1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!
    Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καράτε

Συζήτηση στο φόρουμ 'ΑΘΛΗΤΙΚΑ' που ξεκίνησε από το μέλος Δημητρης Α, στις 6 Νοεμβρίου 2018.

1. Δημητρης Α

Όπως είχαμε πει σε μια αλλη συζήτηση ,η κάλυψη ορισμένων εθνικών ομάδων και αθλημάτων από την Κρατική Τηλεόραση ειναι πολύ μικρή ως ανύπαρκτη.
    Και αν πρόκειται για αθλημα που εξασκούν πεντε ανθρωποι,εχει καποια δικαιολογία.Οταν όμως πρόκειται για αθλήματα με χιλιάδες εξασκούντες,δεν υπάρχει δικαιολογία.
    Όπως ειχα πει στα μαχητικα αθλήματα,συνολικα είναι ο μεγαλύτερος αριθμος ασκουμένων.Σχεδόν καθε γειτονια εχει πλεον μια σχολή καρατε,κικμπόξινγκ ,ταεκβοντο και λοιπά.
    Προσωπικα ξερω πολλά παιδακια φιλων και γνωστών που πανε σε τέτοιες σχολες.Ωστόσο η κάλυψη ειναι ανύπαρκτη.

Αυτες τις μερες διεξάγεται το Παγκόσμιο πρωτάθλημα καρατε στην Ισπανία και φυσικα εχουμε στείλει εθνική ομαδα.Για οσους ασχολούνται,υπαρχει και δωρεάν απ ευθειας μεταδοση μεσω της ιστοσελίδας της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας.
    Το καρατε θα υπαρχει στους επόμενους Ολυμπιακους αγώνες στην Ιαπωνία.Γενικώς,οταν παίρνουμε μετάλιο στους Ολυμπιακούς ,οι αθλητες γινονται γνωστοί και παιζουν στις ειδήσεις,ως τότε δεν ασχολειται κανεις.

http://karatekanews.blogspot.com/2018/

https://www.wkf.net/world-championships-main/senior/

2. argi

Καλα και τον ιουλη ειχε βαρκελωνη παγκοσμιο κολυμβηση.....με πολλα μεταλλια.......αλλα .....αστο.....ο δημοσιογραφος που καθοταν ενα καθισμα πισω ελεγε τα χυλια μυρια.......στην χωρα που γεννησε τον αθλητισμο...μονο οταν υπαρχει συμφέρον προωθείτε.............και η συμμαθητρια μου κυβελη καποτε στο ται κουον ντο....σαρωνε την ευρωπη.......την ηξερε κανεις.....?

Mr Spock and Δημητρης Α like this.
  3. Δημητρης Α

τεράστια εμφάνιση από την πρωταθλητριά μας Ελένη Χατζηλιάδου.Η Ελένη μπήκε στο μεγάλο τελικό που θα γίνει Σάββατο.Απέναντι στην Γιαπωνέζα.Το οποιο σημαίνει ότι εχει ηδη εξασφαλίσει το αργυρό μετάλιο και θα παλέψει για το χρυσό.

Η Ελένη νικησε στο δευτερο γυρο την κοπελα από την Ελβετία με 5-2,στον τριτο γυρο κερδισε την κοπέλα από την Ταιπει με 9-0!!!,κατόπιν κερδισε την Φινλανδέζα με 2-1.Στον Ημιτελικό αντιμτώπισε την κοπέλα από την Αιγυπτο την οπία κερδισε με 3-2 και μπήκε στον τελικό!!
    Καλή επιτυχία Ελένη!
    Auto merged
    Η Βασιλική Πανετσίδου πέαρσε δυο γυρους,στον πρωτογύρο κερδισε την Ουρουγουανή και μετα την Γαλλίδα.Ακολύθως παλεψε με την κοπέλα αποτ ην Αλγερία ,αλαλ δεν τα κατάφερε και εχασε με 0-1.Πολυ αξιοπρεπής εμφανιση από την πρωταθλητριά μας.
    Το μυστήριο ηταν ο αποκλεισμός στον πρώτο γύρο του κορυφαίου και διεθνούς πολυνίκη πρωταθλητή μας Γιώργου Τζάνου,νο5 στην παγκόσμια κατάταξη,ο οποιος εχασε αποτον Κουβετιανό.Δεν ξερω τι συνέβη,αλλα κατι θα πήγε στραβά.

