Κανονισμός λειτουργίας Αγγελιών AVSite

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
255
Reaction score
48
Πολυ καλα ολα αυτα,μονο που εγω δεν εξεφρασα παραπονο ως αγοραστης αλλα ως πωλητης :) Ξερω μπορει να μη συμβαινει συχνα αλλα να που μπορει να συμβει και αυτο
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Mα εννοείται ότι όλα όσα έγραψα αφορούν πωλητές και αγοραστές, το ρίσκο είναι το ίδιο.
Ο μεν να δώσει σκάρτο πράγμα, ο δε να μην πληρώσει
 

Μηνύματα
255
Reaction score
48
Υπάρχει και αυτό.Ο μεν να δώσει άριστο και ο δεν να μη ξέρει τι ζητάει και επειδή δεν μπορεί να το μετά πουλήσει αμέσως να το περιγράφει άριστο στην αγγελία του αλλά παράλληλα να κατηγορεί τον πωλητή ...
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Αγαπητά μέλη,
1. Η κατηγορία των αγγελιών του AVSite έχει δημιουργηθεί για την εξυπηρέτηση των μελών που δραστηριοποιούνται στις υπόλοιπες κατηγορίες του, και αποτελούν - άλλωστε - το κύριο αντικείμενο του χώρου μας. Ως εκ τούτου, οι αγοραπωλησίες απαγορεύονται στους χρήστες που εγγράφονται αποκλειστικά για τον σκοπό αυτό.
Να ρωτήσω εδώ αυτός ο πρώτος κανόνας των αγγελιών κατά πόσο τηρείται. Δεν αποτελεί μομφή προς κάποιον ή το forum, απλά είναι μια απορία. Το ρωτάω αυτό καθώς έχω δει κάποια άτομα που όλα τους τα thread - post είναι σχετικά με πωλήσεις. Επίσης να αναφέρω και μια προσωπική εμπειρία που με τσάτισε πραγματικά: Ρώτησα κάποιον από τους γνωστούς "εμπόρους" με π.μ. σχετικά με τον τερματισμό ενός καλωδίου και τι υλικά χρησιμοποίησε και η απάντησή του ήταν "πάρε τ' @ρχίδια μου" :p δηλαδή δεν απάντησε ποτέ αφού δεν είχα σκοπό να αγοράσω το συγκεκριμένο προϊόν...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Να ρωτήσω εδώ αυτός ο πρώτος κανόνας των αγγελιών κατά πόσο τηρείται. Δεν αποτελεί μομφή προς κάποιον ή το forum, απλά είναι μια απορία. Το ρωτάω αυτό καθώς έχω δει κάποια άτομα που όλα τους τα thread - post είναι σχετικά με πωλήσεις. Επίσης να αναφέρω και μια προσωπική εμπειρία που με τσάτισε πραγματικά: Ρώτησα κάποιον από τους γνωστούς "εμπόρους" με π.μ. σχετικά με τον τερματισμό ενός καλωδίου και τι υλικά χρησιμοποίησε και η απάντησή του ήταν "πάρε τ' @ρχίδια μου" :p δηλαδή δεν απάντησε ποτέ αφού δεν είχα σκοπό να αγοράσω το συγκεκριμένο προϊόν...
Γεγονός είναι ότι αφήσαμε μετά από αρκετή σκέψη αρκετά χαλαρό τον κανονισμό των αγγελιών.
Αφορμή ήταν όταν κάποιος μου έστειλε pm και με παρακάλεσε να τον αφήσω να βάλει αγγελία κάποια μηχανήματά του λόγω μεγάλης ανάγκης.
Ήταν αποκλεισμένος από τις αγγελίες, τότε που εφαρμοζόταν ο κανονισμός σχεδόν by the book που λένε και στο Ζευγολατιό.
Μίλησα μαζί του στο τηλ. και με έπεισε ότι είχε πραγματικά ανάγκη λόγω προβλήματος υγείας και ανεργίας ταυτόχρονα.
Οπότε σκέφτηκα να τις αφήσουμε ανοιχτές και πιο ελεύθερες, το πρότεινα στον τότε γενικό διαχειριστή και συμφώνησε.

ΟΜΩΣ κι εδώ υπάρχει κατάχρηση της ελαστικότητας και της χαλαρότητας του κανονισμού με αποτέλεσμα να σκέφτομαι να επαναφέρω τον κανονισμό στο προηγούμενο πιο αυστηρό επίπεδο.
Από την άλλη βλέπω ότι υπάρχουν πολλοί φίλοι - μέλη που πουλάνε πράγματα λόγω ανάγκης και το καταλαβαίνω απόλυτα.
Απλώς μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.
Είναι πολλά που βλέπω ότι είναι λίγο στα όρια, λίγο παράτυπα, αλλά τα αφήνω με το παραπάνω σκεπτικό.
Όπως και νάχει, θα το σκεφτούμε λίγο, θα το συζητήσουμε και ίσως να επαναφέρουμε αυστηρότερο κανονισμό στις αγγελίες.


Υ.Γ.
Ρε παιδιά στην κατηγορία του ήχου με τα παρελκόμενα - αξεσουάρ τι γίνεται;
Τι καλωδιομάνι είναι αυτό; :D :D
 
Last edited:


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Προστέθηκε απαγόρευση τιμής στον τίτλο της αγγελίας.
 
Last edited:

Status
Not open for further replies.

Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top