Καλώδια ηχειων

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Καλησπέρα, έχω Τελ. Ενισχυτή Pass labs Aleph3 και ηχεία Klipsch heritage το μικρό.
Ποιο καλώδιο θα ταιριάξει;
Ευχαριστώ.
 



Μηνύματα
284
Reaction score
113
Φίλε μου αν δεν πληρώσεις τζάμπα λεφτά για αυτή την ερώτηση δεν θα μάθεις ποτέ την απάντηση……!!! Και ο νοών νοείτω.

Η μόνη σου ελπίδα είναι να την έχει πληρώσει κάποιος άλλος και να θέλει να σου πει.

Εγώ πάντως δεν ξέρω.

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι πρέπει πρώτα να ακούσεις τα μηχανήματα σου με απλά καλώδια ρεύματος, interconnect και ηχείων για να καταλάβεις πως παίζει το σύστημά σου. Έτσι θα καταλάβεις επίσης τι είναι αυτό που πιθανόν δεν σου αρέσει . Όταν στη συνέχεια θα αναζητήσεις κάποιο εξειδικευμένο καλώδιο θα ξέρεις τουλάχιστον τι ψάχνεις! Είναι πολύ σημαντικό. Όλα αυτά υπό τον όρο ότι τα μηχανήματα του συστήματός σου είναι ταιριαστά μεταξύ τους, τουλάχιστον ηλεκτρολογικά.
 



Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλησπέρα, έχω Τελ. Ενισχυτή Pass labs Aleph3 και ηχεία Klipsch heritage το μικρό.
Ποιο καλώδιο θα ταιριάξει;
Ευχαριστώ.
Φαντάζομαι ότι εννοείς ποια χαρακτηριστικά πρέπει να έχει το καλώδιο ηχείων και όχι ποιας μάρκας είναι!
 




Μηνύματα
140
Reaction score
16
2-2,5m
[DOUBLEPOST=1555055077][/DOUBLEPOST]
Ναι
Καλημέρα και από εμένα και ας μου επιτραπεί να αναφέρω τη γνώμη μου σαν πρώην κάτοχος των Klipschorn σεταρισμενα με διαφορους τελικούς Αρχικά θα πρότεινα όχι καλώδια τύπου kimber λόγω χωρητικότητας αρχικά και δεύτερον λόγω του χαρακτήρα τους ηχητικά .
Τα synergistic σε διάφορες κατηγορίες τιμής είναι αξιοπρεπή
Προσωπικά και μετά από σύμπτωση θα έλεγα έπεσαν στα χέρια μου ένα ζευγάρι καλώδια της naim, αυτά χρησιμοποιω ακόμα, τα οποία αν και με χαμηλό σχετικά κόστος απόκτησης ταίριαξαν θαυμάσια με τα ηχεία που προανέφερα όπως σε άλλα ηχεία τύπου κόρνας. Προσωπική πάντα άποψη στο συγκεκριμένα set up και στο συγκεκριμένο χώρο.
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Στο σύστημά μου ( Bryston 4BST, Musical Fidelity F25 ), απο τα πιο ακριβά καλώδια έχω δοκιμάσει τα Audioquest indigo+, τα QED XT350 και τα Kimber 8TC. Τα μηχανήματά μου θεωρούνται αρκετά αναλυτικά. Τα audioquest ( καλώδια που αγόρασα τέλη της δεκαετίας του 90 ) είναι αναλυτικά, με απαλό ήχο. Τα QED είναι πιο ουδέτερα, πιο μετρημένα. Τα 8TC είναι επίσης αναλυτικά, φλατ αλλά υπερτερούν σε σχέση με τα QED ως προς τον αέρα ανάμεσα στα όργανα, αποδίδουν τη πληροφορία πιο ασυμπίεστα. Για λίγες ημέρες είχα δανειστεί απο τον αντιπρόσωπο και τα Kimber 8VS που είναι εξίσου καλά καλώδια, πιο φτηνά απο τα 8TC, αλλά τείνουν να στρογγυλεύουν λίγο τα άκρα. Μου αρέσει ο όσο το δυνατόν πιο ουδέτερος ήχος και γι'αυτό έχω φύγει απο τη συνταγή της audioquest και τα 8VS. Αν δεν είχα ακούσει το σύστημά μου με τα 8TC, μια χαρά θα έκανα τη δουλειά μου με τα QED ( ξεκίνησα την αναζήτηση επειδή ένιωθα σκληρό τον ήχο εκείνη τη περίοδο, αλλά τελικά τσίριζε το kimber hero που το είχα βάλει ανάποδα ). Στα σημεία κερδίζει το 8TC ως το πιο ουδέτερο και διάφανο καλώδιο απο όλα αυτά που έχω δοκιμάσει. Αν ήταν να προτείνω όμως, θα πρότεινα τα QED καθώς έρχονται σε πολύ χαμηλότερη τιμή. Με απλά λόγια, πρέπει να βρεις τρόπο να δοκιμάσεις τί ταιριάζει στο σύστημά σου.
 


Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Δεν βλέπω να έχει απαντήσει κανείς επί της ουσίας λοιπόν, όλοι μάρκες προτείνουν (συνήθως αυτή που έχουν!).
Λογικό. Πως μπορεί κάποιος να προτείνει καλώδια που δεν έχει ακούσει;
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Με αυτό στα 5 ευρώ το μέτρο γλυτώνεις τα 200+ ευρώ που κάνουν τα kimber που σου πρότεινα παραπάνω.
Κάνουν και τα δύο τη δουλειά. Η τσέπη σου διαλέγει .:wink:
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Λογικό. Πως μπορεί κάποιος να προτείνει καλώδια που δεν έχει ακούσει;
Φαντάζομαι μέσω κάποιων τεχνικών στοιχείων του καλωδίου, με τι άλλο; Δηλαδή αυτά που έχει ακούσει κάποιος γιατί να κάνουν και για το set-up του φίλου μας;
 

I

iason

Guest
Τα καλώδια είναι μία πονεμένη ιστορία ,όπως λέει και ο φίλος karajak ποιό πάνω όλα παίζουν. Αυτά παίζουν εσύ μπορείς να τα ακούσεις?
Για να μπορέσεις να ακούσεις διαφορες και να αξιολογήσεις ένα καλώδιο ,πρέπει πρώτον να γνωρίζεις πολύ καλά το χώρο σου και δευτερον και το σύστημα σου.
Τώρα όσο αναφορά το ματσαρισμα δεν είναι στάνταρ ότι ένα ακριβότερο καλώδιο θα παίξει καλύτερα από ένα φθηνότερο.
Ταίριασμα σημαίνει δοκιμές και δοκιμές σημαίνει χρόνος και χρήμα .
Ο καθένας μέχρι που είναι διαθέσιμος να το φτάσει είναι δικό του θέμα .
Εγώ προσωπικά προτείνω να αποφεύγονται οι υπερβολές.
Όταν έχεις ένα ηχοσυστημα αξίας 1000 ευρώ, ένα καλώδιο που κοστίζει 1000 ευρώ δεν φτιάχτηκε απλά για σένα. Κοροϊδεύεις τον εαυτό σου και αδειάζεις την τσέπη σου.
Οι επιλογές πάρα πολλές.. Καλή συνέχεια .
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Φαντάζομαι μέσω κάποιων τεχνικών στοιχείων του καλωδίου, με τι άλλο; Δηλαδή αυτά που έχει ακούσει κάποιος γιατί να κάνουν και για το set-up του φίλου μας;
Σε πολλά θέματα που έχουν ανοιχτεί, έχω ζητήσει έως και επίμονα να μου δοθούν κάποιες τεχνικές παράμετροι που καθορίζουν την απόδοση του εκάστοτε καλωδίου και έχω ζητήσει και σύγκριση ανάμεσα σε δύο καλώδια με τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά διαφορετικής τιμής. Δυστυχώς, απάντηση δεν έχω πάρει ακόμα.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Σε πολλά θέματα που έχουν ανοιχτεί, έχω ζητήσει έως και επίμονα να μου δοθούν κάποιες τεχνικές παράμετροι που καθορίζουν την απόδοση του εκάστοτε καλωδίου και έχω ζητήσει και σύγκριση ανάμεσα σε δύο καλώδια με τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά διαφορετικής τιμής. Δυστυχώς, απάντηση δεν έχω πάρει ακόμα.
"Matthew 7:6-8
=45']Don’t Throw Pearls to Pigs
=45']6 “Don’t give what is holy to dogs or throw your pearls to pigs. Otherwise, they will trample them and then tear you to pieces."

θελω να πω οτι θελει ψαξιμο ε ? μη με παρεξηγησεις ... :drinks:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.596
Μηνύματα
2.867.263
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top