Καλώδια ηχείων

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Καλημέρα,
βρίσκομαι σε αναζήτηση καλωδίων για ηχεία Proac Response τα οποία οδηγούνται απο τον ολοκληρωμένο Destiny.
Μήπως γνωρίζει κανείσ στο forum για το συγκεκριμένο combo ποιά καλώδια θα ταίριαζαν (2χ2μ) με κόστος έως 250€.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Προσφατα ενας φιλος με response D1 / audio research integrated μου ζητησε να δοκιμασει το FF-2.0 Furukawa/Oyaide , μονοκλωνο 12 AWG.
Tου ταιριαξε απολυτα και το κρατησε μονιμα.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
images.jpg
Ψαχνοντας χρονια καλωδια ηχειων με λογικη τιμη και αριστη αποδοση κατεληξα στα DNM Reson.Ειναι μονοκλωνα και στα χρηματα τους ,για μενα , δεν εχουν ανταγωνιστη.Προτεινω να τα ακουσεις πριν αποφασισεις.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
View attachment 29729 Ψαχνοντας χρονια καλωδια ηχειων με λογικη τιμη και αριστη αποδοση κατεληξα στα DNM Reson.Ειναι μονοκλωνα και στα χρηματα τους ,για μενα , δεν εχουν ανταγωνιστη.Προτεινω να τα ακουσεις πριν αποφασισεις.
Όντως έχω ακούσει και διαβάσει θετικά σχόλια για τα καλώδια της DNM.Τα reson σε ποια μηχανήματα είναι συνδεδεμένα?
 

Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Κατα καιρους τα εχω δοκιμασει με πολλα μηχανηματα. Το αποτελεσμα ηταν παντα αριστο.
Σημερα ακουω με ενισχυτικα Pass και ηχεια Harbeth.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Κατα καιρους τα εχω δοκιμασει με πολλα μηχανηματα. Το αποτελεσμα ηταν παντα αριστο.
Σημερα ακουω με ενισχυτικα Pass και ηχεια Harbeth.
Ευχαριστώ, θα τα έχω υπόψην.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ισως η μικρη διατομη του dnm να επηρεασει μερικους συνδιασμους ενισχυτων/ηχειων ? Ειναι 0.5μμ αγωγοι !!!
 

Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Aυτη η διατομη ειναι στα interconect της dnm.Στα καλωδια ηχειων ειναι 1mm.
Σε τεστ (συγκριτικο) με αγωγους 6mm ,τα dnm ηταν απειρως πιο σωστα, στα αυτια μου βεβαια.
 



PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Πολυ λιγα χοντρα καλωδια (πανω απο 4μμ)ακουσα ως τωρα που να ικανοποιουν.Συμφωνω μαζι σου για τα μονοκλωνα,το δικο μου ειναι αυτο που ανεφερα πιο πανω.
Οταν λες 1 μμ για το dnm εννοεις διαμετρο?
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Oταν ειχα τα Response 5, το καλυτερο ταιριασμα ηταν με Cardas Hexlink Golden 5c. Mιλαμε ομως για το 1996.
Toτε ολα τα Proac ειχαν εσωτερικη καλωδιωση Belden. Στην επομενη γενια εχω την εντυπωση οτι η εταιρια τα αλλαξε με τα Cardas SE 11.
Αυτη την περιοδο ενας φιλος που εχει ακομα τα Response 4, εχει καταληξει στα VDH Inspiration. Κι εγω θα σου τα προτεινα ανεπιφυλακτα!
Νομιζω μπορεις να τα βρεις μτχ σε παλαιοτερη αγγελια του forum.
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
369
Αγαπητέ Κάρολε,
Η ερώτηση σου είναι τελείως θεωρητική αλλά και με ρίσκο.

Θεωρητική γιατί δεν υπάρχει κανόνας σωστής απάντησης. Ο καθένας θα σου πει για κάποιο καλώδιο γιατί αρέσει σ' αυτόν. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα αρέσει και σε σένα και ούτε θα είναι σίγουρο ότι θα ταιριάζει στο σύστημα σου.
Με ρίσκο γιατί μπορεί ακούγοντας τη γνώμη κάποιου, να προβείς στην αγορά καλώδιου που τελικά δεν θα σ' αρέσει.

