Καλιμπρατορας

Μηνύματα
27
Reaction score
54
Καλησπέρα σε όλους .. Γνωρίζεται κάποιον επαγγελματία για να επισκεφθεί τον χώρο μου και να μου υποδείξει οδηγίες τοποθέτησης προτζέκτορα και τοποθέτηση των ηχείων για 5.1 η 7.1 καθώς και το καλιμπραρισμα - ρύθμιση αυτών αφού ολοκληρώσω τις εργασίες που θα μου αναθέσει .

Επίσης θα χρειαστώ και οδηγίες όσον αφορά και το room treatment

Περιοχή Ασπροπυργου είναι ο χώρος, δεν έχω στήσει τίποτα μόνιμα ,τα έχω στήσει Όλα για τις απαραίτητες δοκιμές μέχρι να βγει κάποιο σχέδιο που να μπορώ να ακολουθήσω !
 


Μηνύματα
27
Reaction score
54
Τον γνωρίζω τον κύριο Μανώλη έχω ξανα συνεργαστεί στο παρελθόν πολύ καλός !!

Μόνο που πρέπει να είναι σε περίοδο που πνίγεται από δουλειά και εγώ πρέπει να προχωρήσω !
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Επειδη ειναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ, γνωμη μου ειναι κανε λιγο υπομονη προκειμενου να εχεις το τελειο αποτελεσμα.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
54
Έχεις δίκιο αδερφέ για την υπομονή !!

Τα ευχάριστα νέα είναι ότι ήρθε !! Έκανε τις απαραίτητες μετρήσεις και βγάλαμε τις πρώτες οδηγίες !

θελω να αναφέρω ότι με κάποιες ρυθμίσεις που έκανε για να δει κιόλας που πατάμε και που βρισκόμαστε το σύστημα κελάηδησε !

Ανυπομονώ να το ακούσω τελειωμένο!

Τώρα ξεκινάει η δουλειά με τα γνωστά προβλήματα του χώρου !
 



Μηνύματα
27
Reaction score
54
Στα 4 σαμπ σταματάς. Φτάνει.

Ξέρει ο Μανώλης να στα στήσει.
Μακαρι να μην χρειαστούν 4 sub γιατί θα πονέσω πολύ ! Υπάρχουν ελπίδες να την γλιτώσω με ένα ! Κάναμε μια κουβέντα και για δεύτερο δεν λέω .... θα δείξει !!!!
 

Μηνύματα
3.045
Reaction score
10.110
Μακαρι να μην χρειαστούν 4 sub γιατί θα πονέσω πολύ ! Υπάρχουν ελπίδες να την γλιτώσω με ένα ! Κάναμε μια κουβέντα και για δεύτερο δεν λέω .... θα δείξει !!!!
πονάς δεν πονάς .....πονάς
και να μην στο πει θα το υπό ......νοήσει :roflmao:
 


Μηνύματα
27
Reaction score
54
Είναι σχετικά μικρός ο χώρος και το υπάρχον sub το ksw15 της Klipsch σαν 15αρι τα πήγε εξαιρετικά και χωρίς το dsp που δεν προλάβαμε να το κουμπώσουμε δηλαδή γιατί μας πήρε το βράδυ !!

Όταν κοτσαρουμε dsp θα κατέβει και λίγο ακόμη .. τώρα είμαστε στους 28 κύκλους και το μπατζακι το νιώθεις ωραίο αφού έκανε κάτι μαγικά εννοείται ο Μανώλης !

Ο χώρος είναι 6.80 επι 2.80 και ταβάνι 2.20


Ηχεία όλα triangle εκτός από το sub το Klipsch

Και ενισχυτής Yamaha rxa830 ο οποίος δεν έχει ρεύματα και θα χρειαστώ τελικούς κτλ κτλ

Θα ανοίξω ένα θέμα Κάποια στιγμή να βάλω και καμία φωτο!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.496
Reaction score
37.570
ναι, αν δεχτεις να ακους στο ενα μετρο.
οχι, αν δεχτεις να ακους παραπανω
.
ισως, στο ενα μετρο αποσταση ακροασης, ενα sub να κατεφερει να ειναι καπου αποδεκτο...
🐒
οτι πει ο Μ.Καστρουνης, αυτος ειανι ο αρχηγος.
με το καλο λοιπον :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.884
Reaction score
20.368
Ο χώρος είναι 6.80 επι 2.80 και ταβάνι 2.20
Φίλε, σε χώρο πιο μικρό από τον δικό σου, "παίζω" με 2.2, εκ των οποίων το .2 είναι 2 subwoofers με 2*15" μεγάφωνα το καθένα.

