Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Μηνύματα
30
Reaction score
70
Καλησπέρα και από εμένα. Σας βρήκα τυχαία ψάχνωντας για παλιά ραδιόφωνα και ανθρώπους να ενδιαφέρονται για τη μαγική αυτή παλιά τεχνολογία.

Ως επάγγελμα δεν έχω καμία απολύτως σχέση με ηλεκτρονικά, όντας γραφίστας εδώ και πολλά χρόνια, αλλά η αγάπη μου για τα παλιά πράγματα και ιδιαίτερα τα ραδιόφωνα είναι δεύτερη φύση μου.

Καθώς πιάνουν τα χέρια μου και ασχολούμαι με ηλεκτρονικά, πατέντες και κατασκευές παντός τύπου, μπήκα και στον πειρασμό του "πειράγματος" και της πλήρους ανακατασκευής παλιών ραδιοφώνων. Αφορμή ήταν ένας φίλος μου Γερμανός που ξέροντας τί μπορώ να κάνω, μου ζήτησε να του "εκμοντερνίσω" ένα παλιό ξύλινο RCA ραδιόφωνο του 1950κάτι και φυσικά να μην πειραχρτεί καθόλου η εμφάνιση του. Το πείραμα, μετά από ένα μήνα πλήρους απασχόλησης, πέτυχε και πλέον το έχει στα χέρια του. Πρόκειται για τη μετατροπή του σε Bluetooth Speaker με ενισχυτή 2x50 watt και όλα τα απαραίτητα μοντούλς για σύνδεση συσκευών με τεχνολογία Bluetooth 4.0. Το στοίχημα ήταν εκτός από το να λειτουργεί άψογα με ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ήχο, να διατηρήσει τα χαρακτηριστικά του παλιού ως πρός τις λειτουργίες. Δηλαδή, ο φωτισμός του καντράν, η διατήρηση όλων των κουμπιών αλλά και η λειτουργία τους. Έτσι η ένταση του ήχου εκτός από την εκάστοτε συσκευή γίνεται και με το "φυσικό" κουμπί αφού έχω συνδέσει το ποιντεσιόμετρο της πλακέτας με αυτό του ραδιοφώνου!

Το δεύτερο ραδιόφωνο που περιμένει αντίστοιχη μετατροπή είναι ένα ERRES KY-554 του 1955, πολύ όμορφο βακελιτένιο και σε άριστη κατάσταση ενφανησιακά.

Έτσι λοιπόν ψάχνω για παλιά παροπλισμένα ραδιόφωνα, δεν με απασχολεί να λειτουργούν, αλλά να είναι άρτια στην εμφάνηση, χωρίς σπασίματα. Βλέποντας διάφοροι τη δουλειά μου (υπερβολικός ψείρας) μου ζήτησαν να αναλάβω αντίστοιχες μετατροπές και η απάντηση μου ήταν, όλα είναι θέμα κόστους, μιας και οι ώρες ενασχόλησης είναι αμέτρητες αλλά και τα υλικά που χρησιμοποιώ κοστίζουν αρκετά, καθώς η ποιότητα τους είναι ότι καλύτερο μπορώ να βρώ και φυσικά όλα από εξωτερικό.

Επλίζω να μη σας κούρασα και εύχομαι να τα λέμε εδώ συχνά!
Με εκτίμηση
Πόλυς
 
Last edited:




Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Όχι καλέ δεν μας κούρασες... Πες πες... Εγώ θα σε κουράσω με ερωτήσεις διότι τελειώνω τώρα ένα πρότζεκτακι και θέλω να ξεκινήσω άλλο ένα με ένα παλιό ράδιο που έχω και θέλω να το κάνω όπως περιγράφεις....
Καλός ήρθες στο αβουσαιτ...!!
Αυτά που φτιάχνεις παίζουν μονοφωνικα;
 


A

AKARL

Guest
Σας βρήκα τυχαία ψάχνωντας για παλιά ραδιόφωνα και ανθρώπους να ενδιαφέρονται για τη μαγική αυτή παλιά τεχνολογία.
:thumbsup: :welcome:

