Καλώδια Silver Sonic_Με αντίσταση?

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Ομάδα καλησπέρα, πήρα ένα ζευγάρι rca interconnect silver sonic. Από περιέργεια ξεβίδωσα τα βύσματα και στο εσωτερικό της μίας πλευράς του κάθε καλωδίου είδα ότι υπάρχει από μια αντίσταση και μία 'φακή' . Τί θα μπορούσε να είναι αυτό και σε τί εξυπηρετεί?
 
Last edited:

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Φιλτράκι RC είναι, δεν πάει ο νούς μου τι είχε στον νού του ο επιστήμονας που το κατασκεύασε.
Δεν θα έπρεπε να έχει κανένα φίλτρο, εκτός και θέλει να δώσει χαρακτήρα , πχ παχιές χαμηλές και απαλές μεταξένιες μεσουψηλές . Τρίχες κατσαρές δλδ.
 

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Φιλτράκι RC είναι, δεν πάει ο νούς μου τι είχε στον νού του ο επιστήμονας που το κατασκεύασε.
Δεν θα έπρεπε να έχει κανένα φίλτρο, εκτός και θέλει να δώσει χαρακτήρα , πχ παχιές χαμηλές και απαλές μεταξένιες μεσουψηλές . Τρίχες κατσαρές δλδ.
Το καλωδιο αυτο υποτιθεται ειναι πολυ καλο, και αναρωτιωμουν αν υπηρχε εξαρχης το κυκλωμα αυτο ή αν εγινε εκ των υστερων… κατα επεκταση αναρωτιεμαι αν θα επρεπε να το αγαιρεσω η οχι. Παντως , σε σχεση με ενα απλουστερο καλωδιο που εχω ο ηχος «ακουγεται» πιο πλουσιος, με βαθος και με σαφεστερα χαμηλα. Διαφορα μικρη αλλα ακουστη. Επειδη δεν πιστεύω σε ακριβα μαγικα καλωδια, ισως αυτο να ειναι που κανει τη διαφορα. Αυτο ειναι καλωδιο των 100 ευρω και βαλε (το πως εφτασε ατα χερια μου μεγαλη ιστορια…) και αναρωτιεμαι αν ειναι μαμα κατασκευη η μοντα…
 

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Και μιας και γίνεται η κουβέντα... η πλευρά με το RC είναι καλύτερο να πηγαίνει στην πηγή, τον ενισχυτή ή δεν παίζει ρόλο?
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Για πικαπ είναι το καλώδιο;
Ή ήταν σε πικάπ;
Η φακή είναι παράλληλα και η αντίσταση σε σειρά;
 
Last edited:

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Για πικαπ είναι το καλώδιο;
Ή ήταν σε πικάπ;
Η φακή είναι παράλληλα και η αντίσταση σε σειρά;
Δεν έχω ιδέα αν ήταν σε πικάπ...έχει ενδιαφέρον πάντως αν παίζει ρόλο αυτό (για τους θορύβους φαντάζομαι...). Εγώ το χρησιμοποιώ ως interconnect από πηγή σε ενισχυτή ακουστικών. Τώρα αν είναι παράλληλα ή σειριακά θα σε γελάσω, δεν μπορώ να βγάλω άκρη έτσι στριμωγμένα που είναι εκεί μέσα, και δεν θέλω να κάνω πως το βγάζω γιατί φοβάμαι θα μου μείνει στο χέρι :) .

Είναι αυτό πάντως ως καλώδιο... : https://silversonic.com/products/interconnects/air-matrix/
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Η φακή παράλληλα είναι πυκνωτάκι για να αυξάνει την χορητικότητα του καλωδίου, όσα καλώδια από βραχίονα SME είχα, την είχαν κολλημένη από τη μάνα τους. Όποιος δεν το χρειαζόταν, ξεκόλλαγε τον ένα πόλο βάσει των οδηγιών.

Βάλε μια κοντινή φωτό μήπως δούμε κάτι.
 


ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
DIY μου φαίνονται, σε σειρά φακή-αντίσταση και το ζεύγος παράλληλα στο βύσμα.

αν βλέπω καλά τα χρώματα στην αντίσταση (καφε-πορτοκαλι-μαυρο-μαυρο-χρυσό) είναι 130Ω±5%
 
Last edited:

Μηνύματα
290
Reaction score
140
DIY μου φαίνονται, σε σειρά φακή-αντίσταση και το ζεύγος παράλληλα στο βύσμα.

αν βλέπω καλά τα χρώματα στην αντίσταση (καφε-πορτοκαλι-μαυρο-μαυρο-χρυσό) είναι 130Ω±5%
Σε τι θα μπορουσε να εξυπηρετει αυτο; Υπαρχει περιπτωση συμβατοτητας με τον ενισχυτη;
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
:idk:

Από εδώ πρέπει να αναλάβουν οι ειδικοί συμφορουμίτες.
Κάτι λέει στο #2 ο john markou.
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Και μιας και γίνεται η κουβέντα... η πλευρά με το RC είναι καλύτερο να πηγαίνει στην πηγή, τον ενισχυτή ή δεν παίζει ρόλο?
Αν είχε μόνο φακή, από την εμπειρία μου θα έλεγα στην μεριά του ενισχυτή, αλλά έτσι δεν ξέρω.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Παιδιά όπου και να πάει το rc το ίδιο είναι.
Φιάχνει ένα φίλτρο για να τροποποιήσει λίγο το σήμα , ελαφρά , που πάει στον ενισχυτή , ή όπου αλλού συνδεθεί το εν λόγω καλώδιο.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top