Καλώδιο 3.5mm to 3.5mm sleeved

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Καλησπέρα σας. Είμαι καινούριος στο site, και έχω μια ερώτηση. Μιας και δεν βρήκα κάποιο παρόμοιο θέμα, άνοιξα ένα καινούριο. Λοιπόν, θελω να φτιάξω ένα καλώδιο, για σύνδεση ακουστικών με κάρτα ήχου. Το καλώδιο θα είναι 3.5mm male to 3.5mm male. Λογικά θα χρησιμοποιήσω το Klotz SQ-414Y, το όποιο έχει εξωτερική διάμετρο 5.5mm, και θέλω να το καλύψω με κάτι στυλ paracord, καθώς βλέπω ότι είναι μια δημοφιλής και φθηνή λυση. Αλλα paracord βρίσκω μόνο με διάμετρο 4mm (550) από Ελλάδα, και απο έξω οι τιμές είναι πολυ πιο υψηλές. Το 4mm πιστεύετε είναι αρκετά ελαστικό, ώστε να περαστεί από μέσα το καλώδιο; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο για την επικάλυψη του καλωδίου;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Είναι αρκετά ελαστικό των 4 mm, αλλά θα χρειαστείς μεγαλύτερο μήκος. Αν για παράδειγμα το καλώδιο είναι 3 μέτρα αγόρασε 3,5 μέτρα κάλτσα.

Για ποιο λόγο αρσενικό βύσμα και από τις δύο μεριές και όχι αρσενικό-θηλυκό;
 
Last edited:

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το μήκος δεν είναι προβλημα, η διάμετρος με ανησυχούσε, οπότε θα φροντίσω να πάρω παραπανίσιο. Περίπου 1 μέτρο θα είναι το καλώδιο. Σχετικά με την επιλογή των βυσμάτων: Τα ακουστικά που θέλω να συνδέσω, αρχικά είχαν μη αφαιρούμενο καλώδιο, το οποίο και χάλασε. Οπότε το αφαίρεσα και στην θέση του έβαλα μια θηλυκή είσοδο 3.5mm για να συνδέω ότι καλώδιο θέλω. Το ότι το paracord θα είναι σφιχτά γύρω απο το καλώδιο, υπάρχει περίπτωση να προκαλέσει microphonics?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Καμία σχέση με μικροφωνισμούς.
Υπάρχουν διάφορα είδη paracord, κάποια εκ των οποίων αρκετά σφιχτά.
Πριν την αγορά, έλεγξε αν περνάει στο καλώδιο. Η κλασική φτηνή κάλτσα περνάει εύκολα και δεν βλέπω τον λόγο να παιδεύεσαι.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αφού το μήκος είναι τόσο μικρό, γιατί δεν αγοράζεις ένα έτοιμο? Άπειρα στην αγορά για όλα τα γούστα (πορτοφόλια και μυαλά). Στα καλώδια των ακουστικών αυτό που πρέπει κάποιος να προσέξει είναι το βάρος και η ευκαμψία (χωρίς όμως να μπερδεύεται).
 

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Καμία σχέση με μικροφωνισμούς.
Υπάρχουν διάφορα είδη paracord, κάποια εκ των οποίων αρκετά σφιχτά.
Πριν την αγορά, έλεγξε αν περνάει στο καλώδιο. Η κλασική φτηνή κάλτσα περνάει εύκολα και δεν βλέπω τον λόγο να παιδεύεσαι.
Ωραία, σε ευχαριστώ.

Αφού το μήκος είναι τόσο μικρό, γιατί δεν αγοράζεις ένα έτοιμο? Άπειρα στην αγορά για όλα τα γούστα (πορτοφόλια και μυαλά). Στα καλώδια των ακουστικών αυτό που πρέπει κάποιος να προσέξει είναι το βάρος και η ευκαμψία (χωρίς όμως να μπερδεύεται).
Κυρίως για το DIY κομματι. Είναι ένα εύκολο εγχείρημα, και ενώ έχω ξαναφτιάξει καλωδιο (πλεκτό), δεν έχει τύχει να φτιάξω με κάλτσα. Σχετικά με την ακαμψία, αυτό μάλλον δεν μπορώ να το ελέγξω χωρίς να έχω το καλώδιο, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να μετακινείται και πολύ. Αυτο εδώ θα χρησιμοποιήσω. Κάθε αγωγός αποτελείται απο 19 strands, οπότε μεμονωμένα δεν θα ειναι ιδιαίτερα δύσκαμπτος. Τώρα αν συνδυαστικά και οι 4 είναι, θα το μάθω στην πράξη.
 


Μηνύματα
5
Reaction score
1
Είναι ανάγκη να βάλεις κάλτσα ή paracord;
Ναι :p . Όπως έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα, η δουλειά γίνεται, προφανώς πρώτα γιατί χρειάζομαι ενα καλώδιο, και μετά γιατί θέλω να δοκιμάσω και αυτήν την μέθοδο. Θέλω να το δοκιμάσω και σε πλεκτο, αλλά είπα να ξεκινήσω απο το απλό. Ο λόγος ειναι καθαρά αισθητικός.
 

Μηνύματα
12.842
Reaction score
10.057
Ωραίο καλώδιο αυτό. Είναι σαν το MOGAMI Star quad, αλλά χωρίς ττο μπλεντάζ. Πόσο το μέτρο;
 


Μηνύματα
860
Reaction score
42
Υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που μπορώ να αγοράσω το εν λόγω καλώδιο ή κάποιο άλλο σχετικά ποιοτικό?
Ο σκοπός είναι ο ίδιος: κατασκευή καλωδίου για ακουστικά 3.5mm to 3.5 mm.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Για ποια ακουστικά μιλάμε? Κάνουν όλα τα 3.5 βύσματα? Ρωτάω διότι πολλά ακουστικά έχουν ιδιαίτερες υποδοχές, αν και είναι 3.5. Θες απλό τριπολικό, θες με μικρόφωνο κτλ?

Γενικά ψάξε στο aliexpress, θα χρειαστεί κάπου 1 μήνα να έρθει αλλά έχει μεγάλη ποικιλία.
 

Μηνύματα
12.842
Reaction score
10.057
1. Φανός Σολωμού, 39 στο κέντρο.
2. UNISON AUDIOSTORE Παναγόπουλος Γεώργιος, Τζωρτζ 3, κοντά στο Φανό.
3. Bon Studio.

Από αυτά έχω ψωνίσει.
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Για ποια ακουστικά μιλάμε? Κάνουν όλα τα 3.5 βύσματα? Ρωτάω διότι πολλά ακουστικά έχουν ιδιαίτερες υποδοχές, αν και είναι 3.5. Θες απλό τριπολικό, θες με μικρόφωνο κτλ?

Γενικά ψάξε στο aliexpress, θα χρειαστεί κάπου 1 μήνα να έρθει αλλά έχει μεγάλη ποικιλία.
Σωστός.
Έχω πολλά και διάφορα 3.5 απο Thomann κυρίως Neutrik, Rean κλπ αλλά και απο Aliexpress οπότε βρίσκω να ματσάρω.
Απο καλώδιο έχω έλλειψη...
[DOUBLEPOST=1563009924][/DOUBLEPOST]
1. Φανός Σολωμού, 39 στο κέντρο.
2. UNISON AUDIOSTORE Παναγόπουλος Γεώργιος, Τζωρτζ 3, κοντά στο Φανό.
3. Bon Studio.

Από αυτά έχω ψωνίσει.
Many Thanx!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.864.408
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top