Καλώδιο usb

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Λόγω μιας αλλαγής στα χωροταξικά του σαλονιού, αναγκαστικά το pc πρέπει να πάει λίγο μακρυα από το ηχοσύστημα... Και για να δρομολογισω το usb ώστε να μη φαινεται, πρέπει να είναι 4 μετρα...

Και ερωτώ, τι usb καλωδιακι να πάρω ώστε να μην έχω προβλήματα?
Πχ βρίσκω το
Supra Blue - A male to B male - USB 2.0 στα 69ε..
Αλλά πρέπει να πάω σε τόσο "ακριβό" η θα μου κάνει σωστά την δουλειά μου και κάτι φθηνότερο?
Κάποια πρόταση?
 

Μηνύματα
172
Reaction score
74
Εγω παντως εχω 5 μετρα απο το φθηνο που εχουν τα διαφορα μαγαζια δουλευει κανονικα χωρις προβλημα.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Και για να δρομολογισω το usb ώστε να μη φαινεται, πρέπει να είναι 4 μετρα...
και τι πειραζει αν φαινεται? θα το απλωνεις οταν θα ακους μουσικη ή βλεπεις ταινια και μετα θα το ξαναμαζευεις. Καλυτερα αυτος ο μικρος συμβιβασμος και να αποφυγεις το μεγαλο μηκος.
 

Μηνύματα
98
Reaction score
77
'Ολα θα κάνουν δουλειά, αλλά εάν προορίζεται για dac τουλάχιστον αυτό : https://www.skroutz.gr/s/3196113/Belkin-USB-2-0-Cable-USB-A-male-USB-B-male-4-8m-CU1000CP4-8M.html . Εάν έχεις ήδη κάποιο ποιοτικότερο αλλά κοντύτερο μπορεί ( νομίζω από 5 μέτρα και πάνω έχουμε κάποιες απώλειες αλλά όχι πάντα ακουστές) συγκριτικά , εξαρτάται και από το σύστημα , να σου κάνει διαφορά προς τα κάτω στη συνολική απόδοση . Θέλω να πιστεύω δίνοντας κάτι παραπάνω έχεις τουλάχιστον μια προστασία του σήματος από θορύβους και παρεμβολές. Είχα και εγώ αρχικά ένα φθηνό και περνώντας σε ένα εισαγωγικό της audioquest απλώς "καθάρισε" ο ήχος αλλά εκεί που είχε αισθητή διαφορά προς το καλύτερο, ακόμα και με το φθηνό usb, ήταν με την προσθήκη του jitterbug .
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Θα έκανα ό,τι μπορούσα για να έχω usb μέχρι 0.5 μέτρα. Αν δεν τα κατάφερνα το 1 μέτρο θα ήταν το μέγιστο. Είχα καλώδιο usb μακρύ (5 μέτρα) σε printer και έβγαζε προβλήματα. Εξαρτάται κι από τη μητρική κατά πόσο μπορεί να τροφοδοτήσει επαρκώς τις usb θύρες της.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Παραγγείλατλ τελικά ένα wireworld... Και αύριο θα δω στα χέρια μου και ένα jitterbug ! :)
Ελπίζω όλα να είναι οκ..
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Στα καλώδια usb το πρόβλημα παρουσιάζεται από τα 5 μέτρα και πανω. για αυτό βγαίνουν αρκετά αν όχι όλα με ενισχυτές σήματος.,από τα μέτρα αυτά και πάνω.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Στα καλώδια usb το πρόβλημα παρουσιάζεται από τα 5 μέτρα και πανω. για αυτό βγαίνουν αρκετά αν όχι όλα με ενισχυτές σήματος.,από τα μέτρα αυτά και πάνω.
Συμφωνώ, αλλά όσες φορές είχα πρόβλημα με 5 μέτρο η και με 10 μέτρο καλώδιο, σχεδόν πάντα ήταν θέμα κακής ποιότητας καλωδίου... Όσες φορές πήρα Κάτι ποιο, ας πούμε σωστό, ως δια μαγείας λύθηκαν τα προβλήματα...

Στην προκειμένη περίπτωση δε φοβάμαι μη τυχόν και δε παίξει το dac... Απλά αναρωτιέμαι εάν θα χάσω κάτι σε ποιότητα κτλ...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.865.386
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top