Καμμενος pioneer.Επισκευη η αλλαγη?

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Καλησπερα , μετa από 20 χρονια με άφησε ο pioneer a307-r.
Οπως επαιζε Μουσικη , μετακίνησα ελαχιστα το ενα ηχειο αλλα για κακη μου τυχη εφυγε το καλωδιο απο τον θετικο πολο και ακουμπησε τον αρνητικο.
Ο ενισχυτης βγηκε τελειως off , καηκε η ασφάλεια και αν του βαλω καινουρια την καιει απευθειας βγάζοντας λιγο καπνο κοντα στα κανάλια ηχου.
Δε φανταζομουν οτι μετα απο τοσα χρονια θα με αφησει ετσι ευκολα.
Μιλωντας με κάποιον τεχνικο μου ειπε οτι για καποιο λογο δε δούλεψε το protection με αποτέλεσμα να καει το κανάλι , με κόστος το λιγοτερο 80 ευρω.

Ο συγκεκριμενος δηλωνει din 2X55 στα 8ωμ.
Εγω τον ειχα με 2 roister silk 120 92db και αλλα 2 sony απο ενα παλιο στερεωφονικο 80αρια.

Μηπως τελικα ηταν μικρος και ζοριζοταν τοσο καιρο?
Αξιζει η επισκευη του η να ψαχτω για κατι αλλο?
Τελικα με αυτο το σετακι για τι ενισχυτη να κοιταξω ? Φυσικα το μικρότερο κόστος ειναι το ζητούμενο , αλλα ποιοτικά δε θα ήθελα κατι χειρότερο απο αυτον.
 



Μηνύματα
681
Reaction score
1
Με κάνα 100άρικο παίρνεις άλλον μεταχειρισμένο και έχεις αυτόν.για ανταλλακτικά. ;)
 

ika

News
Μηνύματα
14.002
Reaction score
12.976
Τα Silk 120 είναι καλά ηχεία, τι παραπάνω προσφέρουν τα SONY?
Ο ενισχυτής είναι μικρός, νομίζω καλό είναι να πας σε μεγαλύτερο (πχ 2Χ100)
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
τα σονυ παιζουν σε αλλο δωματιο για αυτο.
Ειμαι αναμεσα σε Yamaha A-S201 με Yamaha A-S301 χωρις να αντιλαμβανομαι γιατι ο 301 ειναι ακριβοτερος
 

ika

News
Μηνύματα
14.002
Reaction score
12.976
Ο 301 έχει και ψηφιακές εισόδους και έξοδο για SUB. Επίσης είναι 9 κιλά ενώ ο 201 είναι 6,7.
Ο 301 λέει 2Χ60W, ενώ ο 201 λέει 2Χ100W!
2X100W με <7 κιλά βάρος και χωρίς να είναι κλάσης D, δεν μου καλοακούγεται.
 
Last edited:

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Ο 301 έχει και ψηφιακές εισόδους και έξοδο για SUB. Επίσης είναι 9 κιλά ενώ ο 201 είναι 6,7.
Ο 301 λέει 2Χ60W, ενώ ο 201 λέει 2Χ100W!
2X100W με <7 κιλά βάρος και χωρίς να είναι κλάσης D, δεν μου καλοακούγεται.
Καλά η ψηφιακή είσοδος δεν με ενδιαφέρει, αλλά τα αλλά δε τα γνωρίζω αλλά είναι 70 ευρώ πιο ακριβός.
Επίσης επειδή έχω Χρόνια να ασχοληθώ δε ξέρω πλέον αν αξίζει να δώσω 270 για ενίσχυτη η να πουλήσω και τα ροιστερ και να πάρω ένα πολύ δυνατό έτοιμο σετ ηχείων για υπολογιστή.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Καλά η ψηφιακή είσοδος δεν με ενδιαφέρει, αλλά τα αλλά δε τα γνωρίζω αλλά είναι 70 ευρώ πιο ακριβός.
Επίσης επειδή έχω Χρόνια να ασχοληθώ δε ξέρω πλέον αν αξίζει να δώσω 270 για ενίσχυτη η να πουλήσω και τα ροιστερ και να πάρω ένα πολύ δυνατό έτοιμο σετ ηχείων για υπολογιστή.
Καλή ιδέα. Αλλά δεν λέγονται ηχεία για υπολογιστή, γιατί το λες έτσι υποτιμητικά;
 