Alexandros1986 and chrispo like this.
  4. Δημητρης Α

κι εδω να πώ δυο λέξεις για το Καράτε.Για οσους δεν το γνωρίζουν είναι ένα αθλημα απίστευτα διαδεδομένο παγκοσμίως.Με αποτέλεσμα να υπάρχουν εξαιρετικοί αθλητές σχεδόν από κάθε χωρα του κόσμου ,από τη πιο μικρή ως την πιο μεγάλη.Με λιγα λόγια ο ανταγωνισμός ειναι απίστευτος.
    Να παρει καποιος μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα μπορεί να συγκριθεί μονο με αντίστοιχα παρα πολύ δημοφιλή αθλήματα των Ολυμπιακών αγώνων,πολύ ελαχιστα εχουν τόσο ανταγωνισμό.

εδώ ένα αφιερωματάκι στη μεγαλη πρωταθλήτριά μας Ελενη Χατζηλιάδου.Τριτη στο Παγκοσμιο το 2012,δευτερη στο παγκόσμιο το 2016 και στο βαθρο και τωρα και το Σαββατο θα ξερουμε το χρώμα.

sterkon likes this.
  5. Δημητρης Α

να κάνω κι ένα προσωπικό σχολιο πανω στους αγωνες Καράτε καθώς εχω ασχοληθεί κάποτε στη ζωή μου με Καράτε και εχω καποιες γνωσεις.Το Καράτε είναι όπως ολοι ξέρουμε μια πολεμική τέχνη.Και ως ένα βαθμο είναι και τρόπος ζωής.Η μετατροπή του σε αγωνιστικό αθλημα δεν είναι ευκολη υπόθεση.

Ωστόσο εγινε και υπάρχουν και αρκετοί "σκληροπυρηνικοι" θαλεγα καρατέκα που διαφωνουν με το εγχείρημα αυτό.Απ τη στιγμή που εγινε, εφαρμόστηκε ενας τρόπος και καποιοι κανόνες για τους αγώνες.Αυτα ξεκίνησαν διαφορετικά πριν καποιες δεκαετίες και ειναι διαφορετικά σημερα.

Χωρις να μπώ στη συζήτηση καθαυτή για τον τρόπο των αγώνων,και σε οτι αφορά τους αθλητές,που ξεπερνάει το χώρο αυτό και δεν ενδιαφέρει και τους περισσότερους,αυτο που πιστεύω ενδιαφέρει και είναι θέμα συζήτησης είναι αν εχει πετύχει ο τρόπος αυτός ως ψυχαγωγία για τον θεατή.Εκει εχω σοβαρές ενστάσεις.Πιστεύω ότι με τη σημερινή μορφή,ειναι πρακτικά αδύνατον για τον απλό ανθρωπο που δεν γνωρίζει σε βαθος το καράτε να καταλάβει τα γιατι και τα πώς της βαθμολόγησης.Τα χτυπήματα γινονται με τετοια ταχύτητα που ακόμα και οι κριτές πολλες φορές δεν προλαβαίνουν να δουν τι συνέβη.Και αν δεν καταλαβαίνει ο θεατής τι γινεται μπροστά του και γιατι ο αθλητής παίρνει βαθμό, ειναι δύσκολο να ενδιαφερθεί.

6. papavmax

Εδω μια Ελλαδα εξαφανισε απο τον παγκοσμιο χαρτη το ιδιο της το παιδι την Ελληνορωμαικη παλη!

