Καλώδιο ρεύματος

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Καλησπερα σε όλους οπως το λέει η λέξη καλώδιο ρεύματος χμμ.
Έχω δύο ρεύματος ενα kimber pk 10 ascent και ενα pagea ac 14 λοιπόν ερώτηση στους πολυ ψαγμένους που μπορούν να ακούσουν και την ποιο μικρή διαφορά ποια είναι η καλύτερη συνδεση; δηλαδή το pangea το έχω βάλει να φεύγει απο την μπριζα του τοίχου και πάει και δίνει ρεύμα στο πολυμπριζο της project αυτό με τις 6 θέσεις.
Απο εκει έχω συνδέσει το kimber και πάει στον ενισχυτή μου τον creek evolution 2 ωστε να ακουω τα βυνιλια μου.

Τωρα μπορει να γράφω και βλακειες αμα ακουστεί διαφορά στον ηχο αμα τα κανω τράμπα εσείς τι λέτε;
 


Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Εάν έχεις τήρησει τους βασικούς κανόνες στησίματος θα ακούσεις διάφορες
Δεν ξέρω πιο θα είναι καλύτερο αλλά διαφορά θα υπάρχει εάν δεν τα έχεις απλά πετάξει στον χώρο αρκεί βέβαια να μπορεί να το υποστηριξει το σύστημα σου
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Δεν υπαρχει σωστο και λαθος,το βαζεις εναλλαξ και οπως σου αρεσει.Απλα να ξερεις οτι δινεις στο πολυπριζο επηρεαζει και την πηγη,οποτε βαζουμε αυτο που μας αρεσει πιο πολυ η πιθανον να ειναι και καλυτερο στο πολυπριζο.Ενα παραδειγμα ειναι το εξης,επειδη εχω ακουσει το κιμπερ ,εχει αρκετο ογκο χαμηλα,αυτο σημαινει οτι θα τον μεταφερει και στην πηγη.αν το συνολικο αποτελεσμα ειναι καπως υπερβολικο τοτε βαζουμε αυτο που εχει λιγοτερο ογκο χαμηλα στο πολυπριζο,και το αλλο στον ενισχυτη.με απλα λογια οτι ταιριαζει καλυτερα!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
.....και μετα στην πορεια τα φτιαχνεις και τα δυο και τα κανεις καλωδια (απο κουλωδια).......
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Τι εννοείς στην πορεία φτιάχνω και τα καλώδια απο κουλωδια δεν το κατάλαβα
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Α τους φτιαχνεις το διηλεκτρικο (αν ξερεις)
Β και αυτα μονος σου τα φτιαχνεις ....ευκολακι με ξυλακι του κιαρατα....τσαμπα πραμα........
να σκανε οι αντιχαιντεδες που κανεις δουλεια , με λιγοτερο απο ευρω......και δηλωνεσαι και ντιουης.....
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Τόση διαφορά έχει να βάλεις cable lifters;αυτο να σας πω παιδιά δεν το ηξερα εντάξει ένα χρονο ειναι που εχω το σύστημα και ψάχνομαι γενικώς αυτο ισχύει και για τα καλώδια ηχείων; εχω τα nordost super gold κάπως έτσι λέγονται.
Το διηλεκτρικο ουτε καν ξερω τι σημαίνει φίλε μάλλον χρειάζομαι μαθήματα
 


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Ασε που πρεπει να περασουν και τα καλωδια απο στρωτηριο για να στρωσουν ομοιομορφα και να κανουν... ημιτόνιο.!!!!:D:D:D:D

Φιλε μου μην τους ακους, πλακα κανουν αυτοι...:laugh:

