήθελα κάτι vfm που να μου παρέχει και τη δυνατότητα να τραβήξει όσο το δυνατόν σε βάθος χρόνου (τουλάχιστον 5-7 έτη) πρωτού χρειαστεί εκ νέου αναβάθμιση.

Από μια σποραδική έρευνα κοιτάω για επεξεργαστή τον AMD Ryzen 5 2600 (ποιά η διαφορά box/tray ;), αλλά δεν καταλαβαίνω γρί ποιά μητρική του ''ταιριάζει''.
Σκληρό μάλλον κανά Samsung, βλέπω κάτι καινούργια (M2 ;), αξίζουν τη διαφορά σε σχέση με τους κλασικούς SSD; Είναι συμβατοί με τις μητρικές ή είναι μόνο για laptop;

Δε δύναμαι να ξεπεράσω τα 400€.


Βοηθήστε έναν απλό πρώην..:hi:
είδα λίγο πρόχειρα το τι παίχτηκε με τις πάστες και την ψύκτρα...καλό είναι να κάνεις έναν τσεκάρισμα και τα ποδαράκια
λόγω ηλικίας πολλές φορές τα πλαστικά που κουμπώνουν στην μητρική σπάνε και δεν το παίρνουμε χαμπάρι
και ενώ δείχνει ότι κουμπώνει στην ουσία είναι στον αέρα
1609702886631.png


σε ότι έχει να κάνει με την αναβάθμιση
ότι και να πάρεις θα είναι χιλιάδες φορές καλύτερο από αυτό που έχεις ήδη

η επιλογή ryzen είναι μονόδρομος λόγω ενσωματωμένων γραφικών στη cpu

θέλει λίγο προσοχή όμως με τις μητρικές....αυτό το 3μηνο τρόμαξε το μάτι μου....
είχα απίστευτες αστοχίες σε μητρικές ryzen ολων των ειδών
από τις πάνω κάτω 30 μητρικές οι 7 μου έβγαλαν προβλήματα εντελώς χαζά που νόμιζες ότι έφταιγε κάτι άλλο
δεν το λέω για να σε αποθαρρύνω όσο για να κοιτάξεις να τα πάρεις από φυσικό κατάστημα και να έχεις την ανάλογη εγγύηση χωρίς τρεχάματα


υπάρχει και ο αντίστοιχος σε 3 αλλά πίστεψε με αυτά τα 30 ευρώ διαφορά αξίζουν να τα δώσεις για τον 5


από σκληρό-gb τι είχες μέχρι τώρα για να κοιτάξουμε να ισορροπήσουμε κοστολόγιο σε ram Και M.2?
 
Last edited:




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.395
το καλό είναι ότι δεν έχεις μεγάλη ανάγκη από χωρητικότητα σε σκληρό......οπότε με τα ρέστα που μένουν στο 100ρικο μπορείς να χωρέσεις και ram και m.2
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Ρε σεις μη γελάτε με τον πόνο μου :roflmao:

Σοβαρά τώρα, επειδή αυτά τα μέρη (οπως και η κάρτα γραφικών) ήταν στήριγμα από εδώ μέλη (σε μια πολύ δύσκολη μου φάση) δεν υπήρχε περίπτωση να βγουν προς πώληση. Πιο πιθανό είναι να τα κάνω κορνίζα (στην κυριολεξία).
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.395
Ρε σεις μη γελάτε με τον πόνο μου :roflmao:

Σοβαρά τώρα, επειδή αυτά τα μέρη (οπως και η κάρτα γραφικών) ήταν στήριγμα από εδώ μέλη (σε μια πολύ δύσκολη μου φάση) δεν υπήρχε περίπτωση να βγουν προς πώληση. Πιο πιθανό είναι να τα κάνω κορνίζα (στην κυριολεξία).
υπάρχει πάντα και η επιλογή να τα δώσεις στο στρουμφ να παίζουν τα σκλια :laugh:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Βρέθηκε λύση diy και μάλιστα πολύ οικονομική (0 €) για την προσωρινή αντιμετώπιση της θερμοκρασίας!

stone.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.395
Βρέθηκε λύση diy και μάλιστα πολύ οικονομική (0 €) για την προσωρινή αντιμετώπιση της θερμοκρασίας!

πες και τι είναι....μην το περάσουν κάποιοι για χωριάτικο :lolsign:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.200
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top