Η παλη που προυπηρχει του αθλητισμου και ηρθε ενας ζαγκ ρογκ που θελει να καταργησει οχι την παλη αλλα τον ιδιο τον Ομηρο ενα αθλημα 4,000 ετων.

Τον Φεβρουάριο του 2013, η εκτελεστική επιτροπή της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής ψήφισε την εξάλειψη της ελευθέρας και Ελληνορωμαϊκής πάλης από τους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες αρχής γενομένης από το 2020 και οσοι θυμουνται στους τελευταιους ολυμπιακους αγωνες η παλη δεν ειχε καμια τηλεοπτικη καλυψη και ειχε ποιο? τα μπαντμιντον και το ραγκμπι χορτου.

Μην ξεχναμε οτι τα πρωτα ολυμπιακα μεταλλια σε αυτη την χωρα τα εφεραν παλαιστες στον αριθμο εντεκα απο την εποχη του Στελιου Μιγιαγκη και του Γαλακτοπουλου του Θανοπουλου και του Χολιδι μεχρι του φανη Αναγνωστου παγκοσμιος μεσα στην ρωσια του Σπυριδακι της περβολαρακης ο τσεκεριδης ο τουνουσιδης και του Βουσουρελη ολοκληρο χρυσο μεσα στην τουρκια και μαλιστα στην γιορτη του Κεμαλ ατατουρκ να κατεβαζει τα αυτια των τουρκων και με ενα ολοκληρο καταμεστο σταδιο με τουρκους να τον χλευαζει τα χει πει ποτε η τηλεοραση αυτα τα πραγματα....?
    1929202_1030953545428_3966664_n.jpg

1929202_1030954625455_462930_n.jpg -Λεφτα απο το κρατος μηδεν ολα απο την τσεπη τους.

Tοσα ταλεντα οι Κουτσιουμπεοι τα αδερφια τα παρατησαν ο Γιωτης Παπαδοπουλος που πηρε μερος στου ολυμπιακους αγωνες του πεκινου τα ιδια αντι να κανει αγωνιστικη προετοιμασια τον ειχαν βαλει και υπηρεσια την τελευταια μερα του ταξιδιου του στο πεκινο ειναι για να γελας....

Τοσοι Δασκαλοι παγκοσμιοι στην ελλαδα απο τον Λεων το λιονταρι της παλης παλι καλα συνεχιζει ο γιος του, μεχρι και τον τιτανοτεραστιο Παναγιωτη Αρκουδεα του εθνικου 83 ετων και ακομα συνεχιζει να διδασκει τα μυστικα της παλης στα γεραματα, την Λια νικολαου ποιος ξερει αραγε ολα αυτα τα ονοματα ποτε αναφερθηκαν...?

Μια ζωη θυμαμαι σαν παλαιστης τοσες διακρισεις απο ενα καρο ελληνες αθλητες σε αυτο το αθλημα και να μην γινετε κουβεντα ουτε καν σε τοπικες εφημεριδες ολα τα φραγκα μαι ζωη στο μπασκετ και στο ποδοσφαιρο.

Η αμερικη και η γαλλια στα κολεγια την εβαλε υποχρεωτικο μαθημα την Ελληνορωμαικη παλη και εμεις εδω....

Mr Spock, yakster, Dimifoot and 4 others like this.
  7. stellios72

...ολο το εθνος προσκυνα σωβρακα και φανελες

argi likes this.
  8. Δημητρης Α

φίλε μου καλά τα λες.Υπάρχουν τρεις παράμετροι στο θέμα αυτό.Ο ενας είναι η ιστορικη αξια της πάλης ως προς τους Ολυμπιακούς..Ο δευτερος είναι η αντιμετώπιση της παλης ως μερος της δικης μας αθλητικης κληρονομιάς.Και η τριτη παραμετρος είναι η εμπορικότητα σημερα της παλης ως θέαμα.

