Καλώδια ηχείων Samsung ht-tz212

Μηνύματα
2
Reaction score
2
IMG_20201228_153928.jpg

Καλησπέρα σε όλους. Βρέθηκα με ένα Home Cinema Samsung ht-tz212. Προς μεγάλη μου έκπληξη τα ηχεία κουμπώνουν στην είσοδο της εικόνας ενώ στα ηχεία πάνε στο κλασικό μαυρο κ κόκκινο. Δε βρήκα πουθενά στην Ελλάδα τα σχετικά καλώδια και σκέφτομαι αν έχετε κάποια πρόταση για μόντα..
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αρχικά θα πρέπει να εντοπίσεις ποια είναι τα συν και ποια τα πλην του σήματος. Με ένα πολύμετρο μάλλον.

Μετά να βρεις αντίστοιχα κλιπς και επάνω τους να κολλήσεις τα καλώδια των ηχείων και βέβαια
θερμοσυστελλόμενα. Τα σπρώχνεις μέσα και καθάρισες.
Μια άλλη λύση είναι να κολλήσεις απευθείας στις επαφές που δείχνεις τα καλώδια των ηχείων και πάντα θερμοσυστελλόμενα.
Αυτό θέλει λίγη προσοχή, για να μην γίνει ζημιά από παρατεταμένη θερμοκρασία επάνω στη πλακέτα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μην εκπλήσσεσαι.
Είναι πολύ συνηθισμένο, για να μη σου πω κανόνας, τα all in one home cinema όλων των γνωστών εταιρειών που βγάζουν τέτοια προϊόντα (LG, Samsung, Sony, Philips κλπ), να έχουν καλώδια ηχείων που κουμπώνουν στην κεντρική μονάδα με αυτές τις πολύχρωμες φισες. Και αν δεν κάνω λάθος, αυτές οι φισες δεν είναι στάνταρ, αλλά διαφοροποιουνται σε μέγεθος και σχήμα από εταιρεία σε εταιρεία, ίσως και από μοντέλο σε μοντέλο στην ίδια εταιρεία.
Στο service της Samsung ρώτησες.
Αν θυμάμαι καλά είναι η Service One.
Μια άλλη λύση είναι να κολλήσεις απευθείας στις επαφές που δείχνεις τα καλώδια των ηχείων και πάντα θερμοσυστελλόμενα.
Αυτό θέλει λίγη προσοχή, για να μην γίνει ζημιά από παρατεταμένη θερμοκρασία
Αυτό σκεφτόμουν να του προτείνω σαν πατέντα και εγώ, αλλά θα θέλει υπομονή, προσοχή και σταθερό χέρι υποθέτω.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα @haunted καλώς ήρθες στην παρέα μας,
Αυτό που σου προτείνουν οι προλαλήσαντες είναι λίγο δύσκολο αν δε πιάνουν τα χέρια σου.
Καλό θα είναι να το κάνει κάποιος ειδικός σαν τον @PeterMeni
Εκτός αν βρεις στην αγορά τα αντίστοιχα βύσματα.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κάτι τέτοιο, όπως αυτό που έχω κυκλωσει, αν υπάρχει σε πολύ μικρή διατομή, δε θα δούλευε;
snapshot_www.google.gr_1609181501540.png

Πέρασμα γυμνου καλωδίου από τη μια άκρη σχεδόν ως την άλλη και θηλυκωμα της άλλης ακρης πάνω στην ακίδα. Δώδεκα τέτοια θα ήθελε, φτάνει να βρίσκονταν σε μέγεθος τέτοιο που όταν θηλυκωνουν στην ακίδα, να σφηνωνουν λίγο.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Κάτι τέτοιο, όπως αυτό που έχω κυκλωσει, αν υπάρχει σε πολύ μικρή διατομή, δε θα δούλευε;
View attachment 193596
Πέρασμα γυμνου καλωδίου από τη μια άκρη σχεδόν ως την άλλη και θηλυκωμα της άλλης ακρης πάνω στην ακίδα. Δέκα τέτοια θα ήθελε, φτάνει να βρίσκονταν σε μέγεθος τέτοιο που όταν θηλυκωνουν στην ακίδα, να σφηνωνουν λίγο.
Μία χαρά είναι αν και δεν τα βλέπω για επιχρυσα..... :tongue:
Θα πρέπει να πάει σε μαγαζί με ηλεκτρονικά μαζί τον ενισχυτή και με το κλικ το αγουει δεν βολεύει.....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αυτό σκεφτόμουν να του προτείνω σαν πατέντα και εγώ, αλλά θα θέλει υπομονή, προσοχή και σταθερό χέρι υποθέτω.
Οι πλακέτες από αυτά τα μηχανάκια είναι πολύ λεπτεπίλεπτες. Θέλει ιδιαίτερη προσοχή επειδή από την μεταλλική επιφάνεια με το μικρό μήκος περνάει υψηλή θερμότητα στην πλακέτα. Έτσι το να γίνει ψυχρή κόλληση είναι το εύκολο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
HTB14_RoM7voK1RjSZPfq6xPKFXam.jpg_350x350.jpg

Υπάρχουν αυτά που είναι πάμφθηνα και σίγουρα ταιριάζουν.

Ένας άλλος τρόπος είναι να βρεθεί μια φύσα με πινάκια κατάλληλα σε μέγεθος, όπως η παρακάτω, και να γίνει χρήση μόνο των πινς.
TT039C_lg_1.jpg
 



Μηνύματα
2
Reaction score
2
Καλησπέρα ξανά, ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τα μηνύματα. Έψαξα μερικές από τις επλογές που μου προτείνατε και πήρα τα παρακάτω. Τα έπιασα με πένσα και τέλος έβαλα κ ένα θερμομονωτικό με αναπτήρα. Το αποτέλεσμα ήταν να λειτουργήσει αλλά όχι σε μεγάλη ένταση. Ίσως βέβαια να φταίνε και τα ηχειάκια που είναι 130watt.
IMG_20201229_184512.jpg
IMG_20201229_184539.jpg
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το συστηματάκι αυτό έχει συνολική κατανάλωση 80 watts.
Αναφέρει επίσης ότι η ισχύς για τα πέντε κανάλια είναι 133 watts σε κάθε κανάλι και για το suwoofer 135 watts. Δηλαδή συνολικά 800 watts.
Έλυσαν το ενεργειακό πρόβλημα του πλανήτη με τη μία... :p
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το αποτέλεσμα ήταν να λειτουργήσει αλλά όχι σε μεγάλη ένταση.
Δε νομίζω να φταίει η συνδεσμολογια ανάγκης για αυτό. Μάλλον αυτές είναι οι δυνατότητες του συστήματος.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
για τα πέντε κανάλια είναι 133 watts σε κάθε κανάλι
Με αντίσταση 3ωμ και με ποσοστό THD που δεν αναφέρεται, αλλά εικάζουμε ότι αν ήταν ποσοστό κόμματος, θα το καθιστουσε αξιωματική αντιπολίτευση. :tongue:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.589
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top