Καλώδια για surround ηχεία

Μηνύματα
36
Reaction score
16
Καλησπέρα.
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλώδιο για τα περιφερειακά ηχεία για home theater?
Ένας φίλος μου πρότεινε τα QED QEC‐79 STRAND, απλά θα ήθελα να ξέρω αν είναι η καλύτερη επιλογή...
Θα πηγαίνουν περιφερειακά στους τοίχους, οπότε τα πίσω πχ θα έχουν ένα μήκος 9-10μ (δωμάτιο 4x5.5).
Ηχεία ακόμα δεν έχω πάρει (τώρα στήνω τον χώρο) αλλά κλίνω προς Klipsch RP.
Αν υπάρχει πρόταση και για τα μπροστά, ευπρόσδεκτη.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Αυτό είναι 2,5mm² απ' ό,τι διαβάζω. Είναι μια χαρά πλούσιο για τέτοια απόσταση.
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Αυτό είναι 2,5mm² απ' ό,τι διαβάζω. Είναι μια χαρά πλούσιο για τέτοια απόσταση.
Εγώ προσωπικά πήρα χύμα καλώδιο με το μετρο 6μμ2 (van damme) για τα μπροστα και 2.5μμ2 πίσω (ελληνικο goliath)
Για τα πίσω θαρρω πως το 2.5ρι αρκει...είναι και μεγάλο το μηκος και ξεφεύγει το κόστος για μεγαλύτερης διατομής καλωδια
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Παρε με τρο μετρο απο ηλεκτρονικαδικο.Και το 2.0 mm μια χαρα ειναι

Αυτο που εβαλες εχει δυο ευρω το μετρο, ουτε καν το μετρο

Για ποιο λογο ? Για τα εφε των περιφερειακων καναλιων ?
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Παρε με τρο μετρο απο ηλεκτρονικαδικο.Και το 2.0 mm μια χαρα ειναι

Αυτο που εβαλες εχει δυο ευρω το μετρο, ουτε καν το μετρο

Για ποιο λογο ? Για τα εφε των περιφερειακων καναλιων ?
E τι 2.5μμ τί 2.0 που λες... 2ε το μέτρο δεν ήταν δα και κάνα τρελό κόστος. Οκ απο κει και μετά ξεφεύγει το πράγμα, αλλα δε γνωρίζω αν αξίζει.
Και για τα μπροστινά μεχρι εκει εφτανε η τσέπη μου επίσης. Κατι 200-300-500ε που βλεπω για 2 ζευγάρια καλώδια, απ'τη μία δε γνωριζω αν αξιζει αλλά σίγουρα και να μου περίσσευαν, δεν υπήρχε περίπτωση να τα δινα.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Αν θες για 10+10 μ τοτε με 3 ευρω το μετρο ειναι 60 ε .Εγω σιγα μην εδινα τοσα για να ακουω την πορτα να κλεινει σε θριλερ η τον ironman να σφυριζει πετοντας .Δεν παιρνω κανα dac καλυτερα :D
Ποφανως αν τα ηχεια εχουν ενα αλφα ποσο τοτε για ψυχολογικους λογους θελει καποιος να δωσει ενα βητα ποσο για καλωδια .Τωρα αν παλι θεωρει οτι ειναι πρακτικοι οι λογοι , ελεγχομενο μπασο , αποκριση , ψηλες και ετσι...ας βαλει venom και ας κανει συγκριτικο καλωδιων :roflmao:
Βεβαια , εγω ξεκαθαρισω οτι δεν εμαι τεχνοκρατης αλλα φιλοσοφος :D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top