Καλωδίωση hdmi προβολέα οροφής





loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Καλώδιο οπτικής ίνας για μένα. Λεπτό, ελαφρύ, για μεγάλες αποστάσεις. Έχω ένα 18μετρο κι ένα δεκάμετρο της ruipro.
Εννοείται πως δεν έχω θέματα και στα πιο ακραία bandwith (4k@60hz 4:2:2).
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.265
Καλώδιο οπτικής ίνας για μένα. Λεπτό, ελαφρύ, για μεγάλες αποστάσεις. Έχω ένα 18μετρο κι ένα δεκάμετρο της ruipro.
Εννοείται πως δεν έχω θέματα και στα πιο ακραία bandwith (4k@60hz 4:2:2).
Τι γίνεται αν το περάσεις σε κανάλι που έχει γωνία;
 






loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Επίσης θα πρότεινα να ψάχνετε λύσεις που δουλεύουν. Αλλιώς το φτηνό θα το βρείτε μπροστά σας. Για παράδειγμα πριν ανοίξει ο φίλος κουτιά, δοκίμασε σε ακραία σήματα το hdmi καλώδιο;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.265
Ανάλογα το βάθος της τσέπης του καθενός..
Σε άλλες εποχές θα ήταν peanuts τωρα όχι.
Αν σκεφτείς τους περιορισμούς που έχει σε μεγάλες αποστάσεις το HDMI, και ειδικά σε μεταφορά 4Κ, είναι μια απολύτως λογική τιμή.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Αν σκεφτείς τους περιορισμούς που έχει σε μεγάλες αποστάσεις το HDMI, και ειδικά σε μεταφορά 4Κ, είναι μια απολύτως λογική τιμή.
Projector σε 4K με λογική τιμή είναι μακριά ακόμα, για μενα τουλάχιστον, άσε που αλλάζει άνετα, πάντα για μένα λέω.
Τώρα για τον φίλο που άνοιξε κουτιά κτλ, δεν ξέρω.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ανάλογα το βάθος της τσέπης του καθενός..
Σε άλλες εποχές 190$ θα ήταν peanuts τωρα όχι.
Επειδή τα fail του hdmi 2.0 (κι όχι μόνο) τα έχω φάει με το κουτάλι, γι' αυτό το λέω. Από τα (πολύ) φθηνά ξεκίνησα πίστεψε με και το βρήκα μπροστά μου. Γι' αυτό το λέω.
Εμπειρικά σου λέω ότι δεν είναι καθόλου εύκολο να ταξιδέψει σήμα 4k@50-60hz πάνω από 9 μέτρα. Νομίζω κανένας κατασκευαστής δε δίνει certification πάνω απ' τα 10 μέτρα.
 


Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
Δίνει εγγύηση η Wireworld μέχρι 25-30 μέτρα στο active HDMI μοντέλο,Sphere, για 4Κ/60 και HDR / HDCP 2.2

Με certificate από την ανεξαρτήτη εταιρεία πιστοποιήσεων DPL .

Επειδή τα fail του hdmi 2.0 (κι όχι μόνο) τα έχω φάει με το κουτάλι, γι' αυτό το λέω. Από τα (πολύ) φθηνά ξεκίνησα πίστεψε με και το βρήκα μπροστά μου. Γι' αυτό το λέω.
Εμπειρικά σου λέω ότι δεν είναι καθόλου εύκολο να ταξιδέψει σήμα 4k@50-60hz πάνω από 9 μέτρα. Νομίζω κανένας κατασκευαστής δε δίνει certification πάνω απ' τα 10 μέτρα.
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.265
Δίνει εγγύηση η Wireworld μέχρι 25-30 μέτρα στο active HDMI μοντέλο,Sphere, για 4Κ/60 και HDR / HDCP 2.2

Με certificate από την ανεξαρτήτη εταιρεία πιστοποιήσεων DPL .
Εδώ φαντάζουν ακριβά τα 180$ για 180μέτρα. Τα 350$ για 15 και 500$ για τα 20 μέτρα θα φανούν αστρονομικά.
 
Last edited:

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
Εδώ φαντάζουν ακριβά τα 180$ για 180μέτρα. Τα 350$ για 15 και 500$ για τα 20 μέτρα θα φανούν αστρονομικά.
Απάντησα στο οτι δεν παρέχει άλλος εγγύηση. Σαφώς κάθε τι έχει και το κόστος για τους early adapters.

Τα καλά νέα ειναι οτι μέχρι τέλος του έτους, η Wireworld θα καταφέρει να "κατεβάσει" την τεχνολογία του active bridge σε μια πιο προσιτή σειρά, που θα ειναι για ολους.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.265
Απάντησα στο οτι δεν παρέχει άλλος εγγύηση. Σαφώς κάθε τι έχει και το κόστος για τους early adapters.

Τα καλά νέα ειναι οτι μέχρι τέλος του έτους, η Wireworld θα καταφέρει να "κατεβάσει" την τεχνολογία του active bridge σε μια πιο προσιτή σειρά, που θα ειναι για ολους.
Για να δουλέψει χρειάζεται κι αυτό;
HDMI.png
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top