Δεν θα σου πω "πίστεψέ με, θέλεις 2 subwoofers", θα το διαπιστώσεις μόνος σου. Η συμβουλή μου: άρχισε τις οικονομίες. Δεν σου λέω "πάρε το χτες", αλλά όσο πιο σύντομα το πάρεις, τόσο το καλύτερο.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Χαμηλό ταβάνι, δυστυχώς. Θα πρέπει η απόσταση ακρόασης να είναι πολύ μικρή προκειμένου να "προλαβαίνεις" τις ανακλάσεις.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
54
Τελικά τα πράγματα είναι πιο δύσκολα με τον χώρο !

Όσο και να θέλω πλέων δυο sub δεν τα σηκώνει ο χώρος γιατί είναι λυόμενο δεν αποτελείτε από τοίχους με αποτέλεσμα και να χάνω την ενέργεια όλη και τρέμει όλο και συντονίζει όλο και πολλά ακόμη !

Με το ένα sub και κάτι μαγικά φίλτρα που έβαλε ο Μανώλης στο dsp έχουμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα και για παραπάνω μου είπε δύσκολα τα πράγματα !

Εκτός αν για αρχή ρίξω μπετό στο πάτωμα και βρω και τρόπο να σταθεροποιησω τους τοίχους -panel ! Πράγμα δύσκολο ! Ξέχασα να αναφέρω και το πάτωμα ξύλινο !

Το χαμηλό ταβάνι το μαζέψαμε κάπως με diffuser (Λαζαράκη για αρχή μέχρι να φτιάξω ξύλινα )Και έβαλα ηχοαποροφηση στον χώρο και έχω οδηγίες ακόμη για side Walls diffuser και πολλα ακόμη ! Πρόσθεσα και ένα τελικό στο στέρεο να πάρει λίγο ο αέρα ο Yamaha !

Πάντως έγινε και ο δεύτερος γύρος ρυθμίσεων Και παρόλο τα προβλήματα ο Μανώλης έδωσε αποτέλεσμα τόσο στο surround Όσο και στο στέρεο !

Αποτέλεσμα που με εξέπληξε μπορώ να πω και μου δίνει όρεξη να παλέψω με αυτό το θηρίο που λέγεται χώρος !!
Εχω δουλειτσα για όλο το χειμώνα εκεί πέρα !
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
τι πανελ είναι οι τοίχοι?
λαμαρίνα με πολυουρεθάνη?
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
ειναι λαμαρίνα πολυουρεθάνη και από μέσα ξύλο !! Λαμαρίνα από έξω ! Και έχουν πάχος 5 cm αν δεν κάνω λάθος!
και τρίζουν αυτά?!
μήπως με καμιά πατέντα στους συνδέσμους με τον σκελετό μπορείς να γλιτώσεις κάτι?

ο σκελετός που πατάνε είναι μεταλλικός ή ξύλο?
 

Μηνύματα
27
Reaction score
54
και τρίζουν αυτά?!
μήπως με καμιά πατέντα στους συνδέσμους με τον σκελετό μπορείς να γλιτώσεις κάτι?

ο σκελετός που πατάνε είναι μεταλλικός ή ξύλο?
Δεν τρίζουν δηλαδή να τα ακούς , συντονίζουν ! Ο σκελετός είναι χοντρός και μεταλικος ! Είναι καλοδεμένο δεν μπορώ να πω απλά λειτουργεί σαν ηχειο όλος ο χώρος στις χαμηλές !
Δεν τρίζουν δηλαδή να τα ακούς , συντονίζουν ! Ο σκελετός είναι χοντρός και μεταλικος ! Είναι καλοδεμένο δεν μπορώ να πω απλά λειτουργεί σαν ηχειο όλος ο χώρος στις χαμηλές !
και εννοείται ότι πρέπει να απομονώσω με κάποιο τρόπο τα πάντα από το πάτωμα (ηχεία sub ενισχυτές κτλ ) ώστε να γλιτώσω ότι μπορώ από μετάδοση δονήσεων !!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Δεν τρίζουν δηλαδή να τα ακούς , συντονίζουν ! Ο σκελετός είναι χοντρός και μεταλικος ! Είναι καλοδεμένο δεν μπορώ να πω απλά λειτουργεί σαν ηχειο όλος ο χώρος στις χαμηλές !

και εννοείται ότι πρέπει να απομονώσω με κάποιο τρόπο τα πάντα από το πάτωμα (ηχεία sub ενισχυτές κτλ ) ώστε να γλιτώσω ότι μπορώ από μετάδοση δονήσεων !!
αν συντονίζουν...είσαι εκεί...το τερμάτισες το καημένο 8-)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.610
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top