ika

News
Μηνύματα
14.002
Reaction score
12.976
Δηλαδή για χρήση με Η/Υ έχεις τον ενισχυτή και τα 4 ηχεία?
Δεν δίνεις τα 80€ να τον και φτιάξεις και να μην σκοτίζεσαι?
Αφού σε βόλευε τόσο καιρό το σχήμα.
 


Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Ποτε να μην ακους με τα τεσσερα ηχεια μαζι,μπορεις να εχεις συνδεμενα και τα τεσσερα και αναλογα με τον χωρο που θα καθεσαι , να επιλεγεις το ζευγαρι που θα παιζει.
Αν το κοστος ειναι 80 ευρω και θα στον φτιαξουν σωστα,τοτε να τα δωσεις. Σαν κατηγορια συσκευης,μπορει να ειναι και ενα κλικ πανω απο τον yamaha 201,ενω ειναι απο τα προσιτα μηχανακια που εχουν αφησει ενα καποιο στιγμα στην χαιφιντελικη ιστορια. Ο 201 δεν ξερω αν θα καταφερει κατι τετοιο.


παντως τα 2Χ100 του 201,εχουν μπερδεψει πολλους και φυσικα δεν ισχυουν,αν μιλαμε για την τυποποιημενη μετρηση ισχυος.Αν κοιταξει κανεις και τα specs στην ιστοσελιδα της εταιρειας θα το καταλαβει,πρακτικα μιλαμε για 2Χ50 το πολυ.Ο 301 ειναι πιο βαρυς,οχι γιατι ειναι ουσιαστικα πιο ισχυρος (ειναι ομως),αλλα γιατι εχει μεγαλυτερο σασσι .........λαμαρινες ειναι η διαφορα.Παντως τα specs του 301 ειναι αυτα που πρεπει να αναφερονται σε εναν ενισχυτη......


η ιδια η yamaha δηλαδη,σα να ψιλοκοροιδευει λιγο, τους οχι τοσο σχετικους επισκεπτες της ιστοσελιδας της.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Ποτε να μην ακους με τα τεσσερα ηχεια μαζι,μπορεις να εχεις συνδεμενα και τα τεσσερα και αναλογα με τον χωρο που θα καθεσαι , να επιλεγεις το ζευγαρι που θα παιζει.
Αν το κοστος ειναι 80 ευρω και θα στον φτιαξουν σωστα,τοτε να τα δωσεις. Σαν κατηγορια συσκευης,μπορει να ειναι και ενα κλικ πανω απο τον yamaha 201,ενω ειναι απο τα προσιτα μηχανακια που εχουν αφησει ενα καποιο στιγμα στην χαιφιντελικη ιστορια. Ο 201 δεν ξερω αν θα καταφερει κατι τετοιο.


παντως τα 2Χ100 του 201,εχουν μπερδεψει πολλους και φυσικα δεν ισχυουν,αν μιλαμε για την τυποποιημενη μετρηση ισχυος.Αν κοιταξει κανεις και τα specs στην ιστοσελιδα της εταιρειας θα το καταλαβει,πρακτικα μιλαμε για 2Χ50 το πολυ.Ο 301 ειναι πιο βαρυς,οχι γιατι ειναι ουσιαστικα πιο ισχυρος (ειναι ομως),αλλα γιατι εχει μεγαλυτερο σασσι .........λαμαρινες ειναι η διαφορα.Παντως τα specs του 301 ειναι αυτα που πρεπει να αναφερονται σε εναν ενισχυτη......


