Κανονισμός λειτουργίας Αγγελιών AVSite

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Απάντηση: Κανονισμός λειτουργίας Αγγελιών AVSite...

εννοουσα φιλτραρισμα στις καταγγελιες που θα κανουν τα μελη (με αποδεικτικα στοιχεια φυσικα) και οχι να ψαχνει ο διαχειριστης μια μια τις αγγελιες. Δεν ειναι και τοσο δυσκολο ειδικα για τις "χτυπητες" περιπτωσεις και θα προστατεψει αρκετους απο προβληματα.
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Κανονισμός λειτουργίας Αγγελιών AVSite...

Επειδη αγοραζω και πουλαω πολλα πραγματα αλλα απο αγγελιες αλλα καινουρια απο μαγαζι και ως φυσικο οταν θα πουλησω αυτο που πηρα απο το μαγαζι θα βγω τουλαχιστον 30-40% χαμενος θελω να πω οτι οταν μου πουλαει κατι καποιος δεν με νοιαζει ποσο το αγορασε και αν βγαζει κερδος. Εχει 100 ευρω στο μαγαζι μου το πουλαει εμενα 60-70 ευρω; Τι με νοιαζει αν το αγορασε 10 ευρω απο αλλη αγγελια, ας ημουν τυχερος να προλαβω εγω την αγγελια με τα 10 ευρω.
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.043
Reaction score
4.011
Απάντηση: Κανονισμός λειτουργίας Αγγελιών AVSite...

ετσι ακριβος.στην τελικη μπορει να του το εκαναν και δωρο και να μην εδωσε χρηματα για να το αποκτησει...
 

Μηνύματα
1.076
Reaction score
1.187
Απάντηση: Κανονισμός λειτουργίας Αγγελιών AVSite...

Καλημέρα σε όλους,

Δεν είμαι σίγουρος ότι το παρακάτω άρθρο τηρείται.

9. Οι αγγελίες δεν είναι χώρος συζήτησης και σχολιασμού τιμών, χαρακτηριστικών, επιδόσεων κλπ του προσφερόμενου προϊόντος. Καλό είναι τέτοιου είδους σχόλια να είναι περιορισμένα. Η Συντονιστική Ομάδα θα διαγράφει τα off topic σχόλια.

Υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα με σχόλια σε αγγελίες όπως:
...καταπληκτικό μηχάνημα θανάση, ... τα είχα κι εγώ τα ηχεία και είναι εξαιρετικά, ... τι σκέφτεσαι να αγοράσεις,΄... όχι μην το πουλήσεις τέτοιο μηχάνημα δεν ξαναβγαίνει κτλ με αποτέλεσμα τα συνεχή up της αγγελίας.

Όπως διαγράφονται τα up χωρίς ή με μικρότερη μείωση τιμής θα έπρεπε να διαγράφονται και τα up με αντίστοιχα σχόλια. Όποιος θέλει να συζητήσει μπορεί να το κάνει με pm ή να ανοίξει νέο thread στην αντίστοιχη κατηγορία.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: Κανονισμός λειτουργίας Αγγελιών AVSite...

Οταν υπάρχει λόγος , φυσικά και θα γίνεται συζήτηση.
Αν και συνήθως τα θετικά σχόλια γίνονται μετά την πώληση του προιόντος.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Απάντηση: Κανονισμός λειτουργίας Αγγελιών AVSite...

Δεν λέει ότι απαγορεύονται τα σχόλια, απλώς ότι καλό είναι να είναι περιορισμένα.
Απλά τα αφήνουμε ή τα σβήνουμε κατά την κρίση μας.
 

A

amoustakas

Guest
Απάντηση: Κανονισμός λειτουργίας Αγγελιών AVSite...

Η πιο θεϊκή ερώτηση είναι "γιατί τα πουλάς;"!!!
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Απάντηση: Κανονισμός λειτουργίας Αγγελιών AVSite...

Η πιο θεϊκή ερώτηση είναι "γιατί τα πουλάς;"!!!
το καλύτερο όμως είναι:

"στο τάδε σάητ το έχουν 2,5 ευρώ φτηνότερα. Μήπως είναι λάθος η τιμή?

Μετά τιμής
ο Ρομπέν των....αγγελιών"
 

Μηνύματα
1.076
Reaction score
1.187
Απάντηση: Κανονισμός λειτουργίας Αγγελιών AVSite...

Ευχαριστώ τους διαχειριστές για τις απαντήσεις.

Βεβαίως και ο κανονισμός δεν λέει ότι απαγορεύονται τα σχόλια (αλλά να είναι περιορισμένα), όμως δεν παύει αυτός να είναι ένας τρόπος προώθησης της αγγελίας χωρίς μείωση τιμής. Μπορεί ο οποιοσδήποτε να βάλει φίλο του να σχολιάσει την αγγελία έτσι ώστε να βρεθεί πρώτη σε βάρος των υπολοίπων που δεν το κάνουν.

