Καλωδίωση hdmi προβολέα οροφής

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.799
Reaction score
2.223
Για να δουλέψει χρειάζεται κι αυτό;
View attachment 107769
Ναι από τα 9 μέτρα και πάνω, χρειάζεται στο τέλος της διαδρομής ( TV ή projector) να συνδεθεί σε θύρα USB για να πάρει τάση το ενεργό chip που ενσωματωνει το καλώδιο.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Δεν το διατύπωσα σωστά. Μίλαγα για premium certification απο hdmi.org. Όχι ότι το certification που αναφέρθηκε για τα wireworld είναι λιγότερο σημαντικό. Γενικά δε θεωρώ το certication και πανάκεια. Πρέπει να γίνονται δοκιμές.
Προφανώς υπάρχουν ενεργά hdmi καλώδια που απαιτούν εξωτερική παροχή ρεύματος (θύρα usb). Υπάρχουν κι αυτά που αντλούν ρεύμα απ' τις συσκευές στις οποίες συνδέονται.
Θα δώσω ένα παράδειγμα. Καλό ενεργό hdmi καλώδιο απο Yamaha cx-a5100 σε hdfury vertex. Δε δούλεψε.
Ο λόγος δεν είχε να κάνει με το καλώδιο. Το vertex είχε εξωτερικό μετασχηματιστή στα 5V, ο οποίος δε σήκωνε επαρκώς το φορτίο της συσκευής και των καλωδίων που συνδέονται πάνω του (ενεργά). Αλλαγή μετασχηματιστή σε 5.25V. Voila! Το πρόβλημα λύθηκε.
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Διαπιστώνω, από τα γραφόμενα, ότι η σύνδεση hdmi έχει ακόμα να διανύσει δρόμο για να λύσει τα προβλήματα στα μεγάλα μήκη.
Όταν χρόνια πριν ,το 2004 , κτιζόταν το σπίτι μου ,είχα το δίλημμα τι θα κάνω με την καλωδίωση.
Εκείνη την εποχή τίποτα δεν διασφάλιζε την απρόσκοπτη λειτουργία σε μεγάλα μήκη και ως εκ τούτου δεν το επιχείρησα καν και περιορίστηκα στο RGB.
Πέρασαν τα χρόνια και ήρθε η ώρα να επιχειρήσω να περάσω καλώδιο hdmi με την αφέλεια και την ελευθεριότητα του ερασιτέχνη.
Ούτε έρευνα αγοράς έκανα ούτε τεστ πριν το περάσω.
Ο προβολέας μου είναι ένας αρχαίος ταπεινός epson 720p και απλώς κάνω το κέφι μου δοκιμάζοντας .
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Με φτηνό καλώδιο 15 m HDMI 2.0, 18 Gbps, 4k/60 fps, από το Πλαίσιο, αξίας 34,90 €
https://www.plaisio.gr/thleoraseis/...les-kalodia/Kalodio-HDMI-2-0-15m-140-5232.htm
Περασμένο από μικρό καναλάκι διατομής 2 X 1 cm, και με 4 γωνίες 90° !!!!, πριν από λίγες μέρες, δουλεύει άψογα, με σήματα 4k, κυρίως από upscaling μέσω του ενοσχυτή, στον προβολέα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.516
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top