Μπορείς, για αρχή, να ενταχθείς σε ένα μικρό γκρουπάκι ανθρώπων, που μοιράζονται το πάθος σου για τη μαγική αυτή παλιά τεχνολογία, και να τα λέτε. ;)

Ενδεικτικά αναφέρω ορισμένα μέλη του αβουσάϊτ: Costas EAR, Bhutia, Dimifoot, Costas Coyias, abcd, zizik κ.ο.κ. :D

Καλήν αρχή εύχομαι.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
:thumbsup: :welcome:

Μπορείς, για αρχή, να ενταχθείς σε ένα μικρό γκρουπάκι ανθρώπων, που μοιράζονται το πάθος σου για τη μαγική αυτή παλιά τεχνολογία, και να τα λέτε. ;)

Ενδεικτικά αναφέρω ορισμένα μέλη του αβουσάϊτ: Costas EAR, Bhutia, Dimifoot, Costas Coyias, abcd, zizik κ.ο.κ. :D

Καλήν αρχή εύχομαι.
Ο Κογιας λογικά θα τα γουστάρει κάτι τέτοια , όταν ακούει Πολυ Πάνου στα νιάτα της...
 




Μηνύματα
30
Reaction score
70
Όχι καλέ δεν μας κούρασες... Πες πες... Εγώ θα σε κουράσω με ερωτήσεις διότι τελειώνω τώρα ένα πρότζεκτακι και θέλω να ξεκινήσω άλλο ένα με ένα παλιό ράδιο που έχω και θέλω να το κάνω όπως περιγράφεις....
Καλός ήρθες στο αβουσαιτ...!!
Αυτά που φτιάχνεις παίζουν μονοφωνικα;
BTW :welcome:[/QUOTE]
Θα ανεβάσω σύντομα!
[DOUBLEPOST=1527189620][/DOUBLEPOST]
Όχι καλέ δεν μας κούρασες... Πες πες... Εγώ θα σε κουράσω με ερωτήσεις διότι τελειώνω τώρα ένα πρότζεκτακι και θέλω να ξεκινήσω άλλο ένα με ένα παλιό ράδιο που έχω και θέλω να το κάνω όπως περιγράφεις....
Καλός ήρθες στο αβουσαιτ...!!
Αυτά που φτιάχνεις παίζουν μονοφωνικα;
Αυτό που έκανα είναι Stereo, αυτό που ετοιμάζω τώρα αναγκαστικά μονοφωνικό, καθώς δεν μπορώ να ανοίξω έξτρα τρύπα γιατί θα καταστραφεί το ύφασμα που καλύπτει το ηχείο και την πρόσοψη..
 
Last edited:


Μηνύματα
30
Reaction score
70
:thumbsup: :welcome:

Μπορείς, για αρχή, να ενταχθείς σε ένα μικρό γκρουπάκι ανθρώπων, που μοιράζονται το πάθος σου για τη μαγική αυτή παλιά τεχνολογία, και να τα λέτε. ;)

Ενδεικτικά αναφέρω ορισμένα μέλη του αβουσάϊτ: Costas EAR, Bhutia, Dimifoot, Costas Coyias, abcd, zizik κ.ο.κ. :D

Καλήν αρχή εύχομαι.
Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
30
Reaction score
70
Όχι καλέ δεν μας κούρασες... Πες πες... Εγώ θα σε κουράσω με ερωτήσεις διότι τελειώνω τώρα ένα πρότζεκτακι και θέλω να ξεκινήσω άλλο ένα με ένα παλιό ράδιο που έχω και θέλω να το κάνω όπως περιγράφεις....
Καλός ήρθες στο αβουσαιτ...!!
Αυτά που φτιάχνεις παίζουν μονοφωνικα;
Πρέπει να σου απάντησα αλλού γι' αλλού χαχαχα