Ως προς την ιστορική αξια της πάλης,ειναι δεδομενο ότι ακομα και αν σε μερικους δεν αρέσει, οσο θελουν να ονομάζουν τους Ολυμπιακούς αγώνες με το ονομα αυτό,ειναι υποχρεωμένοι να συμπεριλαμβάνουν καποια βασικα ιστορικα αθλήματα .Και η πάλη είναι αναμφισβήτητα ένα από αυτα.

Ως προς την αντιμετώπιση της χωρας μας για την ιστορική της κληρονομιά δεν χρειάζεται να πουμε πολλά.Η πάλη ισως είναι και το λιγότερο που δυστυχώς αυτό το κράτος δεν σέβεται.

Η τριτη παράμετρος είναι δυστυχώς μια πραγματικότης.Οι Ολυμπιακοι σημερα είναι μια μεγάλη μπίζνα και όταν ένα αθλημα δεν "τραβάει" δεν το θέλουν.΄Δεν γνωρίζω ακριβώς ποση ακροαματικότητα εχει η πάλη,αλλα είμαι βέβαιος ότι αν εκοβε εισιτήρια, που λένε,κανεις δεν θα σκεφτόταν να τη βγάλει από τους Ολυμπιακούς.

papavmax likes this.
  9. Δημητρης Α

αυριο περιπου στις 12 μμ ο τελικός με την Ελένη.

papavmax likes this.
  10. papavmax

Δημητρης Α and Dimifoot like this.
  11. editor

Τι μου θυμησες τώρα...
    Ηταν δεκαετία του 80 όταν ασχολήθηκα με το Shotokan
    Το είχε εισάγει λίγο νωρίτερα ο Tetsuo Oοtake εντεταλμένος της JKA ξεκινωντας απο το ΕΜΠ.
    Αντεξα μια οκταετια. Η γνήσια τέχνη σου δίνει πολλά.

Το αγωνιστικό ειναι βέβαια μια χλωμή εκδοχή με λιγοστες τεχνικές και στοχο τους βαθμούς.
    Ακόμα χαζευω στο youtube τους μεγάλους δασκαλους.

argi and Δημητρης Α like this.
  12. Δημητρης Α

η προσφορά του Οτακε είναι τεράστια στο καρατε στη χωρα μας.Για την ακριβεια παντως το Σοτοκαν ξεκινησε με το Γιαννη Βερώνη όταν γυρισσε από την Ιαπωνια το 1969 και ιδρυσε τη σχολη Μπούντοκαν στους Αμπελόκηπους.
    Ημουνα μαθητης εκει το 1972 αν θυμαμαι καλα,η λιγο μετα,αφου ειχα δει τον Μπρους Λή!!!:D

13. Dimifoot

Dimifoot Грези c Xeдpум и Бухара
    Editor

Για πείτε και για Kyokushin

argi likes this.
  14. Δημητρης Α

δεν εχω ασχοληθεί ποτέ με το Kyokushin.Πιτσιρικάς ειχα διαβασει τα βιβλια του Οιάμα είναι τα πρωτα βιβλια καρατε που ειχα διαβασει,ηταν θυμαμαι πολυτελεις εκδοσεις όταν ολα τα αλλα ηταν φτηνιάρικα.Ειχαν ωραιες φωτογραφιες κλπ.Οι αγωνες του Kyokushin που υποτίθεται ότι είναι ιδαιτερα σκληροί δεν μου λένε πολλά πράγματα και μου φαινονται κακοφτιαγμένοι από τεχνική αποψη.Αλλα οπως ειπα δεν εχω ασχοληθεί και δεν ξερω πολλα πράγματα.

15. ΒΜ

Για Wadō - Ryu ;

16. wizzy

wizzy Music is our friend!

Γιάννης Βερώνης, ο πρώτος μου sensei στο Shotokan. Ήμουν μαζί με την Βάλια Λαγουδάκη και τον Κωνσταντίνο Νικηφόρο.

