Καλώδιο woofer (μονό ή διπλό RCA)

Μηνύματα
23
Reaction score
2
Καλησπέρα ! Κάτοχος του ακόλουθου συστήματος:
Receiver: Pioneer VSX-520
Ηχεία: Klipsch RB-51

Θέλω τη βοήθεια σας για επιλογή καλωδίου για σύνδεση του ενισχυτή με κάποιο subwoofer που θα αγοραστεί μελλοντικά (μάλλον Klipsch R-120SW).
Στη παρούσα φάση θα περαστεί το καλώδιο στον τοίχο οπότε αναγκαστικά αρχίζω από αυτό και μετά η επιλογή του subwoofer.
Λόγω του ότι στο μέλλον θα ανβαθμιστεί και ο ενισχυτής ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1. RCA μονό ή διπλό (ώστε να υποστηρίζει και νεότερα μοντέλα)
2. Λόγω εντοίχισης χρειάζεται κάποια έξτρα θωράκιση/μόνωση;
3. Πόσα Gauge να επιλέξω ; (η απόσταση θα είναι 5μέτρα)
έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο καλωδίου;

Ευχαριστώ πολύ !
 

Μηνύματα
95
Reaction score
222
Μήπως θα ήταν καλύτερα να δεις σε ποιό σημείο στο χώρο σου θα παίζει καλύτερα το sub και μετά να αποφασίσεις πώς θα κρύψεις το καλώδιο;
 

Μηνύματα
23
Reaction score
2
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Το διαμέρισμα κατασκευάζεται τώρα και λόγω χώρου δεν έχω πολλές επιλογές. Σκέφτηκα να περάσω το καλώδιο εντός του τοίχου τώρα που είναι ευκαιρία και αργότερα παίρνω έναν wireless transmitter και το κάνω wireless το subwoofer.

Δεν έχω ψάξει ιδιαίτερα τους transmitters και δε ξέρω αν είναι προτιμότερο να πάρω wireless subwoofer από κατασκευής ή να πάρω ένα κανονικό και να το μετατρέψω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
λεπτομέρειες αλλά.... μην ξεπεράσεις τα 16 awg σε καλώδιο
το βασικό όπως είπε πιο πάνω και ο Midnightrace είναι να βρεις τη θέση του sub
αυτό είναι το βασικότερο όλων και όχι τα καλώδια

προσωπικά έτσι όπως πάνε τα πράγματα θα προτιμούσα να χρησιμοποιούσες xlr με αντάπτορες rca ώστε στο μέλλον αν αποφασίσεις να αλλάξεις sub ή pro να είσαι οκ

υ.γ. επειδή δεν έχεις όπως είπες πολλά σημεία για sub ....τώρα που ξεκινάς....κοίτα να βρεις(καβατζώσεις) οπωσδήποτε 2 σημεία για να βάλεις 2 sub....έστω και πιο μικρά από το 1 κλιψ που έχεις στο μυαλό σου
 

Μηνύματα
95
Reaction score
222
Επειδή και εγώ με ένα sub είμαι ακόμη, μπορώ να σου πω οτι είναι (πολύ) δύσκολο να βρεις θέση που να ακούγεται σωστά ακόμη και σε σχετικά μικρό χώρο.
Αν ο χώρος ακρόασης είναι ενιαίος με άλλο χώρο...:headbang:
Μία κάτοψη θα βοηθούσε, αλλά αν το αντέχεις οικονομικά κοίτα για δύο τεμάχια.Τα καλώδια βολεύονται, υπάρχουν και τα πλαστικά κανάλια...
λεπτομέρειες αλλά.... μην ξεπεράσεις τα 16 awg σε καλώδιο
το βασικό όπως είπε πιο πάνω και ο Midnightrace είναι να βρεις τη θέση του sub
αυτό είναι το βασικότερο όλων και όχι τα καλώδια

προσωπικά έτσι όπως πάνε τα πράγματα θα προτιμούσα να χρησιμοποιούσες xlr με αντάπτορες rca ώστε στο μέλλον αν αποφασίσεις να αλλάξεις sub ή pro να είσαι οκ

υ.γ. επειδή δεν έχεις όπως είπες πολλά σημεία για sub ....τώρα που ξεκινάς....κοίτα να βρεις(καβατζώσεις) οπωσδήποτε 2 σημεία για να βάλεις 2 sub....έστω και πιο μικρά από το 1 κλιψ που έχεις στο μυαλό σου
Μαζί γράφαμε.
Με την ευκαιρία... Ήρθαν;:whistling:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το μεγαλύτερο ποσοστό καλωδίων ήχου εντός τοίχου, όπως εντοιχίστηκαν εκεί και έμειναν, λόγο αλλαγής πλάνων.
Αν αυτό σου λέει κάτι...
 