Η καλύτερη λύση σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η δοκιμή. Ζήτα από φίλους σου ή από αντιπροσώπους να σου δανείσουν κάποια καλώδια για δοκιμή και αποφάσισε μόνος σου.

Προσωπικά θα μπορούσα να σου προτείνω 10 μάρκες καλωδίων. Είσαι όμως σίγουρος ότι τα γούστα μας ταιριάζουν??
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Αγαπητέ Κάρολε,
Η ερώτηση σου είναι τελείως θεωρητική αλλά και με ρίσκο.

Θεωρητική γιατί δεν υπάρχει κανόνας σωστής απάντησης. Ο καθένας θα σου πει για κάποιο καλώδιο γιατί αρέσει σ' αυτόν. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα αρέσει και σε σένα και ούτε θα είναι σίγουρο ότι θα ταιριάζει στο σύστημα σου.
Με ρίσκο γιατί μπορεί ακούγοντας τη γνώμη κάποιου, να προβείς στην αγορά καλώδιου που τελικά δεν θα σ' αρέσει.

Η καλύτερη λύση σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η δοκιμή. Ζήτα από φίλους σου ή από αντιπροσώπους να σου δανείσουν κάποια καλώδια για δοκιμή και αποφάσισε μόνος σου.

Προσωπικά θα μπορούσα να σου προτείνω 10 μάρκες καλωδίων. Είσαι όμως σίγουρος ότι τα γούστα μας ταιριάζουν??
Συμφωνώ με το παραπάνω ποστ.
Βάλε στη λίστα σου πάντως και τα kimber cable 8tc!
 

Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Πολυ λιγα χοντρα καλωδια (πανω απο 4μμ)ακουσα ως τωρα που να ικανοποιουν.Συμφωνω μαζι σου για τα μονοκλωνα,το δικο μου ειναι αυτο που ανεφερα πιο πανω.
Οταν λες 1 μμ για το dnm εννοεις διαμετρο?
Σωστα.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
View attachment 29729 Ψαχνοντας χρονια καλωδια ηχειων με λογικη τιμη και αριστη αποδοση κατεληξα στα DNM Reson.Ειναι μονοκλωνα και στα χρηματα τους ,για μενα , δεν εχουν ανταγωνιστη.Προτεινω να τα ακουσεις πριν αποφασισεις.
με τα ιδια παιζω και εγω, ως επιλογη καλωδιων με χαμηλη χωριτικοτητα, υποχρεωτικο λογω ενισχυτη χωρις ζομπελ και παντου ηταν σωστοτερο , απλα θα παιζεις σε χαμηλοτερες σταθμες και ισως με λιγοτερα δυναμικα ομως αντιπηπτο σε αμεση συγκριση βγαλε βαλε με αλλα μεγαλυτερης διαμετρου.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Αγαπητέ Κάρολε,
Η ερώτηση σου είναι τελείως θεωρητική αλλά και με ρίσκο.

Θεωρητική γιατί δεν υπάρχει κανόνας σωστής απάντησης. Ο καθένας θα σου πει για κάποιο καλώδιο γιατί αρέσει σ' αυτόν. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα αρέσει και σε σένα και ούτε θα είναι σίγουρο ότι θα ταιριάζει στο σύστημα σου.
Με ρίσκο γιατί μπορεί ακούγοντας τη γνώμη κάποιου, να προβείς στην αγορά καλώδιου που τελικά δεν θα σ' αρέσει.

Η καλύτερη λύση σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η δοκιμή. Ζήτα από φίλους σου ή από αντιπροσώπους να σου δανείσουν κάποια καλώδια για δοκιμή και αποφάσισε μόνος σου.