Προσωπικά μετράω (μέτρησα...) 18 συναπτά έτη ενασχόλησης, σε Ελλάδα και Κύπρο, 1 Dan. Η καλύτερη περίοδος αυτών των ετών ήταν όταν ο τότε sensei μου στην Κύπρο μου έδωσε την ευκαιρία να διδάξω σε νεαρά παιδιά στη σχολή.

Gojakla and Δημητρης Α like this.
  17. Rosinante

Rosinante Dark Nιάου

Δεν συμπαθω καθολου τον αθλητισμο αν και τον παρακολουθω(ναι, ντρεπομαι!!).
    Ο ανθρωπος( ο αντρας για την ακρίβεια..:D) ονομαζει αθλητισμο τα ζωώδη ενστικτα του πρωτογονου που δεν εχει ακομα καταφερει να αποβαλλει. Γι' αυτο και του αρεσει να κρεμεται, να πηδαει, να μαχεται, να κυνηγαει μπαλες και αλλα χαριτωμενα. Το οτι εχει αναπτυχθει ολοκληρος μηχανισμος προωθησης της βιομηχανιας του αθλητισμου, δεν αλλαζει τα γεγονοτα. Περα απο τα λεφτα ειναι και η καταξιωση ή η ματαιοδοξια αν θελετε.
    Οι πολεμικες ''τεχνες'' δεν εχουν λογο υπαρξης σε πολιτισμενες κοινωνιες. Καποτε μπορει να χρειάζονταν για μαχη με αλλες φυλές ή με τα ζωα. Δεν καλλιεργει την ψυχη γιατι λειτουργει με ενστικτα αλλά και επειδη αυτοι που τις διδασκουν ειναι στη συντριπτικη τους πλειοψηφια αμμόρφωτοι. Τωρα, στα ωραία περι πολιτισμου των Κινεζων και των Ιαπώνων, καλυτερα να μη σχολιασω.

christos77 likes this.
  18. Δημητρης Α

:D

δεν κατάλαβα γιατι διάλεξες αυτό το θεματάκι να γραψεις το μανιφέστο σου,αφου αφορά γενικότερα ολο τον αθλητσμό,δεν τογραφες σε κανενα θεματακι περι ποδοσφαιρου που εχει και τα χοντρά λεφτα?
    Auto merged
    τι να πεί κανεις για το Wαdo ,ένα ιστορικό και καθόλα σεβαστό στύλ,είναι σήμερα ένα από τα τέσσερα βασικα στυλ καρατε της Ιαπωνιας.Να το συγκρίνω με τα αλλα στυλ,δεν είμαι ο πλεον ειδικος,αλλα και με τις ταπεινες γνωσεις μου θελει ένα κατεβατό που ξεπερνάει αυτό το θεματακι.

#18 Δημητρης Α, 9 Νοεμβρίου 2018
    Last edited: 9 Νοεμβρίου 2018
  19. Dimifoot

Dimifoot Грези c Xeдpум и Бухара
    Editor

Οι γυναίκες δεν συμμετέχουν;

Και γιατι να τα αποβάλλει; Στοχεύεις στην Θέωση;:D

Αλλα πρωτόγονα ένστικτα που δεν εχει ακόμα αποβάλλει είναι η μουσική και ο ρυθμός, αλλά και ο έρωτας και το σεξ. :idk:

Είσαι μακρυά απο την πραγματικότητα. Οι πολεμικές τέχνες διδάσκονται και στα καλύτερα πανεπιστήμια.
    Επίσης ο σεβασμός προς τον αντίπαλο διδάσκεται και ειναι πολυ πιο έντονος απο τα αλλα αθλήματα, και απο πολλές άλλες ανθρώπινες δραστηριότητες.
    Ειναι φανερό απο οσα γράφεις πως δεν εχεις καμία σχέση με το αντικείμενο των πολεμικών τεχνών. Γυμναστήριο τουλάχιστον πας;
    Η ψυχή δεν υπάρχει.

stellios72 likes this.
  20. Δημητρης Α

:hi:

Μοιραστείτε τη σελίδα