Ακόμα και διευκρινήσεις για την αγγελία θα μπορούσαν να γίνονται με pm (για όποιον πραγματικά ενδιαφέρεται).

Θεωρώ ότι θα μπορούσατε να τα λάβετε αυτά υπόψη σε πιθανή μελλοντική αναθεώρηση του κανονισμού.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: Κανονισμός λειτουργίας Αγγελιών AVSite...

Μπορεί ο οποιοσδήποτε να βάλει φίλο του να σχολιάσει την αγγελία έτσι ώστε να βρεθεί πρώτη σε βάρος των υπολοίπων που δεν το κάνουν.
Δεν πιάνουν αυτά τα φτηνά κόλπα , υπάρχουν λαγωνικά που τα μυρίζονται.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Re: Απάντηση: Κανονισμός λειτουργίας Αγγελιών AVSite...

Καλημέρα σε όλους,

Δεν είμαι σίγουρος ότι το παρακάτω άρθρο τηρείται.

9. Οι αγγελίες δεν είναι χώρος συζήτησης και σχολιασμού τιμών, χαρακτηριστικών, επιδόσεων κλπ του προσφερόμενου προϊόντος. Καλό είναι τέτοιου είδους σχόλια να είναι περιορισμένα. Η Συντονιστική Ομάδα θα διαγράφει τα off topic σχόλια.

Υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα με σχόλια σε αγγελίες όπως:
...καταπληκτικό μηχάνημα θανάση, ... τα είχα κι εγώ τα ηχεία και είναι εξαιρετικά, ... τι σκέφτεσαι να αγοράσεις,΄... όχι μην το πουλήσεις τέτοιο μηχάνημα δεν ξαναβγαίνει κτλ με αποτέλεσμα τα συνεχή up της αγγελίας.

Όπως διαγράφονται τα up χωρίς ή με μικρότερη μείωση τιμής θα έπρεπε να διαγράφονται και τα up με αντίστοιχα σχόλια. Όποιος θέλει να συζητήσει μπορεί να το κάνει με pm ή να ανοίξει νέο thread στην αντίστοιχη κατηγορία.
Ευχαριστώ τους διαχειριστές για τις απαντήσεις.

Βεβαίως και ο κανονισμός δεν λέει ότι απαγορεύονται τα σχόλια (αλλά να είναι περιορισμένα), όμως δεν παύει αυτός να είναι ένας τρόπος προώθησης της αγγελίας χωρίς μείωση τιμής. Μπορεί ο οποιοσδήποτε να βάλει φίλο του να σχολιάσει την αγγελία έτσι ώστε να βρεθεί πρώτη σε βάρος των υπολοίπων που δεν το κάνουν.

Ακόμα και διευκρινήσεις για την αγγελία θα μπορούσαν να γίνονται με pm (για όποιον πραγματικά ενδιαφέρεται).

Θεωρώ ότι θα μπορούσατε να τα λάβετε αυτά υπόψη σε πιθανή μελλοντική αναθεώρηση του κανονισμού.
Αν το AVSite ήταν εξειδικευμένος δικτυακός τόπος μικρών αγγελιών οι δικές σου αγγελίες θα είχαν κοπεί λόγω ελλιπών στοιχείων στο αρχικό μήνυμα....
 

Μηνύματα
24
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Απάντηση: Κανονισμός λειτουργίας Αγγελιών AVSite...

Καλησπέρα! Είμαι εντελώς καινούριος στο site και έχω λίγο χαθεί...
Θέλω να μάθω με ποιο τρόπο μπορώ να φτιάξω ένα θέμα και να το αναρτήσω (πχ συμβουλές για κάποιους ραδιοενισχυτές που θέλω να αγοράσω) καθώς και πώς μπορώ να αναρτήσω αγγελία στο site.
επειδή βλέπω ότι είσαι πολύ παλίο μέλος εκτιμώ ότι θα γνωρίζεις τα κατατόπια.
Σε ευχαριστώ έτσι κι αλλιώς.
 

