Καλωδια για συστημα 1000 ευρω




billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
Για 1000€ σύστημα και λογικά καλωδιακά μήκη, ένα Belden 43681 είναι υπέρ-αρκετό.
 

Μηνύματα
295
Reaction score
296
Δεν νομίζω τα Logilink που έχεις επισυνάψει να είναι κάτι ιδιαίτερο, ή θα πας σε επαγγελματικά mogami / belden ή στα φτηνά των QED ή Audioquest.
 

Μηνύματα
287
Reaction score
66
Δεν νομίζω τα Logilink που έχεις επισυνάψει να είναι κάτι ιδιαίτερο, ή θα πας σε επαγγελματικά mogami / belden ή στα φτηνά των QED ή Audioquest.
Που μπορώ να τα βρω ετοιμοπαραδοτα; μαγαζιά όπως E-Shop στα φερνουν μέσα σε δυο μερες σε ένα από τα μαγαζιά τους και δεν πληρώνεις και μεταφορικα
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Αν έχεις την μοναδική ικανότητα να αναγνωρίζεις τον χαλκό από το χρώμα του προχώρα , θα βρείς σίγουρα δουλειά σε βιομηχανίες κατεργασίας χαλκού , κατασκευής καλωδίων κλπ.
Θα είσαι σαν τους μηχανικούς αυτοκινήτων των 80s που έπιαναν το χρησιμοποιημένο λάδι του κινητήρα και μάντευαν την ποιότητα , το ιξώδες , αν ήταν ορυκτέλαιο ή συνθετικό , μέχρι και τι πρόσθετα μπορεί να είχε.
Και βέβαια τους πέρναμε όλοι στο ψηλό .
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.515
Αν έχεις την μοναδική ικανότητα να αναγνωρίζεις τον χαλκό από το χρώμα του προχώρα , θα βρείς σίγουρα δουλειά σε βιομηχανίες κατεργασίας χαλκού , κατασκευής καλωδίων κλπ.
Θα είσαι σαν τους μηχανικούς αυτοκινήτων των 80s που έπιαναν το χρησιμοποιημένο λάδι του κινητήρα και μάντευαν την ποιότητα , το ιξώδες , αν ήταν ορυκτέλαιο ή συνθετικό , μέχρι και τι πρόσθετα μπορεί να είχε.
Και βέβαια τους πέρναμε όλοι στο ψηλό .
Εαν ήταν κόκκινος θα έσπαγε σαν φύλλο. Πάλι περνάμε περίοδο που χάνουμε το χιούμορ μας ? :D
 

Μηνύματα
295
Reaction score
296
Αν ψάξεις στο δίκτυο βάζοντας ας πούμε " qed καλώδιο ηχείων" δες τι θα σου βγάλει,

βάζω και ένα link ενδεικτικά.

 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541

Λένε κάτι αυτά;
Η είναι σκουπιδακια;

Το πάχος είναι επαρκέστατο και η τιμή χαμηλή, αφού σε βολεύει και γενικότερα το κατάστημα, πάρτα, δεν νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να το μετανιώσεις.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Εαν ήταν κόκκινος θα έσπαγε σαν φύλλο. Πάλι περνάμε περίοδο που χάνουμε το χιούμορ μας ? :D
Εχω καλώδια με κόκκινο χαλκό , και όχι μόνο δεν σπάνε αν τα λυγίσεις , το κάθε strand ξεχωριστά , αλλά διατηρούν την ικανότητά τους στο λύγισμα σχεδόν επ άπειρον.
Οχι το χιούμορ μας δεν το χάνουμε . Δεν μας παίρνει πλέον για κάτι τέτοιο.
 

Μηνύματα
287
Reaction score
66
Το πάχος είναι επαρκέστατο και η τιμή χαμηλή, αφού σε βολεύει και γενικότερα το κατάστημα, πάρτα, δεν νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να το μετανιώσεις.
ευχαριστω για την απαντηση
Το πάχος είναι επαρκέστατο και η τιμή χαμηλή, αφού σε βολεύει και γενικότερα το κατάστημα, πάρτα, δεν νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να το μετανιώσεις.
υπαρχει και αυτο
 
Last edited:

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902

Λένε κάτι αυτά;
Η είναι σκουπιδακια;
Κάποτε λέγαμε ότι το κόστος των καλωδίων λογικά πρέπει να είναι περίπου 10% του συνολικού κόστους του ηχοσυστήματος. Δηλαδή για σένα 100 ευρώ (ηχείων, interconnects κ.λ.π). Οπότε ψάξε σε κλασικές λύσεις όπως ειπώθηκαν (Mogami, Belden, Canary, QED, Audioquest, VDH, κ.λ.π) με την αντίστοιχη τιμή ώστε να φτάσεις ατα 100-120 ευρώ
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.515
Εχω καλώδια με κόκκινο χαλκό , και όχι μόνο δεν σπάνε αν τα λυγίσεις , το κάθε strand ξεχωριστά , αλλά διατηρούν την ικανότητά τους στο λύγισμα σχεδόν επ άπειρον.
Οχι το χιούμορ μας δεν το χάνουμε . Δεν μας παίρνει πλέον για κάτι τέτοιο.
Εαν εξαιρέσουμε τα alloys, η σκληρότητα και αντοχή μπορεί να αυξηθεί χωρίς να χάσει σημαντικά την βασική του ιδιότητα για την οποία είναι χρήσιμο (αγωγιμότητα και πλαστικότητα), ανάλογα με τις τεχνικές επεξεργασίας που θα ακολουθηθούν και την χρήση και περιβάλλον που προορίζονται. Υπάρχουν εργασίες στο ιντερνετ για εκπαιδευτικούς σκοπούς που παρουσιάζουν όλες τις τεχνικές και τα αποτελέσματα τους πάνω σε όλες τις ιδιότητες του pure Cu (και των alloys του), εαν ψάξεις λίγο. Το θέμα έχει μελετηθεί σε βάθος.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.524
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top