Αυτό που έκανα είναι Stereo, αυτό που ετοιμάζω τώρα αναγκαστικά μονοφωνικό, καθώς δεν μπορώ να ανοίξω έξτρα τρύπα γιατί θα καταστραφεί το ύφασμα που καλύπτει το ηχείο και την πρόσοψη..
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Καθώς πιάνουν τα χέρια μου και ασχολούμαι με ηλεκτρονικά, πατέντες και κατασκευές παντός τύπου, μπήκα και στον πειρασμό του "πειράγματος" και της πλήρους ανακατασκευής παλιών ραδιοφώνων. Αφορμή ήταν ένας φίλος μου Γερμανός που ξέροντας τί μπορώ να κάνω, μου ζήτησε να του "εκμοντερνίσω" ένα παλιό ξύλινο RCA ραδιόφωνο του 1950κάτι και φυσικά να μην πειραχρτεί καθόλου η εμφάνιση του. Το πείραμα, μετά από ένα μήνα πλήρους απασχόλησης, πέτυχε και πλέον το έχει στα χέρια του. Πρόκειται για τη μετατροπή του σε Bluetooth Speaker με ενισχυτή 2x50 watt και όλα τα απαραίτητα μοντούλς για σύνδεση συσκευών με τεχνολογία Bluetooth 4.0. Το στοίχημα ήταν εκτός από το να λειτουργεί άψογα με ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ήχο, να διατηρήσει τα χαρακτηριστικά του παλιού ως πρός τις λειτουργίες. Δηλαδή, ο φωτισμός του καντράν, η διατήρηση όλων των κουμπιών αλλά και η λειτουργία τους. Έτσι η ένταση του ήχου εκτός από την εκάστοτε συσκευή γίνεται και με το "φυσικό" κουμπί αφού έχω συνδέσει το ποιντεσιόμετρο της πλακέτας με αυτό του ραδιοφώνου!
απο την περιγραφη που εκανες,καταλαβα οτι απο την παλια συσκευη κρατας μονο τα μεγαφωνα (εκτος απο την καμπινα,κουμπια κλπ). Αρα βγαινει εκτος το τμημα ενισχυτη της συσκευης και την ενισχυση την αναλαμβανει καποιος ψηφιακος ενισχυτης (class d προφανως).Εται ειναι?
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Εγώ κατάλαβα ότι δεν κρατά τίποτα ... Ούτε τα μεγάφωνα....
[DOUBLEPOST=1527260677][/DOUBLEPOST]Φωτογραφίες καλεεεεέ....!!:)
 

Μηνύματα
30
Reaction score
70
απο την περιγραφη που εκανες,καταλαβα οτι απο την παλια συσκευη κρατας μονο τα μεγαφωνα (εκτος απο την καμπινα,κουμπια κλπ). Αρα βγαινει εκτος το τμημα ενισχυτη της συσκευης και την ενισχυση την αναλαμβανει καποιος ψηφιακος ενισχυτης (class d προφανως).Εται ειναι?
Ούτε τα μεγάφωνα καθώς τα περισσότερα είναι σκισμένα και ούτως ή αλλιώς η απόδοση τους είναι περιοριεμένη και να δούλευαν. Ψηφιακός ενισχυτής για να μπορεί να συνδεθεί με Bluetooth adapter και να έχει σοβαρή απόδοση επίσης.
[DOUBLEPOST=1527263798][/DOUBLEPOST]
Εγώ κατάλαβα ότι δεν κρατά τίποτα ... Ούτε τα μεγάφωνα....
[DOUBLEPOST=1527260677][/DOUBLEPOST]Φωτογραφίες καλεεεεέ....!!:)
Καλά κατάλαβες χεχε!! Φωτό ανέβασα αλλά έχει limit στις 5 και τώρα δεν ξέρω που να ανεβάσω τις άλλες για να είναι όλες μαζί....
 


Μηνύματα
30
Reaction score
70
Στο μονοφωνικο ποιο ενισχυτικό θα βάλεις;
Τον ίδιο αλλά θα χρησιμοποιήσω μόνο το ένα κανάλι. Θα δείξει τί θα βγεί. Ο Αμερικάνος μου πρότεινε ένα ηχείο τούμπανο με
48 to 25,000 Hz, πανάκριβο βέβαια αλλά θα μπεί κουτί στο ERRES καθώς έχει ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις. Αν δεν έχει το αναμενόμενο αποτέλεσμα θα ψαχτώ περαιτέρω με φίλτρα και άλλα περιφεριακά.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top