Τα καλωδια δεν αλλαζουν τον ηχο, ή να στο πω αλλιώς: Αν υπάρχει καποιο προβλημα με το συστημα σου, τα καλωδια ΔΕΝ θα το λυσουν...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
.........κοιτα μην σου λυσουν κανα προβλημα και μπεις και το πεις :rofl:
3 μερες στην καλυτερη σουιτα της κολασεως θα σε βαλουν...............:devilish:
(τα αναβατορια θα τα δεις στο νημα μου....φτιαγμενα με τις χερουκλες μου)
καποτε καναμε μια δοκιμη και ειχα σηκωσει ενα καλωδιο στο αερα.....
και με αγριοκοιταγανε τι εκανε.........(ατιμο πραμα οι κραδασμοι).......και αυτοι που δουλευουν ρακ....
και αυτοι νομιζουν οτι ακουν διαφορες......:dance2:
καταης (καταγης) θα λες,,,,,,ασχετα τι κανεις ....και θα κανεις οτι δεν ακους.....:bigboss:
αλλιως ειπαμε ....στην κολαση του δαντη.........
στο πυρο το εξωτερον...
στην πυρα με τις ξενερωτες..........:smg:
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Οχι δεν εχω προβλημα στο σύστημα μου μια χαρα είναι απλα ξέρετε ειμαι στο στάδιο του ψαξίματος για βελτιώσεις αλλα να είναι σωστές και οχι δίνω λεφτά χωρίς αποτέλεσμα
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
κοιτα οτι και να βαλεις σε οποιοδηποτε σσυτημα ειναι πεταμενα λεφτα
δηλαδη τι περιμενεις ?
να βαλεις κατι πανω και ο καζατζιδης να γινει χεντριξ ?
δεν γινεται......
Και καλο θα ειναι να μην λες οτι ακους διαφορες γιατι θα μπεις στην λιστα των περιεργων....
ολα παιζουν ισα και ομοια .....απλα καποιοι εχουν λεφτα για πεταμα.....
(πλακα κανω) (καλα κανεις και δοκιμαζεις)
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Οχι δεν εχω προβλημα στο σύστημα μου μια χαρα είναι απλα ξέρετε ειμαι στο στάδιο του ψαξίματος για βελτιώσεις αλλα να είναι σωστές και οχι δίνω λεφτά χωρίς αποτέλεσμα
Αφού δεν έχεις πρόβλημα , απόλαυσε την μουσική σου.
Ότι αλλάζεις στο σύστημα , είναι πολύ πιθανόν να έχει διαφορές που ακούγονται.
Το θέμα είναι αν οι διαφορές θα είναι προς τη σωστή κατεύθυνση ή προς την λανθασμένη.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ασε που πρεπει να περασουν και τα καλωδια απο στρωτηριο για να στρωσουν ομοιομορφα και να κανουν... ημιτόνιο.!!!!:D:D:D:D
Τα έχουμε αναλύσει αυτά..
Αν δεν στρώσει το καλώδιο, κουτουλανε τα ηλεκτρόνια μεταξύ τους...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
(Οπως λεει η διαφημιση)
ποσο πανε 4 κιλα στρωσιμο ?..........
με στιρελα ......
Και που παμε για στρωσμο......? (εχουμε λεφτα για πεταμα)........
 


Μηνύματα
942
Reaction score
265
Οχι δεν εχω προβλημα στο σύστημα μου μια χαρα είναι απλα ξέρετε ειμαι στο στάδιο του ψαξίματος για βελτιώσεις αλλα να είναι σωστές και οχι δίνω λεφτά χωρίς αποτέλεσμα
Αν τα καλωδια δεν ακουμπανε στο εδαφος σαφως εχεις μια βελτιωση στη διαφανεια,πιο καθαρος ηχος,αλλα θα σου πω και το εξης αν ειναι στον αερα απο μονα τους οκ,ειδαλως οτι βαζω απο κατω αλλαζει ο ηχος και σχεδον παντα προς το χειροτερο,δοκιμασα πολλα και διαφορ υλικα,αλλιως καλυτερα χυμα στο πατωμα.Τωρα αυτα που πουλανε για αυτη τη δουλεια πιθανον να την εχουν ψαξει και σου ζητανε και ενα σκασμο λεφτα,οποτε προσωπικα δεν μπαινω καν στην διαδικασια,αλλα τα εχω ολα στον αερα εγω οποτε κανενα θεμα.Κοιτα ολες αυτες λεπτομερειες και πειραματισμοι βοηθανε να βλτιωσεις στα σημεια καποια πραγματα,αλλα σε καμια περιπτωση δεν μεταμορφωνουν το συστημα σου!
 
Last edited:

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Eνταξει, δεν ειναι ''υποχρεωμενο'' φυσικα, αλλά οταν μπαινεις σε ενα φορουμ με 15 χρονια ιστοριας, που σχεδον ολα εχουν εξηγηθει και αναλυθει, καλο θα ειναι να υπαρχει και λιγη μελετη. Τις περισσοτερες φορες, η απορια σου δε θα διατυπωνεται πρωτη φορα και τη λυση θα την βρεις ετοιμη. Εξαλλου ειναι κουραστικο λιγακι να εκφραζεται για νιοστή φορά μια απορία, της οποίας η απάντηση εχει ''κουραστεί'' να δινεται στο παρελθον. Δε μιλω για το συγκεκριμενο θρεντ αφού αυτό ισχύει για όλες τις πολυετείς ''βιβλιοθήκες-φόρουμ'' στο νετ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.854
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top