Καλύτερα Ηχεία Έως 12.000 Γιούρα...

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Εν όψη του πολυαναμενόμενου συγκριτικού που ετοιμάζεται, είναι μια καλή ευκαιρία να δούμε ποιά ηχεία θεωρούμε κορυφαία μέχρι αυτό το επίπεδο, δηλαδή λίγο πριν ξεφύγουμε στο budget... :wink:

Δεκτές όλες οι προτάσεις από όλες τις σχολές ήχου και κατασκευής...
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
ΠΟΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΩ: ( η γνωμη μου παντα )

1) TANNOY TD 12






2) JM LAB DIVA UTOPIA Be








3) B&W 802 Nautilus




Κι ένα ακριβότερο...

4) SONUS FABER AMATI HOMAGE



Η ΣΕΙΡΑ ΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ!
 


Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
Χωρις σειρα αξιολογησης:

1)Tannoy TD 12
2)Kharma CE 3.2 Reference*
3)Dali Euphonia MS5
4)Avantgarde Solo

Κλεινοντας, θα ηθελα να πω οτι αναρωτιεμαι πως παιζουν τα μεγαλυτερα Avantgarde διοτι εχω εμπειρια μονο απο το "μικρο".

*To Kharma ειναι στα 14250 ευρω, μαλλον ομως η τιμη του θα κατεβαινει σε μετρητα. Ετσι κι αλλιως, σε τετοια κατηγορια τιμης, ή 12000 ή 13000...μικρη η διαφορα!
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524


Εμένα πάντως αυτό το ηχείο μου έχει μείνει... Αξεπέραστα μεσαία με την ανάλογη "κουτίλα" στις χαμηλές συχνότητες που νομίζω είναι επαρκέστατες.

Και δεν είναι κι ακριβό ε? :wink:
 


Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Αν και πιστέυω ότι πρέπει να αναφέρουμε και τον "δικό μας" τον AMPHITRYON



Μόνο με 8700€ για φανατικούς πανελάκηδες (και όχι μόνο)
 


Μηνύματα
559
Reaction score
1
Ναι αλλά από όσο γνωρίζω, τα Amati κοστίζουν 17000 και όχι 12000.

Εγώ πάλι θα πω για την μεγάλη μου συμπάθια το 802 Nautilus, που το θεωρώ ίσως το πιο ολοκληρωμένα ηχείο, άλλά και το πιο ιδιότροπο σε στήσιμο και matchάρισμα. Αν όμως του βρεις τα κατάλληλα συνωδά και το στήσεις σωστά ...τότε γεια σας.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Νίκο τα 802 είναι κι από τα δικά μου αγαπημένα ηχεία. Στα αυτιά μου λίγο πιο ωραία από τα TD12 και φυσικά καλύτερα από το μεγαλύτερο μοντέλο της εταιρείας τα 801. Τι λες?

- Με τα magnepan τι γίνεται?
Προσωπικά θεωρώ τα 3.6 ως το πιο μουσικό - αληθοφανές ηχείο που έχω ακούσει (δεν έτυχε να ακούσω MG20 ή 20.1). Φυσικά αν αρχίσουμε να μιλάμε για στήσιμο, συνοδά κλπ, θα τελειώσουμε αύριο... Βεβαίως η εμπειρίες μου από το εν λόγω ηχείο είναι "περίεργες" μιας και εκεί που τα ακούω.. είναι βαριά τροποποιημένα και με πολύ μελετημένα συνοδά και στήσιμο που σημαίνει καμία σχέση με το ηχείο όταν βγήκε από το κουτί..
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
1.REVEL ULTIMA STUDIO 2.MAGNEPAN MG 3,6 3.TANNOY TD12 TO ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΖΕΥΓΗ ,ΕΝΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΕΝΑ ΕΓΓΛΕΖΙΚΟ ΚΙ ΕΝΑ ΠΑΝΕΛ .ΚΑΛΟ ΕΕ?
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Φίλε Νίκο και τα Magnepan μου αρέσουν πολύ. Τα θεωρώ πολύ "ζωντανά" και τρομερά ισορροπημένα. Οι χροιές τους είναι πολύ live. Πραγματικά, θα τα είχα κρατήσει αν μου έδιναν και τα δυναμικά που μου δίνουν τα δικά μου 800 ή τα παλαιότερα μου Wilson, αλλά και τα περισσότερα ηχεία που είχα και προέρχονταν από την "σχολή" των ηλεκτροδυναμικών.

Παλαιότερα είχα και Magnepan και Acoustat, αλλά και Martin Logan. Όλα τους ήταν άριστα ηχεία και μου έχουν αφήσει τις καλύτερες αναμνήσεις. Όμως, στα δικά μου γούστα, που μου αρέσει πολλές φορές να αγγίζω τα επίπεδα δυναμικών μιας ζωντανής ορχήστρας ή ενός συγκροτήματος, προτιμώ τα ηλεκτροδυναμικά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα μαγνητοστατικά ή τα ηλεκτροστατικά δεν μου αρέσουν σαν ηχεία.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αυτό που λες για τα ορχηστρικά δυναμικά δεν νομίζω ότι είναι απόλυτο.
Οι χαμηλές συχνότητες ίσως είναι ένα πρόβλημα για τα μαγνητοστατικά και σίγουρα είναι για τα ηλεκτροστατικά.
Με προϋποθέσεις για τα μαγνητοστατικά νομίζω ότι ούτε αυτό είναι πρόβλημα ανάλογα βέβαια με το είδος της μουσικής.

Από εκεί και πέρα, ο όγκος, ή διασπορά, η αναλυτικότητα και το σώμα που προσφέρει ο magnepanίδης και κάποιοι άλλοι της ίδιας σχολής :wink: νομίζω ότι δεν έχει ταίρι...

Όλα όμως είναι σχετικά μιας και δεν μπορείς να πεις ότι είναι καλό ή κακό αλλά μιλάμε πάντα για προτιμήσεις και ένα κάρο άλλες προϋποθέσεις.... Σίγουρα όλα αυτά είναι κορυφαίοι αναπαραγωγείς ήχου, δεν το συζητάμε... Σωστά?
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Κοστίζουν γύρω στις 17000Ε αν δεν απατώμαι.
Τα έχω ακούσει μόνο με ενισχυτικά LAMM και δεν μπορώ να πω πολλά γι' αυτά .
Πάντως σαν άκουσμα ήταν παρα πολύ καλό. Φοβερή αμεσότητα και αληθοφάνεια.
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
ΝΑΙ! Δεν θα το ξεχάσωαυτό που άκουσα εύκολα!

Θυμάμαι άκουσα μέσα από αυτά το JINGO σε Latin διασκευή από τον Candido Camero στα κρουστά και την ορχήστρα του. Από τη συλλογή NU YORICA 2 σε βινύλιο.
Ήταν τόσο ζωντανό που νόνιζες ότι θα απλώσεις το χέρι σου και θα τον φτάσεις τον Candido Camero. :shock:
 





Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top