Last edited:

Μηνύματα
23
Reaction score
2
Έχετε απόλυτο δίκιο όσον αφορά την ελευθερία που πρέπει να έχει το sub. Οπότε πιστεύετε ότι μονόδρομος είναι η λύση του wireless? Υπάρχει περιορισμός στο τι sub θα διαλέξω ή οποιοδήποτε sub γίνεται wireless με κάποιο transmitter?
Θεωρείτε ότι π.χ. 2 μικρά 8inch θα κάνουν καλύτερη δουλεία από το 12αρι το klipsch?
 

Μηνύματα
95
Reaction score
222
Θα χρειαστούν δύο wireless receivers και ένα transmitter για δύο subs.... Θα ήταν καλύτερα να διέθετες τα χρήματα αυτά για minidsp για την ρύθμισή τους.
Γιατί δύο 8ιντσα και όχι δύο 12ιντσα;Αν αλλάξεις στο μέλλον τα ηχεία σου με μεγαλύτερα, θα αλλάξεις και subs;Καλύτερα να πληρώσεις κάτι παραπάνω τώρα, παρά να ψάχνεσαι για αντικατάσταση μετά από λίγο καιρό.
Η συμβουλή μου είναι να κοιτάξεις για sealed, όχι ported.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
2
Καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας γιατί για κάποιον αρχάριο σαν και μένα είναι βασικές οι συμβουλές σας.
Επειδή το συγκεκριμένο σπίτι είναι προσωρινή λύση προσπαθώ να επενδύσω σε πράγματα που θα έχω και αργότερα.

Καταλήγω στον συμβιβασμό του καλωδίου με το σκεπτικό ότι στο επόμενο σπίτι θα θέλω να έχω την ευελιξία (minidsp + δεύτερο sub + wireless transmitters. Ας βολευτούμε με το ένα τώρα).

Η ερώτηση μου έχει πάει πλέον στο XLR VS RCA. Από ότι καταλαβαίνω έχεις λιγότερο θόρυβο με τα XLR αλλά είναι και ανθεκτικότερα. Μπορούν με αντάπτορα τα XLR να μετατραπούν σε RCA και να συνδεθούν σε πικάπ; Προσπαθώ να έχω Backup plan αν μπορέσω να βάλω αλλού το sub.
Έχετε να προτείνετε ένα συγκεκριμένο XLR ;
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Προσωρινά μια χαρά είναι αυτό:
.
Αν ο AV δεν έχει έξοδο xlr για το/τα sub, γιατί να μπλέξεις με αντάπτορες;Το να έχει σύνδεση xlr το sub μόνο καλό είναι, για μελλοντική χρήση.
μα για μελλοντική χρήση το θελουμε το χλρ με ανταπτορα....αν γλυκαθεί αργότερα κ πάει σε κάτι πιο προ να μπορεί να παίξει μπαλίτσα

υγ
να προσέξεις τα σπιράλ των καναλιών που θα περάσεις τα καλωδια να είναι λίγο μπαμπάτσικα κ να μην τσαλακωθούνε στις γωνιές
 

Μηνύματα
95
Reaction score
222
μα για μελλοντική χρήση το θελουμε το χλρ με ανταπτορα....αν γλυκαθεί αργότερα κ πάει σε κάτι πιο προ να μπορεί να παίξει μπαλίτσα

υγ
να προσέξεις τα σπιράλ των καναλιών που θα περάσεις τα καλωδια να είναι λίγο μπαμπάτσικα κ να μην τσαλακωθούνε στις γωνιές
Το θεωρείς δεδομένο δηλαδή οτι το sub θα παιζ' εκεί που θα το βάλει.... Οκ, πάω πάσο.Ας περάσει στον τοίχο xlr.
Για το σπιράλ +1, να είναι ευρύχωρο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Το θεωρείς δεδομένο δηλαδή οτι το sub θα παιζ' εκεί που θα το βάλει...
όχι βέβαια....

αλλά εφόσον θα το περάσει που θα το περάσει ντε και καλά...ας βάλει κάτι αναβαθμίσιμο;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Η ερώτηση μου έχει πάει πλέον στο XLR VS RCA. Από ότι καταλαβαίνω έχεις λιγότερο θόρυβο με τα XLR αλλά είναι και ανθεκτικότερα.
δεν υπάρχει vs

για να έχεις τα προτερήματα του xlr πρέπει και όλες οι συσκευές σου στην αλυσίδα να είναι xlr
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top