Μηνύματα
2.153
Reaction score
677
Χωρίς να θέλω να γίνομαι ενοχλητικός ούτε φυσικά να εμποδίζω αγγελίες μελών θα παρακαλούσα το περίπου 10% να τηρείται ανεξαιρέτως και όχι επιλεκτικώς. Έχω παρατηρηθεί για αγγελία ποσού 5000 την οποία κατέβασα 7% και η οποία τελικά διαγράφηκε τη στιγμή που για ποσό μόλις 490 η μείωση έγινε μόλις 3%. Και άλλες πολλές που μπορείτε εύκολα να βρείτε οι οποίες δεν υπερέβησαν το 6%.
Όπως αντιλαμβάνεστε πέρα από την ποσόστωση και ως απόλυτα νούμερα (5000 και 490)δεν έχουν καμία σχέση. Δεν μου αρέσει να κάνω τον κακό γιατί είναι όντως δυσάρευστο αλλά νομίζω ότι καλό είναι να τηρούνται οι κανόνες για όλους. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Έχω γράψει αρκετές φορές ότι στην τήρηση του κανονισμού είμαι αρκετά ελαστικός και δέχομαι μέχρι και το 6% αλλά όχι το 5.
Όμως αυτό δεν τηρείται σε όλα τα ποσά.
Αν είναι μικρό το ποσό δεν κάτσω να ασχοληθώ και να σβήσω ένα ποστ για μια μικρή διαφορά π.χ. 5 ή 10 ευρώ.
Άλλωστε αν τηρούσαμε τον κανονισμό κατά γράμμα θα έπρεπε όλη μέρα να σβήνω ποστ.
Λόγω της δύσκολης εποχής το αφήνουμε λίγο "λάσκα"
Τώρα αν καμιά φορά σε κάτι το τηρούμε αυστηρά και σε κάτι πιο χαλαρά, ε τι να κάνουμε.
Εγώ τουλάχιστον διαβάζω κάθε μέρα ένα κάρο αγγελίες και είναι πάρα πολλές οι άτιμες.
Έχοντας κάποιον δίπλα μου με τον οποίον συζητάμε και ταυτόχρονα διαβάζω και τις αγγελίες όλο και μπορεί να μου ξεφύγει και κανένα λάθος.
Γενικά υπάρχει αρκετή ανοχή στην τήρηση του κανονισμού.
Αν θέλετε το κάνουμε τήρηση κατά γράμμα.
By the book που λένε και στο Ζευγολατιό.
Από μένα κανένα πρόβλημα.
 




Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
όχι πως μου πέφτει κάποιος λόγος, αλλά η μείωση 10%, ιδιαίτερα σε μεγάλα ποσά είναι ολίγον τί...σκληρή.
Μπορεί στα μικρά ποσά να μην φαίνεται τόσο (300 -> 270) αλλά αν κάποιος πουλάει ηχεία 8000€ εγώ δεν είχα ενόχληση από μια μείωση 400€..έστω και 200€ (που λέει ο λόγος) οι οποίες είναι μειώσεις 5% και 2.5% αντίστοιχα.
Ντε και καλά όμως να ρίξει ο άνθρωπος 800€ τα ηχεία του ... είναι λίγο σκληρό.
Θα προτιμούσα λοιπόν ή να υπάρχει μεγαλύτερη ανοχή σε όλες ανεξαιρέτως τις αγγελίες (απο 10% σε 6% ή κάτι τέτοιο) ή να υπάρχει κάποια κλίμακα του στυλ "κάτω από 1000€ 10%, πάνω από 1000€ 6%"

Κατά την ταπεινή μου άποψη..πάντα!
 

Μηνύματα
2.153
Reaction score
677
Μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε. Φυσικά και η παραπάνω αγγελίες είναι Οκ. Καταρχήν στο AMR CD 77 δεν έχει κατεβεί ακόμα η τιμή οπότε δεν παίζει το παράδειγμα. Στο δε σετ Electrocompaniet το οποίο πηγα από 5000 στα 4650 Η ΑΓΓΕΛΙΑ ΣΒΗΣΤΗΚΕ και την επανέφερα με 4600. Το ποιός την έσβησε το γνωρίζει. Αν τα 350 € είναι λίγα πείτε μου το να το ξέρω. Την ίδια στιγμή ο Μελίδης λέει ότι είναι πιο ελαστικός και αυτό είναι λογικό στα μεγάλα ποσά. Στα μικρά δεν τρέχει και τίποτα. θα έχετε λοιπόν οι συντονιστές κοινή πολιτική ή θα κάνει ο καθένας ο΄τι θέλει??
Zizik to παράδειγμα ανισότητας το ανέφερα με τη μορφή του ποσού για να μην εκθέσω τον άνθρωπο που την ανέβασε Δες το λοιπόν:
http://www.avsite.gr/forum/threads/Πωλούνται-ακουστικά-grado-rs-1-άριστη-κατάσταση.131039/
Ζizik αυτή η αγγελία είχε μείωση της τιμής από τα 490 στα 475 € μέχρι πριν μερικές ώρες? ΝΑΙ η ΟΧΙ ? Αφού λοιπόν πρώτα διαμαρτυρήθηκα και κάποιος απο τους συντονιστές την απέσυρε μετά μου ζητάς παράδειγμα ανισότητας ?
Αυτό το μήνα θυμάμαι άλλα δύο που μου είναι χρονικά δύσκολο να τα ψάξω. Δεν είναι εκεί το θέμα αλλά η ουσία εστιάζεται στην κοινή πολιτική. Ευχαριστώ...
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.396
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top