Προσωπικά θα μπορούσα να σου προτείνω 10 μάρκες καλωδίων. Είσαι όμως σίγουρος ότι τα γούστα μας ταιριάζουν??
Αγαπητέ Miles,
οι παρατηρήσεις σου είναι σωστές και σίγουρα αυτή είναι η μέθοδος που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος που επιθυμεί να καταλήξει σ' ένα καλώδιο που θα τον ικανοποιεί ακουστικά.
Στη δική μου περίπτωση δεν υπάρχει ο χρόνος για να προβώ σ' αυτή την αναζήτηση, απλά κάνω την παραδοχή ότι ένα καλώδιο ηχείων που ''λειτουργεί'' και ταιριάζει σε ανάλογα μηχανήματα κατά μέσο όρο, θα ταιριάξει και στα δικά μου.
Άσε που πιστεύω ότι τα καλώδια δεν επιφέρουν άναλογες βελτιώσεις για τα χρήματα που δαπανάς.
Πάντως ευχαριστώ για τις προτάσεις καλωδίων που έγιναν στο forum.
 

Μηνύματα
531
Reaction score
126
Αγαπητέ Κάρολε,
Η ερώτηση σου είναι τελείως θεωρητική αλλά και με ρίσκο.

Θεωρητική γιατί δεν υπάρχει κανόνας σωστής απάντησης. Ο καθένας θα σου πει για κάποιο καλώδιο γιατί αρέσει σ' αυτόν. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα αρέσει και σε σένα και ούτε θα είναι σίγουρο ότι θα ταιριάζει στο σύστημα σου.
Με ρίσκο γιατί μπορεί ακούγοντας τη γνώμη κάποιου, να προβείς στην αγορά καλώδιου που τελικά δεν θα σ' αρέσει.

Η καλύτερη λύση σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η δοκιμή. Ζήτα από φίλους σου ή από αντιπροσώπους να σου δανείσουν κάποια καλώδια για δοκιμή και αποφάσισε μόνος σου.

Προσωπικά θα μπορούσα να σου προτείνω 10 μάρκες καλωδίων. Είσαι όμως σίγουρος ότι τα γούστα μας ταιριάζουν??

Διαφωνο με τα λεγομενα του φιλου miles,απο την μικρη εμπειρια μου θα ελεγα οτι δεν υπαρχουν καλωδια του γουστου μας, αλλα καλα και κακα καλωδια,ενα σωστο καλωδιο ηχειου θα πρεπει να παιζει σε ολα τα συστηματα,τα περισοτερα ομως λειτουργουν σαν εκουαλαιζερ και για αυτο δεν ματσαρουν,βρες λοιπον ενα καλωδιο με σωστα χαρακτηριστικα και μην σπαταλας τον χρονο σου και τα χρηματα σου.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
καρολε οπως καποτε ολοι εβελεπαν ενα τεντοπανο και καποιος το <ειδε>
παντελονι, ετσι και εσυ ισως στο μελλον αλλαξεις γνωμη για το τι κανουν τα καλωδια,
βεβαια οι γνωμες ειναι σεβαστες......απλα να ξερεις οτι οσο σκαλιζεις κατι τοσο σε επιβραυευει, και τα καλωδια , ειναι ενας τροπος να παιξει καθε συστημα καλυτερα.
Απο το πιο απλο μεχρι το πιο τερματισμενο.....οι τιμες οπως σε καθε προιον hi end
οποιασδηποτε αξιας , ειναι της λογικης για κατι λιγο πληρωνεις πολυ περισοτερο.
Προσωπικα απο την στιγμη που μαζεψα (στο δυνατο μου ) τον χωρο μου και το συστημα μου, τα καλωδια με βοηθησαν να <μαζεψω> και να κανω πραξη αυτα που ειχα στο νου μου.
Δεν εχω το καλυτερο συστημα στο κοσμο , ξερω τι εχω, αλλα το τιουνιγκ ειναι κατι το οποιο περιεχει και καλωδια.
Υποψιν οτι αν και δεν αγοραζω πια οπως παλια , ακομα ακουω καλωδια, ειτε απο ελλαδα ,ειτε σταλμενα απο το εξωτερικο .....
αυτα τα ολιγα
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top