η ιδια η yamaha δηλαδη,σα να ψιλοκοροιδευει λιγο, τους οχι τοσο σχετικους επισκεπτες της ιστοσελιδας της.
Έχεις δίκιο θα προσπαθήσω να επισκευασω αυτόν αν το κόστος είναι προσιτό, με τρομάζει όμως το ότι κάηκε τόσο εύκολα, όσο για το να παίζει μόνο το 1 σετ την φορά σωστό αλλά καμία φορά ξεχνιέσαι όταν είναι σε διαφορετικά δωμάτια.

Εγώ στο γραφείο έχω αυτά:

View attachment 182177

Μη τα πάρεις, δεν είναι και πολύ καλά.
Με τα συγκεκριμένα είχα στήσει γάμο πάντως.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
for the info , ο ενισχυτής τελικά έχει καμμένα τρανζίστορ εξόδου.
κόστος επισκευής ανεβαίνει στα 120 , μεταχειρισμένους με 100 που λέει ο φίλος από πάνω δε βρίσκεις αυτό το μοντέλο.
Οπότε η τον φτιάχνω η αγοράζω κάποιον denon pma 480r που έχω σταμπαρει στα ίδια λεφτά?
Ως ανταλλακτικα με καμμένα τρανζίστορ πιάνει τπτ να τον πουλήσω?
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ο ενισχυτής στο στάδιο εξόδου χρησιμοποιεί τα mosfets IRF530 και IRF9530 το κόστος και για τα δυο ζευγάρια σαν ανταλλακτικά δεν ξεπερνάει τα 10 ευρώ, αν μπορείς δοκίμασε να τα αλλάξεις μόνος σου αλλιώς νομίζω δεν αξίζει να επισκευαστεί.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Ο ενισχυτής στο στάδιο εξόδου χρησιμοποιεί τα mosfets IRF530 και IRF9530 το κόστος και για τα δυο ζευγάρια σαν ανταλλακτικά δεν ξεπερνάει τα 10 ευρώ, αν μπορείς δοκίμασε να τα αλλάξεις μόνος σου αλλιώς νομίζω δεν αξίζει να επισκευαστεί.
Αν ειναι ετσι σιγουρα δεν αξιζει, μονος δε νομιζω να τα καταφερω.
Ο technics v620 θα ειναι καλος αντικαταστατης?
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Ο ενισχυτής στο στάδιο εξόδου χρησιμοποιεί τα mosfets IRF530 και IRF9530 το κόστος και για τα δυο ζευγάρια σαν ανταλλακτικά δεν ξεπερνάει τα 10 ευρώ, αν μπορείς δοκίμασε να τα αλλάξεις μόνος σου αλλιώς νομίζω δεν αξίζει να επισκευαστεί.
To θέμα είναι, έχουν καεί μόνο τα τρανζίστορς ( απλή υπόθεση η αντικατάστασή τους ) ή έχει αρπάξει κι αλλού...?
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Aν έχει φάει τα Mosfets στην έξοδο, σίγουρα θα έχει φάει και τα drivers. Μαζί θα θέλει και κάποιες αντιστάσεις , κλπ.
Δεν είναι τόσο απλή ιστορία η επισκευή καμένων τελικών σταδίων.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Από βραχυκύκλωμα κάηκε. Πιθανών να κάηκε μόνο το τρανζίστορ εξόδου των καλωδίων που ακούμπησαν μεταξύ τους. Εγώ θα έκανα την προσπάθεια, έστω κι αν έχανα τα 5-10 ευρώ που κάνει το τρανζίστορ.
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Ναι επειδή ακριβώς κάηκε από βραχυκύκλωμα λέω ότι θα έχει πάρει και τα οδηγά μαζί.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.866
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top